Guvernul ia în calcul angajarea răspunderii pe desființarea pensiilor speciale pentru parlamentari

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 19 ianuarie 2020, 10:09 Actualitate | Politic


Camera Deputatilor
Foto: Captura video
Premierul Ludovic Orban a declarat, într-un interviu acordat HotNews, că guvernul analizează să își asume răspunderea și pe o lege de eliminare a pensiilor speciale pentru parlamentari.

”E posibilă angajarea răspunderii și pe Secția specială și analizăm acum posibilitatea asumării răspunderii pe desființarea pensiilor speciale pentru parlamentari, pe modificarea legii privind statutul deputaților și senatorilor care a statuat pensiile speciale pentru parlamenatri. Sunt curios cum vor reacționa parlamentarii. Poate atunci vor fi și mai dornici să voteze o moțiune”, a declarat Orban la HotNews Live.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7997 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    Sa o vedem si pe asta (Duminică, 19 ianuarie 2020, 10:16)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Multa palavrageala... Vrem fapt concrete.
    • +2 (6 voturi)    
      Pai alea reprezinta cam 0.5% (Duminică, 19 ianuarie 2020, 13:37)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      din pensiile speciale. E doar praf in ochi.
  • +9 (17 voturi)    
    Ii raspunde lui Ciolacu (Duminică, 19 ianuarie 2020, 10:18)

    Susufler0 [utilizator]

    care declara ieri ca PSD si UDMR nu au suficiente voturi impreuna pt a trece prin Parlament o motiune de cenzura impotriva guvernului liberal ! "Nu aveti ?"pare sa-si fi zis Orban... " pai stati atunci ca va dau eu suficiente si de la PMP si de la ALDE si de la PRO Romania(mai putin de la USR)" ! :))))))))
    • 0 (4 voturi)    
      greseala imensa ... (Duminică, 19 ianuarie 2020, 16:51)

      mbananna [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      sa anunti cu 7 luni inainte ca dai m...ie la copii si pensionari , inseamna ca ti-e frica sa fii prim ministru ( noi n-avem institutia premierului , dar multi prosti se exprima asa )Daca o fi sa fie alegeri anticipate , orban si adunatura lui nu v-a mai exista ca si pnt-ul ! a gresit grav de tot la radio , cand a scos pe gaura gurii , aceste cuvinte !mi-e mila de ei , dar fiecare pasare pe ciocul ei piere !
  • +6 (14 voturi)    
    Le taie macaroana pedeseristilor! (Duminică, 19 ianuarie 2020, 10:47)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Angajarea reaspunderii le ia maul adeptilor Dracnea: ultimul lor truc este sa nu mai zica ca sunt pedeseristi, ca nu i-ar crede nimeni daca spun ca Partidul lui Ilci este bun si frumos, corect si cinstit. In schimb, merg pe linia "toti sunt la fel!", "aceeasi mizerie!", ca a ne determine sa nu ia mergem la vot.

    Unul din argumentele forte in acest sens era tocmai "liberalii nu au facut NIMIC din ce au promis, nu vor sa desfiinteze pesiile speciale!"
    • 0 (4 voturi)    
      matale... (Duminică, 19 ianuarie 2020, 16:56)

      mbananna [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      ai auzit ce-a spus orban de dimineata la radio !? s-a sinucis in direct si la ora de duminica , cand tot omul sta si asculta radioul ! pnl-ul v-a disparea ca pnt-ul ! il rupe iohanis c-a vorbit gura fara el ! clar , alocatii nu , pensii nu ! mai rau nu se poate ! daca mai ia 1% de la fanatici , mare minune , ca si aia au pensionari si copii in famiile lor ! cel mai slab om politic de pana acum !
      • +1 (3 voturi)    
        Scuze, n-am auzit! (Duminică, 19 ianuarie 2020, 17:46)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui mbananna

        Tare nu as vrea sa fie asa!

        Dar nu , degeba ma faci fanatic, nu sunt, si in orice caz nu sunt fanatic DUPA LIBERALI, dar m-am saturat rau de tot de pedesere, indiferent ce prostii ar face Orban, nimic nu ma va convinge sa votez cu pedesereul!!
  • +1 (13 voturi)    
    Toate pensiile speciale! (Duminică, 19 ianuarie 2020, 10:58)

    prec [utilizator]

    TOATE!
  • +9 (11 voturi)    
    trbuie oprit furtul natioanl pensii speciale (Duminică, 19 ianuarie 2020, 12:12)

    hopsinoi [utilizator]

    !
  • -2 (6 voturi)    
    referendum (Duminică, 19 ianuarie 2020, 12:30)

    nicoR [utilizator]

    nea Fikus ar trebui sa puna de un referendum: are guvernul care sa organizeze ca la carte, vezi alegerile trecute. sa vedem atunci cum pu...ea se calareste unul pe altul (a) ca sa voteze pt anularea pensiilor speciale si reducerea simtitoate a salariilor, in limitele unui venit acceptabil pt RO, in cazul justitiei, armatei, politiei (cu marirea varstei de pensionare pana la ce avem si noi). sa vedem atunci imbranceala ca la mu.e psd.
    - pt cine nu stie (sau nu mai retine) cresterea nesimtita a veniturilor (salarii, pensii) din justitie a fost conditie de aderare la ue .. - ideea era ca daca vreo firma din vest, saraca, ar fi avut vreun proces cu un tert (evident romanesc, sau chiar statul roman), vai, sa nu fie cumva judecatorul corupt de partea cealalta (romana, turci, ciurdari, ..) si firma occidentala sa piarda (pe nedrept, cica) ...
  • +1 (3 voturi)    
    a gresit grav de tot ... (Duminică, 19 ianuarie 2020, 17:00)

    mbananna [utilizator]

    nu trebuia sa minta ca poate ... azi , la radio a spus clar ca nu se pot marii alocatii si pensii , fara sa-si dea seama ca e cel mai sensibil punct din viata romanilor , fie ei tineri sau batrani , toti au copii sau parinti pensionari ! rau de tot , nu stiu daca v-a mai rezista mult ...si-mi pare rau de el c-avea freza frumoasa ...