Firea zice că depune plângere pe numele lui Rareș Bogdan, care a spus că membrii de conducere ai PSD, printre care și Firea, ”au periclitat parteneriatele noastre vitale cu Uniunea Europeană și SUA”

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 15:44 Actualitate | Politic


Gabriela Firea
Foto: Facebook
Gabriela Firea a spus că depune ”plângere pe numele cetățeanului Bogdan Rareș”, după ce europarlamentarul PNL și-a exprimat dezacordul pentru un ”guvern de uniune națională”, argumentând că ”nu guvernăm cu cei care au atacat statul de drept și au periclitat parteneriatele noastre vitale cu Uniunea Europeană și SUA și care până la această ora nu au recunoscut că au greșit”. Rareș Bogdan a subliniat că PNL nu este dispus să stea alături de Oprișan, Codrin, Buzatu, Bădălău, Stănescu, Firea, Olguța, Budai, Nicolicea, Iordache, Arsene.

„Depun plângere pe numele cetățeanului Bogdan Rareș. Să vină în fața instanței cu dovadă că eu am periclitat parteneriatele strategice cu UE și SUA și că am furat, așa cum a declarat azi. Să aducă dovezi palpabile, nu vorbe. La o declarație atât de gravă, trebuie că are și dovezi. Și nu ține în justiție dacă iese vreo colegă de partid să spună că a fost metaforă sau pamflet”, susține Firea, potrivit Mediafax.

Rareș Bogdan și-a exprimat, sâmbătă, pentru MEDIAFAX, dezacordul privind propunerea de înfăptuire a unui „guvern de uniune națională”, înaintată de Marcel Ciolacu, afirmând că PSD se axează exclusiv pe „gestionarea sărăciei”.

„Nu guvernăm cu hoții. Cu cei care și-au bătut joc de banul public, care au jefuit bugetele statului și au promovat oameni în guvernare exclusiv pe baza de carnet de partid și pile, oameni incompetenti, aculturali, lipsiți de profesionalism. Avem o viziune de dreapta pentru guvernarea acestei țări în care ne bazăm pe investiții și dezvoltare, dânșii sunt axați exclusiv pe gestionarea sărăciei. Ultimii 7 ani în care au guvernat România într-un fel sau altul au fost tragici pentru această țară, nu avem cum să gândim politici publice și dezvoltarea României cu niște oameni a căror viziune de dezvoltare pur și simplu nu există", a declarat europarlamentarul PNL Rareș Bogdan, sâmbătă, pentru MEDIAFAX.

Eurodeputatul a mai subliniat că liberalii nu sunt dispuși să stea lângă membrii PSD precum Marian Oprișan, Codrin Ștefănescu, Olguța Vasilescu și alți membrii din conducerea PSD.

„Nu guvernăm cu cei care au atacat statul de drept și au periclitat parteneriatele noastre vitale cu Uniunea Europeană și SUA și care până la această ora nu au recunoscut că au greșit. Nu suntem dispuși să stăm alături de Oprișan, Codrin, Buzatu, Bădălău, Stănescu, Firea, Olguța, Budai, Nicolicea, Iordache, Arsene. Am văzut de ce sunt în stare, rămân un pericol pentru democrația reprezentativă și drumul european al acestei țări”, a conchis Rareș Bogdan.

Președintele interimar al PSD, Marcel Ciolacu, a declarat, vineri, că dacă moțiunea de cenzură va fi adoptată, va propune un guvern de uniune națională până în luna noiembrie, ”când sunt alegeri la termen”.

Guvernul a decis să își asume răspunderea pe alegerea primarilor în două tururi, iar în replică Marcel Ciolacu a declarat că social-democrații vor depune moțiune de cenzură, primii parteneri la acest demers fiind UDMR.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7939 vizualizari

  • +39 (45 voturi)    
    Atunci (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 15:56)

    tddrg [utilizator]

    Poate sa depuna plangere si pe numele meu, ca si eu cred la fel...
    • +24 (30 voturi)    
      Gabisor, hai ca rad si curcile de tine! (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 16:18)

      Cactus Jack [utilizator] i-a raspuns lui tddrg

      ...marea majoritate a populatiei nu crede, ci este convinsa de cele declarate de Rares Bogdan.
      Va fi cu siguranta un proces secular, in care vom afla printre altele, cata spaga a platit Otocar, de la alte firme turcesti, cei din zona verde a capitalei, etc, etc. Gabiisor nu s-a saturat inca, mai vrea 4 anisori pe spinarea bucurestenilor. Daca nu altcineva, sper ca DNA sa-i franeze elanul, indiferent daca-i da in judecata, sau ba.
  • +26 (28 voturi)    
    Pentru 400 milioane euro EVAPORATE (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 16:03)

    un domn [utilizator]

    Cine depune Plangere impotriva DUamnei Gabi ?
  • +22 (24 voturi)    
    // (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 16:04)

    GemstonePig [utilizator]

    țățica asta da in judecata pe toti cei care spun si dovedesc ca e o incompetenta. Dar da in judecata nu pe persoana fizica ci pe persoana de primar ca sa plateasca Primaria Bucuresti toate elucubratiile ei
  • -8 (20 voturi)    
    Si eu as spune... (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 16:14)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    .. ca membrii PSD, dia infractorii si complicii lor (Țața Firea inclusiv) au făcut RO de (..) in lume. Doar ca miticii au ales-o așa caa sa se spele pe cap cu ea. Oricm, nu Rares Bogdan, clovnul PNl, are caderea sa se pronunte, el fiind doar un carierist jalnic si demagog.
  • +19 (21 voturi)    
    Și ce va scrie în plângere? (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 16:19)

    asavreau [utilizator]

    Că Rareș Bogdan are dreptate,dar nu trebuia să spună ca să știe toată lumea?Fii liniștită fă Gabi(Firea),știam de dinainte să o spună Rareș Bogdan.Prostă rău este Firea.Și răutăcioasă.Este atât de răutăcioasă că își face singură rău.Firea nici nu are nevoie de adversari,se bate singură.
  • +21 (23 voturi)    
    FEMEIA E DUSA CU CAPU'... (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 16:24)

    schroedinger [utilizator]

    Si pe numele meu fa! plangerea...
  • +22 (22 voturi)    
    .... (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 16:49)

    ak33 [utilizator]

    scapa cineva sa nu fie dat in judecata de tine?
    • 0 (0 voturi)    
      tzatza o sa dea in judecata si arcul de triumf! (Duminică, 19 ianuarie 2020, 14:22)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      .
  • +21 (23 voturi)    
    Plangere pentru ce? (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 16:51)

    AdrianBorza [utilizator]

    Conform constitutiei Romaniei, dreptul la libera exprimare nu poate fi cenzurat si nu exista nici o exceptie in text, nici macar pentru opiniile anti-Firea. Deci, pentru ce il da in judecata, pentru ca are o parere proasta despre ea? Sa dea tot orasul Bucuresti in judecata atunci, pe aia care au votat-o pentru prostie crunta si pe restul pentru ca sunt impotriva.
  • +17 (21 voturi)    
    buahahaha (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 16:54)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    E a nu stiu cata persoana pe care Firicica ameninta ca da in judecata pentru ca o critica.

    Dreptul la libera exprimare e in continuare ceva greu de conceput si acceptat pentru comunisti, chiar si dupa 30 de ani.

    Apropo, cum se face ca daca noi comentam cevadespre stapanii nostri mult prea iubiti atunci este insulta, calomnie, jignire etc. si suntem amendati si cenzura e normala, dar daca ei fac asta, este declaratie politica, parerea personala si nu sunt amendati si nu raspund in fata nimenui, iar atunci dreptul la exprimare este sfant?!

    Food for thought...
  • +11 (13 voturi)    
    psd (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 18:37)

    ------ [utilizator]

    Din pacate tov. Firea si din orientarea spre est a tovarasilor psdisti,cam asa este !!!!
  • +7 (9 voturi)    
    Eu sunt curios daca a depus (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 19:20)

    kokos [utilizator]

    pana acum vreo plangere la adresa cuiva , pt. ca din vorbe trebuia sa depuna o gramada pana acum.
  • +6 (8 voturi)    
    serial (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 20:00)

    Ilidia [utilizator]

    Din serialul Țprostul, daca nu e si fudul...Ț
  • +6 (8 voturi)    
    Evident, (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 20:08)

    blackarrow [utilizator]

    madam Fierea e mult prea dusa cu pluta , ca sa-i acorde cineva vreun credit ... dar ce voiam sa zic e ca si Rares Bogdan ar trebui sa dea socoteala cand zice ca ei nu stau alaturi de Codrin, Oprisan, etc., dar au primit in partid toti banditii din ALDE , multi trogloditi de la Pro Ro si tot asa...
  • +7 (7 voturi)    
    Depun plângere! (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 20:36)

    NME [utilizator]

    „Și nu ține în justiție dacă iese vreo colegă de partid să spună că a fost metaforă sau pamflet”, susține Firea.

    Dar în cazul „barului de negri” cum a rămas? Ca-n gară? Sau ea are voie să zică orice, că-i femeie?
  • +7 (7 voturi)    
    Sa plece.. (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 22:04)

    TipTop [utilizator]

    sau sa o dam jos sa ne lase naibii in pace !!
  • 0 (0 voturi)    
    mai are 2 pasi de facut: (Duminică, 19 ianuarie 2020, 14:20)

    Antenistontel [utilizator]

    1. sa-i dea in judecata pe toti cei care nu sunt membri psd.
    2. sa-i dea in judecata pe toti membrii psd care n-o vor sefa pe viata!