Barna: Nici jumătate din obiectivele stabilite la învestirea guvernului nu au fost îndeplinite. I-am spus asta premierului

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 11:56 Actualitate | Politic


Ludovic Orban si Dan Barna
Foto: Agerpres
Liderul USR Dan Barna spune, după o discuție cu premierul Ludovic Orban, că până acum nu au fost îndeplinite nici jumătate din obiectivele stabilite în acordul semnat cu PNL la învestirea guvernului. Discuțiile au avut loc vineri după-amiaza, în contextul anunțului privind angajarea răspunderii pentru alegerea primarilor în două tururi de scrutin și în perspectiva anticipatelor.

”După cum știți, USR și PNL au semnat înaintea învestirii guvernului un acord politic cu mai multe puncte care vizau rezolvarea unor probleme urgente pe care românii ni le-au reclamat. Amintesc câteva dintre ele: recursul compensatoriu, desființarea Secției de Investigare a Infracțiunilor din Justiție, alegerea primarilor în două tururi, o corectă reprezentare a diasporei în Parlamentul național, abrogarea unor prevederi nocive ale Ordonanței 114, reducerea impozitării pe salariul minim, prioritizarea proiectelor de infrastructură, demararea proiectului de reparare și de extindere a rețelei naționale de monitorizare a calității aerului, monitorizarea reală a taierilor de lemn”, a scris liderul USR, pe Facebook.

Barna spune că doar o parte dintre prevederile acordului au putut fi realizate până acum: ”Nu suntem deocamdată nici la jumătate cu lista obiectivelor îndeplinite. I-am spus asta premierului Orban”.

Liderul USR mai transmite că USR va continua să își respecte cuvântul dat și se așteaptă ca partenerii liberali să procedeze la fel. ”În cadrul discutiei premierul Orban mi-a confirmat că și celelalte obiective restante sunt avute în vedere”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2824 vizualizari

  • +9 (19 voturi)    
    Măi Barna. (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 12:15)

    asavreau [utilizator]

    Lasă-ne pe noi să spunem.Vrem ca guvernul să fie al nostru.Nu al vostru.Începe să mă deranjeze USR cu impertinența și pretențiile mai ceva ca PSD.Ați spus că nu aveți în program să scoateți România din criză,stați deoparte,făceți-vă program și dacă veți fi votați pe baza programului vostru,îl aplicați.D-le Barna nu încercați să ne impuneți ce visați peste noapte.De generalități suntem sătui.Nu așa arătați că sunteți mai buni decât PNL ori PSD.Mai buni la ce?Mai buni de gură?
  • +5 (7 voturi)    
    asa e... (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 12:16)

    Martha Logu [utilizator]

    ... daca era Dan Bilzerian la borcanu' cu miere.... erau toate bune si frumoase!
  • +11 (13 voturi)    
    Bine, bine, dar... (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 12:17)

    Cataleya [utilizator]

    ...o fi ele masuri urgente, dar sa dai peste nas guvernului ca nu ti-a indeplinit decat jumate din pofte, dupa doar 3 luni de mandat, mi se pare o obraznicie din partea lui Barna.
    Dar avand in vedere ca Barna nu are altceva de facut decat sa latre la gard, e de inteles.
    Dupa locale, mai mult ca sigur ca USR va avea multi primari in teritoriu.
    Dupa 2-3 ani de mandat se va vedea de ce sunt in stare si in ce masura isi vor onora promisiunile cele doua partidulete USR si Plus.
    Pana atunci, gargara poate face oricine.
    • -5 (7 voturi)    
      NIMIC!!! (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 13:17)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Asta-i problema!
  • -9 (11 voturi)    
    Care „jumătate”? (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 12:30)

    Tayen [utilizator]

    Nimic. Nada. Nema. Nothing....
    Pensii speciale sunt bine mersi, ba se vor înmulți, alegeri în două tururi, canci, restructurarea bugetarilor, nici pomeneală! Ei doar au început să schimbe hoții roșii cu cei galbeni, atât!
  • +10 (12 voturi)    
    Cine nu face, ii critica pe altii. (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 12:44)

    MVM [utilizator]

    Aproape jumatate in mai putin de 3 luni este enorm, in conditiile date. Barna transmite disperare, ca strategia lui a fost sa lase PNL sa isi franga gatul iar asta nu se intampla. Mai bine il asculta pe Stelian Ion, unul din putinii oameni rationali din USR, si intra la guvernare. Asa PNL isi va asuma meritele iar USR continua caderea. Nici nu se va opri din cadere cata vreme imaginea USR este acest jalnic Barna, depasit evident de situatie si de functia lui + lipsa de onoare dupa rezultatul sub asteptari ce la prezidentiale. Romanii vad asta si sanctioneaza.
    • -4 (6 voturi)    
      Absolut nimic! (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 13:17)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui MVM

      Zi tu ceva ce-au făcut!
  • +5 (7 voturi)    
    La placinte inainte (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 13:01)

    tontu [utilizator]

    Daca aveti pretentii si va credeti capabili de ce nu v-ati bagat la guvernare alaturi de PNL?
  • +3 (5 voturi)    
    domnu Barna iar dai in bara? (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 14:48)

    mbembe [utilizator]

    dupa succesul “enorm” la alegeri pretinde ca are un cuvant de spus.
    Romanii au zis in cine au incredere mai mult! Matalutsa ai fost sub Dancila si doar din simplu motiv ca nu gandesti ce spui, ai dus USR-ul usor mai sus de nivelul peesului! a fi impertinent nu e acelas lucru cu a fi si destept!