Dăncilă îi transmite lui Orban să o sune dacă nu găsește bani pentru dublarea alocațiilor

de D.D.     HotNews.ro
Marţi, 14 ianuarie 2020, 18:13 Actualitate | Politic


Viorica Dăncila, în Parlament
Foto: Guvernul Romaniei
​Preşedintele interimar al Organizaţiei de Femei a PSD, Viorica Dăncilă, a declarat marţi că Guvernul Orban trebuie să dea dovadă de responsabilitate şi să pună în practică legea privind dublarea alocaţiilor pentru copii, iar dacă nu găseşte soluţii, "să sune la Guvernul PSD", notează Agerpres.

"În timpul guvernării mele, de un 1 an şi 9 luni, în Parlament s-au luat multe decizii care au fost dublate de o proiecţie bugetară. În momentul în care aceste decizii au fost bune pentru oameni eu, ca prim-ministru, şi membri ai Guvernului a trebuit să găsim soluţii pentru a le pune în practică. Eu cred cu tărie că dacă se doreşte, se poate realiza acest lucru (dublarea alocaţiilor pentru copii - n.r.). Mai mult, am văzut că preşedintele României a dat undă verde referitor la dublarea alocaţiilor. Eu cred că Guvernul trebuie să dea dovadă de responsabilitate şi există destule soluţii. Dacă nu le găsesc, să sune la guvernul PSD, ca să pună în practică această decizie a Parlamentului", a spus Dăncilă la Palatul Parlamentului, întrebată dacă în timpul guvernării PSD avea în plan dublarea alocaţiilor copiilor.

Dăncilă a menţionat că a fost premier într-o perioadă "foarte grea", cu foarte multe crize de gestionat, atât în plan intern, cât şi în plan extern, dar a reuşit să iasă "cu fruntea sus" pentru că nu a luat niciodată o decizie greşită.

Fostul premier a precizat că nu va candida la congres pentru o funcţie de conducere în PSD, dar va candida pentru preşedinţia Organizaţiei de Femei. "O să îl susţin pe Marcel Ciolacu (la congresul PSD, pentru funcţia de preşedinte - n.r.), o să susţin o echipă sudată, o echipă care vrea să se implice. (...) Mai departe, voi fi aşa cum am fost de fiecare dată, un om de echipă. Partidul are nevoie de unitate, este absolut necesar ca toţi să fim foarte uniţi, având în vedere că urmează alegerile locale şi că trebuie să obţinem un rezultat foarte bun", a mai spus aceasta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1858 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Pavianca are umor... (Marţi, 14 ianuarie 2020, 18:22)

    Cataleya [utilizator]

    ...pacat ca e involuntar.
  • -1 (9 voturi)    
    Veorika aceasta Pruteanu a Politicii (Marţi, 14 ianuarie 2020, 18:23)

    un domn [utilizator]

    Ludoviceeee : Doar O Vorba despre Alocatie Sa Iti Mai spun !,,,
    • +7 (11 voturi)    
      n-o compara pe proasta satului cu Pruteanu (Marţi, 14 ianuarie 2020, 18:45)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      individa asta nu e in stare sa lege doua vorbe...
      • +4 (6 voturi)    
        Sarcasmul (Marţi, 14 ianuarie 2020, 20:01)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        Iti este Strain
  • +7 (9 voturi)    
    E și obraznică redusa. (Marţi, 14 ianuarie 2020, 18:28)

    Tayen [utilizator]

    Dacă are cu cine....
  • +7 (9 voturi)    
    Calare pe matura,moare de foame fara sinecura..... (Marţi, 14 ianuarie 2020, 19:45)

    Plagarus [utilizator]

    ....de a fi atarnata in politica psdeilor.
  • +5 (5 voturi)    
    ! (Marţi, 14 ianuarie 2020, 20:13)

    tudorr [utilizator]

    O lasa cu telefon la puscarie?
    • -1 (1 vot)    
      Mi a Placut (Marţi, 14 ianuarie 2020, 22:07)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Defineste EXACT ce ar patzi un votant P$D daca ar ramane fara telefon implicit FB 72 de ore )))
  • +2 (2 voturi)    
    interesant (Marţi, 14 ianuarie 2020, 20:43)

    sile1 [utilizator]

    Proasta asta mica chiar crede ca e in masura sa dea sfaturi.

    Fantastic !
  • 0 (2 voturi)    
    De data asta are dreptate (Marţi, 14 ianuarie 2020, 23:30)

    Fanel01 [utilizator]

    Nu cred ca este un efort financiar chiar atat de mare pt cresterea alocatiilor unor copii cu 150lei . Se poate renunta la concerte platite din bani publici si la udatul cu apa din dambovita pe strada tot din bani publici.
  • +3 (3 voturi)    
    Alte vremuri (Marţi, 14 ianuarie 2020, 23:31)

    mescaline [utilizator]

    Inainte, oamenii PSD-ului se culcau presedinti si se trezeau prostanaci, acum sunt constanti.
  • +2 (2 voturi)    
    ii doneaza brosele? (Marţi, 14 ianuarie 2020, 23:59)

    revo [utilizator]

    Ei da, asa da! Cu banii de pe brosele veoricai se poate asigura cresterea alocatiilor.