VIDEO PSD se plânge ambasadelor, Comisiei Europene și Parlamentului European că Guvernul PNL vrea acum alegeri în două tururi pentru primari / Ciolacu: Este un abuz

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 14 ianuarie 2020, 15:34 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu
Foto: Facebook/ Marcel Ciolacu
​PSD va trimite o scrisoare ambasadelor, Comisiei Europene și Parlamentului European în care va reclama Guvernul PNL că vrea alegeri în două tururi pentru primari în această vară, a anunțat șeful interimar al social-democraților, Marcel Ciolacu. El a precizat că revenirea la alegerile în două tururi ar trebui să aibă loc în 2024.

Ciolacu a calificat intenția guvernului de a-și asuma răspunderea pe modificarea legilor electorale drept „un abuz”, susținând că se încalcă decizia Curții Constituționale și recomandările Comisiei de la Veneția.

„Nu s-a întâmplat niciodată în istoria României asa ceva. (...) PSD este de acord cu alegeri în două tururi în următorul ciclu electoral, în 2024. (...) Ei (liberalii -n.r.) au modificat legea. Azi vin total nedemocratic, ilegal, să modifice legea în timpul jocului. Vicepremierul Raluca Turcan e autoarea morală a modificării legilor electorale din două tururi într-un singur tur. Ce susținem foarte clar: nu ai dreptul să modifici legi electorale cu dou-trei luni înainte”, a spus Ciolacu.

El a reiterat ideea că PSD va depune moțiune de cenzură dacă guvernul își va asuma răspunderea pentru alegerea primarilor în două tururi.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5676 vizualizari

  • +45 (49 voturi)    
    cat de PENIBILI (Marţi, 14 ianuarie 2020, 15:39)

    liviu_ [utilizator]

    sunt pesedeiii
    d c e un abuz ma?! ca e mai avantajos pt voi sa fie alegeri intr-un singur tur?!

    si apropos de nedemocratic si ilegal... cate legi ati modificat voi asa?! hotul striga hotii!
    • -28 (32 voturi)    
      hei (Marţi, 14 ianuarie 2020, 16:17)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Țin minte cum fițuica electronică ne povestea despre avantajele alegerilor într-un singur tur. Unde sunt băsiștii când ai nevoie de ei?
      • +5 (5 voturi)    
        PSD impotriva Romaniei? (Marţi, 14 ianuarie 2020, 19:26)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Amintirile cu premierul PSD Dancila pe la UE sunt mai recente . . .
        Pe vremea guvernului Boc, cu ministrul Funeriu la educatie marile noastre nulitati politice ponta si Antonescu au scris Comisiei UE. Ca raspuns la intrebarile lui Victor Ponta si Crin Antonescu, purtatorul de cuvant al comisarului european pentru Educatie, Dennis Abbott, a declarat atunci: "Romania a adoptat o reforma sistemica, ambitioasa, la toate nivelurile educationale. Rezultatele romanesti la testele internationale arata nevoia urgenta de consolidare a calitatii sistemului de educatie in ansamblul sau. De aceea, este important ca reformele sa continue, intrucat invatamantul poate fi ameliorat doar prin eforturi sustinute privind politica in domeniu", transmite Agerpres.
        Cat de urgenta a fost pentru PSD aflat 8 ani la butoane "consolidare a calitatii sistemului de educatie" a fost demonstrata prin recentele teste PISA.
      • +2 (4 voturi)    
        tratat (Marţi, 14 ianuarie 2020, 20:14)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Nu numai ca nu te-ai tratat de prostita, faptul ca nu ti-ai schmbat nici "numele" e o dovada...
    • -17 (21 voturi)    
      pentru ca PSD a furat, PNL are drept sa fure? (Marţi, 14 ianuarie 2020, 16:35)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      si atunci, unde mai e schimbarea?

      PNL trebuie sa fie corect, legal, nu?
      • +9 (9 voturi)    
        Este corect, legal si moral. (Marţi, 14 ianuarie 2020, 17:38)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Nu este doar o opinie, este o afirmatie.
        • -4 (4 voturi)    
          foarte bine spus! (Marţi, 14 ianuarie 2020, 17:55)

          kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          macar stiu cu cine am de-a face: cineva care afirma ca a fura este corect, legal si moral!
          • +5 (5 voturi)    
            Da, este foarte bine spus, expertule. (Marţi, 14 ianuarie 2020, 19:03)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

            Astia care votati cu borfasii, aveti tupeul sa vorbiti de furt si legalitate.

            Inca o data, pentru tine: votul in doua tururi de scrutin este legal, corect si moral.
            • -2 (4 voturi)    
              nu el legal (Marţi, 14 ianuarie 2020, 21:41)

              nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Alius

              o fi corect si moral, de acord.
              dar nu e legal. legal inseamna conf. legii.
              iar legea zice altceva, un tur.
              deci, ca sa fie legal ar trebui schimbata legea.
              au fost doua ocazii.
              una cu csolosi la guvernare, ciolos care azi doreste doua tururi.
              a doua, imediat dupa preluarea guvernarii, prin ordonanta de urgenta.
              acum, too late. am intrat in anul alegerilor, si conf. recomandarilor de la venetia, de care herr kaizar facea mare tapaj, nu se poate schimba legea electorala.
              iar psd, dovedeste inca odata ca e mai iute decat penelica lui sica.

              sau, e la mica intelegere usl'amica, caci ambele partide sunt multumite cu un tur.
              doua tururi influenteaza localele.
              atat psd, cat si pnl au structuri serioase in teritoriu, mai ales dupa inghitirea pedeleului.
              saracii, adica ussr plus plus plus, alde si pmp stau mai prost. ussr plus, chiar prost de tot.
              si de cand e lumea lume, bogatilor nu le pasa de saraci.
              deci, bataia pestelui, pt. partenerii de usl'am, este la palavramentare. cine ia mai multi depucati, ia potul.
              drept pt. care nu vor accepta nici reducerea numarului de palavramentari, cum cere base. mai multi palavramentari, mai multe sanse la majoritate, si masa de manevra clientelara.
              in concluzie, pnl spera sa fure voturile de la ussr minus, sa traga niste palavramentari de pe la altii, asa ca aia mici, chiar daca vor reusi cativa palavramentari, va incepe marele targ de toamna, care da mai mult.
              d'aia peneleaua vrea anticipate, simte ca ar avea ceva simpatie in bobor.
              io n'as pune pret mare pe asta...
              numai o unire a dreptei ar aduce surclasarea psd.
              dar penelea nu vrea sa imparta, tzine tot ciolanu in colti si maraie la ai mici.
              treaba lor, daca's prosti, so be it !
      • +8 (10 voturi)    
        Cum ??? Recunosti ca psd a furat ? (Marţi, 14 ianuarie 2020, 18:03)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Traim vremuri stanii...
      • +4 (4 voturi)    
        uite (Marţi, 14 ianuarie 2020, 20:16)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        ce efecte dezastruoase a avut pentru tine trimiterea hamsterului flaușat la Rahova și dtronarea psd de la guvernare. Ai ajuns să recunoști că ai luat apărarea unor hoți și corupți.
    • -5 (7 voturi)    
      Uite ca in sfarsit a invatat si PSDu (Marţi, 14 ianuarie 2020, 18:06)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      De la satanisti cum se face!
  • -26 (30 voturi)    
    initiativa are meritul de a de-voala... (Marţi, 14 ianuarie 2020, 15:41)

    demaGOGU [utilizator]

    ...ipocrizia Comisiei de la Venetia, mai precis dublul standard

    nu poti cere nelegiferare cu mai putin de 6 luni inainte de alegeri doar atunci cand interesul politic e aliniat.
    • +15 (19 voturi)    
      Fai popcorn,.. (Marţi, 14 ianuarie 2020, 16:18)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ...nu este vorba de ipocrizie (asta este "speecialitatea voastra, a borfasilor).

      "Principala sarcină a Comisiei de la Veneția este de a acorda asistență și consiliere țărilor individuale în probleme constituționale pentru a îmbunătăți funcționarea instituțiilor democratice și protecția drepturilor omului."

      Alegerea intr-un singur tur contribuie la slabirea democrației, pe cand alegerea in 2 tururi este exact opusul.
    • +16 (16 voturi)    
      Când a schimbat P$D (Marţi, 14 ianuarie 2020, 16:28)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Din 2 in 1 a fost ce ?
    • +13 (13 voturi)    
      aham (Marţi, 14 ianuarie 2020, 16:30)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      cand facea d-astea psd ii laudai chiar.
      nu crezi ca esti putin cam prea ipocrit?!
  • +14 (14 voturi)    
    . (Marţi, 14 ianuarie 2020, 16:17)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

    O nu, dacă pot cetățenii să-și exprime opțiunile mai bine? Ce ne facem?!!!
  • +19 (19 voturi)    
    Ce mai tura vura: HAIDETI LA VOT! (Marţi, 14 ianuarie 2020, 16:29)

    bigbrother [utilizator]

    Indiferent de ce decizie se va lua si ca vor fi alegeri cu un tur de scrutin sau doua, logica este aceeasi: MERGI SI VOTEAZA de fiecare data! Nu-i lasa pe altii sa decida pentru tine doar pentru ca ti-e lene sa votezi, altfel taci si inghite.

    P.S: da, stiu ca miza este mult mai mare, dar haideti sa facem macar ce tine de noi. Si da, FIECARE VOT CONTEAZA, s-a vazut la fiecare tur de alegeri in care au castigat ilustri necunoscuti doar pentru ca multi romani au crezut ca votul lor nu va schimba nimic.

    Avem o singura obligatie civica si ar trebui sa o facem macar pentru a avea apoi dreptul sa ii tragem la raspundere pe cei care vor fi alesi.
    • +5 (7 voturi)    
      Coleag, (Marţi, 14 ianuarie 2020, 17:24)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      de acord cu tine! Insa marea masa de lenesi (care nu ies la vot) nici macar nu se obosesc sa mai citeasca ceva, online sau un ziar. Asa ca degeaba postam indemnuri sa iasa lumea la vot, ca le citesc tot cei care ies oricum la vot.
      Pentru cei care nu ies la vot trebuie o lege speciala, sa le taie din alte drepturi, sa vezi atunci cum ies sa voteze! Bine este in tarile unde votul este obligatoriu!
  • +22 (22 voturi)    
    //Mândri că sunt români//! (Marţi, 14 ianuarie 2020, 16:41)

    asavreau [utilizator]

    PSD reclamă România la ambasade,la UE,la Parlamentul European?Acum nu mai este o trădare,cum ziceau la faza cu modificarea legilor justiției?PSD la Moscova ar trebui să se plângă.
  • +12 (12 voturi)    
    psd plange, tara rade (Marţi, 14 ianuarie 2020, 17:08)

    Ademordna [utilizator]

    Cu plangeri de-astea sa mergeti voi la Moscova daca vreti sa vi se dea dreptate.
  • +9 (9 voturi)    
    Psdeii sa planga la Moscova,ca dansii au umor (Marţi, 14 ianuarie 2020, 17:25)

    Plagarus [utilizator]

    Calul mort PSD,este out din politica,inclusiv pt. maica Rusia.!
  • +2 (4 voturi)    
    FaDoino, pnl vrea pentruca NOI astia, Nimeni, vrem (Marţi, 14 ianuarie 2020, 19:08)

    deval [utilizator]

    !!!
    Daca nu pricepeti, sau daca va faceti ca nu pricepeti, poate ne deranjam iar in Strada, la voi, la viitorul SEX , sa va lamurim !!!!