Marcel Ciolacu vrea sesiune extraordinară a Parlamentului pentru eliminarea pensiilor speciale

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 14 ianuarie 2020, 12:04 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu
Foto: Facebook
Președintele Camerei Deputaților, Marcel Ciolacu, a anunțat marți convocarea unei sesiuni extraordinare a Parlamentului pentru eliminarea pensiilor speciale. Ciolacu intenționează să propună ca dată pentru reluarea lucrărilor Parlamentului ultima săptămână din luna ianuarie. Propunerea lui Ciolacu a fost validată în Comitetul Executiv al PSD.

"Deoarece a ieșit informația în spațiul public că nu pot fi dublate alocațiile pentru copii din cauza impactului bugetar pe pensiile speciale, o să cer colegilor o sesiune extraordinară a Parlamentului cu ordinea de zi eliminarea pensiilor speciale", a declarat liderul PSD, Marcel Ciolacu, înaintea ședinței Comitetului Executiv a partidului, prima din acest an.

Joia trecută, liderul deputaților PNL, Florin Roman, a cerut convocarea unei sesiuni extraordinare a Parlamentului în care să fie supus la vot proiectul de lege al liberalilor privind tăierea pensiilor speciale. El susține că din economia rezultată din tăierea pensiilor speciale Guvernul ar avea bani pentru plata alocațiilor majorate: "Alegeți domnilor pesediști - ori pensii speciale, ori alocații pentru copii!".

Ludovic Orban anunța că PNL ia în calcul patru variante legate de proiectul de lege al PSD votat în Parlament privind dublarea alocațiilor copiilor. Printre variante se numără atacarea la Curtea Constituțională și prorogarea termenului de intrare în vigoare. "PNL își dorește creșterea, dar o creștere rațională, care să fie sustenabilă, pentru care să existe banii necesari și să nu fie o creștere care să creeze grave dezechilibre", a spus premierul.

Camera Deputaților a amânat în decembrie, pentru acest an, votul asupra proiectului PNL de abrogare a pensiilor speciale.

Proiectul PNL, care a primit avizul favorabil în Comisia de Muncă, propune eliminarea pensiilor de serviciu pentru deputaţi şi senatori, judecători şi procurori, personalul auxiliar de specialitate al instanţelor judecătoreşti şi al parchetelor, poliţişti, funcţionari publici cu statut special, funcţionari publici parlamentari, pentru membri ai corpului diplomatic şi consular al României, membri ai Curţii Constituţionale şi personalul aeronautic civil navigant profesionist din aviaţia civilă din România, cu excepţia pensiilor militare. Liberalii susțin menținerea pensiilor speciale doar pentru militari deși, inițial, aceștia au pledat și pentru păstrarea beneficiilor și pentru magistrați.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5740 vizualizari

  • -11 (19 voturi)    
    eeee, asta e (Marţi, 14 ianuarie 2020, 12:07)

    cucuveauamov [utilizator]

    Ciuma rosie nu ne lasa sa traim linistiti! (replica ii apartine lui Lazar, Coldea si ceilalti #rezist)
    • -7 (7 voturi)    
      corect! (Marţi, 14 ianuarie 2020, 13:32)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      De aceea si atatea minusuri! Baietii cu taste albastre sunt vigilenti si spurcati la gura.
  • -8 (16 voturi)    
    Mișto ! (Marţi, 14 ianuarie 2020, 12:08)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Asta in vreme ce PNL nu vrea nimic. Alegeri anticipate si gargara - cam putin!
  • +9 (15 voturi)    
    Acum este momentul sa scapam de ele (Marţi, 14 ianuarie 2020, 12:08)

    Fides [utilizator]

    Sa se separe apele!
  • +5 (11 voturi)    
    de ce asa o graba? (Marţi, 14 ianuarie 2020, 12:14)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Cine a dat pensiile speciale? Nu cumva PSD si PNL ?
    Le-a dat USL , si nu stiu eu?
    • +3 (3 voturi)    
      pentru ca este an electoral (Marţi, 14 ianuarie 2020, 12:30)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      de asta se grabesc
  • +2 (2 voturi)    
    Curaj (Marţi, 14 ianuarie 2020, 12:31)

    vodatepes [utilizator]

    Hai curaj ca se poate.
  • +7 (7 voturi)    
    E clar ca trebuie schimbata (Marţi, 14 ianuarie 2020, 12:43)

    Geo6101 [utilizator]

    toata legislatia in domeniul muncii! Varsta de pensionare standard trebuie sa fie aceeasi pentru toate categoriile de salariati.
    Apoi, reconsiderarea categoriilor de salariati pe grupe de munca (militarii si politistii pot fi incadrati in grupa I de munca, pentru a se pensiona mai repede!), precum si acceptarea depasirii la cerere a limitei de varsta standard dar nu mai mult de 3-5 ani.
    Pentru pensii suplimentare, se poate cotiza la fondurile private de pensii, mai ales de catre cei care au salarii foarte mari, cum sunt parlamentarii, administraiile locale etc!...
    ...E cazul sa se termine o data cu pensiile astea pentru care unii au cotizat extrem de putin fata de cat incaseaza acum!
  • +6 (8 voturi)    
    Sarmanii pesedei,vor sa.... (Marţi, 14 ianuarie 2020, 13:02)

    gigiN [utilizator]

    ...desfiinteze pensile special si nu ii ajuta nimeni !!!
  • +10 (10 voturi)    
    Degeaba! (Marţi, 14 ianuarie 2020, 13:08)

    mos ion roata [utilizator]

    Daca nu se reduc si pensiile securistilor,militienilor si fostilor militari ,nu am facut aproape nimic pentru ca se mentine enorma inechitate ca cei care ne-au persecutat in numele idealurilor comuniste si al altor idei aberante sa fie si acuma o povara pentru platitorii de taxe prin pensiile total nemeritate. Pentru acestia a avea pensia minima este deja prea mult. Cel care va avea curajul sa propuna anularea pensiilor speciale in totalitatea lor va avea tot respectu si stima mea (si desigur a majoritatii romanilor). Este aberant ca in 89 sa se moara pentru inlaturarea comunistilor si a acolitilor lor si astazi sa-i onoram cu pensii speciale.
  • +3 (5 voturi)    
    Psdei si-ar taia si cabinetele parlamentare si.... (Marţi, 14 ianuarie 2020, 13:20)

    Plagarus [utilizator]

    .......soferii,deplasarile in strainatate, consilierii,doar,doar ies din moarte clinica.
  • +1 (5 voturi)    
    curaj (Marţi, 14 ianuarie 2020, 13:38)

    vodatepes [utilizator]

    curaj ca se poate
  • +4 (4 voturi)    
    ciolache joaca la cacealma, (Marţi, 14 ianuarie 2020, 14:03)

    revo [utilizator]

    dar nu stie ca merge pe sarma. Daca, Doamne fereste, trece votul, in maxim doi ani nu va mai exista picior de PSD-ist liber - magistratii, nervosi ca au pierdut pensia superspeciala din cauza bazdacului ciolacului psd-ist, isi vor face datoria.
    Ca sa nu mai vorbim cate castane-n devla si bete rupte pe spinare or sa ia de la politicienii de toate culorile, aripile si aripioarele! Iar CCR-istii or sa-i declare in afara legii, vad ei, se pricep ei cum!
  • +2 (2 voturi)    
    Cine le-a inventat ? (Marţi, 14 ianuarie 2020, 17:17)

    danmarian [utilizator]

    Pai nu voi - PSD + ALDE le-ati inventat ? Acum te "dai mare" ca vrei sa le desfiintezi !! Hai SIKTIR banditilor !
  • +2 (2 voturi)    
    Da, e plina de ipocrizie (Marţi, 14 ianuarie 2020, 18:38)

    yol [utilizator]

    Propunerea psd-ului, dar nu vad de ce nu ar fi aplicabila. Tocmai de la alocatiile copiilor intram in derapaje economice?!?
    Dati alocatiile in vouchere pt rechizite, haine si mancare si ati rezolvat si problema tonomatelor de copii!
  • +2 (2 voturi)    
    Ciolacu (Marţi, 14 ianuarie 2020, 21:29)

    adrian88000 [utilizator]

    se bazeaza pe CCR. Ei vor face o Lege super, prin care elimina TOATE pensiile speciale. Dar CCR va spune ca e neconstitutionala. Ce sa faci, ghinion. PSD a vrut , dar nu s-a putut. Traiasca PSD ! ( nu-i asa ?)
  • +2 (2 voturi)    
    Maimutoi ! (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 1:07)

    danmarian [utilizator]

    ba - maimutoi psd-ist ! de ce le-ati inventat ba ? nu voi ati inventat poungasia asta cu pensii speciale ? eu - am muncit o viata si am o pensie calculata pe baza a ceea ce am depus in anii munciti. ca mine cam toti romanii ! si tot asa si pri alte tari ! voi ati inventat "apa calda" si dati sume uriase = pensii speciale unor invartiti ciubuc politic !asta este maimutoi paros si fara minte . macar "ciocu' mic" si votati anularea fara gargara ! siktir borfasilor ! ne furati banii depusi pentru pensii din anii munciti ! tot furt se cheama !