Planul PNL pentru declanșarea alegerilor anticipate. Liberalii dispuși să sacrifice alegerea primarilor în două tururi în favoarea anticipatelor

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Luni, 13 ianuarie 2020, 14:50 Actualitate | Politic


Iohannis si Orban
Foto: Facebook PNL
Conducerea PNL a discutat, luni, strategia pentru declanșarea alegerilor anticipate. Surse liberale au declarat pentru HotNews.ro că Guvernul Orban intenționează să-și angajeze răspunderea în Parlament pe alegerea primariilor în două tururi, fapt care ar crea probleme social democrațiilor. De altfel, miza acestei angajări are ca scop forțarea PSD de a depune moțiune de cenzură și a pica în Parlament actualul Guvern deschizând astfel drumul pentru declanșarea alegerilor anticipate.

Conducerea PNL a discutat luni strategia pentru declanșarea alegerilor anticipate. Surse liberale au declarat pentru HotNews.ro că Guvernul Orban intenționează să-și asume răspunderea în Parlament pe trei mari teme controversate: alegerea primariilor în două tururi, desfințarea secției speciale și pensiile speciale. Liberalii intenționează să ceară convocarea unei sesiuni extraordinare și să forțeze majoritatea în conducerea Parlamentului.

De precizat este că, în prezent există în dezbatere parlamentară două proiecte de lege privind alegerea primariilor în două tururi. La finalul sesiunii trecute, social democrații au direcționat cele două proiecte de lege către comisia specială de cod electoral tocmai pentru a îngreună o eventuală angajare de răspundere a Guvernului pe această temă.

"În prezent PSD este prins în capcană. Fie blocheză prin moțiune de cenzură desfășurarea alegerilor locale în două tururi dar prin asta pică Guvernul Orban și deschide calea anticipatelor, fie închide ochii și riscă să piardă avantajul pe care îl conferă alegerea într-un singur tur și implicit să piarda majoritatea în alegerile locale", au explicat pentru HotNews.ro, sursele citate.

Purtătorul de cuvânt al PNL, Ionel Dancă a anunțat la finalul ședinței că Biroul Executiv al PNL a discutat propunerile de convocare a unei sesiuni extraordinare a Parlamentului,.

"În cadrul Biroului Executiv al PNL au fost discutate propunerile de convocare a unei sesiuni extraordinare a Parlamentului în perioada următoare, iar preşedintele partidului, Ludovic Orban, a fost mandatat de către structura de conducere a PNL să solicite, la momentul oportun, convocarea unei sesiuni extraordinare pentru dezbaterea şi adoptarea unor proiecte de acte normative prioritare pentru PNL în perioada următoare, în condiţiile în care PSD vedem foarte bine că încearcă să blocheze acţiunea guvernamentală care are ca principal scop corectarea principalelor efecte nocive aduse de guvernarea PSD atât la nivelul economiei româneşti, cât şi la nivelul funcţionării instituţiilor publice ale statului", a spus Dancă, după şedinţa BEx.

Dacă PSD depune moțiune de cenzură iar Guvernul Orban pică în Parlament automat și angajarea răspunderii este respinsă. Surselee citate susțin că dacă se ajunge în această situație conducerea PNL și președintele Klaus Iohannis vor să-ș să-l nominalize încă o dată pe Ludovic Orban drept premier.

Pe de altă parte, social democrații care dețin controlul la nivelul conducerii Parlamentului pot bloca numirea unui nou Guvern pe o perioadă de 60 de zile. O altă strategie pe care ar putea-o aborda aleșii neamului de teamă să nu-și piardă pensia (prin nefinalizarea mandatului) este să-l valideze a doua oară pe Ludovic Orban drept premier.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















15248 vizualizari

  • +30 (44 voturi)    
    nimic nou sub soare.. (Luni, 13 ianuarie 2020, 15:23)

    pehash [utilizator]

    PNL nu a vrut niciodata alegeri in doua tururi. Prefera sa castige PSD la Bucuresti decat USR-PLUS.
    • +6 (18 voturi)    
      N-au luat in calcul un aspect... (Luni, 13 ianuarie 2020, 17:50)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Daca ne mai pricopsim inca 4 ani cu Firea, si noi, cei care locuim in Bucuresti, vom fi dispusi sa sacrificam PNL. Definitiv! Si asta tocmai acum cand incepusera se devina "votabili"...
      • +6 (10 voturi)    
        Nu cred... (Luni, 13 ianuarie 2020, 18:32)

        Cardplayer [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

        PNL e cel care 20 de ani a injurat PSD ca cea mai mare ciuma dupa care instant a fost ani de zile alaturi de ei la guvernare dupa care instant PSD=ciuma rosie.

        Si oamenii tot ii voteaza ca alternativa la PSD...
      • +4 (12 voturi)    
        Dupa USL, nu au cum sa fie Votabili (Luni, 13 ianuarie 2020, 18:34)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

        PNL = PSD = aceeasi mizerie!!!!
      • +3 (7 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Luni, 13 ianuarie 2020, 18:55)

        [anonim] i-a raspuns lui IoPaNet

    • +5 (7 voturi)    
      Daca ne-o aduceti pe fierea (Luni, 13 ianuarie 2020, 21:16)

      mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      din nou ca in 2016 ati pierdut! Prostia/fudulia se plateste. Voi o s-o luati in freza.
      Din pacate o vom plati si noi pricopsindu-ne cu idioata manipulata de mafia de ilfov care ne lasa in frig si fara apa calda plus jaful generalizat.
      Daca aveti un dram de minte, DOAR UN DRAM, faceti alegeri in doua tururi.
  • +8 (38 voturi)    
    Corecta decizie!!! (Luni, 13 ianuarie 2020, 15:44)

    Cactus Jack [utilizator]

    PNL pe val, PSD in groapa. Sa astepte pana la toamna, ca PSD cu promisiunile si minciunile cunoscute, sa revina in simpatia prostimii?
    Orban corect asa, bate fierul cat e cald. Iar ca Alde si PMP nu doresc anticipate, in acest moment nu vor realiza cei 5%. Ei spera ca pana la toamna se mai imbunatateste si sansa lor in alegeri.
    • -2 (22 voturi)    
      Care-s „promisiunile mincinoase”? (Luni, 13 ianuarie 2020, 16:38)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

      Zi-le. Că, până acum,peneleaua nu a respectat nimic, DAR NIMIC, din ce-a promis!
      Pensiile speciale se dau, la anul vor avea și primarii, scrutin în două tururi, canci, INVESTIȚII DELOC!!!!
    • +10 (14 voturi)    
      Chiar daca e demis (Luni, 13 ianuarie 2020, 16:44)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

      guvernul orban prin motiune de cenzura asta nu inseamna ca automat avem anticipate, mai trebuie sa cada in parlament 2 premieri desemnati de iohanis, e cale lunga pana la anticipate, greu de crezut ca 50%+1 dintre parlamentari isi vor vota demisia din actualul parlament.
    • +5 (9 voturi)    
      iezakt (Luni, 13 ianuarie 2020, 19:26)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

      pnl crede ca'i pe val, alde si pmp sa piara...
      si pan' la urma si un scor egal e bun. sa raman doar ei doi. ba, l'au stimulat pe vechiu coeg de geaca rosie, dottore, asa incat sa preia pesedeaua si sa se revina la vechii prieteni, la planul de la grivco.
      asta este esenta usl.
      aleluia !
  • +28 (34 voturi)    
    sacrifica pe naiba (Luni, 13 ianuarie 2020, 16:12)

    snowflake [utilizator]

    Oricum liberalii nu prea isi doresc alegerea in 2 tururi.
  • +14 (20 voturi)    
    Cum vine asta? (Luni, 13 ianuarie 2020, 16:18)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Doar au votat si ei pt alegeri intr-un tur. CE sacrifica? Pe naiba.... PNL=USL+PDL
  • -2 (20 voturi)    
    pisica trebuie rupta (Luni, 13 ianuarie 2020, 16:19)

    sile1 [utilizator]

    Alegeri anticipate cat mai repede !
    • -1 (7 voturi)    
      Alegerîn două tururi. (Luni, 13 ianuarie 2020, 18:15)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      De ce anticipate? Pentru câteva luni? Nerentabil.
      Să-i vedem ce sunt în stare.
  • +1 (25 voturi)    
    LASATI INEPTIILE (Luni, 13 ianuarie 2020, 16:24)

    jidanul [utilizator]

    Renuntati la ineptia asta cu anticipatele, ca dam la bani pe tururi de scrutin aiurea. Intelegem democratia, ca trebuie alegeri dar, cu masura. Nu va ajunge ca aveti guvern, acuma va trebuie si alegeri anticipate sa bagati tara si intr-o criza politica asa aiurea. Si apropos, daca vreti sa faceti ceva util, atunci sacrificati si desfintati pensiile speciale si in schimb mariti alocatiile copiilor si adolescentilor. Si daca nu sunteti in stare sa faceti bine pentru romani, atunci lasati-va si dati-va demisia.
    • +3 (7 voturi)    
      domle (Luni, 13 ianuarie 2020, 19:43)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      psd este partidul pe schelet pcr, iar pnl inventia securilor cu doi batrani fosti labarali, convertiti de secu in puscarii.

      asa a fost stabilit in culisele lovirutiei. pracatic, psd avea nevoie de un oponzant, sa arate democratic !
      ca'n america !

      prima victima a luptei de clasa a fost pntcd. lovit din ambele parti, si de psd, si de pnl, ajutat de pd-ul lui don pedro, alt papagal al secoritatii.

      dupa care, base a tras pe dreapta, s'a dat cu occidentu', cautand sa inlocuiasca pntcd. si multi fosti votanti ai pntcd si conventiei democrate au trecut la pdl-ul lui base. numai ca era o falsa dreapta. era o un fell de proteza de cauciuc a mainii dreapte.
      pdl a fost ateu si antimonrahist, ceva care un tzaranist adevarat repudiaza.
      iar generatia tanara nici sa n'auda de biserica si rege.

      deci, mai sunt lastarii astia, rasariti pe de laturi, care tre' si ei indepartati. adica, usr, plus, alde, pmp. exceptie, amicu de usl'am, dottore.

      nu le'a iesit la pesedei, au dat stafeta...hahaha, pe dreapta. mai ales ca se pare ca penele pacaleste mai multi.
      aranjament supervizat de... premierul usl'amic, de la grivco propus.
      grivco for ever !
    • +3 (9 voturi)    
      asa si? (Luni, 13 ianuarie 2020, 20:03)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      dupa ce dasfinteaza pensiile speciale, ce proiecte marete mai are peneleu?
  • +6 (16 voturi)    
    Ăștia au oare chef de guvernare? (Luni, 13 ianuarie 2020, 16:35)

    Theodore98 [utilizator]

    PeNibiL are chef să guverneze sau are chef să propage în rândul populației minciuni și scenarii utopice? Bă, se ridică PSD-ul dacă nu puneți curul la treabă! De asta are nevoie România? De penibiliști retardați și pesediști revigorați?
  • -7 (25 voturi)    
    bai nene (Luni, 13 ianuarie 2020, 16:46)

    cucuveauamov [utilizator]

    ce inteligenti! nu m-as fi gandit! Vasilica Viorica devine din ce in ce mai mult un regret.
    • +1 (7 voturi)    
      Tu esti Veorika? (Luni, 13 ianuarie 2020, 18:35)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Si te regret? Singurica???
    • -1 (5 voturi)    
      ia-ți-o acasă, (Luni, 13 ianuarie 2020, 19:07)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      că de niște sarmale tot te-nvârtești.
  • -4 (22 voturi)    
    Intrebarea fiind... (Luni, 13 ianuarie 2020, 16:49)

    Gigi Kent [utilizator]

    Intrebarea fiind de ce ar interesa sau cu ce ar ajuta o asemenea decizie? Doar ca vrea repede PNL-ul sa fructifice niste sondaje? Poate se intoarce impotriva lor aceasta strategie.

    Oricum dupa guvernul Orban (1) trebuie sa se mai intample si alti pasi respectiv sa mai pice inca doua guverne in Parlament.

    Sa fim seriosi. Hachitele insului din deal nu intereseaza pe nimeni. Incepe insa sa aduca aminte din ce in ce mai mult de Basescu. Si sa nu uitam unde e PDL-ul acum. In ce se va mai rebrandui PNL-ul? Sau va ajunge la dimensiunile PMP-ului. Istoria nu uita si nu iarta. PSD-ul, cu toate greselile lui, inca se afla in prim-planul politicii dupa 30 de ani. PNL-ul sa nu se joace cu focul.
  • -4 (12 voturi)    
    si eu am sa fiu dispus sa votez USR (Luni, 13 ianuarie 2020, 16:53)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
  • -9 (15 voturi)    
    OH. (Luni, 13 ianuarie 2020, 17:54)

    letsoc [utilizator]

    Dragi comentatori , aca poporul roman , daca nu va place atunci la alegeri anticipate sau normale votati comunistii . E simplu . PSD-ul nu se ridica , il ridica electoratul care doreste comunismul , adica cam 70% . Adio s-un praz verde de Teleorman .
  • +6 (8 voturi)    
    hai bre (Luni, 13 ianuarie 2020, 19:22)

    nash pandelica [utilizator]

    n'o mai dati cotita.
    pai taman aia e, nu vor din doua turruri si dau cu anticipatele, sa acopere.
    o sa zica ca v'au dat anticipate, ce e mai important.
    practic vor sa ramane doar ei doi, adica psd si pnl, fratia usl'amica de veci.
    caci anticipate inainte de locale sau cu localele, dar fara doua turruri, moartea partidelor ...colaterale. adica, victime colaterale. usr la cinci la suta, pmp si alde, kaput. asta e pohta ce'o pohtesc, visul de'l viseaza.
    sica a avut multa grija de dottore, in amintirea zilellor in geaca rosie cu trandafiri. ca de la nasu' ! sa traiasca !
    labaralii nu uita ca au stat la guvernare cu sustinerea ciumei rosii (hahaha), aveau datorii de platit.
    nici herru nu uita grivco, cand, cat p'acilea sa fie p.m.
    dusmanul de clasa ramane base cu pemepeaua lui, dusman comun pt. toti trei: dottore, sica si kaizaru de grivco.
    si asta nu se uita.
    iar motocicleanu, si el tre' sa fie scos, ca stie prea multe si d'aia e periculos. de asta are grija dna cu ajutor de la baietii cu ochi albastri.

    les jewux sont fait, rien va plus !
    dupa alegeri, o mie de ani de pace !
    amin !
  • +4 (6 voturi)    
    Beton plan... sau nu? (Luni, 13 ianuarie 2020, 19:23)

    e-Miron [utilizator]

    Şi dacă Ludovic şi-o asumă iar Ciolacu i-o contestă la CCR... rămâne ca la PSD? Adică mumu locale în 2 tururi, mumu anticipate... greşesc undeva?
  • -1 (1 vot)    
    pnl (Marţi, 14 ianuarie 2020, 15:49)

    liviu_ [utilizator]

    dovedeste pentru a mia oara ca e doar cu putin mai putin rau decat psd...