VIDEO Nicușor Dan a prezentat un sondaj care arată că e mult mai bine plasat decât Vlad Voiculescu în preferințele bucureștenilor. Care sunt cifrele

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 12 ianuarie 2020, 15:37 Actualitate | Politic


Nicusor Dan
Foto: Captura video
Nicușor Dan a prezentat, duminică, un sondaj pe care l-a comandat și plătit el, care indică faptul că în opțiunea alegătorilor este mai sus ca procente, în postura de candidat independent susținut de Alianța USR-PLUS, comparativ cu Vlad Voiculescu, propus de PLUS, transmite Mediafax.

Astfel, conform cercetării sociologice realizate în luna ianuarie, Nicușor Dan are 52% în preferințele alegătorilor, în postura de candidat independent sprijinit de Alianța USR-PLUS, comparativ cu Vlad Voiculescu care este cotat la 29%.

documente
(12 Ian 2020) PDF, 871KB
„În ipoteza în care eu nu candidez din partea partidelor de Opoziție, Gabriela Firea câștigă cu 10% diferență. Vine întrebarea – dacă Alianța va candida separat, cine este cel mai potrivit candidat al Alianței? – răspunsul celor care votează partide de Opoziție este cel pe care îl vedeți, 52% - Nicușor Dan la 29% următorul candidat, Vlad Voiculescu. Vă prezint azi datele unui sondaj, realizat la comanda mea, la începutul lui ianuarie. Este un sondaj telefonic, cu 1.000 de persoane, marja de eroare 3,4%. Am spus încă de când m-am lansat în această competiție că șansa pentru ca Bucureștiul să scape de administrația Firea-PSD este ca Opoziția să aibă un candidat unic. Bucureștii confirmă ceea ce am spus. 61% dintre cei care votează partide non-PSD doresc ca Opoziția să aibă un candidat unic”, a declarat Nicușor Dan, duminică, într-o conferință de presă.

Acesta a mai spus că în ciuda unei performanțe administrative dezastruoase, potrivit sondajului, cota Gabrielei Firea se menține destul de mare, la aproape 35%.

„În aceste condiții, Gabriela Firea se menține la un scor extrem de mare pentru performanța ei administrativă, 35%, dar candidatul Opoziției are șanse mari să o învingă. La întrebarea cine să fie acest candidat al Opoziției acesta e răspunsul. După cum vedeți, bucureștenii care votează partide de Opoziție, mă plasează în mod categoric ca cel mai bine plasat. E de remarcat pe acest slide, este o analiză în spate, că sunt candidatul Opoziției care este votat de procente consistente din votanții tuturor partidelor de Opoziție, spre deosebire de ceilalți care sunt fiecare votați de partidele din care provin. Faptul că sunt independent este o explicație a acestui fenomen. Dacă partidele de dreapta nu vor ajunge să aibă un candidat comun, Gabriela Firea se menține 33-35%, eu din partea Alianței USR-PLUS aș lua 32% și aș fi din nou cel mai bine plasat în această competiție”, a conchis Nicușor Dan.

Sondajul a fost efectuat în perioada 3-10 ianuarie, la cererea candidatului Nicușor Dan, de compania Verifield, care a realizat metodologia de eșantionare a datelor, colectarea și raportul frecvențelor. Datele au fost preluate prin metoda CATI (Computer Assisted Telephone Interviewing) pe un eșantion reprezentativ de 1.024 de bucureșteni cu drept de vot la alegerile locale. Metoda de eșantionare folosită a fost una aleatorie simplă. Marja de eroare a fost 3,4%.

Vlad Voiculescu, susținut de PLUS pentru a candida la Primăria Capitalei, a prezentat, marți, un sondaj de opinie din care reiese că este la egalitate cu Nicușor Dan, care are susținerea USR București pentru calitatea de candidat comun al Alianței USR-PLUS.

Potrivit acestuia, cercetarea sociologică comandată de PLUS relevă că dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri pentru Primăria Bucureștiului, 35% dintre respondenți au arătat că ar vota cu candidatul Alianței USR PLUS în persoana lui Vlad Voiculescu, în timp ce 28% ar vota cu Gabriela Firea, iar 23% cu candidatul PNL, Rareș Bogdan. 8% dintre respondenți au răspuns că nu s-au decis sau nu sunt siguri cu cine să voteze, în timp ce 6% au arătat că nu ar merge la vot.

Data limită până la care trebuie desemnat candidatul comun al Alianței este 15 martie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















17360 vizualizari

  • -27 (69 voturi)    
    Nicusor se agita (Duminică, 12 ianuarie 2020, 15:51)

    robyzs [utilizator]

    Nicusor este bine intentionat dar nu are stofa de manager, bucurestenii trebuie sa puna la conducere pe cineva cu experienta in administratie nu un activist care protesteaza impotriva demolarilor si a pasajelor rutiere.

    A mai auzit cineva de Nicusor de cand a renuntat la postul de consilier pentru salariul gras de deputat? Pana acum a fortat USR-ul ca sa il sustina, acum il sapa pe Vlad Voiculescu, ceva nu este bine.

    Sunt curios daca Rise Project va publica o investigatie anti Nicusor/Voiculescu.
    • -26 (50 voturi)    
      mai degrabă (Duminică, 12 ianuarie 2020, 16:04)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      un dosărel pentru nicușor la DNA.
    • +11 (51 voturi)    
      Lasa ca e buna Firea... (Duminică, 12 ianuarie 2020, 16:07)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      ...ca de la citit pe prompter, a devenit peste noapte mare manager de capitala.
      Nici cu Vlad Voiculescu nu m-as prea lauda.
      Dar PSD-istii sunt prea tampiti ca sa recunoasca unde-i buba si psd-istii bucuresteni, adica tampitii la care ma refer, o sa o voteze tot pe Vrancioaia.
      Dar, Bucurestiul e al bucurestenilor.
      E treaba lor.
      • +8 (16 voturi)    
        Spre deosebire de multi pe aici, il cunosc pe Dan! (Duminică, 12 ianuarie 2020, 20:09)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        E slab, fara nicio reusita in politica, nici in administratie. E conservator, incapabil sa creasca un partid, darmite o administratie ca cea a Capitalei. E o mare gogorita, uitati-l si nu o sa va para rau! Alegeti orice altceva din partidele de opozitie, desi PNL numai opozitie nu e, ci mai degraba un PSD vopsit in galben.
    • -11 (17 voturi)    
      salariul gras de palavramentar (Duminică, 12 ianuarie 2020, 16:51)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      mai gras ca al lui borno ?!
    • +6 (12 voturi)    
      bucurestenii au fost nebuni s-o aleaga pe firea (Luni, 13 ianuarie 2020, 9:03)

      Gheorghe_Dan [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      dar daca-l aleg pe nicusor, trec pe treapa urmatoare a retardului mintal.

      Un procesoman de profesie care vrea sa opreasca lucrarile la pasajul ciurel, si alte idei nastrusnice nu poate fi ales primar decat de niste oameni dusi braila.
      • +4 (6 voturi)    
        asa zic si eu, (Luni, 13 ianuarie 2020, 10:36)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe_Dan

        ca e mare diferenta intre a te opune in justitie demolarii catorva case vechi si a recladi un oras.
  • +3 (55 voturi)    
    Cu sondaje de casa nu convingi pe nimeni (Duminică, 12 ianuarie 2020, 16:01)

    telox [utilizator]

    Sunt necesare sondaje independente.
    • +8 (36 voturi)    
      Ălea vor bani. (Duminică, 12 ianuarie 2020, 17:01)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui telox

      Și nu dau ce rezultat vrei tu.
    • +11 (39 voturi)    
      deja vu (Duminică, 12 ianuarie 2020, 17:26)

      Ademordna [utilizator] i-a raspuns lui telox

      Sunt dezamagit de Nicusor Dan.
      Asa au facut si la alegerile precedente, cand a castigat Firea, au venit fiecare cu sondajul lui, comandat si platit de fiecare si bineinteles ca rezultatele erau dupa platitor.
      Nu asa se fac alegeri primare. Se cade de acord asupra modalitatii de departajare, adica alegeri cu votare sau sondaj independent si apoi se vad rezultatele.
      Dar Nicusor se agita prematur, incearca sa forteze nota si asta nu e bine. Chiar daca il ajuta sa castige, nu avem nevoie de inca un primar maverick, ci de unul care e sustinut de fortele democratice care sa fie la putere si sa nu existe frecusuri ineficiente intre primarie si guvern cum am tot avut si avem si acum.
    • +1 (23 voturi)    
      crezi? (Duminică, 12 ianuarie 2020, 17:40)

      robyzs [utilizator] i-a raspuns lui telox

      oare ar mai fi publicat rezultatele daca Vlad Voiculescu era pe primul loc?
    • -3 (25 voturi)    
      Mda (Duminică, 12 ianuarie 2020, 18:02)

      Fanel01 [utilizator] i-a raspuns lui telox

      Cu fata asta nu are nici o sansa !
    • +1 (1 vot)    
      sondajele "pe bune" nu se fac publice (Luni, 13 ianuarie 2020, 12:32)

      Gheorghe_Dan [utilizator] i-a raspuns lui telox

      decat daca sunt in favoarea celui ce le face publice. Altfel, sunt folosite doar intern pt a-si face strategia.
  • +25 (45 voturi)    
    Aoleu fratilor... (Duminică, 12 ianuarie 2020, 16:59)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Nu va mai bateti atata pe ciolan. Este foarte simplu: PNL a avut 30 de ani sa-si arate muschii. Au preferat sa simuleze Opozitia si sa faca blat cu PSD. Gata, si-au ratat sansa. Eu zic ca 30 de ani i-am tolerat suficient, este randul altora acum.

    Evident ca nu spun ca Nicusor Dan este salvarea si raspunsul la rugaciuni, dar merge mai bine, clar pe lucruri mai mici sta mai bine fata de cum era in USR si sa fim sinceri: si daca e bun si daca nu e bun, eu zic ca merita o sansa. Daca tzoapa de Latrina a luat un mandat in care a facut dezastru si mai mare ca Oprescu, eu zic ca Nicusor e parfum, oricat de slabut ar fi.

    Iar "slabut: poate insemna multe, nu ma refer la competenta sa. Hai sa fim seriosi: daca la Parlamentare iese PSD si guvernarea e asigurata de ciuma, cat bine credeti ca va puta faca Nicusor fara sabotajele PCRistilor? Si sa nu uitam ca se va lupta si cu primarii rosii de la sectoare.

    Acum... evident ca VV este foarte OK. Pe Sanatate. Ne-a dovedit de nenumarate ori. Fiecare sa stea pe ce e bun. Imi imaginez ca celor de la plus le e frica de o posibila candidatura a lui Ungureanu la Sanatate, dar sincer, cred ca VV sta mai bine la sondajele pt Ministerul Sanatatii. Nicusor Dan la primarie si cam asta e tot.

    Deci oameni buni, lasati orgoliile, haideti sa facem ceva pentru populatie, nu partid.

    Iar PNL si PMP ne-a dovedit ca un blat clasic e mult mai bun asa ca USR-PLUS trebuie eliminat din joc. Nici nu ma asteptam la altceva din partea USL.

    Asta inseamna ca daca vreti schimbare, oricat de buni sau rai saun cei de la USR-PLUS, ei reprezinta schimbarea. Daca nu ii votati nu mai iesiti nici la proteste, nu mai postati pe FB si nu va mai plangeti. Votul reprezinta dorinta voastra de schimbare, nu selfie-uri la proteste pe Instagram. Mai bine faceti poze in fata sectiilor de vot.

    ... parerea mea.
  • -4 (44 voturi)    
    Nicusor bate toba (Duminică, 12 ianuarie 2020, 17:19)

    satanae [utilizator]

    Lasind la o parte faptul ca s-a apelat la sondajul telefonic - prin definitie, cel mai putin de incredere sondaj, alaturi de cel efectuat on-line - intrebarile care s-au pus si modul cum au fost formulate descalifica total pe cel care a organizat asa ceva. Iar cei de la site-ul asta participa cu entuziasm la o manipulare. Nu, Nicusor Dan nu este plasat cel mai bine in sondaje si nu ar lua 52% la alegeri, ci intrebarea a fost "cine credeti ca ar fi cel mai bun candidat la primarie din partea USR - Plus". Mai mult decat atat, la intrebare au raspuns cica "votanti non-PSD". Non PSD si pro-Vadim Tudor sau cum? Adica au selectat categoria asta, bazindu-se pe un interviu telefonic - cine dracu a mai auzit asa ceva?
    Pe de alta parte, mai conteaza? Ce conteaza este ca Nicusor a scos sondajul, Hotnews si alte site-uri au pus titlul corespunzator, ca niste adevarati profesionisti ce sint, cine mai sta sa citeasca sondajul propriu-zis. Asadar, Nicusor pentru primarie! Daca nu l-am votat acum 4 ani, sa ne caim acum, dupa Firea, si sa iesim la vot ca sa-l punem in locul, pe care il merita. Ca asa zice el.
    PS. Nu regret deloc ca n-am iesit la vot acum 4 ani, ca sa-l votez pe fraierul asta habarnist, care ar fi fost mincat de viu de fiarele ce foiesc pe linga primaria noastra. Macar toapa tampita, care a iesit, e de-a lor si se simt bine impreuna. Pe de alta parte, daca asa-zisa alternativa la PSD vine cu el acum, ca sa ni-l bage pe gat, asa cum au incercat cu Barna la prezidentiale, al dracu sa fiu daca nu ies la vot, de data asta, si o votez pe Doamna.
  • +2 (38 voturi)    
    noi va cerem sa-l votati pe Nicusor (Duminică, 12 ianuarie 2020, 17:39)

    hopsinoi [utilizator]

    e consecvent si nu face compromisuri.
    • +1 (3 voturi)    
      eu vreau sa faca treaba, (Luni, 13 ianuarie 2020, 10:37)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      nu sa nu faca compromisuri.
  • +8 (36 voturi)    
    Sa faca si HotNews un sondaj... (Duminică, 12 ianuarie 2020, 17:41)

    Sparafucile [utilizator]

    Cu doi competitori , Nicusor Dan si Vlad Voiculescu. Sa vedem cine iese primul si la ce diferenta. Zic adversarii lui Nicusor Dan ca n-are carisma. Nu-i trebuie! Dovada: asa , fara carisma a creat un partid si l-a bagat in Parlament in 2016. Inseamna ca electoratul nu da prea multi bani pe carisma si e si firesc. El voteaza un om care sa-l serveasca , sa duca povara unei functii publice si sa administreze o institutie, nu sa cistige concursuri de imagine, de retorica si de prestanta. Calitatea COLOSALA a lui Nicusor Dan este o imensa dragoste fata de Bucuresti, dublata de o tenacitate fara seaman si o cinste ireprosabila. El nu este vinator de functii, posturi si pozitii ci un om dornic doar sa administreze Bucurestiul. Nu vrea ministru, nu vrea sef de guvern, nu vrea presedinte. Vrea primar fiindca simte ca se pricepe. De Voiculescu nu putem garanta ca n-ar fi vinator de functii, posturi si pozitii. A fost ministru al Sanatatii, acuma vrea primar, maine o sa vrea , poate, premier iar poimaine presedinte. E dreptul lui sa vrea dar excesul sau de disponibilitate pentru functii ni-l face ceva mai antipatic.
    • +7 (13 voturi)    
      Iliescu a fost un carismatic. (Duminică, 12 ianuarie 2020, 18:17)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Nu-i nevoie sa spun mai multe.
      • +3 (3 voturi)    
        Dimpotriva, (Luni, 13 ianuarie 2020, 10:38)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

        chiar a fost. Om politic versat ca Iliescu mai rar gasesti...
    • +5 (9 voturi)    
      Dan si Voiculescu... (Duminică, 12 ianuarie 2020, 20:07)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      ... impart acelasi bazin electoral. Macar atata lucru sper ca e clar. Per total, nu e un bazin mic (in Bucuresti), dar daca-l imparti la doi - sau la trei, daca si PNL se propteste pe copitele din spate - probabil nu va fi suficient ca sa invinga trupa de pomanagii a Madamei.
      Oricare dintre astea trei partide/oameni care se opune - fie si discret, prin tergiversare sau alte tactici - procesului care ar duce la un candidat unic este clar ca face un blat cu PSD. De retinut.
      Iar metoda de ajuns la acel candidat unic NU este sondajul, facut de HN sau de oricine altcineva.
      De repetate ori sondajele s-au dovedit gresite, sa nu zic mincinoase. Ultima dovada e chiar cea de fata - sondajul de saptamana trecuta "al lui Voiculescu" l-a prezentat pe acesta practic la egalitate cu Nicusor Dan. Cateva zile mai tarziu sondajul comandat de cel din urma il arata pe acesta cu un avans de 23%!!! Nu e cat se poate de clar ca cel putin unul din ele minte???
      Iar a decide care sondaj e corect si care minte nu poate fi decis pe baza umorilor si preferintelor personale pentru un candidat sau altul.
      Exista un motiv pentru care in toate democratiile conducatorii/reprezentantii sunt alesi prin vot si nu prin sondaje. Sa faca astia trei niste alegeri "primare" si nimeni n-o sa mai aiba nimic de zis. Altfel, suspiciunea de blat va continua sa existe.
    • +7 (9 voturi)    
      ... (Duminică, 12 ianuarie 2020, 20:12)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Chiar nu are sens sa il manjesti pe Voiculescu, si el si ND sunt tot indivizi pe care i-as vota fara sa ma gandesc de doua ori. Avem prea putini indivizi onorabili in politica, pentru a-i murdari cu supozitii neverificate. Sa nu uitam ca inainte de a fi ministru a organizat reteaua citostaticelor. Sa nu uitam de Magicamp, e un individ care si-a dedicat timpul si energia celorlalti, e cam aiurea sa-l banuiesti ca e vanator de functii. Acestea fiind spuse, cred ca Bucurestiul are nevoie de intransigenta vag stranie a lui N.D. Ar fi pacat ca cei de la PLUS sa se incapataneze cu VV, Nicusor Dan si-a gasit acum multi ani menirea de a salva Bucurestiul.
      Chiar daca nu-s de acord cu conservatorismul lui ND, in anumite privinte, inteleg pozitia lui de principiu si macar stiu ca nu e ipocrit.
  • -4 (46 voturi)    
    Niciunul din ei (Duminică, 12 ianuarie 2020, 17:47)

    rectificare [utilizator]

    nu are experientă si anvergură pentru o primarie de capitala. Nicusor e doar un diletant vocal ce s-a agitat ca ONG-ist aratand cu degetul spre altii (ceea ce poate face oricare dintre noi). Iar Voiculescu este o beizadea de securisti, trimis pe la Viena sa isi faca un pedigree, si al carui "masterpiece" e că a luat cateva medicamente din reteaua de farmacii a lui unchi-su si le-a carat - ilegal - cu rucsacul pe la bolnavi prin Romania, avand apoi grija sa afle lumea cum da pe-afara umanismul din el.
    • +6 (40 voturi)    
      Da, coana Firea are “anvergura”, nu-i asa? (Duminică, 12 ianuarie 2020, 18:06)

      Klaus_ [utilizator] i-a raspuns lui rectificare

      Toti tolomacii au acces la Internet si au voie sa-si dea cu parerea. Dar asta nu-i problema. Problema e ca tolomacii astia merg la vot iar alegerea primarilor e dintr-un singur tur. Si, in timp ce noi ne gandim care e mai bun, Nicusor sau Vladut, poate iese tot tuta blonda. Si isi mai bate joc 4 ani de noi.
      • +11 (15 voturi)    
        Nu am spus (Duminică, 12 ianuarie 2020, 18:13)

        rectificare [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

        ca e mai buna Firea (bineinteles ca nu e), ci ca ne trebuie un candidat adevarat, de forță.
        • +7 (9 voturi)    
          La cat de slabi sunt in opinia dvs.... (Duminică, 12 ianuarie 2020, 19:42)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui rectificare

          ... atat Nicusor Dan, cat si Voiculescu, e limpede ca acel candidat adevarat, de forta, inca nu s-a nascut.
          Asa ca mai bine stam acasa, nu ne mai ostenim. Si, ce sa vezi, castiga Firea - ca doar asta-i obiectivul, nu?
          Hai ca puteti fi mai subtili de-atat.
          • -1 (1 vot)    
            Eu unul nu voi sta acasă (Luni, 13 ianuarie 2020, 14:37)

            rectificare [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

            și există și candidați mai buni, trebuie doar să acceptați ideea că pot fi și alții mai buni ca ei. Pot să dau scris că Firea i-ar bate pe Nicușor ori pe Voiculescu tot la fel cum l-a bătut Veorica pe Barna !
            • +1 (1 vot)    
              Candidati mai buni?!? (Luni, 13 ianuarie 2020, 17:08)

              Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui rectificare

              Pai, de vreme ce vorbiti la plural, inteleg ca sunt cel putin doi. Numiti-i, va rog.
              Atentie, vorbim de CANDIDATI, nu de persoane care credeti dvs. ca ar fi mai bune (si care poate chiar sunt), dar care nu candideaza. Stiti bancul ala cu Dumnezeu si Itic care se ruga sa castige la loterie, nu?

              Altminteri, dau si eu scris (ca tot nu costa nimic si n-are nicio valoare) ca Firea nu invinge un candidat unic al opozitiei, aproape indiferent care-ar fi acela. Conditia e sa fie UNIC. Ca nici Veo nu-l batea nici pe Barna, nici pe altcineva intr-o lupta unu la unu.

              La ora asta, cu doar cinci luni pana la alegeri, presiunea ar trebui sa fie pe partidele astea patru sa se inteleaga intre ele pentru a sustine acel candidat unic, NU pe cautarea pana-n ultima clipa a acelui ipotetic candidat perfect. Varianta din urma o favorizeaza doar pe Madam. Asta vreti?
              • +1 (1 vot)    
                E clar unde bate ! (Luni, 13 ianuarie 2020, 17:25)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

                Catre PNL !
                • +1 (1 vot)    
                  Asa credeti?!? (Marţi, 14 ianuarie 2020, 0:59)

                  Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                  Mie mi se pare ca din toate ciorovaielile si intrigile astea singurul castigator e PSD.
                  PNL nu are - in Bucuresti cel putin - forta sa castige impotriva Madamei SI a celorlalti candidati sa le zicem de dreapta. Niciunul din partidele anti-PSD nu are aceasta forta de unul singur. In mintea multor bucuresteni 'de dreapta" sunt inca foarte vii amintirea blatului jegos pe care PNL l-au facut in 2016 cu PSD, precum si a infamului USL.
                  La rigoare as vota cu candidatul PNL, oricare ar fi acela - dar numai daca e candidatul unic al opozitiei la PSD.
                  Citesc ca Paleologu ar fi candidatul PMP la primaria capitalei. Foarte bun candidat, cumva la egalitate - de varsta, de statura intelectuala, de moralitate - cu Nicusor Dan si cu Voiculescu. Toti trei la ani-lumina in fata Madamei.
                  Sper ca si PNL sa scoata unul pe masura. Cat mai repede. Sa urmeze o scurta campanie in februarie, iar pe la mijlocul, cel tarziu sfarsitul lui martie sa urmeze niste primaries oneste intre acestia patru, in urma carora castigatorul sa ia totul, adica sprijinul celor trei partide perdante. Acel candidat, sprijinit corect si fara smecherii de toate cele patru partide, o va spulbera pe Firea cel putin la nivelul la care Iohannis a scos-o din circuit pe Veo.
                  De-aia se teme Firea si de-aia vedeti pe Net tot felul de insi intrebandu-se cartezian daca n-ar fi mai bine sa cautam candidatul perfect, asa, pana prin iulie-august, dupa ce vor fi trecut alegerile.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Va dau dreptate ! (Marţi, 14 ianuarie 2020, 11:42)

                    Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

                    Doar PSD castiga ! Si asta pt simplul fapt ca penelistii sunt tot un fel de pesedisti dar (mult) mai prosti ! Astfel, din dorinta de a nu lasa un partid aflat la dreapta PSD (am in vedere aici, evident, USR) sa castige procente de la el, Orban face jocul PSD crezand in mod gresit ca daca alegerile primarilor vor ramane intr-un singur tur, pensiile nesimtite se vor da (si nu se vor lua) si nu vor avea loc alegeri anticipate, mai mult decat PSD, PNL va avea de castigat ! Eroarea e fundamentala ! Cum s-ar spune, cu acest anti joc PNL a introdus din nou PSD in joc, indiferent de ce arata sondajele acum ! Alegerile nu vor avea loc duminica viitoare ci peste cateva zeci de duminici !
  • +9 (13 voturi)    
    Lucruri in neregula... (Duminică, 12 ianuarie 2020, 17:52)

    Sthelian [utilizator]

    ...cu sondajele astea. Daca unul da pe X iar altul pe Y, cineva minte.
    Personal cred ca amindoua mint.
    Mai mult chiar, un sondaj e punctual, da o imagine momentana. Sondaje repetate la intervale de timp fixe (2 saptamini, o luna), dau o imagine mai clara vis-a-vis de tendinte. Evident, cu o conditie: sa fie oneste.
    Ce ma loveste mereu in fata este ca daca e la nivel de tara sau la nivel de oras sondajele sunt pe 1000 de persoane. Da, stiu teoria spusa, ca pina sa-i aleaga pe cei 1000 se dau mult mai multe telefoane, ca se ajunga la reprezentativitate. Dar teoria e una, practica e alta.
    Si fraza de mai sus e dovedita zi de zi in Romania in toate domenille.
  • -1 (9 voturi)    
    OH. (Duminică, 12 ianuarie 2020, 18:13)

    letsoc [utilizator]

    Ce aveti mai fratilor cu poporul roman daca-i place comunismul ?
  • +2 (28 voturi)    
    Lui Firea ii convine Nicusor! (Duminică, 12 ianuarie 2020, 18:36)

    Uhm [utilizator]

    Desi am votat cu USR si am fost la mai toate protestele din ultimii 3 ani CLAR pt mine este O MARE GRESEALA acest Nicusor.pus candidat...a reusit deja sa starneasca antipatia bucurestenilor si s-a vazut asta si la precedentele alegeri cand a candidat. Acum vine efectiv cu aceleasi texte! Aloo, USR, doar atat puteti?! Rusine! Cum bine zicea cineva, ati ratat sansa unei generatii! In afara oportunistilor care s-au aciuat in rol de lideri la conducerea USR, se afla o multime de oameni de calitate, din pacate sunt dati in cu coatele in spate! Sunt profund dezamagit, si ca mine si altii!
    • +3 (7 voturi)    
      ham ham (Duminică, 12 ianuarie 2020, 20:23)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Uhm

      Gabriela Firea, cu 42, 97 %, Nicuşor Dan (USB) a obţinut 30,52 %, Cătălin Predoiu (PNL) a obţinut 11,18 %

      O alianta infiintata de ND a luat 30% din voturi, iar cateii penele zic ca a fost pus candidat... Ai fost tu la proteste la fel cum am votat eu PSD...
      Ar trebui ca Hotnews sa arate data cand au fost create conturile comentacilor.
    • 0 (0 voturi)    
      Alt pesedac bagat sa dea cu praf (Luni, 13 ianuarie 2020, 17:27)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Uhm

      in stnga si-n dreapta !
  • +20 (24 voturi)    
    alo, Opozitia, terminati cu prostiile (Duminică, 12 ianuarie 2020, 19:00)

    bigbrother [utilizator]

    "Dusmanul" vostru este PSD si partidele satelit ALDE si Pro Romania; daca nu cumva faceti minuni ca primarul sa fie ales in 2 tururi de scrutin, nu aveti alta sansa decat un candidat unic.

    In special PNL, care a facut blat de nenumarate ori cu PSD ar trebui sa aleaga in ce tabara este. Sa fie clar, fara un candidat comun iese Firea. Si daca iese firea, PNL si-o ia in freza industrial ca partid, si asa sunt perceptuti ca trisori, aviz celor din PNL care inca nu s-au trezit.

    Deci, in loc sa faceti ca in Miorita, poate va vine mintea la cap si va aduceti aminte care este de fapt scopul final al acestor alegeri.
    • +6 (6 voturi)    
      hai cu alegerile primare (Luni, 13 ianuarie 2020, 10:01)

      Ademordna [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      Sa te auda si sa te asculte.
    • 0 (0 voturi)    
      Dar nu iti este clar ? (Luni, 13 ianuarie 2020, 17:29)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      PNL a ales prin Orban !
      Nu vrea anticipate, nu vrea alegerea primarilor in doua tururi si nu vrea desfintarea pensiilor speciale !
  • -1 (37 voturi)    
    Ma doare-n basca de toate comentariile rautacioase (Duminică, 12 ianuarie 2020, 19:24)

    KTerinca [utilizator]

    Eu il votez pe Nicusor.
    Punct.
    • +8 (8 voturi)    
      Votul... (Duminică, 12 ianuarie 2020, 20:03)

      Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      ... este liber si secret. Deci fiecare in cabina de vot pune stampila pe cine vrea.
      Problema e la candidati si partide. Daca nu inteleg USR, PLUS, PNL, PMP sa aiba un singur candidat, toti la un loc or aduna 45% din voturi, dar fiecare mai putin decit 30-35% cit va lua actualul primar.
      Restul sunt ambitii personale...
      • 0 (0 voturi)    
        Daca actualul primar... (Luni, 13 ianuarie 2020, 16:56)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

        ... ar lua 30-35%, ceilalti patru la un loc ar lua spre 65-70%, cu vreun procent-doua impartindu-se intre diversi outsideri care intotdeauna apar si chiar recolteaza niste voturi, naiba stie cine si de ce ii voteaza.
        Dar inteleg rationamentul si evident aveti dreptate.
        • 0 (0 voturi)    
          Sunt multe de care tin cont... (Marţi, 14 ianuarie 2020, 3:18)

          Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

          ... in ce am spus.
          1. La locale prezenta la vot e minima, desi logica spune invers. Iar votantii PSD ies in numar mare, mult mai mare decit restul.
          2. In Bucuresti exista multi ce nu pot vota, fiindca desi stau si muncesc in capitala n-au "Buletin de Bucuresti" si sunt din votanti non PSD majoritatea. (Eu personal stiu cam vreo 10-12.)
          3. Exista multi bucuresteni cu drept de vot ce nu-s fizic in tara, ci prin vest. Si ei in mod normal (fiindca au ales sa plece) votanti non PSD.
          Asa ca in realitate cred ca actualul primar va lua spre 40% la o prezenta de 30%. Sau chiar mai mult. Lenea si comoditatea e mare.
          (Sunt perfect constient ca listele electorale sunt o mare si gogonata minciuna, fiindca daca sunt mai multi in liste sunt si mai multi alesi: consilieri locali, judeteni, parlamentari...) Dar modul cum sunt concepute nu permite verificarea chiar de catre noi, cei simpli.
          In timp ce majoritatea tarilor au un sistem de vot oarecum unitar, Romania are sisteme de vot functie de interesele politicienilor. Cind liste nationale,cind liste judetene, cind uninominal 1 tur, cind uninominal 2 tururi; lasind deoparte norma de 1 deputat la 70000 si un senator la 160.000, care evident nu este respectata.
          Alegerile locale de acum trebuiau pregatite macar de anul trecut in materie de candidati, mai ales la opozitie, dar...
          Interesul personal mai presus de toate!
    • -2 (12 voturi)    
      Si eu (Duminică, 12 ianuarie 2020, 20:08)

      DoruT [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      E timpul ca Nicusor Dan sa i se dea oportunitatea sa arate ce poate. Caci merita, a luptat pentru bucuresteni.

      Daca va putea sau nu, ramane de vazut, dar trebuie sa i se dea sansa.
  • -3 (11 voturi)    
    Faini postaci, prefera o prompterista sau un garoi (Duminică, 12 ianuarie 2020, 19:43)

    Dalinar [utilizator]

    Primar, in locul unui om serios!!!
  • -3 (13 voturi)    
    zici (Duminică, 12 ianuarie 2020, 20:05)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    zici Primarie, zici Nicusor Dan !
  • +4 (8 voturi)    
    Vlad contra Dan (Duminică, 12 ianuarie 2020, 22:57)

    bestol [utilizator]

    Pana acum se arunca cu sondaje prietenoase, de ce nu se spune cat au cu adevarat cei doi ?
  • 0 (0 voturi)    
    Urata treaba si distructiva (Marţi, 14 ianuarie 2020, 8:53)

    lasa [utilizator]

    Perceptia omului de rand fata de Nicsor Dan (care d-zeu e numele de familie?) este de slabiciunesi pasivitate, nu are caracteristici de lider autentic, nu are carisma, nu e incisiv, nu emana autoritate, In concluzie, nu pot sa-i dau votul meu, doar in conditiile in care va ramane el singur contra Firei.
    Putea creste in cei 4 ani de cand a pus bazele USB, dar nici nu a avut consilieri, nici nu s-a auto evaluat si autodepasit.
    Noi, cei din Bucurseti, tampiti sau nu, NU VOM MAI VOTA PSD NICIODATA!
    Dar si opozitia isi da cu stangul in dreptul. Bey, e viitorul nostru si al copiilor nostri, nu mai visati salarii grase si privilegii, aveti de guvernat o tara, o capitala serios si onest. Si trebuie sa o facetu cu SACRIFICII.
    La treaba!
    PS Un mare plus pentru primarul, care vrea sa faca pentru tigani, nu contra lor!