Ciolacu, despre anticipate: Nu înțeleg cine își asumă declanșarea unei crize în acest context internațional / Atâta meschinărie în politică nu am văzut de mult timp

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 10 ianuarie 2020, 13:24 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu
Foto: Facebook/ Marcel Ciolacu
Președintele interimar al PSD, Marcel Ciolacu, a declarat vineri, după ce premierul Ludovic Orban a anunțat că a convenit cu președintele Klaus Iohannis declanșarea alegerilor anticipate că nu vede ”unde este criza”.

”Nu înțeleg cine își asumă declanșarea unei crize în acest context internațional, nu numai intern”, a spus Ciolacu, la Brăila.

”De ce forțăm alegeri anticipate când anul acesta avem alegeri la termen, le facem cu două luni înainte? Eu atâta meschinărie în politică nu am văzut de mult timp, cred că e și datoria presei să ia atitudine față de acest abuz democratic”, a declarat liderul PSD.

Acesta a spus că speră că formațiunile politice care au votat învestirea acestui guvern vor realiza ”greșeala făcută” și se vor alătura PSD la moțiunea ce urmează să fie depusă în următoarea sesiune parlamentară.

Ciolacu a vorbit despre posibilitatea creării unei noi majorități, susținând că președintele Ioahnnis va trebui să țină cont de ea și să desemneze un premier din cadrul acestei majorități.

De asemenea, liderul PSD a spus că dacă Guvernul Orban își va asuma răspunderea pe o lege electorală care să stabilească alegerea primarilor în două tururi, Partidul Social Democrat va depune imediat o moțiune de cenzură și o sesizare la Curtea Constituțională: ”În cinci zile ea (moțiunea) va veni și va intra la dezbatere în Parlament”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2886 vizualizari

  • +24 (28 voturi)    
    ei na (Vineri, 10 ianuarie 2020, 13:37)

    gt86 [utilizator]

    ba mai multa meschinarie in politica chiar am vazut, timp de 3 ani! Minciuni, fake news, iliberalism si subminarea economiei nationale. Hai cu anticipatele!!
    • -15 (23 voturi)    
      Sa faci alegeri anticipate (Vineri, 10 ianuarie 2020, 14:18)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui gt86

      Cu cateva luni inainte de alegerile la termen, nu este o meschinarie pe fata?

      Asta ar insemna ca se vor organiza alegerile de doua ori, deci de doua ori mai mari cheltutielile decat ar trebui, iar prostimea sustine acest abuz!

      Evident ca totul este politic si nu se face nimic in beneficiul tarii, ci doar in beneficiul impostorilor de dreapta!
      • +6 (14 voturi)    
        atata meschinarie nu a mai vazut ciolacu (Vineri, 10 ianuarie 2020, 14:38)

        snowflake [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        atata meschinarie nu a mai vazut ciolacu de cand isi darmana psd-ul singur guvernele ca sa ii faca pe plac lui dady sau de cand o sustinea psd-ul pe dancila candidat la presedintie pentru ca nimeni altcineva nu si-ar fi asociat numele cu un esec rasunator.
      • +4 (10 voturi)    
        mai (Vineri, 10 ianuarie 2020, 14:56)

        gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        lasa antena3 si romaniatv, ca vb prostii. Numai aia sunt in stare sa-ti spuna ca se vor organiza doua alegeri, cu de doua ori mai multe cheltuieli. Mai pune si tu mana pe o carte, mai citeste ceva.

        Si nu, nu este o meschinarie: borfasii care n-au facut nicio lege in favpoarea tarii timp de 4 ani, n-au ce sa caute acolo, pe salarii platite de stat.

        Afirmatie ta e tampita: daca, sa zicem, vecinul de deasupra ta (daca ai), iti tropaie o noapte in cap, ca face petrecere, ai accepta sa mai faca si a doua noapte? Nu, cu cat se termina mai repede, cu atat mai bine.
        • -3 (5 voturi)    
          Si in acest caz (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:34)

          Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

          Ce se termina mai repede?

          PSD nu mai este la putere, deci PNL nu mai poate guverna real pana la finalul anului?

          Sau stiu si ei ca vor guverna mai rau decat PSD si se vor face de ras pana la toamna?
      • +2 (2 voturi)    
        n-ai inteles (Vineri, 10 ianuarie 2020, 16:01)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        Daca se fac anticipate in mai, nu se fac din nou in septembrie. Ci alesii din mai stau in parlament 4 ani.


        Acu ca am rezolvat dilema asta, mai esti impotriva anticipatelor?
  • +8 (10 voturi)    
    aoleu contextul! (Vineri, 10 ianuarie 2020, 13:44)

    Francisc 1 [utilizator]

    ce simpatic pisicherul!
  • +7 (13 voturi)    
    Meschinărie (Vineri, 10 ianuarie 2020, 13:45)

    Amerlocu [utilizator]

    Într-adevăr e vorba de meschinărie. „Criza” aia politică s-ar puteda încheia pe loc dacă PSD ar vota dizolvarea aprlamentuluui și ar avea curajul să se prezinte în fața alegătorilor. Ar fi un gest firesc atâta vreme cât actualul parlament nu mai reprezintă deloc voința alegătorilor.

    PSD preferîă âîn schimb să blocheze guvernarea în speranța că ar avea șanse să facă o majoritate după alegerile din decembrie. E exact ce s-a întâmplat în tomana 2015. S-au evitat anticipatele ca să nu avem o criză politică ceea ce a adus PSD la putere în decembrie 2016. Sper ca de data asta să nu mai țină.
  • +6 (6 voturi)    
    domnul inteligent ... (Vineri, 10 ianuarie 2020, 13:54)

    dcotoara9 [utilizator]

    sper ca sa stati la coada pentru a lua decizii ca pe timpul lui Ceasca !!!!
  • +9 (11 voturi)    
    meschinarie.. (Vineri, 10 ianuarie 2020, 13:58)

    gc007 [utilizator]

    ce zici de ipocrizie? sau nu vreti sa va aduceti aminte cate guverne v-ati dati jos singuri in ultimii 3 ani?
  • +8 (10 voturi)    
    acelasi gunoi (Vineri, 10 ianuarie 2020, 14:11)

    izu51 [utilizator]

    Un submediocru cu ochii lipiti de sufletul gol...Cum sa lasi tara pe mana unor astfel de nemernici ???
  • +10 (14 voturi)    
    Care e meschinăria? (Vineri, 10 ianuarie 2020, 14:25)

    BEDE [utilizator]

    Nu cumva e o meschinărie că P$S contestă bugetul? Nu e o meschinărie că nu vor să lase acest guvern să facă ce poate timp de ceva mai puțin de un an?
    Dar, mai ales, nu este oare un dezastru ceea ce a făcut P$D cu bugetul anul trecut și ce au făcut ei cu justiția? Și ar mai fi și altele...
  • +3 (7 voturi)    
    /// (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:02)

    hmara [utilizator]

    Ei na ! Dar de ce fel de criza vorbesti ?
    Criza de nervi pe care o veti avea, nu se pune.
  • -2 (2 voturi)    
    Este un haos voit in toate functiile politice! (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:47)

    Entiu [utilizator]

    Sa nu ne miram, asa este toata clasa politica. Noi avem toata vina ca ii alegem pentru ca ne dau …ceva! . Este un haos voit lăsat așa in toate functiile politice, fiecare face ce vrea chiar la locul lui de munca. Vorba strabuna ca “omul sfinteste locul”, a devenit o moneda davalorizata si aruncata in colbul drumului. Initiativa si grija fata de celalat nu exista, iar rarele momente in care se face simtita, e atrofiata si dezorientata(batjocorita si anihilata). Dupa alegeri, acum in ,,democratie” autoritatea liderilor este din ce in ce mai puternica, iar legea este slaba, supusa bunului plac.
    Asta face diferenta dintre comunism (grija fata de om) si democartie.(trintitul la podea)!
    Cum se schimba un ministru, prima preocupare, este cum sa isi bata joc de cei ce au facut inaintea lui…si incep schimbarile
  • +4 (4 voturi)    
    ha ma (Vineri, 10 ianuarie 2020, 16:00)

    bogdan1477 [utilizator]

    Deci fix contextu' international si grija pentru tsarishoara va roade pe voi cel mai tare, nu faptul ca va pierdeti juate din parlamentari.

    Pai daca esti asha ingrijorat de soarta tarii, de ce nu sunteti si voi de acord cu anticipatele, si in 2 luni se rezolva fara nici un scandal.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu juma,80%. (Vineri, 10 ianuarie 2020, 19:04)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Dacă PSD obține 10% la alegeri parlamentare,înseamnă că mai sunt români tâmpiți.Eu nu cred-că mai este cineva care să creadă că PSD merită să aibă parlamentari.PSD este un dezastru de organizație infracțională.Toți cu ochii după câștig din bani publici.