Guvernul vrea să amâne intrarea în vigoare a legii privind dublarea alocațiilor pentru copii

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 10 ianuarie 2020, 12:36 Actualitate | Politic


Sedinta Guvern Orban
Foto: Guvernul Romaniei
​Cu legea privind dublarea alocațiilor pentru copii la promulgare, premierul Ludovic Orban susține că în acest moment nu sunt prevăzute resursele care să acopere acest efort bugetar, lucru posibil după rectificare. În acest sens, soluția guvernului este de a proroga termenul de intrare a legii.

„Cel mai probabil soluția pe care vom merge e de a proroga termenul de intrare în vigoare a legii până vom avea resurse. (...) Acest lucru se poate face după rectificare”, a spus Orban vineri, după o întâlnire cu președintele Klaus Iohannis.

Președintele Klaus Iohannis a declarat, joi, că în acest moment nu are de gând să refuze promulgarea legii privind dublarea alocației pentru copii, însă aceasta se află încă în analiză.

„Proiectul de lege a ajuns la mine si are termen de promulgare 18 ianuarie. La acest moment nu am de gând să refuz promulgarea acestei legi, dar ea încă se afla în analiză si în așteptarea unor lămuriri suplimentare din partea Guvernului”, a spus Iohannis.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8209 vizualizari

  • 0 (30 voturi)    
    haha (Vineri, 10 ianuarie 2020, 12:45)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Ludovic, votam iar p$d?! Asta e target-ul tau in 2020?
    • -3 (19 voturi)    
      lasa, stai (Vineri, 10 ianuarie 2020, 14:47)

      gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      tu linistit si voateaza din nou psd, ca sa fii sigur ca vei plati pensii speciale si pensii foarte speciale.
      • +7 (13 voturi)    
        cea mai mica alocatie/copil din Europa (Vineri, 10 ianuarie 2020, 16:48)

        Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

        toate celelalte tari au conducatori prosti, doar astia stiu cum trebuie facut
        https://www.edupedu.ro/alocatia-unui-copil-in-romania-este-1-euro-pe-zi-comparatie-cu-statele-ue-romania-pe-ultimul-loc-in-europa-la-beneficiile-sociale-acordate-copiilor-si-familiilor/
      • +7 (11 voturi)    
        pai (Vineri, 10 ianuarie 2020, 17:18)

        jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

        pai la ludovic platim la fel toate specialele si nu primim nimic, doar la banci, patroni, multinationale se mai da cate ceva. de la p$d primea si omul ceva de fiecare data!
    • -3 (17 voturi)    
      jeanvaljeanro ... (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:57)

      Capac1947 [anonim] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      La munca nu la intins mana!!!

      Singurul ajutor de la stat in bani trebuie sa fie pentru:
      -persoanele care din diferite motive medicale nu pot lucra(salariul minim), nu vorbesc despre decontari de medicamente... etc... nimeni nu alege sa fie intr-o asemenea situatie!
      -un ajutor social pentru maxim 3-6 luni dupa ce ai pierdut un job si asta in functie de cat a durat fostul job

      ce atata vrajeala cu alocatii, pensii speciale... pai unii muncesc sa ii tina pe altii in spate?

      o persoana care munceste si contribuie la buget trebuie sa duca copilul la o scoala cu wc in curte si sa isi plateasca medicamentele cand merge la spital pentru ca unii freaca menta si toaca bani?


      cat timp o sa mai accepte oamenii care muncesc sa tina toti trantorii in spate?
      • +5 (9 voturi)    
        condamni niste copii la saracie si analfabetism (Vineri, 10 ianuarie 2020, 16:41)

        Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui Capac1947

        fara alocatii, fara "paine si cornul", condamni niste copii la o viata fara educatie,
        care vor genera doar probleme
        • +1 (9 voturi)    
          pai si asta e politica extremei drepte (Vineri, 10 ianuarie 2020, 17:31)

          pentru_oameni [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

          Ca sa nu exista dubii , in opinia mea :
          PNL + USR +PLUS reprezinta extrema drepta in Romania

          ALDE exista o zona moderata a ciumei galbene
      • +2 (8 voturi)    
        haha (Vineri, 10 ianuarie 2020, 17:24)

        jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui Capac1947

        platesc 45% taxe din salariu, 19% tva la ce mai ramane, pe firma 3% din venit, contabili si altii obligat de stat si impozit pe proprietate plus altele. mai lasa-ma cu munca ca nu e scopul suprem al vietii pe pamant! din toti banii astia nu se gasesc 300 de lei pentru alocatii la copii?
        • +1 (3 voturi)    
          Taxele sunt directionate (Vineri, 10 ianuarie 2020, 18:43)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

          - 25% contributie la pensii (in deficit, deci se mai aloca de la buget)
          - 10% contributie la sanatate (se dau la spitale, farmacii pentru compensate si cadre medicale). O platesc 6-7 milioane, beneficiaza 20 milioane (copii, pensionari, capsunari, asistati). Conditii de mizerie, sigur se si fura
          - 10% impozit din ce ramane (vreo 5.5% din brut). Peste jumatate se distribuie la primarii si consilii judetene.
          Dublarea alocatiilor inseamna 6+6 miliarde, dintr-un PIB de vreo 350. Adica 3%
          Numai cresterea pe ultimele 4 luni a pensiilor necesita 25 miliarde in plus, adica vreo 8% din buget.
    • -4 (8 voturi)    
      Esti pomanagiu? (Vineri, 10 ianuarie 2020, 17:09)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Eu nu vreau sa primesc niciun ajutor de la stat, dar nici nu vreau ca din banii mei sa dau celor care stau cu mana intinsa si nu vor sa munceasca. Sa cam terminat vremea celor care gandesc ca tine.
    • +3 (3 voturi)    
      Mda (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 2:17)

      Fanel01 [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Eu cred ca pot creste alocatiile pt copii ,nu este un efort financiar atat de mare . Daca dati cateva sute de functionari afara care freaca menta , desfiintati o parte din politia locala si redu lceti numarul de parlamentari puteti chiar sa triplati alocatiile copiilor care reprezinta viitorul tarii.
      • +1 (1 vot)    
        Fa calculele, nu ai proprietatea termenilor (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 15:47)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Fanel01

        Sa zicem ca un parlamentar costa 1 milion pe an, ii dam pe toți 400 afara. Câștig 200-400 milioane, renunțăm la subvențiile pentru partide alte 200 milioane.
        Ne mai rămân 5 miliarde jumate de acoperit...
        Similar zici sa dam afara niște bugetari, ți s-a casinat pe comunitari, ii dam pe toți afara nu cred ca sunt mai mult de 10 mii, 5000 salariul mediu, 12 luni, total 0.6 miliarde. O fi bine, n-o fi?
      • 0 (0 voturi)    
        ca sa vezi (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 19:17)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Fanel01

        de reintroducerea OUG 114, mai ales a impozitului pe cifra de afaceri, care aduce bani cacalau la buget, de renuntarea la cumpararea de armament complet inutil, si de cresterea consistenta a dividendelor pentru gazele din Marea Neagra nu ziceti niciunul nimic
  • +13 (29 voturi)    
    dar pt ce aveti bani dl prim ministru? (Vineri, 10 ianuarie 2020, 12:48)

    uman [utilizator]

    este incredibila abordarea pe asa subiect delicat...
    deci pt ce sunt bani, daca nu sunt pt alocatii? adica de unde nu puteti lua, mai exact, daca nu puteti aduce?
    cum stati cu recuperarea banilor furati si constituiti in averi imense ilicite?
    cat mai sunt spagile pe la contractele cu statul?
    si mai visati alegeri...
    • -3 (17 voturi)    
      uman, (Vineri, 10 ianuarie 2020, 14:50)

      gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui uman

      ia baga tu un plan de-al tau de recuperare a averilor ilicite. Abia avem guvern de 4 luni, si toate lumea vrea sa se repare totul peste noapte. Avem nevoie si de putina sanatate mintala si conexiune la realitate.
      • +2 (10 voturi)    
        ce zici de 15 ani? (Vineri, 10 ianuarie 2020, 17:35)

        pentru_oameni [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

        cam cat a guvernat ciuma galbena pana acum Romania?

        dar ce zic 15 ani pe viata sa avem doar pe Ludovic si Klaus deschizatori de drumuri cu partide unice PNL USR si PLUS...

        Ca sa citez din memorie o duamna care era de dreapta "Ciocul mic ca acum noi suntem la putere!"
        • +1 (7 voturi)    
          ciuma galbena 15 ani? (Vineri, 10 ianuarie 2020, 18:54)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui pentru_oameni

          Ies maxim 11.5-13 de dreapta, din care vreo 3-4 cu PSD cu tot care ajunge la vreo 23-24 ani.
          1990-1992 - FSN
          1992-1996 - PDSR
          1997-2000 - CDR
          2001-2004 - PSD
          2005-2006 - DA
          2007-2008 - PNL+PSD
          2009- PDL+PSD
          2010-2012 - PDL
          2012-2015 - PSD
          2016 - Ciolos (Dancu PSD vicepremier ???)
          2017-2019 - PSD + ALDE
          • 0 (0 voturi)    
            eroare (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 19:19)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

            2012-2015 PNL+PSD
      • +2 (2 voturi)    
        Simplu - urmărește banii (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 12:02)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

        Orice plată făcută de infractor va fi recuperată de la cel care a încasat-o (inclusiv de la vânzătorul de bună credință), încasatorul având - firește - deschis drumul să-și recupereze el banii de la infractor.
        În felul acesta nu mai lucrează nici dracu' cu funcționarii și/sau cu firmele „de partid”, știind că este posibil ca, la un moment dat, să fie executați din cauza faptul că au încasat bani rezultați din fraudarea statului.
    • +4 (8 voturi)    
      tu esti din aia... (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:44)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui uman

      ...care invinuiesc presedintele ca s-a scumpit painea, ashae?
      E simplu. Avem un buget de venituri si cheltuieli in vigoare, si parlamentul cand voteaza o lege care mareste alocatiile ar trebui ca in aceeasi lege sa indice si de unde se dau banii respectivi: se taie de altundeva sau se mareste deficitul. Deci aia de au dat legea trebuie intrebati de unde bani.

      Plus ca alocatia asta pentru copii data de-a valma si alora cu ajutor social, si alora cu 2000 de ero salariul e o tampenie. Ar trebui dat ajutor doar celor care au in mod real nevoie de el si ajutorul conditionat de mers la scoala sau gradinita.
      • +3 (5 voturi)    
        pai (Vineri, 10 ianuarie 2020, 17:25)

        jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Bugetul nu a fost trecut prin parlament, chiar daca ar fi mentionat sursa de finantare n-ar fi avut niciun efect!
      • +2 (8 voturi)    
        cand Presedintele tine loc de Premier (Vineri, 10 ianuarie 2020, 17:44)

        pentru_oameni [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        mi se pare corect sa fie asa.
    • +5 (11 voturi)    
      pentru rachete si servicii secrete (Vineri, 10 ianuarie 2020, 16:37)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui uman

      eu sunt curios ce alocatie au copiii in bulgaria, ungaria etc
      • +4 (10 voturi)    
        serviciile ne apara de fantome (Vineri, 10 ianuarie 2020, 17:36)

        pentru_oameni [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        si aresteaza opozitia - ele sunt importante pentru interesele economice ale altor state in Romania.

        Viitorul copiilor sanatatea invatamantul nu-s asa importante pentru dansii.

        O coaja de paine , o masa de manipulare si gata colonia
      • +3 (5 voturi)    
        BG - 90 lei, HU - 175 lei, PL - 130 lei (Vineri, 10 ianuarie 2020, 18:57)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        https://www.edupedu.ro/alocatia-unui-copil-in-romania-este-1-euro-pe-zi-comparatie-cu-statele-ue-romania-pe-ultimul-loc-in-europa-la-beneficiile-sociale-acordate-copiilor-si-familiilor/
    • +3 (9 voturi)    
      probabil au dat firmelor care trebuie (Vineri, 10 ianuarie 2020, 17:32)

      pentru_oameni [utilizator] i-a raspuns lui uman

      pentru ministerul propagandei si cumpararea scaunului fanariot.
  • -2 (24 voturi)    
    De ce tôt așteptam ajutoare de la stat? (Vineri, 10 ianuarie 2020, 13:11)

    Traian2015 [utilizator]

    Dacă ai un copil, pur și simplu mai faci unul și se dublează.
    • +8 (16 voturi)    
      Asa m-am gandut si eu, dar vizavi de SRI (Vineri, 10 ianuarie 2020, 13:39)

      Fides [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

      De ce atatia pensionari la 45 de ani? Mai faci un guvern de tip PNL, dai cu N bani mai multi la servicii si nu se mai pensioneaza in draci. A, stai, parca aia se pot pensiona mai bine cu un salar mai mare. Scuze, greseala mea ca am raspuns la prostia ta.
      • +3 (5 voturi)    
        si Judecatorii / procurorii ? (Vineri, 10 ianuarie 2020, 17:37)

        pentru_oameni [utilizator] i-a raspuns lui Fides

        departamentul Securitatii statului e stresat ...
    • +6 (10 voturi)    
      ... ai macar un copil? (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:05)

      Eu_ [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

      ... se dubleaza si cheltuielile care sunt cu mult mai mari ca alocatia
      • -1 (11 voturi)    
        pai copilul e al tau, nu al statului... (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:47)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Eu_

        Tu ai facut copilul, tu trebuie sa ti-l cresti. Nu e obligatia statului (adica a platitorului de taxe) sa-ti creasca tie copilul.
        • +3 (9 voturi)    
          ... adevarat, dar: (Vineri, 10 ianuarie 2020, 16:52)

          Eu_ [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          ca sa exagerez putin intreb si eu pentru un prieten: de ce platesc taxele la stat, fiindca eu muncesc, nu statul?

          Nu stau in limba dupa aceasta alocatie dar cand platesti o caruta de bani taxe si se duc in orice buzunar dar la mine nu...
        • -1 (9 voturi)    
          posibil corect pentru extrema dreapta (Vineri, 10 ianuarie 2020, 17:39)

          pentru_oameni [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          cu genul asta de mentalitate in opinia mea societatea umana va regresa la nivelul Evului Mediu
    • +1 (5 voturi)    
      pai nu (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:45)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

      De ce sa mai faci unul si sa se dubleze, cand poti sa mai faci unul si sa se mareasca de 4 ori? Nu e mai bine asha? :D
  • -2 (24 voturi)    
    zgarci... (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:03)

    demaGOGU [utilizator]

    ...sa iei banii de la gura copiilor nu este niciodata o politica publica buna.

    vor fi penalizati sever la urne.
    • +5 (15 voturi)    
      pai... (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:49)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Nu ia nimeni banii de nicaieri, ca legea nu zice de ude sa se ia banii (desi e oarecum obligata sa zica)

      Da' chiar si asha, banii nu se iau de la gura copiilor, ci de la cea a parintilor, si de multe ori de la crasma la care unii parinti consuma alocatia.

      Asha, de ce doar sa se dubleze, de ce sa nu se mareasca de 10 ori? Sau de 100 de ori? Ce zici?
      • -2 (6 voturi)    
        dar de ce sa nu se taie alocatiile... (Vineri, 10 ianuarie 2020, 17:09)

        demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        ...iar banii sa fie folositi ptr inarmare (de peste ocean, ma'nteledgi)?

        nici cand veti fi loviti de trenul (social) nu veti realiza ce vi se intampla.
    • -2 (6 voturi)    
      nu conteaza cum votezi ci cine numara (Vineri, 10 ianuarie 2020, 17:43)

      pentru_oameni [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      e evident acest lucru.

      caz celebru : Presedinte ales cu ~5 milioane de voturi si nedemis cu ~8 milioane printr-o chichita inventata
  • +1 (11 voturi)    
    cu alte cuvinte (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:20)

    ..13 [utilizator]

    Este cotoiasa situatiunea - m-as bucura sa vad alaegerile anticipate cat mai repede.

    sincer mi se pare OK renuntarea/amanarea dublarii alocatiilor.

    Nu te poti juca cu banii ca la ruleta - hai aici inca 200%, hai si aici vreo 40%, pai de unde fratioare???
    • +8 (14 voturi)    
      cum de unde? (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:36)

      Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      de la pensiile speciale sau ale burtosilor din cadrul armatei, pensionari la 45 de ani.
    • 0 (8 voturi)    
      Cum de unde (Vineri, 10 ianuarie 2020, 17:29)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      De la SRI sau...de la taxa aia de 3% pe care Citu a anulat-o la banci pe repede inainte!
      • +6 (6 voturi)    
        Nu prea studiezi legile? doar dai din gura? (Vineri, 10 ianuarie 2020, 19:05)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

        Taxa de 3% a bancilor e de fapt de 0.2-0.4% dar din active (minus ceva scazaminte, gen bani dati la stat sau la BNR).
        Nu-ti fa griji ca tot populatia plateste orice taxa pusa "pe firme": TVA, supracciza, taxa de stalp, taxa de 2% pe fiecare componenta pe lantul de energie (productie, transport, furnizare, distributie), etc ...
    • -1 (5 voturi)    
      anticipate + referendum de suspendare Presedinte (Vineri, 10 ianuarie 2020, 17:41)

      pentru_oameni [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      eu as merge pe varianta asta.

      Incalcarea Constitutiei : Presedintele are rol de Premier de facto
      • 0 (2 voturi)    
        Președintele are atribuții executive (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 12:08)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui pentru_oameni

        ceea ce înseamnă că lipsa exercitării acestora înseamnă o faptă care poate fi considerată încălcare a Constituției.
        Adică fix invers de cum zici dumneata.
    • +2 (2 voturi)    
      Au fost 0 voturi pentru demitere (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 12:06)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      din două motive: procedura a fost ilegitimă (CCR a zis că nu există motive de suspendare, deci lucrurile - în materie de legitimitate a procedurii - trebuiau să se oprească acolo); legea cere un prag, deci neatingerea lui determină automat concluzia.
  • +6 (10 voturi)    
    Dublarea va duce la (Vineri, 10 ianuarie 2020, 16:10)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    o explozie a natalității. Dar din păcate nu a românilor.
    • 0 (8 voturi)    
      ... (Vineri, 10 ianuarie 2020, 17:04)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui doar_un_mesaj

      si o incurajare a nemuncii, a parazitismului si taxe mai mari. Alocatia este un AJUTOR din partea statului; nu este sarcina statului sa creasca copii celor care nu vor sa munceasca. Pentru orice ajutor de la stat, TOTI cei care muncesc vor plati o cota parte din veniturile lor.
      • -2 (4 voturi)    
        lozincile extremei drepte - sute de ani regres (Vineri, 10 ianuarie 2020, 17:52)

        pentru_oameni [utilizator] i-a raspuns lui unins

        culmea tupeului auzi ajutor de stat ...
        si pensiile si alocatiile ...

        pai eu as gasi usor sursa de finantare :
        toti cei care au beneficiat de scoal gratuita in tara sa plateasca retroactiv ca in afara sume intre 5 si 10.000 de euro anual pentru o scoala medie ...

        ca sa o ardem totusi de dreapta.

        A si o alta sursa de finantare daca tot o ardem cu munca si plata de impozite : sa nu mai avem categorii platite cu mii de euro pe luna care nu platesc NIMIC la stat
        • +1 (1 vot)    
          Eu sunt de acord (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 12:13)

          hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui pentru_oameni

          cu 2 condiții: 1. toți cei care au fost profesori în România să returneze salariile care să le fie înapoiate părinților noștri; să primesc despăgubiri pentru calitatea mizeră a educației pe care am primit-o.

          PS: o școală de top din România costă între 2 și 4000€ - un' te crezi mătălică, în Boston?
  • +4 (10 voturi)    
    Ma intreb si... (Vineri, 10 ianuarie 2020, 17:21)

    astronaut [utilizator]

    va intreb , in anii glorioasei conduceri PSD-iste , n-a tipat nimeni atunci cand alocatia era de 40 de lei , la initiativa liberalilor s-a dublat in toamna , iar la doua luni de la preluarea puterii la intiativa ''CIOLANULUI'' care a tipat hai sa dublam , dar fara sa indice de unde (bani) , vrem iarasi DUBLAREA , hai ca nu-i rau dar sa vedem de unde banii ?
    • -3 (7 voturi)    
      40 lei ? PROPAGANDA EXTREMEI DREPTE (Vineri, 10 ianuarie 2020, 17:59)

      pentru_oameni [utilizator] i-a raspuns lui astronaut

      cand era alocatia 40 lei ?
      sau v-ati trezit acolo unde Boc a naruit economia romaneasca in ultima guvernare de dreapta
      • +5 (5 voturi)    
        2008 - 40, 2009 - 42, 2015 - 84, 2019 - 150 (Vineri, 10 ianuarie 2020, 20:09)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui pentru_oameni

        Vrem nu vrem sa recunoastem la initiativa PNL
    • -1 (5 voturi)    
      pai (Vineri, 10 ianuarie 2020, 18:31)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui astronaut

      din cei 3% taxa pe banci anulata de Citu!
  • -1 (9 voturi)    
    obsesiile extremistilor : PeNaLilor si USR PLUS (Vineri, 10 ianuarie 2020, 17:27)

    pentru_oameni [utilizator]

    1.Copiii
    2.Batranii
    3.Bolnavii
    4.cei din institutiile publice care nu le raspund la ordin

    Copy paste din Boculet cel Prremiant

    E posibil sa urmeze cresterea economica negativa
    si criza...si arestarea adversarilor politici...

    Multumim Ciolanis cel Mare!

    P.S.discursurile extremei drepte romanesti de acum nici macar nu sunt originale parca ar fi scrise the J.Goebbels
    • +6 (6 voturi)    
      Din octombrie 2008 (PNL), alocatia a fost 42 lei (Vineri, 10 ianuarie 2020, 19:18)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui pentru_oameni

      In 2015 a fost dublata la 84 la un amendament PNL ( cu PSD la putere de 3 ani)
      In 2019 a fost aproape dublata la 150 la un amendament PNL (cu PSD la putere de 2 ani) si adaugata indexarea anuala cu inflatia (tot PNL)

      Deci nu prea ii rupe grija pe PSD-isti de bunastarea copiilor ...
      https://www.avocatnet.ro/articol_39481/Alocatia-de-stat-pentru-copii-2015.html
      https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/cresterea-alocatiilor-pentru-copii-a-fost-iar-subiect-de-cearta-in-parlament-1090028
      https://www.rfi.ro/social-117122-alocatiile-copiilor-majorate-cu-100-din-rata-inflatiei
  • +2 (2 voturi)    
    Putem face alocațiile și 1000 de lei cu o condiție (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 12:21)

    hic sunt leones [utilizator]

    Alocațiile să poată fi cheltuite în mod exclusiv cu bunuri și servicii care-i folosesc copilului.
    Părintele trimite un raport cu cheltuielile făcute și depune chitanțele periodic, pentru ca statul să poată verifica destinația sumelor; dacă părintele nu poate, nu știe, nu vrea să facă acest raport, să fie obligat să-i depună într-un fond - gen pilonul II - la care să aibă acces copilul atunci când devine major.
    Și, ca să ne asigurăm că acest lucru se întâmplă, să specificăm că fapta părintelui de a cheltui altfel banii reprezintă infracțiune, iar pedeapsa presupune automat instituirea unei curatele - un administrator special care să autorizeze orice cheltuială viitoare.
    Pentru că banii din alocație APARȚIN COPILULUI, nu părinților.
    • 0 (0 voturi)    
      Tu te auzi? (Luni, 13 ianuarie 2020, 8:43)

      Fides [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      Adica vrei sa facem ca si in Germania, Franta, Spania, Austria etc.? A, stai nici aia nu au auzit de astfel de prostii birocratice, desi parca si ei dau alocatie pt. cresterea copilului...chiar dau, am auzit la TV.