Viorica Dăncilă, atac la ministrul Muncii: Nu puteți forța oamenii să muncească până la 70 de ani/Pensia este un drept, nu o pomană

de L.P.     HotNews.ro
Joi, 9 ianuarie 2020, 15:30 Actualitate | Politic


Viorica Dancila
Foto: Hotnews
Fostul premier Viorica Dăncilă critică declarațiile ministrului Muncii, Violeta Alexandru pe tema vârstei de pensionare. Dăncilă a postat joi, pe pagina sa de socializare, că ministrul Muncii nu poate forța oamenii să muncească până la 70 de ani doar pentru a nu le plăti pensiile".

"Doamna ministru, nu puteți forța oamenii să muncească până la 70 de ani doar ca să nu mai fie nevoie să le plătiți pensiile! Pensia este un drept, nu o pomană, doamna ministru. Ați arătat încă o dată că nu cunoașteți realitățile din societatea românească și că nu vă pasă câtuși de puțin de oameni!", a scris fostul premier Viorica Dăncilă, joi, pe contul de Facebook.

Dăncilă mai spune că și declarațiile vicepremierului Raluca Turcan sunt „aberante” și că Guvernul își arată „uriașul dispreț pe care îl poartă vârstnicilor și pensionarilor”.

„Declarațiile Ralucăi Turcan și ale ministrului Muncii, Violeta Alexandru, privind creșterea vârstei de pensionare la 70 de ani sunt pur și simplu aberante, în condițiile în care speranța de viață în România este de 75 de ani. Guvernul își mai arată o dată uriașul dispreț pe care îl poartă vârstnicilor și pensionarilor, cărora insistă să le refuze dreptul la o viață liniștită și la pensia pentru care au cotizat în timpul anilor de muncă”, mai spune fostul premier.

Declarațiile social-democratei vin în contextul în care ministrul Muncii, Violeta Alexandru, a declarat că o eventuală creștere a vârstei de pensionare ar avea un impact mai mare în sistemul public decât în cel privat.

Totodată, vicepremierul Raluca Turcan a recunoscut că există un proiect care prevede posibilitatea angajaților să opteze pentru a lucra până la vârsta de 70 de ani. Turcan a precizat însă că România nu este pregătită pentru acest lucru.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8510 vizualizari

  • +26 (34 voturi)    
    Mda (Joi, 9 ianuarie 2020, 15:35)

    TheFaime [utilizator]

    Stai jos, ca nu te-a intrebat nimeni nimic. Oricum bati aiurea din gura, ca nu-ti pasa de tara asta, ti-ai luat banii, ai viitorul asigurat de restul te-a durut la banana! Hai, te pup. Si Hotnews, pe bune, mai dati stiri cu astfel de inculti???? Seriously????
    • +7 (7 voturi)    
      vasilica (Joi, 9 ianuarie 2020, 19:40)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      a fost trezită brusc din somnul de frumusețe, ptiu drace.
      • +3 (3 voturi)    
        Să muncească până la 70 ani ! (Vineri, 10 ianuarie 2020, 9:13)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Sa speriat Viorica.Ea care nu a muncit deloc ,până acum,să se apuce să muncească la bătrânețe !
  • +23 (29 voturi)    
    Aoeleu... (Joi, 9 ianuarie 2020, 15:38)

    Rarara [utilizator]

    Iar a aparut creatura asta? S-o fi plictisit de cratita...
    • +5 (5 voturi)    
      aiurea (Joi, 9 ianuarie 2020, 20:41)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Rarara

      Cum sa se sature ca nici acolo nu se pricepe? Toata viata a fost o sinecurista taietoare de frunze la caini....
  • +16 (26 voturi)    
    Adevarul (Joi, 9 ianuarie 2020, 15:38)

    gigifisiune [utilizator]

    e ca este MULT mai important sa se investigheze felul in care ai guvernat tara asta si sa fii aruncata in puscarie, ca sa se creeze un precedent. Astfel, pe viitor, vor fi mult mai putini analfabeti care sa isi doreasca functii de management.
  • +20 (26 voturi)    
    Lasa ca ajungi si tu la 63 de ani (Joi, 9 ianuarie 2020, 15:39)

    lasa [utilizator]

    Si pensia nu ajunge pentru un trai decent.
    Ati aruncat Romania intr-o groapa a datoriilor, cu masuri aberate de populism ieftin.
    Cand vor iesi decreteii la pensie, adica in mai putin de 10 ani, pensia va fi doar un numar . Si scuze ca nu au bani, ca dna fost premier nu stia politici financiare de baza.
    ipocrizie maxima! SI tupeu!
  • +20 (26 voturi)    
    Ia uite... (Joi, 9 ianuarie 2020, 15:41)

    ElDiablo [utilizator]

    ...a inviat doamna Veorica! Si eu care credeam ca s-a retras la Videle si se ocupa de gospodarie.
  • +19 (25 voturi)    
    Pensia este pomană pentru speciali, (Joi, 9 ianuarie 2020, 15:45)

    Con_stan_tin [utilizator]

    de aceea trebuie să muncim până la 70 de ani.
  • +2 (20 voturi)    
    Hai nu zău!? (Joi, 9 ianuarie 2020, 15:47)

    Tayen [utilizator]

    Și ce „drept” au alde Goarnă, Oprea sau Buboșel să primească pensie „specială”!?
    Oricum, trebuie remarcată și ticăloșia peneleului care nu desființează pensiile speciale și, pentru că nu mai au bani, vor să-i pună pe cei ce muncesc și contribuie la bugetul statului să muncească până crapă.
    PNL mai rău ca PSD! ASTA ESTE!!!!
  • +9 (15 voturi)    
    oops (Joi, 9 ianuarie 2020, 15:50)

    tudor74 [utilizator]

    Pai ce faceti fratilor? Daca mariti varsta de pensionare micsorati masa electorala a PSD-ului, nu se poate asa ceva!
  • +2 (18 voturi)    
    De ce nu ne-ai scos tu la 45, ca pe bugetari? (Joi, 9 ianuarie 2020, 15:52)

    Amad [utilizator]

    Acum, si PNL este tot un PSD, doar putin mai cizelat.
  • +11 (17 voturi)    
    .... tupeu nu gluma ..... (Joi, 9 ianuarie 2020, 15:53)

    cbogdan [utilizator]

    Dupa ce ne-au dotat (ca tara) cu o legiune de lipitori - "pensionari de lux", PSD continua pe aceeasi directie. Platiti voi pomenile electorale cu bani adusi de la casutele voastre modeste social-democrate. Norocul este ca mai sunt niste idioti care mai platesc impozite (oare pana cand ?).
  • +15 (21 voturi)    
    ahahaha (Joi, 9 ianuarie 2020, 16:00)

    liviu_ [utilizator]

    1 - proiectul prevede sa muncesti la cerere, unde kkt e fortatu?! dancila dovedeste, inca o data, ca este o analfabeta
    2 - asta o sa se intample, garantat! e posibil sa o faca chiar psd peste niste ani (Desi sper sa nu mai ajunga vreodata hotii aia la guvernare)
    3 - voi mariti pensiile si salariile deamboulea, nu mariti contributia la pilonu 2 si apoi urlati ca nu-s bani de pensii... psd aplica tactica clasica: arunca un bat in foc si apoi urla ca batul arde din cauza alorlalti!
  • +18 (24 voturi)    
    mda (Joi, 9 ianuarie 2020, 16:02)

    SoulSearcher [utilizator]

    s-a trezit si tanti dancila din betia de la craciunul trecut...

    voi PSDistii ati facut din pensie o pomana.. mai ales cu pensiile speciale...

    in rest, fiecare sa se pensioneze cand vrea... DAR numai dupa ce se indeplinesc criteriile minime...

    minim 30 ani de cotizat... asta trebuie pus in inceputul oricarei legi de pensionare...

    cum dreq se pensioneaza politaii aia la 45 ani, ca doar nu s-au angajat de la 15 ani...
  • +11 (17 voturi)    
    Opa... (Joi, 9 ianuarie 2020, 16:09)

    M-Teo [utilizator]

    S-a trezit marmota.... ))))
    Cu Veorica la guvernare aveam "dreptul" sa iesim la pensie la 80 de ani.
    Pomana venea dupa inmormantare.
  • +11 (17 voturi)    
    cine e? (Joi, 9 ianuarie 2020, 16:09)

    AnderT [utilizator]

    aia cu 20 20?
    • +4 (6 voturi)    
      A tradus si ea o data (Joi, 9 ianuarie 2020, 17:40)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

      bine din engleza si acum sariti toti pe ea, saraca. Asa se zice in limba lu' Trump: twenty-twenty. Ce n-a priceput Vasilica din Bolintin e ca pensionarea la 70 e voluntara. Cineva sa-i explice cuvantul "voluntar".
      • +3 (3 voturi)    
        aiureli (Joi, 9 ianuarie 2020, 20:46)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        Tocmai ca n-a tradus, "discursul" era in l. romana. Si cum dracu' sa traduca in/dintr-o limba pe care n-o cunoaste !?
        • +4 (4 voturi)    
          Vasilica din Bolintin?! (Vineri, 10 ianuarie 2020, 5:50)

          John M. [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

          E ea mai timida, asa, in public, dar la nevoie Vasilica noastra poate tine un discurs chiar in sanscrita !
  • +14 (20 voturi)    
    Revine tuta la carul cu oale / prosti ai psdeilor (Joi, 9 ianuarie 2020, 16:12)

    Plagarus [utilizator]

    Iart-o Doamne ca-i necalificata in toate cele.
  • +12 (18 voturi)    
    Hopa , s-a trezit proasta si iar vorbeste (Joi, 9 ianuarie 2020, 16:16)

    kokos [utilizator]

    gura fara ea. Pensionarea la 70 de ani se vrea a fi la cerere , nu e obligatorie , tuto!
  • +7 (13 voturi)    
    . (Joi, 9 ianuarie 2020, 16:19)

    stoenec1 [utilizator]

    De unde pana unde e pensia un drept?

    Ar trebui ca fiecare sa primeasca pensie in functie de cat a contribuit - intr-o tara normala aceste contributii ar fi la un fond de pensii privat.

    De ce trebuie sa sustin prin taxele platite de mine toti asistatii sociali?

    La munca, nu la intins mana!
  • +10 (10 voturi)    
    Trebuia a-i faca cadou cineva un DEX - (Joi, 9 ianuarie 2020, 17:03)

    ilex2013 [utilizator]

    ca sa afle ce inseamna cuvantul "optional" - inainte de a o lasa sa se faca de ras din nou crezand ca inseamna "fortat "
  • +12 (12 voturi)    
    Alo, Tanti Veorica! (Joi, 9 ianuarie 2020, 17:38)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Las-o asa ca merge asa!
    Cu Valcov-il vostru in frunte ati avut victorii multe!
    Plus Draknea si profesorasul de la ASE
    Nu i-am reținut numele.
    Maretul plan de neguvernare pe care l-ati fluturat la tv e o catastrofa
    Deficit 20 de milioane.
    Ciocu mic!
    Când PIB creste cu 3 sau 4 % pe an de unde aveați voi bani de pensii cu 40%?
    Nu sunt procurori sa ancheteze deturnarile de fonduri, manipularea opiniei publice, traficul de orice fel care erau reguli de stat

    De stat in puscarii!
  • +4 (4 voturi)    
    Ce facem cu oporunitatea? (Vineri, 10 ianuarie 2020, 7:15)

    radu222 [utilizator]

    PSD a facut legi care dezincrimineaza oportunitatea. Aici e o buba mare. Exact pentru asta ar trebui judecati. Orice om cu scaun la cap se intreaba mai intai daca este oportun ceea ce am de gand sa fac, daca nu creaza vreun prejudiciu cuiva. Ei au facut legi care sa aduca avantaje pentru ei (vezi pensiile speciale pentru parlamentari, ca sa dau un singur exemplu) si au avut grija sa-si faca lege sa nu fie judecati pentru asta. Pensiile speciale, dupa cum stie toata lumea, nu au legatura cu contributia acestor indivizi la fondul de pensii, deci nu sunt oportune.
    Ar trebui anulate aceste legi pentru ca sa nu se mai poate da tot felul de reglementarei in scop electoral, care n-au nici o legatura cu bunul mers al tarii, ci doar in avantajul unei clici.
  • +1 (1 vot)    
    a punctat bine Viorica (Vineri, 10 ianuarie 2020, 8:41)

    MirceaIo [utilizator]

    ....daca o duci la gara se urca in tren.
  • 0 (0 voturi)    
    Viorica Dancila (Vineri, 10 ianuarie 2020, 20:28)

    Bazil [utilizator]

    exemplu clasic de analfabet functional.