Partidul lui Cioloș, atac la liberali după cooptarea lui Constantin și Cîmpeanu: „PNL e amețit de aburii sondajelor”

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 6 ianuarie 2020, 18:00 Actualitate | Politic


Dacian Ciolos
Foto: Captura video
Partidul lui Dacian Cioloș critică decizia liberalilor de a-i primi pe foștii membri Pro România, susținând că „PNL este amețit de aburii sondajelor și repetă greșelile politice făcute în trecut”.

„Intrarea lui Daniel Constantin și a lui Sorin Cîmpeanu direct în structura de conducere a PNL este o veste proastă pentru cei care au crezut că liberalii sunt alternativa la PSD. Cei doi sunt definiția traseismului. Au trecut de la Conservatorii lui Dan Voiculescu la ALDE și Pro România, iar acum au găsit o altă barcă de salvare politică în PNL. Daniel Constantin a făcut parte din primul Guvern Dragnea-Grindeanu, cel care a inițiat și adoptat Ordonanța 13. Nu poți fi o alternativă credibilă la PSD cât timp la conducerea partidului aduci oameni care au acționat împotriva valorilor europene, împotriva Justiției și statului de drept”, a declarat Dragoș Tudorache, președintre executiv al PLUS.

El cere conducerii PNL să explice de ce acceptă traseiști în conducerea partidului.

Liberalii au aprobat, în ședința Biroului Executiv de luni, un protocol privind integrarea în PNL a foștilor parlamentari Pro România care au susținut Guvernul Orban. Premierul a anunțat că Sorin Cîmpeanu și Daniel Constantin vor avea funcții de conducere în PNL.

„Am aprobat un protocol de înglobare, de integrare în PNL a tuturor celor care au fost alături de noi la învestirea Guvernului, la moțiunea de cenzură și care au decis să se alăture PNL. Vor fi cooptați în structurile de conducere la nivel național, județean și local. La nivel național vor fi cooptați în structura de conducere domnul rector Sorin Cîmpeanu și domnul fost ministru al Agriculturii Daniel Constantin”, a spus Ludovic Orban, la finalul ședinței Biroului Executiv al PNL.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3422 vizualizari

  • +6 (20 voturi)    
    PNL si PSD, aceeasi mizerie! (Luni, 6 ianuarie 2020, 18:19)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Votati in continuare, si dupa 30 de ani, pe cei care au devalizati tara, dragi romani! Nu va doriti nimic nou, ci tot aceeasi hoti care v-au furat de ati emigrat mai rau ca 98% din populatia lumii. Bravo!
  • +7 (17 voturi)    
    Are dreptate! (Luni, 6 ianuarie 2020, 18:20)

    DoruT [utilizator]

    PNL e aceiasi spoiala ca si PSD. Multi dintre ei sunt indivizi care de 30 de ani stau numai in functii publice, nu au facut nimic notabil bun.
    Romania e tot la coada Europei in toate statisticile posibile pentru aceiasi indivizi au reusit sa minta si sa pacaleasca in continuu romanii.

    Romani, nu mai votati aceiasi indivizi din PSD, PNL, PMP, UDMR, care s-au dovedit mincinosi.

    USR+Plus merita sa arate ce pot. Daca si ei se vor dovedi minicinosi, vor avea aceeasi soarta!!!!

    Ca roman de rand, nu avem alta sansa decat sa votam schimbarea! Politicianul care nu face ce a promis, sa plece repede!!!! Numai asa Romania va progresa mai rapid!
    • -1 (1 vot)    
      Votati noua stanga USR +PLUS (Luni, 6 ianuarie 2020, 21:48)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui DoruT

      Mai draga spune ce te doare ca de critici sunt satul
  • -3 (11 voturi)    
    d-le...''nepolitician'' (Luni, 6 ianuarie 2020, 18:50)

    Mistrelutz [utilizator]

    totusi uneori..nu e doar alb sau negru,mai sunt nuante.
    cu toate ca daca tot se pregatesc de anticipate,nu vad logica acestei''mutari''..
    nu ar trebui sa dati intr-un partid pentru cativa membri..noi sau vechi,ca asa..ii aveti si voi pe ai vostri destui..
  • +1 (9 voturi)    
    proverb (Luni, 6 ianuarie 2020, 18:57)

    soloman [utilizator]

    scapi de dracu si dai peste tata-sau!
  • +8 (16 voturi)    
    Blat, blat, de 3 ori blat! (Luni, 6 ianuarie 2020, 19:09)

    Just2019 [utilizator]

    Observ, cu nespusa dezamagire, cum PNL, nu se dezminte nici de data asta. Cand am spus ca PNL, face blat cu PSD-ALDE-PRO Romania, am fost prea finut, pentru a caracteriza, o formatiune politica de dreapta, care si-a pierdut de multa vreme directia si verticalitatea. Speram ca, PNL, sa se fi lecuit de tradari, incepute inca din 1990, cand Radu Campeanu, l-a tradat pe seniorul Coposu, participand separat la alegerile prezidentiale, mai apoi, cand asa-zisul liberal Tradiceanu, ca prim-ministru, facea blat cu PSD-ul, si mai apoi cand a facut alianta monstruoasa , numita USL, in 2012. Sa va fie rusine domnilor de la PNL, pentru ca ati tradat speranyele atator oameni de dreapta, si in loc sa faceti curatenie de toate sinecurile, nepotismele si amantlacurile PSD-iste, ce au sufocat toate ministerele si institutiile din subordine, va ganditi sa loviti, tot in cei saraci, care traiesc la limita saraciei. Sunteti mult mai vinovati decat PSD-istii, care au manipulat si mintit cetatenii, cu date false si imagini iluzorii ale bunastarii, pentru ca le faceti jocul si le conmtinuati strategia manipulatoare si mincinoasa, de asa zisa lupta pentru revenirea la normalitate!
    • +1 (1 vot)    
      Hei (Luni, 6 ianuarie 2020, 21:40)

      mopsu [utilizator] i-a raspuns lui Just2019

      nu te supăra, cred că sica face ruperi de carne grasa din pesede ca să aibă majoritate in bîrlament... Daca o dă cotita avem un an de răbdat pînă la vot!!!Oricum e ceva mai bine decat cu veoricaceordașni-c -o -licheabotdesuin î liosta-i lungă....
  • 0 (2 voturi)    
    Vorbeste (Luni, 6 ianuarie 2020, 20:49)

    wintershadow [utilizator]

    un partid cat marja de eroare :)))
  • +2 (2 voturi)    
    Raresel ! Raresel ! Nu te aud ! (Marţi, 7 ianuarie 2020, 8:05)

    Susufler0 [utilizator]

    E defecta legatura cu Strasbourg-ul ?

    PS. :)))))))))))