Nicușor Dan: Gabriela Firea e undeva la 30% / Opoziția trebuie să aibă un candidat unic la locale dacă alegerile sunt într-un singur tur

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 6 ianuarie 2020, 8:57 Actualitate | Politic


Nicusor Dan
Foto: Captura video
​Nicușor Dan susține că Gabriela Firea are o cotă electorală de 30%, iar opoziția ar trebui să aibă un candidat unic la Primăria Bucureștiului, dacă alegerile locale se vor desfășura într-un singur tur.

​„Se confirmă că Gabriela Firea e undeva la 30%. Nu stă rău deloc față de mandatul dezastruos pe care l-a avut. Eu am spus încă de când am intrat în competiție că, în ipoteza alegerilor într-un singur tur, opoziția trebuie să aibă un candidat unic, ca să nu mai repetăm ce s-a întâmplat în 2016”, a declarat, la B1 TV, Nicușor Dan, candidat independent susținut de USR București la Primăria Capitalei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3956 vizualizari

  • -6 (20 voturi)    
    corect (Luni, 6 ianuarie 2020, 9:02)

    little_dracula [utilizator]

    Dar cine sa fie acesta?????
    • -12 (22 voturi)    
      Cu siguranta (Luni, 6 ianuarie 2020, 9:16)

      transalpinarum [utilizator] i-a raspuns lui little_dracula

      NU Nicusor Dan...
    • +5 (13 voturi)    
      Nu Vlad Voiculescu (Luni, 6 ianuarie 2020, 9:18)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui little_dracula

      In rest Oricine
      • -3 (9 voturi)    
        la fel si eu (Luni, 6 ianuarie 2020, 11:47)

        premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        voi vota opozitia la firea, prefer nicusor dan, votez si ciucu, dar exclud vlad voiculescu. mai bine stau acasa
        • 0 (10 voturi)    
          postaci pesedisti prefera ND... interesant (Luni, 6 ianuarie 2020, 12:03)

          mihaizzz [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

          Oare de ce arhicunoscuti postaci pesedisti il prefera pe ND?

          O fi pentru capacitatea lui de a face treaba buna si de a se lua la tranta cu sistemul corupt si mafiot abonat la bugetul capitalei?

          Sau dimpotriva ... ?
          • 0 (4 voturi)    
            ai probleme cu aghiasma ? (Luni, 6 ianuarie 2020, 13:29)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui mihaizzz

            nu a avut aroma ceruta de tine ?
          • 0 (2 voturi)    
            nu vasile voiculescu pt ca transplat (Luni, 6 ianuarie 2020, 13:50)

            premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui mihaizzz

            votez impotriva lui vasile voiculescu pentru ca s-a opus programului de transplant pulmonar.
            nicusor dan, ciprian ciucu, ludovic orban, rares bogdan, gabi firea, oricime dar nu vasilica
            • 0 (0 voturi)    
              :-) (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 2:56)

              Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

              Intensitatea opozitiei postacesti este cel mai bun indicator pentru candidatul cu cele mai mari sanse impotriva Madamei.
              Foarte probabil ca, atunci cand o sa-si anunte si PNL candidatul, o sa bubuie forumurile HN de mesaje de sustinere ale acelui candidat.
              Oricine, numai sa nu fie Voiculescu.
              Bine de stiut :-)
    • +8 (14 voturi)    
      Nicusor Dan (Luni, 6 ianuarie 2020, 9:29)

      mariusssss [utilizator] i-a raspuns lui little_dracula

      of course.
  • +12 (22 voturi)    
    30% (Luni, 6 ianuarie 2020, 9:16)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    hoti, bugetari puturosi, asistati sociali, securisti, fosti turnatori si progeniturile lor, adevarata menajerie de mitici din Martropola Rosie Bucuresti
  • +16 (20 voturi)    
    DUamna Gabi sa Prezinte Paguba celor 400 (Luni, 6 ianuarie 2020, 9:29)

    un domn [utilizator]

    Milioane euro inainte de Alegeri
    Curtea de Conturi este Asteptata la Primarie !
  • +24 (30 voturi)    
    ! (Luni, 6 ianuarie 2020, 9:30)

    HChifteluta [utilizator]

    Daca Firea are 30%, inseamna ca suntem o capitala de idioti!
    • +17 (17 voturi)    
      doar bucurestiul? (Luni, 6 ianuarie 2020, 9:37)

      gabi082 [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

      Ai uitat ca 1/3 din TARA a votat cu dancila? Ce alt argument mai vrei?
      • -2 (2 voturi)    
        "dora Pintea no muritu, numa un pic s-o hodinitu" (Luni, 6 ianuarie 2020, 10:19)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui gabi082

        nu mor caii cand vor cainii
        • 0 (0 voturi)    
          Salut Morosenee (Luni, 6 ianuarie 2020, 11:18)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

          Păcat ca de Revelion n o fost zăpada !
    • +6 (8 voturi)    
      Sunt exact asistații social ai DUamnei Gabi (Luni, 6 ianuarie 2020, 10:14)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

      Restul nu au ieșit la vot !
  • -1 (7 voturi)    
    Vrem si programe, si politici de dezvoltare (Luni, 6 ianuarie 2020, 9:56)

    lasa [utilizator]

    Ce ma tot mira la USR este ca nu vin un program concret, in "n"puncte, care sa convinga electoratul ca sunt curati, competenti si patrioti, sa faca transparente sursele de finantare si sa nu mai faca opozitie tocmai dreptei.
    Nicusor Dan trebuie sa aiba consilieri pe domeniul de management metropolitan, care sa puncteze clar directiile spre care sa se dezvolte Bucuresti-ul, cum repara disfunctionalitatile create de actualul primar samd.....care sunt sursele de finantare.......
    • +1 (1 vot)    
      "sa faca transparente sursele de finantare" (Luni, 6 ianuarie 2020, 18:54)

      DoruT [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      Nenea, pune-te pe scris un articol, cum a facut Ri(n)se Project:

      "Adevarul despre Nicusor Dan"

      Nu conteaza ca n-are continut si substanta, pune niste poze, si fa sa para ca si cum e ceva important.
  • +8 (10 voturi)    
    MERGETI LA VOT (Luni, 6 ianuarie 2020, 10:16)

    Remarque [utilizator]

    Procentul de 30% poate pare mare, insa psd (si alti aliati) nu au avut niciodata mai mult de atat. Au electoratul lor fidel (nu mai zic din cine e format pentru ca se stie), insa diferenta esentiala fata de restul partidelor este ca electoratul lor MERGE LA VOT. Indiferent daca isi fac campanie sau nu, indiferent de cine este desemnat candidat, psd obtine aceste 30 de procente.

    Ce face diferenta este electoratul de centru si de dreapta. Ar fi un semnal bun ca politicienii sa fie in stare ca de aceasta data sa desemneze si sa sprijine un candidat unic. O alta conditie esentiala este ca si electoratul anti-psd sa se mobilizeze si sa mearga la vot, daca nu pentru candidat, macar anti-firea. Iar o alta conditie este ca cei care locuiesc si lucreaza de ani de zile in Bucuresti sa-si actualizeze domiciliul in cartile de identitate, asa incat sa poata vota.

    Votul este un drept elementar democratic. Ajuta muuult mai mult sa mergem la vot decat sa iesim la proteste. Gabriel Liiceanu spunea in documentarul Recorder.ro “Miza nu este sa schimbi constiinta lichelelor, asta este o batalie falsa, ci sa trezesti constiinta celor din jurul lor ca nu ai voie sa convietuiesti cu ei in functii de decizie si de conducere”.
  • +2 (6 voturi)    
    Sunt ultimile zvircoliri... (Luni, 6 ianuarie 2020, 10:24)

    Sparafucile [utilizator]

    Ale politicienlor votati de privitorii la TV. Adica de electoratul inca analfabet digital. De aia are Firea 30% fiindca inca multa lume se uita la Antena 3 , care-i face reclama. Numai ca vremurile se schimba si se afla in crestere electoratul iubitor de net, de forumuri si de Facebook. Astia nu mai pot fi influentati de televiziuni ci de discutiile libere de pe net, de editoriale scrise de jurnalisti independenti si de stirile non-fake difuzate de site-urile cinstite. Se apropie momentul unui TURNING-POINT cind manipularile ordinare ale televiziunilor nu vor mai avea nicio priza la electoratul alfabetizat digital.Si ce se va petrece atunci? Atunci ÎI VOM DA ÎN GÎT! Pe cine? Las' ca stim noi.
  • +1 (5 voturi)    
    Cel mai mare sat (Luni, 6 ianuarie 2020, 10:36)

    Cocalarul_Electronic [utilizator]

    Ne tot plangem ca nu iese lumea la vot, ca e saracie in tara, ca sunt needucati oameni si de asta voteaza cu PSD. Se zice ca schimbarea vine din capitala sau ca daca s-ar alege presedintele numai aici n-ar mai exista PSD. Si apoi, de fapt, obervam ca de fapt doamna FIrea si PSD au din nou cele mai mari sanse la Primaria Bucuresti.
  • +1 (9 voturi)    
    Nicusor este un candidat slab.. din pacate.. (Luni, 6 ianuarie 2020, 10:57)

    mihaizzz [utilizator]

    Am vazut aseara o bucata buna din emisiunea in care a fost invitat si din pacate, cu fiecare aparitie publica, mi se confirma faptul ca ND este un candidat slab...

    Nu are discurs, nu are viziune, mai mult sau mai putin nu are nimic din ce s-ar numi leadership... Din pacate cred ca au dreptate cei care spun ca ar fi singurul candidat pe care Firea l-ar bate intr-un duel 1 la 1 (daca ND ar fi candidatul opozitiei).

    Ii respect activitatea si dorinta de a face bine pentru oras (daca este sincera si nu sunt interese ascunse) si apreciez ca a castigat procese cu primaria (dar cine n-ar fi castigat cand abuzurile sunt clare?). Dar asa cum am mai spus, aceste procese castigate nu il fac neaparat bun ca primar, cel mult ii aduc experienta juridica pe spetele respective ..

    Imi doresc foarte mult open primaries pentru desemnarea candidatului opozitiei, sa spuna pana la urma oamenii pe cine vor in competitie cu Firea si apoi destul de probabil in rolul de primar.

    Dar si mai mult imi doresc alegeri in 2 tururi.. atunci am vedea cu adevarat cat de bun este Nicusor in competitie cu ceilalti candidati ai opozitiei si pe ce loc s-ar clasa dupa primul tur.

    Senzatia mea e ca ND se teme atat de open primaries cat si de 2 tururi... urmariti-i declaratiile.

    Spor si La Multi Ani!
    • 0 (10 voturi)    
      mai degraba Voiculescu (Luni, 6 ianuarie 2020, 11:18)

      nustiunimic2019 [utilizator] i-a raspuns lui mihaizzz

      Am urmarit transmisiile din redactia Hotnews cu cei doi, Nicusiar Dan si Vlad Vouculescu. Diferenta majora de atitudine si vorbire, nu cred ca pot sa votez u om care se uita in jos cand vorbeste cu tine. In plus, m-am edificat cam ce este in mintea lui atunci cand a raspuns intrebarii Daca va mai da bani pentru constructia catedralei mantuirii neamului. Nicusor Dan s-a balbait maxim, a zis ceva de consultare publica dupa care, un pic cam nervos, a zis ca el vrea sa fie votat si de cei care, si de cei care. La polul opus, Vlad Voiculeascu a dat cel mai corect raspuns: prioritizarea necesitatilor.
      • 0 (2 voturi)    
        supa de cuvinte (Luni, 6 ianuarie 2020, 13:30)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui nustiunimic2019

        inteleg ca iti place VV, insa Prioritizarea NU este ceea ce ce crezi tu ca are/stie VV
      • +1 (1 vot)    
        chiar (Luni, 6 ianuarie 2020, 14:40)

        codrean [utilizator] i-a raspuns lui nustiunimic2019

        Ce-o fi in mintea tipului care a castigat - pentru prima data in istorie - consecutiv doua olimpiade internationale de matematica obtinand punctajul maxim ? Doctoratul la Sorbona-i mizilic, nu-l mai trecem la socoteala ...
        • 0 (0 voturi)    
          Urmati piste false (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 3:02)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui codrean

          Amandoi sunt oameni de mare calitate intelectuala si nu numai. Oricine incearca sa-l sustina pe unul aruncand cu noroi sau minimalizand meritele celuilalt face de fapt jocul pesedeului si contribuie indirect la campania Madamei.
    • +1 (11 voturi)    
      Il judeci dupa criterii INFANTILE (Luni, 6 ianuarie 2020, 11:30)

      Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui mihaizzz

      Fiindca singurul criteriu inteligent dupa care poate fi judecat este capacitatea lui de a face bine Capitalei. Nu dupa ce debit verbal ar fi capabil sa emane intr-o dezbatere cu Firea . Fiindca aia fiind o gargaragioaica dezlantuita , cind deschide gura nimeni n-o poate opri. Ceea ce nu inseamna ca e capabila sa faca bine Capitalei, dupa cum s-a si vazut. Zici ca Nicusor Dan n-are viziune? De unde stii, poate ca viziunea lui este atiti de ampla incit n-o poate inghesui intr-un interviu de citeva minute. Dar poate fi pe larg prezentata intr-un material scris pe multe pagini si care ar fi programul lui electoral. Cazi in capcana de a crede ca cine poate oferi cea mai spectaculoasa evolutie VIZUALA in fata unor camere TV este si cel mai bun candidat la primarie. Adica ai o viziune rudimentara de SPECTATOR DE MECI- fie el de tenis, fotbal sau baschet. Ti-ar fi mult mai de folos daca ai avea o viziune de MELOMAN, pe care nu-l impresioneaza gesticulatia unui dirijor ci doar ce sunet e-n stare sa produca cu orchestra si daca o poate determina sau nu sa interpreteze o partitura cu verva, cu frenezie si aplomb.
      • +1 (7 voturi)    
        Capacitati si capabilitati (Luni, 6 ianuarie 2020, 11:59)

        mihaizzz [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

        1. nu ma intereseaza debitul verbal, nu acest aspect il rmaresc cand e vorba de discurs, important e ce spune, nu cum spune. Din pacate (zic din nou din pacate), ND nu convinge prin ceea ce spune. Exact cum zice altcineva aici, urmareste-i discursul: se uita in jos, evita raspunsuri transante, ocoleste raspunsurile la intrebarile putin doar mai incomode ... samd.

        2. Daca un candidat la functia de primar al capitalei nu poate sa isi expuna viziunea in mod direct in 2-3 minute si in cateva fraze atunci e un candidat slab. De acord ca astept si vreau sa citesc in detaliu ce doreste si cum doreste sa faca, dar deocamdata am auzit doar niste idei ... deloc grozave, sa zic asa (sa facem un oras prietenos cu copii, sa descurajam parcarea in centru, sa schimbam niste linii de tramvai si autobuz, sa facem 100 de km de reparatii pe an la tevile gaurite, etc.). Cu parere de rau spun ca nu ma convinge...

        3. si nu in ultimul rand ... cand vad cum il imping in fata Basescu, Orban, presa .. nu foarte echidistanta (B1, newsweek, etc.) ma intreb de ce? Pentru capacitatea lui de a face bine Capitalei sau dimpotriva, pentru ca stiu ca nu va deranja prea mult "baietii desptepti" si interesele lor? E doar o speculatie, evident, dar merita un semn de intrebare acest lucru si un pic de reflectie. Ca sa nu mai zic de agresivitatea "sustinatorilor" care doar ca nu te injura daca nu zici de bine de ND..
  • +2 (2 voturi)    
    Pleci de la o idee gresita... (Luni, 6 ianuarie 2020, 12:39)

    Sparafucile [utilizator]

    Ca Nicusor Dan va fi votat sau nu in functie de cit de spectaculos se va comporta el in dezbaterea finala. Fals! Daca el va fi candidatul unic al opozitiei va fi votat oricum, numai ca sa nu iasa Firea. Vezi tu adversari ai PSD-ului dispusi s-o voteze pe Firea numai fiindca s-a comportat mai spectaculos in dezbaterea finala? De acord ca Nicusor Dan nu are un stil spectaculos in fata camerelor de luat vederi dar nu acolo trebuie sa fie el spectaculos ci in birou, cind isi pregateste strategia pentru Bucuresti. Zici ca nu ti s-a parut prea convingator cind si-a prezentat viziunea dar nu uita ca asta poate fi o tactica de a-si proteja ideile originale impotriva plagiatorilor. Adevarata sa viziune o va prezenta, ca o surpriza, in dezbaterea finala, cind nimeni nu-i va mai putea fura ideile. In ce priveste teama ta ca el nu-i va deranja pe baietii destepti, inseamna ca n-ai aflat ca inca de la infiintarea organizatiei Salvati Bucurestiul el ii deranjeaza in continuu pe baietii destepti. Si in special pe rechinii imobiliari. I-a invins in zeci de procese si le-a torpilat zeci de afaceri banoase - pentru ei! - in favoarea bucurestenilor. Ca primar puterile lui vor fi inzecite si va sari cu si mai multa ferocitate la beregata acelor baieti destepti.
    Acuma, ca practica unii un stil agresiv e adevarat dar asta e o meteahna raspindita a natiei, mai ales in vremuri de restriste. Te poti proteja de ei evitindu-i si alegind sa dialoghezi numai cu detinatorii unui stil citadin.
    • 0 (0 voturi)    
      Votul anti-Firea... (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 3:08)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      ... va fi capitalizat de orice candidat unic al opozitiei, nu doar de Nicusor Dan. Nu e meritul acelui candidat, ci "meritul" Madamei si al dezastrului pe care-l lasa-n urma ei (sau speram ca-l lasa si nu-l continua).
      Cheia problemei se afla la PNL. Daca sunt (rezonabil de) onesti, vor merge pe propunerea lui Voiculescu - alegeri interne/primare intre cei trei candidati ai "opozitiei", cu sustinerea neconditionata a castigatorului de catfre toate trei partidele.
      Oricine va impiedica acest demers e clar ca are un blat cu PSD.
  • 0 (0 voturi)    
    30% (Luni, 6 ianuarie 2020, 14:56)

    mescaline [utilizator]

    Procentele primaritei reprezinta, probabil, tot vreo 200.000 de oameni. Previzibil, doar PMB are in subordine aproape 50K de sinecuristi. Cu ce mai e prin alte institutii, cu asistatii si antreprenorii care depind de primarii, cel putin 100K sunt oameni de partid care-si voteaza lucid banii, functiile, relatiile.

    Nimic surprinzator sau greu de surmontat pentru opozitie, sper sa nu avem parte de o alta prestatie cu iz de blat ca in 2016.

    Problema e ca o buna parte a celor aproape 30 de procente din PIB-ul Romaniei care vin din Bucuresti-ilfov sunt relatii economice care au nevoie de "intelegere" din partea institutiilor. PNL-istii, PSD-istii, UDMR-istii etc. care fac afaceri prin Bucuresti nu au nici un interes sa dea putere unui om mai greu de controlat si mai intransigent cu avizele, domeniul si banul public.