Noul proiect pe care-l vrea Teodorovici. „Îmi doresc să încetăm să mai trăim în lumea aceasta politică a iluziilor şi deziluziilor”

de D.D.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 17:08 Actualitate | Politic


Eugen Teodorovici
Foto: Facebook
Senatorul PSD Eugen Teodorovici afirmă că îşi doreşte un proiect politic nou, în care nici stânga, nici dreapta "să nu mai nege" realitatea economică şi socială "exclusiv în funcţie de interesul politic imediat" şi care să pună, în centrul său, românii şi România, "dincolo de interesele partinice".

"Îmi doresc să încetăm să mai trăim în lumea aceasta politică a iluziilor şi deziluziilor pe care, în mod repetat, ni le vând şi ni le confirmă oamenii politici prin efectul demagogiei, ca defect fundamental al democraţiei. Îmi doresc un proiect politic nou, în care nici stânga, nici dreapta, aflate într-o permanentă opoziţie, să nu se mai confunde cu binele sau răul absolut şi să nu mai nege realitatea economică şi socială exclusiv în funcţie de interesul politic imediat pe care poziţia faţă de conducerea ţării le-o oferă. Îmi doresc, aşa cum am spus de atâtea ori, un proiect politic fundamentat pe idei şi măsuri pe termen lung, fie că vorbim de finanţele ţării, de economie şi mediul de afaceri, de sănătate, învăţământ, protecţie socială, justiţie sau siguranţă naţională, un proiect politic care să pună, în centrul său, mai presus de orice, românii şi România, dincolo de interesele partinice sau de grup şi indiferent dacă acestea vin din interiorul sau din afara ţării", a scris Teodorovici sâmbătă pe facebook.

Potrivit fostului ministru al Finanţelor, "iluzia continuităţii care aduce normalitate, unitate şi bunăstare este totuna cu iluzia penelistă a schimbării, care aduce creştere economică şi socială". "Pentru foarte mulţi oameni de bună credinţă preluarea guvernării de către partidul preşedintelui aflat în exerciţiu a fost un vis împlinit şi începutul speranţei într-o Românie normală, în ţara creşterilor posibile cu adevărat. Astfel, că prin magie, în mai puţin de două luni de guvernare, au reuşit să redea creşterii economice şi sociale valenţe pe care le speram uitate după aproape un deceniu de la tăierile de salarii şi pensii din anul 2010. (...) Iată cum, în absenţa competenţei şi responsabilităţii, dar cu sprijinul prostiei şi aroganţei, creşterea economică şi socială devine doar o iluzie a actualei puteri ce riscă să se sfârşească într-o mare deziluzie pentru cei care şi-au pus toate speranţele şi visele lor în conceptul 'România normală'", a adăugat Teodorovici.

Senatorul PSD susţine că actualul guvern are un aport în privinţa diminuării democraţiei. "Cea mai mare deziluzie vine pentru cei care văd cum acest guvern învestit, încă de la început, cu patalamaua 'guvern de tranziţie', îşi aduce aportul la creşterea accelerată a diminuării democraţiei, prin acţiuni ce sfidează respectul faţă de domnia legii. Iată că acest guvern se dovedeşte, pe zi ce trece, un guvern care face victime prin abuzul asumării răspunderii fără simţul răspunderii", a mai afirmat fostul ministru al Finanţelor.

Sursa: AGERPRES






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3877 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Beutura bat-o vina ! (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 17:22)

    tontu [utilizator]

    Jenele tata pune frana pana nu dai cu oiste-n gard...
  • +8 (10 voturi)    
    bine spunea F Piersic: bai ciocofledere (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 17:24)

    mnicku [utilizator]

    adica esti un nimeni bai acesta
  • +5 (9 voturi)    
    Sa ne traiasca Chiparosul! (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 17:25)

    Sunt_nimic! [utilizator]

    Fostul candidat la Cotroceni este cel ami potrivit om pentu un asemenea proiect politic nou!

    Sa ne traiasca, si sa infloreasca al sau partid de centru-centru!
  • +3 (7 voturi)    
    Democratia si rusii, (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 17:33)

    Rahan5 [utilizator]

    baba si mitraliera !.
    Daca sunt asa de Democrati, rusii astia din PSD, de ce nu sustin Alegerile pentru Primari in Doua Tururi de Scrutin ? Dragnea cat a fost la Putere a fost complet impotriva. Si Dancila si Teodorovici nu au zis nimic contra.
    De ce Dragnea si Teodorovici nu au sustinut Reducerea Pragului Electoral de la 5% la 1% la Parlamentare ?
    Din prea multa ,,democratie" in capul lor !. Gasca de ipocriti !
  • -4 (6 voturi)    
    un proiect care ignora mentalitatea romanului... (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 17:42)

    demaGOGU [utilizator]

    ...concepte ca termen lung, prevalenta interesului public asupra interesului privat, continuitate, valente multilaterale, etc, nu exista pentru 99% din populace-ul local.
  • +7 (9 voturi)    
    fugi bolsevic rusnac (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 17:43)

    Kosmos [utilizator]

    Comunistii vindeau iluzii la naivi.Tu n ai ce cauta in Romania cu imunitate ruseasca
  • +5 (7 voturi)    
    Lumea reala (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 17:45)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pentru voi, niste lepre psd, la PUSCARIE
  • +8 (10 voturi)    
    Am un singur comment pt impostor (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 17:49)

    Anonym [utilizator]

    "Mie imi plac curvele, dar nu in politica"
  • +7 (9 voturi)    
    chiparosule (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 18:17)

    cetateanulmodern [utilizator]

    Nu te mai crede nimeni dupa ce ai fost presul lui Valcov si a lui Dragnea....este expirat politic
  • +4 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 18:25)

    [anonim]

  • +6 (10 voturi)    
    Corect era inainte de a pica guvernul PSD (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 18:38)

    democtrates [utilizator]

    Acum sunteti o relicva mincinoasa care ne-a amagit ani de zile. Toti care mint poporul ar trebui sa lucreze la autostrazile Romaniei cu lopata in mana, cu ratia de mancare si un permis de a pleca pentru 2 zile (pentru a-si vedea familia). Chiar nu va doresc inchisoarea dar sa suferiti cum suferim noi soferii cand nu avem drumuri.
  • +7 (9 voturi)    
    Cine-i mai dă atenție... (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 18:43)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    ... acestui saltimbanc și gigolo de 2 bani?
  • +5 (9 voturi)    
    De ce citesc asa ceva? (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 18:57)

    Marionette [utilizator]

    Domnul respectiv este un nimic dintr-un partid de nimic care are maxim 20%. La un partid atat de insignifiant merita sa ne aduceti aminte cand seful declara ceva, nu tot ce-i trece prin capatana seaca a oricarui membru nesemnificativ.