Tăriceanu: Cea mai importantă decizie a ALDE a fost ieșirea de la guvernare. Ce s-a întâmplat ulterior pe mine m-a surprins foarte mult

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 26 decembrie 2019, 10:57 Actualitate | Politic


Tariceanu
Foto: AGERPRES
​ Călin Popescu Tăriceanu a declarat că cea mai importantă decizie pentru ALDE din acest an a fost ieșirea de la guvernare. Liderul partidului a adăugat că Viorica Dăncilă a fost surprinsă de hotărâre, fiindcă a crezut că „nu pleacă câinele de la măcelărie”, notează Mediafax.

„Probabil cea mai importantă decizie pe care am luat-o anul acesta împreună cu formațiunea pe care o conduc a fost ieșirea de la guvernare. Ieșire de la guvernare care pe doamna Dăncilă a surprins-o pentru că mergea pe o logică rudimentară de genul «câinele nu pleacă de la măcelărie». Anul acesta, în repetate rânduri, începând de la construcția bugetului la începutul anului și ulterior am avertizat-o că mergem într-o direcție proastă. Că suntem într-o stare de permanentă defensivă, că nu există un set de politici publice care să se adreseze agendei cetățeanului. Toate aceste avertismente nu au fost luate în seamă”, a afirmat Călin Popescu Tăriceanu, într-un interviu la Antena 3.

Liderul ALDE a adăugat că, la rândul său, a fost surprins de decizia Vioricăi Dăncilă de a distruge ulterior formațiunea pe care o conduce.

„În final am hotărât să ieșim de la guvernare. Ceea ce s-a întâmplat ulterior pe mine m-a surprins foarte mult pentru că decizie doamnei Dăncilă și a conducerii PSD a fost de a distruge pur și simplu ALDE. Prin încercarea de racolare forțată a unor membri ai partidului. Propunerea pe care au făcut-o de a îi copta în guvern, așa încât să se dea aparența continuării funcționării coaliției. Cu gesturi politice de genul acesta eu nu am fost obișnuit și nici nu o să mă obișnuiesc vreodată cu gândul. Reacția noastră a fost una de legitimă apărare. De aceea guvernul în final, la moțiunea de cenzură a căzut. Ulterior am avut instalarea unei nou Guvern”, a explicat Tăriceanu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14685 vizualizari

  • +25 (33 voturi)    
    Shpaga din Austria (Joi, 26 decembrie 2019, 11:00)

    un domn [utilizator]

    Oare il va Surprinde ? La DNA nu este cineva surprins !
    • +11 (15 voturi)    
      ajutor (Joi, 26 decembrie 2019, 17:22)

      robyzs [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Au ajutat PSD-ul sa mutileze Legile Justitiei, l-au scapat pe Tariceanu si pe Vosganian de puscarie apoi s-au retras pentru ca ii mustra constiinta, curat murdar monser.
  • +22 (24 voturi)    
    mangafa (Joi, 26 decembrie 2019, 11:13)

    Ilidia [utilizator]

    Tov. Tariceanu-Moliceanu-Razgandeanu etc este ca intotdeauna o mangafa oportunista care cauta alta "macelarie"....
  • +19 (21 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 26 decembrie 2019, 11:37)

    [anonim]

  • +15 (19 voturi)    
    Molicene Trădicene, DNA-ul te așteaptă. (Joi, 26 decembrie 2019, 11:52)

    prec [utilizator]

    La anul, după alegeri, să te duci de bună voie la ei, să nu mai strice timbrele pe citații.
  • +10 (16 voturi)    
    Nu e sigur daca Tariceanu (Joi, 26 decembrie 2019, 12:22)

    Rahan5 [utilizator]

    si crede ce spune.
    Lumea s-a obisnut sa vada la Tariceanu 2 Fete:
    Fata Populista aratata Vizibil si Fata Fanariota Ascunsa din spate.
    Dancila stia foarte bine ca o sa plece Tariceanu din Alianta dar Ordinele de la Moscova au fost cat se poate de clare:
    Agatarea de Putere cat mai mult timp !.
    Cu Tariceanu Candidat Unic la Prezidentiale Dancila, Fifor si Teodorovici oricum nu reuseau sa se mentina in varful Partidului.
    Rupandu-se Alianta Dancila a urmarit ca sa plece cat mai multi opozanti ai lor din PSD catre Ponta. Iar PSD-ul, chiar daca ar fi intrat in Opozitie, sa ramana la cheremul lor. Le-a stricat jocul tocmai scorul mare cu care a pierdut Dancila la Alegeri si care a permis Ascensiunea lui Ciolacu.
    Acum Ciolacu a deschis portile PSD-ului ca sa intre un val de politicieni de stanga care ,,o sa-i inece de tot" pe Dancila, Fifor si Teodorovici.
  • +1 (15 voturi)    
    MOLICEANU ... (Joi, 26 decembrie 2019, 12:23)

    muscha mbanana [utilizator]

    asta e un pampalau , din cauza lui si a altora ca el o sa ne ducem in prapastie . Catu v-a face praf tot , mansa guvernului e la cotroceni si ce cunostiinte in economie si finante are iohanis si consilierii lui !sunt praf in acest domeniu , se va vedea mai tarziu ,mai ales pensionarii vor suferi cel mai mult ! bDNA-ul il poate surprinde pe tariceanu .
  • +13 (15 voturi)    
    tariceanu (Joi, 26 decembrie 2019, 12:37)

    Para Marius [anonim]

    Tradarea este deviza ta !Ai tradat PDL ai tradat PSD.Cand ai vazut ca vine greul ai fugit ! Asta multumire PSD pentru ca nu te-au ascuns ! Acum te dai iarasi mare liberal si iar scapi ! Halal !
  • +13 (15 voturi)    
    Cred ca pe tine te-a surprins tot (Joi, 26 decembrie 2019, 12:45)

    John M. [utilizator]

    ce ti s-a intamplat in toata viata ta. Adica de la un Beau de bulevard intr-un Bucuresti decazut dincolo de recuperare de orice fel (ca si azi , de altfel), la un bou in politica, imitandu-i pe adevaratii jucatori, credem ca nu ti-a fost deloc usor sa inghiti toate insultele care se pot adresa unui om de nimic ajuns la TV.
  • +8 (12 voturi)    
    Surprins ... (Joi, 26 decembrie 2019, 13:52)

    blackarrow [utilizator]

    nesurprins, tradiceanu e un demagog de prima speta, oportunist de mare calibru . O intoarce mereu ca la Ploiesti, dar faptele sunt clare : ALDE a participat la jaful si bataia de joc facuta de psd la adresa justitiei si a economiei . De aici incolo, eu condamn PNL pt cooptarea unor membri ai ALDE sau psd, asa ceva mi se pare inacceptabil si cred ca o sa se vada la votul viitor. Nu e permis sa te aliezi sau sa cresti serpi la san .
  • +5 (7 voturi)    
    sindromul CP-T-HALDE (Joi, 26 decembrie 2019, 14:52)

    Ilenuca1 [utilizator]

    "Pac cu partiduleţu' la /noua/ guvernare!"
  • +2 (8 voturi)    
    O sa intre in Istorie! (Joi, 26 decembrie 2019, 15:00)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Orice ati zice, poate ca nu mai prinde guvernarea, dar sigur Razgandeanu va intra in Istorie!

    Este sigurul caz cunoscut cand cainele A PLECAT de la macelarie, invalidand proverbul!!!
    • +1 (5 voturi)    
      Nu (Joi, 26 decembrie 2019, 21:26)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      a invalidat nimic. A plecat pentru ca l-a vazut pe macelar cu o bata in mana si pregatit s-o foloseasca (dosarele care i s-au aratat). Si sigur va incerca sa revina. Depinde de noi daca va reusi.
      • +1 (1 vot)    
        Excelent! (Vineri, 27 decembrie 2019, 23:42)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Mironescu Valeriu

        Foarte bine spus!

        Cainele a fugit (pe moment) de bita ...


        "Depinde de noi daca va reusi."sigur ca da, numai de noi depinde.
        Dar tot noi am fost cei care am votat pedesereul si ep alde, noi i-am pus la putere!
  • +4 (6 voturi)    
    un politician (Joi, 26 decembrie 2019, 16:19)

    ananstef [utilizator]

    si niste ageamii. timpul lui s-a dus, dar cine vine din urma, cum intarim parlamentul?
  • -2 (4 voturi)    
    //Crin,dacă tu nu poți,eu pot//. (Vineri, 27 decembrie 2019, 8:15)

    asavreau [utilizator]

    Spunea pompos Tăriceanu,lovind în PNL și pupând tălpile infractorilor PSD.Și a putut ! A reușit să spargă o bucată din PNL și finalul și-a distrus cariera politică.Sa convins că PSD promite,dar nu face.
  • +1 (3 voturi)    
    Du-te ba (Vineri, 27 decembrie 2019, 8:52)

    jack80 [utilizator]

    si lasa-ne.
  • +2 (4 voturi)    
    Cite sute de milioane de tone de pacura au ars (Vineri, 27 decembrie 2019, 9:28)

    D-or [utilizator]

    in Bucuresti si alte orase ministrii ALDE?

    Cine le poate da bucurestenilor inapoi sanatatea pierduta si zilele in care au fost nauciti de fum?

    Crimele contra umanitatii nu se pot prescrie.