Proiect de lege: Supermarketurile și hipermarketurile cu suprafață peste 400 mp să fie amplasate în afara orașului

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 25 decembrie 2019, 11:41 Actualitate | Politic


Hipermarket
Foto: Pixabay
Mai mulți parlamentari de la PSD, PMP și UDMR au depus, la Senat, un proiect de lege care prevede că structurile de vânzare cu o suprafață de peste 400 metri pătrați, cum ar fi supermarketurile și hipermarketurile, să fie amplasate exclusiv în afara orașelor, scrie Mediafax.

Inițiativa legislativă modifică ordonanța de urgență 99/2000 privind comercializarea și serviciilor de piață, prin introducerea unor alineate care vizează amplasarea numai în jurul orașelor a magazinelor care se vor întinde pe mai mult de 400 mp.

Astfel, la articolul 12 al actului normativ sunt introduse două alineate care prevăd că: „În vederea dezvoltării rețelelor de distribuție, autoritățile publice locale vor stabili următoarele: a) accesul vehiculelor de transport marfă în unitatea administrativ-teritorială în funcție de tonaj și dimensiuni maxim admise; b) regimul parcării vehiculelor de transport marfă și regimul orar al aprovizionării comercianților. Amplasarea structurilor de vânzare cu suprafața mai mare de 400 m.p. se va face exclusiv în teritoriu periurban, conform prevederilor Legii nr. 350/2001 privind amenajarea teritoriului și urbanismului, cu modificările și completările ulterioare”.

Autorităţile administraţiei publice locale stabilesc strategia de dezvoltare a reţelei de distribuţie, având drept obiective: „dezvoltarea și revigorarea rețelei de distribuție în zonele turistice de interes național si local, zonele montane, rurale și defavorizate și sustinerea creării de servicii de piață în aceste zone”, potrivit proiectului de lege.

De asemenea, autorităţile administraţiei publice locale, în stabilirea strategiei de dezvoltare au în vedere următoarele caracteristici teritoriale: „centre istorice, în scopul promovării unor activități comerciale adecvate in special producția și comercializarea produselor tradiționale și cu indicație geografică, artizanat si meșteșugărești, alimentație publică și al protejării zonelor cu valoare istorică si artistica”, conform modificărilor propunerii legislative.

Inițiatorii susțin că în ultimul deceniu au apărut dezechilibre în domeniul comerțului în rețelele de supermarketuri și hipermarketuri.

„Ultimii 10-15 ani au fost marcați in Romania în domeniul comerțului de dezvoltarea rețelelor de supermagazine si hipermagazine, ceea ce a condus, pe de o parte, la modernizarea activităților de comerț cu amănuntul și cu ridicata, în prezent ponderea comerțului cu produse alimentare fiind de 50-60% la nivel național, iar pe de altă parte, această extindere a creat o serie de dezechilibre în mai multe sectoare”, arată parlamentarii care au inițiat proiectul, în expunerea de motive.

Aleșii mai motivează că modificările propuse prin inițiativa legislativă vor încuraja micii producători și afacerile locale să se dezvolte.

„Prin modificările propuse, comunitățile locale vor avea mai multe avantaje din punct de vedere al menținerii și încurajării IMM - micilor producători și afacerilor locale, prin ocuparea mai judicioasă a spațiilor comerciale cu suprafețe mici, precum și pentru interesele consumatorilor prin varietatea mai mare de produse, prin încurajarea specificității locale și a serviciilor turistice, cât și din punct de vedere al dezvoltării urbane durabile a localităților”, conchid inițiatorii, potrivit sursei citate.

Proiectul de lege are ca inițiatori trei deputați PSD - Ioan Dîrzu, Alexandru Stănescu și Ionuț Păle, deputatul neafiliat Neculai Iftimie, precum și deputatul PMP Petru Movilă, deputatul ALDE Ică Florică Calotă și pe senatorul UDMR Barna Tánczos.

Propunerea legislativă a fost înregistrată la Senat, prim for sesizat, decizională fiind Camera Deputaților.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















17912 vizualizari

  • -35 (67 voturi)    
    Ar fi (Miercuri, 25 decembrie 2019, 11:44)

    Bintea Haiducul [utilizator]

    Ar fi inca un pas spre normalitate.
    • -1 (31 voturi)    
      O prostie. (Miercuri, 25 decembrie 2019, 17:38)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Bintea Haiducul

      Supermarketurile sunt folosite și ca loc de recreere.Dacă o țin așa,vor muta și parcurile înafara localității.
      • -6 (20 voturi)    
        Recreere pentru melteni. (Miercuri, 25 decembrie 2019, 23:11)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Doar ăia se pot „recreea” în mall-uri.
    • 0 (12 voturi)    
      care ..... (Joi, 26 decembrie 2019, 9:39)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui Bintea Haiducul

      ...normalitate neaaaaaa.. una haiduceasca !!! O sa vina madam Pandele sa declare cum o sa ii ajute ea pe cei care nu au masinisa sa isi cumpere ca sa poata ajunge la magazinele din balarii !! Pe deoparte traiasca si sa infloreasca buticurile a caror marfa va fi achizitionata de la supermarketuri si care va fi vanduta la preturi mai mari iar diversitatea produselor va fi zero depinzand de buticar care ia un carut amarat de marfa cat mai ieftina si mai proasta calitativ !!! Dar cel mai important lucru este sa ii cautati pe maimutoii cu propunerea la afacerile pe care le au si care mai mult ca sigur sant legate de imobiliare !!! Splendide sant terenurile din intravilan care sant destul de mari ale supermarketurilor (cladiri si parcari aferente) care trebuiesc praduite si astea de lacustele PSD sprijinite de cine altul decat de UDMR si oamenii lui Basescu !!!!
    • -1 (1 vot)    
      Da dar nu pentru plebea din Romania (Vineri, 27 decembrie 2019, 11:09)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Bintea Haiducul

      Care vrea hypermarket langa bloc, adica poluare, trafic, zgomot. Asta arata cat de putin reusesc romanii sa asmileze din civilizatia occidentala. Hypermarketurile in orice oras occidental se construiesc doar in zona de margine a oraselor si in general sunt linii de autobuz pana acolo. Altfel, exista magazinele de proximitate. Este surprinzator ca o astfel de propunere vine de la PSD, un partid care numai de trafic , poluare si sanatate nu e interesat. M-as fi asteptat ca o astfel de initiativa sa vina de la USR, care teorectic e mai apropiat de civilizatia occidentala.
  • +16 (46 voturi)    
    pensionarii (Miercuri, 25 decembrie 2019, 11:53)

    gpavel [utilizator]

    daca psd "iubeste"pensionarii,legea, daca va fi aprobata ii dezavantajeaza clar,ei circula mai putin cu masina,deci magazinele din exteriorul localitatilor sunt mai greu de vizitat,preturile magazinelor mici din orase este superior celor din exterior,deci mai greu si mai scump!!!!
    "bravo"psd!
    • -2 (14 voturi)    
      ei, na! (Miercuri, 25 decembrie 2019, 21:27)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      Si o fi mare scofala sa infiinteze niste trasee de transport in comun catre astfel de zone! :P
      • +2 (6 voturi)    
        după cum (Joi, 26 decembrie 2019, 10:47)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        se poate constata zilnic în București, e greu să se fluidizeze traficul STB. Ce să mai pomenim de încă niște microbuze numai bune să umfle buzunarele patronilor pesedaci, ca și cursele interorășenești existente.
        • -1 (1 vot)    
          e greu sa se fluidizeze (Joi, 26 decembrie 2019, 21:45)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          ... din cauza ca il sufoca astia care sar in masina pentru 500 m distanta!
          Chiar n-am inteles de ce ar trebui mers cu masina la cumparaturi!
  • +39 (51 voturi)    
    Se vede ca le cara altii sacosele (Miercuri, 25 decembrie 2019, 11:53)

    lasa [utilizator]

    Se cheama discriminare, eu n-am masina si nu pot sa car din Voluntari mancare sau Cola
    Oare au legatura cu Primaria Generala a Bucuresti-ului?
    • +3 (5 voturi)    
      probabil (Joi, 26 decembrie 2019, 10:49)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      că există o categorie de buticari printre parlamentari, ale căror afaceri merg târâș-grăpiș.
  • +41 (53 voturi)    
    Uraa! (Miercuri, 25 decembrie 2019, 12:00)

    titu_maior [utilizator]

    S-au terminat probleme tarii, avem autostrazi mai multe decat ne trebuie, s-a eliminat birocratia excesiva, padurile tarii sunt la locul lor, totul e lapte si miere... si atunci guvernantii nostri s-au gandit ce ne-ar mai lipsi... Din ciclul, unde nu te doare, te scarpini...
  • +41 (45 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 25 decembrie 2019, 12:01)

    [anonim]

    • -4 (10 voturi)    
      Nici o problema... (Miercuri, 25 decembrie 2019, 20:23)

      Grigore [utilizator] i-a raspuns lui

      La proxima revenire la conducere PSD le va darama. Asta in ipoteza ca pana atunci USRului nu ii va casuna pe centrele comerciale din cine stie ce motive ecologice,progresiste etc si va proceda la fel. A Nu le va darama le va reamplasa.
      • 0 (2 voturi)    
        Stupid (Vineri, 27 decembrie 2019, 11:04)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Grigore

        In toata lumea civilizata porcariile astea numite hipermarketuri sunt in afara localitatilor sau in zona de margine. Ma mir ca PSD a venit cu o astfel de lege, nu le sta lor in fire sa fie asa de inovativi.
  • +28 (46 voturi)    
    strategie PSD (Miercuri, 25 decembrie 2019, 12:04)

    sbangi [utilizator]

    strategie Psd la opozitie: sa fugarim totii investitorii sa guvernare actuala sa nu poate ridica economia dupa desastrul care am lasat. Asa vina o sa fie de la guvernare actuala.
  • +26 (36 voturi)    
    Depinde ce vrem (Miercuri, 25 decembrie 2019, 12:07)

    Casargoz [utilizator]

    Se vor regenera magazinele mici saum va creste traficul auto la cote noi.
    • +25 (31 voturi)    
      Nici,nici. (Miercuri, 25 decembrie 2019, 13:26)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

      Se vor scumpi toate și vor fi mai proaste calitativ.
  • +29 (39 voturi)    
    E o idee geniala. Multumim!!! (Miercuri, 25 decembrie 2019, 12:14)

    farty [utilizator]

    Sigur, asa idei superbe nu vezi nici in cele mai democratice tari ale lumii. Totusi, eu cand ma duc la un astfel de hipermarket folosesc mijloacele de transport in comun, avand in vedere ca masina nu am. Daca tot dai o astfel de lege, sa imi spui, te rog, cu ce ajung acolo? Ca, sincer, nu vreau sa dau RATB--ul, implicit Metrorexul pe mioriticele microbuzuri asamblate in Romania (desi ele sunt nemtesti, e mai ieftin sa le pui aici scaune, geamuri plus celelalte piese) care put a gunoi, a oameni nespalati, care merg cu viteza peste limita admisa, care nu opresc in statii (desi ele exista, ei opresc unde vor, sau unde cer clientii) si care nu pleaca pana cand nu se umple pana la refuz (asta inseamna cu tot cu "locurile in picioare"). Adica, ok, dai o lege de genul asta, ca tu sa iti poti dezvolta afacerile linistit fara sa te impiedici de nesimtitii de corporatisti care au venit sa fure din bogatiile Romaniei amplasandu-si hipermarketuri in centrul oraselor, dar eu, ca cetatean, ca locuitor, cum ajung acolo? Cu ce? Si ok, de ajuns ajung, dar la intoarcere volumul meu se tripleaza, avand in vedere ca ma intorc cu chestiile tocmai cumparate. Cum as putea eu incapea intr-un astfel de microbuz fara sa platesc trei locuri? Sincer acum, de ce?
    • +11 (11 voturi)    
      Discutam de mult timp (Miercuri, 25 decembrie 2019, 17:50)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui farty

      intre noi, prieteni din diaspora americana, unde sa punem un semn semn urias cu "Logica nu-ti va servi la nimic aici" , la intrarea in tara sau in mijlocul Bucurestiului?!
    • -7 (11 voturi)    
      acum cum ajungi? (Miercuri, 25 decembrie 2019, 20:28)

      ananstef [utilizator] i-a raspuns lui farty

      ai vorbit degeaba, se aplica pentru viitor. unde si cum ajungi acum sa iti faci cumparaturile, vei face si in continuare.
  • +20 (24 voturi)    
    Un pic târziu, ca s-au umplut toate orășelele (Miercuri, 25 decembrie 2019, 12:22)

    jorj_bv [utilizator]

    Pe de altă parte e un pic dificil să scoți complet hipermarketurile și supermarketurile din București, dar și din alte orașe mari. Dar și în localitățile mici de obicei se afla la limita între cartiere sau satele componente.
    Asta înseamnă măcar 5 kilometri de centru până unde apar spații neconstruite, dar uneori limita de oraș e la 10km.
    Uneori asta ar presupune aglomerații fabricate artificial pe drumurile respective. Chiar și așa,
    400m2 înseamnă doar 30% dintr-un magazin Lidl de exemplu (1300m2), care nu seamănă cu Kaufland, Carrefour sau Cora.
  • -28 (34 voturi)    
    Cam tarziu aceasta propunere. (Miercuri, 25 decembrie 2019, 12:23)

    ady77 [utilizator]

    Daca ar inchise si duminica ar fi excelent.
    Se stie ca sunt mari generatoare de aglomeratie.
    • +15 (15 voturi)    
      Dar pietele (Miercuri, 25 decembrie 2019, 16:41)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui ady77

      Și ele generează aglomerație. Și nu au de obicei parcări alocate.
      Iar mârlanul parcheaza pe prima banda și la tutungerie.
    • +11 (21 voturi)    
      Esti pensionar, nu-i asa ? (Miercuri, 25 decembrie 2019, 17:18)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui ady77

      Eu zic sa le inchidem de tot, si sa socializam ore intregi, in picioare, frig, in fata alimentarelor, ca in vremea de care tie ti-e atat de dor.
    • +13 (15 voturi)    
      sa vezi ce generator de aglomeratie este o (Miercuri, 25 decembrie 2019, 18:18)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui ady77

      simpla scoala mai rasarita.
      Care nu are miile de locuri de parcare ale unul Mall si nici macar 30 de locuri pentru profesori.
  • -15 (21 voturi)    
    Nici nu îmi imaginez (Miercuri, 25 decembrie 2019, 12:27)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    ce va face acum bietul românaș...
  • +25 (33 voturi)    
    PSD+UDMR (Miercuri, 25 decembrie 2019, 12:45)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Inca o golaneala a mafiilor de hoti psd+alde+udmr. Probabil ca trebuie distrusa concurenta in favoarea hotilor care fa parte din aceste grupari infractionale si a clientelei lor.
  • -7 (25 voturi)    
    condamnati sa repetam gresesile Occidentului... (Miercuri, 25 decembrie 2019, 12:54)

    demaGOGU [utilizator]

    ...dar fara a trage beneficille de care acesta s-a bucurat o perioada!

    aceasta mutare va bune bazele unei miscari neaoshe tip gilets jaunes la puterea 10, tinand cont de ponderea cheltuielilor cu combustibilii fosili in bugetul cetateanului lambda.
  • -22 (40 voturi)    
    nu trebuiau persmise hyper mag in orase (Miercuri, 25 decembrie 2019, 12:59)

    mnicku [utilizator]

    pe langa ca au distrus micile magazine au creat o aglomeratie incredibila pe sosele

    dara tunci au dat spaga la greu ca sa-si faca damblaua

    peste tot in vest aceste magazine sunt in afara oraselor
    • -11 (21 voturi)    
      Nu tot ce e bun e in vest (Miercuri, 25 decembrie 2019, 13:51)

      gugurila [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Presupun ca iti place si sa-ti faci aprovizionarea doar cu masina si numai in weekend ca fiind departe n-ai timp in zilele de lucru...
    • +26 (30 voturi)    
      Problema este invers (Miercuri, 25 decembrie 2019, 13:55)

      robyzs [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Acum cei mai multi dintre noi avem un magazin mare la sub 20 de minute de mers pe jos, daca le muta la marginea orasului voi fi obligat sa merg cu masina si sa cumpar mai multe produse deci nu voi mai bea lapte proaspat ci unul cumparat weekednul trecut, va creste poluarea pentru ca voi merge cu masina si va creste si risipa de mancare, voi cumpara mai mult pentru ca merg mai rar la supermarket si voi arunca mai multa mancare.

      Daca se inchid supermarketurile de acuma atunci vor rasari blocuri si cladiri deci va creste aglomeratia urbana.

      PSD a mai avut o tentativa cu Benzinariile, sa fie mutate la marginea orasului dar nu s-a concretizat.
    • +12 (12 voturi)    
      orasele din Vest nu au nimc cu aglomerarile (Miercuri, 25 decembrie 2019, 18:25)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      urbane comuniste numite orase din Romania. Doar in Bulgaria si Rusia am mai vazut asemenea cartiere muncitoresti bloc langa bloc.
      Cu infrastructura, adica sosele si pasaje de pe vremea cand Dacia 1100 si camionul Carpati SR 131erau racnetele tehnologiei auto.
      Pot sa iti aduc aminte ca actualele centre comerciale s-au construit in general pe amplasamentele unor vechi fabrici? Poti sa ne spui unde in vest astfel de fabrici (de peste 400 mp, cum spun dobitocii in lege) sunt in mijlocul oraselor?
    • +10 (16 voturi)    
      Magazine mici, zici? Lol !!! (Miercuri, 25 decembrie 2019, 18:47)

      farty [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Nu e chiar asa cum spui. In primul rand, hai sa ne aducem aminte de acele "magazine mici desfiintate de corporatii". Ce au insemnat ele mai exact, si ce inseamna in continuare - pentru cele care, din pacate, inca mai exista. In primul rand, nu primesti bon fiscal; iar prin deductie, nici cu cardul nu poti plati. Din start, asta inseamna furt. Doi, in cazul in care exista vreun angajat (de obicei angajatii magazinelor mici sunt cei care nu fac parte din familie) acel angajat de fapt nu e angajat cu contract de munca (mai exact, nu e angajat). Deci, din nou avem parte de furt. In plus, pe langa faptul ca munceste la negru, mai e platit si foarte prost. Apoi, preturile exorbitante pe care le afisaza, in cele mai multe cazuri depasind 50% din pretul gasit la hipermarket. Eu ca si consumator, ce am de castigat de urma voastra, a celor care detineti magazine mici? Nimic!

      In schimb, aparitia hipermarketurilor a adus mai multe avantaje. In primul rand locuri de munca. Oamenii sunt angajati cu contract, primesc bonificatii atunci cand lucreaza in weekend si de sarbatori, totul facandu-se cat se poate de legal (deci, economia are de castigat). Pe langa faptul ca au preturi mai ieftine, isi platesc si taxele la stat, avand in vedere ca primesti bon fiscal (din nou, economia are de castigat).

      Spuneai de aglomeratie pe sosele. Cred ca te inseli. Aglomeratie a fost atunci cand s-a deschis primul Carefour in Militari. De atunci, pana in prezent, sunt zeci in tot orasul, sute in toata tara. Aglomeratie pe sosele exista in orele de varf, cand oamenii se duc la munca. In nici un caz din cauza hipermarketurilor.
      • -3 (9 voturi)    
        fa-le reclamatie!! (Miercuri, 25 decembrie 2019, 21:45)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui farty

        Tot ce zici tu aici inseamna ca EXISTA legi - dar ca ele sunt INCALCATE!! Daca stii astfel de cazuri, DE CE nu reclami?
        DE CE nu ceri bon fiscal? Incurajezi incalcarea legii? >:
        De ANI INTREGI mie comerciantii imi dau bon fiscal!
        Ce scrii tu aici sunt bla-blauri jalnice de corporatist care incearca sa salveze niste afaceri nu intotdeauna aparute chiar in regula! :P
        • -1 (3 voturi)    
          Frate, cum e romanul, jur!!! (Joi, 26 decembrie 2019, 11:11)

          farty [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          Din ceea ce apui aici, tot eu sunt de vina ca acei comercianti nu dau bon. Sunt de vina ca nu fac pe politistul cu ei; ca nu ii educ, ca pe viitor sa imi fac linistit cumparaturile de la ei. Tu realizezi ce spui? Adica, eu ... un om pasnic, care isi vede linistit de treaba, care prefera sa dea banii acolo unde crede ca merita si unde crede ca ajuta cu adevarat economia, dar unde este si mai ieftin (logic), aflu ca sunt principalul vinovat ca buticarii "bijnitari" nu dau bon fiscal si ca prefer boicotul, in loc sa ii ajut sa se dezvolte corect. Fereasca sfantul!!! Dar ca "angajatii" muncesc la negru, oare cine e principalul vinovat? Ca aici nu ai mai zis nimic! Apropo, inainte ca hipermarketurile sa apara in Bucuresti, majoritatea cumparaturilor le faceam de la micile magazine. Ei bine, la un moment dat, un astfel de comerciant a refuzat sa ii mai vanda mamei mele produsele, pe motiv ca si-a permis sa cumpere de la buticul vecin. De la rival. Evident, si atunci erau legi pentru asa ceva. Insa, ca si in prezent, decat sa reclam un om (un om?), ca apoi sa ii fac vanzare, prefer sa il boicotez. Pentru nesimtire!!! Nu de alta, dar si taxiurile faceau la fel. Se credeau dumnezeii nostri. Isi permiteau sa umble nespalati, pentru ca stiau ca nu ai alternative. Evident, tot eu sunt de vina ca in loc sa incurajez mersul cu taxiul - facandu-le reclamatie, am ales boicotul: acela de a merge cu ride sharingul.
          • -2 (2 voturi)    
            ??? (Joi, 26 decembrie 2019, 21:41)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui farty

            De UNDE stii, domne, ca muncesc la negru?
            Ti-am zis: daca stii ceva, fa sesizari!
            Daca nu faci, inseamna ca nu te deranjeaza in realitate!
            Nu te mai smiorcai, ca nu tzine figura!
            • +1 (1 vot)    
              Pai, Codruta ... tu realizezi ce spui? (Vineri, 27 decembrie 2019, 1:29)

              farty [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

              In primul rand, nimeni nu are contract de munca inregistrat la ITM. Da, cunosc personal doua cazuri. Evident, nu sunt in masura sa ii denunt, nu e treaba mea, nu sunt securist, plus ca nu am nici probe si nici timpul necesar (sunt atatea lucruri faine de facut pe lumea asta... invlusiv facutul de cuparaturi din hipermarketuri). Doi la mana, am spus eu cumva ca ma deranjaza? Faptul ca le-am remarcat nesimtirea, nu inseamna ca ma deranjaza, mai ales astazi, cand am alternative. Inca odata, nu eu sunt cel care trebuie sa-i educe le micii bisnitari. Sunt anumite organe competente (care nu sunt copetente) desemnate sa faca asta. Cat despre smiorcait, nu stiu care dintre noi e cu lacrimi in ochi. Eu am venit cu argumente, iar tu m-ai acuzat nejustificat ca sunt de vina ca nu am acea mentalitate comunista nefacand pe securistu' cartierului. Pai e frumos?
      • -1 (1 vot)    
        taxele? (Joi, 26 decembrie 2019, 22:53)

        credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui farty

        majoritatea au spatiile inchiriate de la firme din paradisuri fiscale,care sunt tot ale lor si isi factureaza chiria astfel ca statul roman sa primeasca cat mai multi bani,adica impozitul pe salarii!
        metro era pe pierdere annii trecuti!de ce oare mai vand in romania?
        pentru ca au castigat din chiria platita tot bt firmeoi lor dar intr-un paradis!
        dar de habarnisti e plina tara ,inclusiv la anaf si alte institutii de control!
  • +26 (40 voturi)    
    Sa zicem ca locuiesc la Unirii (Miercuri, 25 decembrie 2019, 13:51)

    TheFreeOne [utilizator]

    Si vreau sa fac cumparaturi la supermarket (ca deh, e 2019, in curand 2020). La supermarket pentru ca vreau sa aleg cu mana mea produsul si nu sa stau in fata un ei tejghele unde o batrana comunistoida, plictisita, imi da podusele pe care le cer.

    Trebuie sa tai orasul in doua si inapoi, cu 2 sacose in mana, pana la Voluntari sau comuna 1 Decembrie, de fiecare data cand vreau sa fac cumparaturi? Bah, voi santeti cu capul ???

    Ahhh... si cumva vor fi inchise in weekend???
    • +2 (6 voturi)    
      @TheFreeOne (Joi, 26 decembrie 2019, 10:17)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      Daca tu chiar stai la Unirea, vezi ca e un supermarket CRF chiar in spatele magazinului cu acelasi nume. Plus vreo doua de proximitate, asa ca nu vei taia tu orasul in doua ;-).
    • -2 (2 voturi)    
      dar cati membrii are familia? (Joi, 26 decembrie 2019, 23:00)

      credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      trebuie sa vii cu multe sacose din care sa arunci destul de mult?
      de cand ma aprovizionez de la magazinul de la colt,cumpar mai putin si arun si mai putin!
      plus ca la market cumperi multe lucruri din promotie pe care nu le vei folosi!
      vad oameni potentii care vin la casa cu cosul de parca de maine ar incepe foamerea!
      nu e normal !chiar daca e putin mai scump la magazinul din colt,per total iesi mai ieftin decat la market pt ca nu cumperi multe lucruri inutile!
      plus ca multi producatori mici ,cu produse mai bune calitativ decat marcile consacrate in market isi gasesc locul in magazinele mai mici,deci calitativ esti mai castigat!
      • +1 (1 vot)    
        Dar fiecare e liber sa isi cumpere ce vrea... (Vineri, 27 decembrie 2019, 10:35)

        farty [utilizator] i-a raspuns lui credinciosul

        Nu e treaba nimanui sa imi calculeze ce am luat, cat mananc, cum impart mancarea si cu cine. Am ajuns sa am si un securist dupa mine, care imi tine socoteala la ce si cat cumpar!!! Plus ca, pe principul tau, e mult mai bine sa te aprovizionezi de la magazinele mici din mai multe considerente: daca esti gras, vei slabi, necumparand atata mancare, avand in vedere ca la magazinele mici mancarea e mult mai scumpa si extrem de limitata; apoi, asta te ajuta sa bei mai putin alcool, la magazinele mici berea depasind 50% din preturile de la hipermarketuri. Deci ai numai avantaje. Pe acelasi principiu, ar trebui ca toti romanii sa renunte la televizoare, in felul asta vor iesi din casa sa faca miscare: asa vor trai mai mult, pan' la adanci batraneti. Sau sa banam free porn-ul. In felul asta au de castigat relatiile interumane, inclusiv pestii cu subalternele lor - care au un loc de munca sigur. Plus ca, nu mai faci nici bataturi in palme. Deci, ai palma neteda. Dar cel mai bine ne intoarcem in vremea lui Ceausescu, cand nu aveam nimic, si mancam numai soia. Eu asa propun. Da-o dracu' de civilizatie!!!
  • +22 (26 voturi)    
    Hm (Miercuri, 25 decembrie 2019, 14:07)

    serbanTeodor [utilizator]

    Probabil cine deține Mega are legaturi în PSD sa forțeze sa apară Shop and Go uri peste tot sa mai pună 5 lei adaos după ce le iau din Kaufland
  • +5 (11 voturi)    
    o solutie inteligenta (Miercuri, 25 decembrie 2019, 14:46)

    thebblack [utilizator]

    domane fereste sa calculam un numar maxim de super/hyper marketuri raportat la suprafata si/sau populatie si sa nu acordam autorizatie pentru altele. nuuuuu, interzicem, daramam. "stimulam" economia locala. cum ba? ca lumea tot la alea se va duce, pentru ca lumea nu va alerga in 10 magazine sa isi ia ce are nevoie. isi va lua bmw condus de o batranica pana la piata si se va duce exact la supermarketul din afara orasului, ca asta face si acum, doar ca cu mai putin stres si poluare.
  • +16 (20 voturi)    
    De ce mai bine, când se poate mai rău?!? (Miercuri, 25 decembrie 2019, 15:20)

    Don Ciccio [utilizator]

    - ne vom întoarce la defunctele tarabe & dughene cu năravuri balcanice?
    - vor fi demolate actualele super & hypermarket-uri, urmând a fi relocate dincolo de Centura unei urbe?

    De regulă, la un mall aflat în afara orașului te poți deplasa exclusiv cu mașina personală. Ideea proastă este că nu toți cetățenii urbei au în dotare mașini personale - precum sclifosiții din Șparlamentul Romăniei.
    Amplasamentele actualelor mall-uri sunt favorizate de existența unor mijloace de transport în comun aflate la îndemâna cetățeanului de rând: trolee, tramvaie, autobuze, metrou.

    Să urmăm exemplul elvețian: referendumuri la nivel local, unde doar cetățenii cu drept de vot au legitimitatea cerută în luarea unor decizii cu impact direct asupra calității vieții de zi cu zi a locuitorilor urbei.
  • +8 (14 voturi)    
    Doamne (Miercuri, 25 decembrie 2019, 16:53)

    csan [utilizator]

    multi idioti in parlamentul Romaniei! Avand in vedere nivelul de trai din tara de ce sa nu cumparam produsele proaste la preturi mari de la tarabele diferitilor clienti ai parlamentarilor.
  • +8 (14 voturi)    
    nu ii mai suport pe parlamentari (Miercuri, 25 decembrie 2019, 17:50)

    rdi_ [utilizator]

    Nu mai suport legile lor stupide si rau-voitoare! Simt ca inebunesc! Vor cu tot dinadinsul sa ne aduca din nou la buticareala din anii 90. Tocmai am vazut reportajul Recorder si mi s-a improspatat memoria. NU mai vreau sa retraiesc acele vremuri! Au fost chiar mai odioase decat comunismul insusi!
  • +8 (10 voturi)    
    ce imbecilitate (Miercuri, 25 decembrie 2019, 18:10)

    g01an [utilizator]

    aici se vede reflexul comunistoid si tendinta de a arunca responsabilitatea in carca populatiei in primul rand si a privatilor in al doilea rand.

    legislatia nu ar trebui sa discrimineze intre tipurile de business (decizia ar trebui sa fie data de cerintele din piata si nu sa fie la indemana politicienilor). si cel mai important, prin planul urbanistic ar trebui sa fie delimitate zone destinate activitatilor comerciale, serviciilor private care sa alterneze cu zonele rezidentiale in asa fel incat mai toata populatia sa aiba si acces la servicii pe care le considera necesare si amplasarea zonelor sa ajute la ameliorarea traficului (rutier, pietonal si transportul public). primaria sau legiutorul nu trebuie sa decida ce business-uri ar trebui sa apara pe zonele destinate acestor activitati, trebuie doar sa organizeze lucrurile. ori politicienii romani exact asta esueaza si in schimb prefera sa arunce problema in carca privatilor. iar de suferit, sufera si oamenii simpli (oamenii care depind de produsele ieftine disponibile ar fi afectati disproportionat de o astfel de lege).
  • +8 (10 voturi)    
    Senatorul UDMR Tanczos Barna (Miercuri, 25 decembrie 2019, 18:13)

    Rahan5 [utilizator]

    este audiat, vineri (2014) , la sediul DNA din Capitală, într-un dosar în care sunt vizate fapte de corupţie. DNA a anunţat că senatorul este urmărit penal pentru abuz în serviciu şi fals intelectual.

    UPDATE. DNA a precizat, într-un comunicat de presă, că senatorul UDMR Tanczos Barna este urmărit penal pentru abuz în serviciu şi fals intelectual în legătură cu retrocedarea unor terenuri ale Staţiunii de Cercetare-Dezvoltare pentru Pomicultură (SCDP) Băneasa. Prejudiciul adus bugetului de stat în acest caz este estimat la 16 milioane lei.

    DNA a menţionat că senatorul, care are calitatea de suspect, este urmărit pentru abuz în serviciu dacă funcţionarul public a obţinut pentru altul un folos necuvenit în formă continuată (două acte materiale) şi fals intelectual în formă continuată (două acte materiale), faptele fiind comise în perioada când acesta era preşedinte al Agenţiei Domeniilor Statului (ADS).

    Anchetatorii susţin că, la data de 19 iunie 2006, Tanczos Barna, cu complicitatea unor persoane, a semnat adresa nr. 53690/2006, prin care informa Subcomisia de Fond Funciar a Sectorului 1 cu privire la faptul că, în urma măsurătorilor efectuate la SCDP Băneasa - locaţia Bucureşti, a rezultat o suprafaţă totală de 60,44 hectare de teren, din care 45,77 hectare sunt disponibile în vederea retrocedării. DNA susţine că Tanczos Barna a semnat fără să fi solicitat avizul sau opinia Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Academiei de Ştiinţe Agricole şi Silvice sau SCDP Băneasa, singurele instituţii în măsură să stabilească suprafeţele de teren ce sunt indispensabile cercetării, conform prevederilor HG 1832/2005.
  • +5 (9 voturi)    
    Ok, dar... (Miercuri, 25 decembrie 2019, 18:13)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Abordarea 1:
    Legea nu se aplica retroactiv, deci numai cele din viitor vor trebui sa se conformeze.
    Abordarea 2:
    Se aplica retroactiv, se inchid cele care exista, dar costul cine-l suporta?
    Cumparatorii, nu? Co doar n-or fi prosti comerciantii sa nu bage costul mutarii in pretul produselor.
    PS:
    Autostrazi si drumuri ati facut, mai aveti supermaketuri sa le mutati, nu?
    Merita un premiu cretinu` care a gandit asta!
    Pentru cel mai dement dintre dementi!
  • +11 (13 voturi)    
    Da, da, (Miercuri, 25 decembrie 2019, 19:08)

    rectificare [utilizator]

    iar pe terenurile rămase libere dupa izgonirea supermarketurilor din orașe, noi primăriile de partid, transformate în agenții imobiliare, să dăm (contra unor șpăgi grase) autorizații să se construiască blocuri, cât mai multe, cât mai înalte, să curga banii fără număr.
  • -6 (14 voturi)    
    se aplica pentru viitor (Miercuri, 25 decembrie 2019, 20:30)

    ananstef [utilizator]

    cam tarziu apare legea, dar mai bine mai tarziu decat niciodata.
  • +4 (8 voturi)    
    O tampenie (Miercuri, 25 decembrie 2019, 22:17)

    DP19 [utilizator]

    Nu am masina. Asta ar insemna sa fac cam o 2 ore dus - intors pana la hypermaket, locuiesc in Bucuresti. Astia ne confunda cu americanii, aia nu prea au transport in comun, la ei masina e necesitate, nu lux.O sa cumpar mai scump de la buticuri. Ne intoarcem inapoi pe vremea de dinaintea lui Basescu primar.O initiativa fara cap. Aglomeratia din marile orase e data pt ca toti pleaca la serviciu sau isi duc copii la scoala la aceeasi ora, nu de hypermarketuri. Banuiesc ca o sa moara in fasa initiativa asta.
    • -1 (5 voturi)    
      #DP19 (Joi, 26 decembrie 2019, 10:22)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui DP19

      In link-ul de mai jos este harta cu amplasamentele TUTUROR hypermarketurilor din Bucuresti. Pina la care faci tu 2 ore? Stai in Militari si vrei la cumparaturi in Baneasa...mda probabil doar atunci.. in rest e doar papagal...

      https://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/1481/21328/12633430/2/19-harta.jpg
  • +11 (11 voturi)    
    Care este motivul ascuns? (Miercuri, 25 decembrie 2019, 23:40)

    nero61 [utilizator]

    Oare ii doare grija de aglomeratie? Ma indoiesc. Ii doare terenul de sub magazine. Va dati seama ce afaceri imobiliare sunt in joc? Pe terenurile acestea, majoritatea f bine amplasate, ce blocuri, hoteluri, vile se pot construi.
  • -2 (8 voturi)    
    pai... (Joi, 26 decembrie 2019, 2:03)

    Codruta N [utilizator]

    ...ok! Pe aceasta "criza de spatiu" in orase, mi se pare chiar absurd sa ocupi cate un hectar de teren cu asfalt pentru ca niste "dezvoltatori" de doi bani n-au chef sa faca parcari subterane!
    Dar CE facem cu acelea care deja functioneaza? Nu e cam incorect ca unii sa-si vada linistiti de treaba uar altii sa nu aiba voie sa se apuce de ea decat in afara oraselor?
    Nu e cammm... anticoncurential? >:
    Io zic sa le dea si astora care deja functioneaza in orase, un termen de conformare, in care sa aiba timp sa iasa in afara! Si dat fiind ca unii abia au deschis, termenul sa fie de la 5 ani in sus, ashaaa... ;)
  • +2 (4 voturi)    
    Cretinism pur (Joi, 26 decembrie 2019, 9:53)

    strelka [utilizator]

    Atunci cand statul isi baga coada in economie inevitabil iese prost. Rolul statului este sa educe, protejeze si sa creeze conditii optime (corecte) dezvoltarii economice a societatii. In nici un caz nu trebuie sa isi dea cu parerea despre ce sau cum trebuie facut in economie .
  • 0 (2 voturi)    
    rodul mintilor repetente . (Joi, 26 decembrie 2019, 11:31)

    icarag [utilizator]

    doctorii in economie si politica din parlamentul romaniei au mai clocit o lege geniala . produsele sunt mai ieftine daca magazinul e mare . asta e valoarea nene . hoti si repetenti . ca sa nu mai zic ca bucurestiu nu mai face fatza traficului .