​Articol actualizat

UPDATE Ciolacu anunță că va contesta la CCR, alături de Meleșcanu, bugetul de stat pe 2020. „De la Ceaușescu, România nu a mai cunoscut așa ceva”

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Luni, 23 decembrie 2019, 13:12 Actualitate | Politic


CEx PSD - Ciolacu si Dancila
Foto: Hotnews
Social democrații au decis luni, în ședința Comitetului Executiv să conteste bugetul de stat pe 2020 la Curtea Constituțională. Decizia a fost luată cu unanimitate de voturi în CEx. Hotărârea vine în contextul în care Guvernul Orban urmează să-și asume luni, în Parlament, bugetul de stat pe 2020, bugetul asigurărilor sociale și modificarea ordonanței 114.

UPDATE Marcel Ciolacu a anunțat decizia la finalul CEx. „Bugetul va fi atacat azi de mine și președintele senatului la CCR. "Nu există precedent în Europa ca un guvern democratic să nu vină în Parlament. De la Ceaușescu, România nu a mai cunoscut așa ceva”, a spus liderul PSD.

El a anunțat că se va adresa CCR, pe 30 decembrie, în privința modificărilor aduse de guvern la OUG 114.

Pesediștii susțin sesizarea (anunțată de președintele Camerei Deputaților Marcel Ciolacu) la Curtea Constituțională privind un posibil conflict juridic de natură constituțională între Parlament și Guvern. De precizat este că bugetul pe anul 2020 nu este blocat. Doar o eventuală decizie a Curții în favoarea PSD privind procedura de asumare ca fiind neconstituțională ar putea pune probleme bugetului de stat.

Potrivit surselor citate, social-democrații vor amâna depunerea unei moțiuni de cenzură la adresa Guvernului Orban.

De asemenea o nouă sesizare la CCR va fi făcută de PSD privind modificările Ordonanței 114 efectuate de Guvernul Orban, susțin sursele citate.

Mai mulţi lideri social-democraţi au declarat luni, înaintea şedinţei Comitetului Executiv Naţional, că în cadrul reuniunii va fi luată o decizie în ceea ce priveşte depunerea sau nu a unei moţiuni de cenzură după angajarea răspunderii de către Guvern.

"Decizia va fi a CEx când vom depune moţiunea de cenzură. (...) Peste o oră - o oră jumate aflaţi dacă depunem moţiune sau nu", a declarat secretarul general al PSD, senatorul Paul Stănescu.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2441 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    CCR (Luni, 23 decembrie 2019, 14:05)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Stalpul de aparar al infra torilor si tradatorilor de tara, incepand cu Dorneanu (complice al CRIMINALILOR din 89), Enache (ex turnator la Secu) lichelele Varga, Stan si Deliorga & Co.
    • -3 (11 voturi)    
      Ce intresant spus, de-accea Johann cu (Luni, 23 decembrie 2019, 15:03)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      opozitia ataca fiecare lege la CCR, deci se servea de stalpul de aparare al infractorilor, adica erau si ei infractori, asta dupa logica ta de fier?
  • +8 (10 voturi)    
    Asa si trebuie! (Luni, 23 decembrie 2019, 14:20)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Bugetul trebuie dat i aprilie 2020.
    Cu cifrele pe "ma-sa", viitorul arata bine... parca asa ne spunea tov. dragnea!
    Contestati, contestati, contestati... cum spunea tov. ilici, nu!?
  • +3 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 23 decembrie 2019, 15:08)

    [anonim]

  • +5 (9 voturi)    
    Acest conclav in slujba infractorilor, ccr (Luni, 23 decembrie 2019, 15:26)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Ce competente are in domeniul economic ?
    • 0 (0 voturi)    
      Nici una (Luni, 23 decembrie 2019, 17:22)

      Genialul [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      Dar are competente in a spune daca guvernul isi poate asuma raspunderea pe legea bugetului sau daca ea trebuie dezbatuta si votata in parlament.

      Da ma rog, statul de drept e optional in Romania.
  • +5 (7 voturi)    
    Zice Constitutia! (Luni, 23 decembrie 2019, 15:44)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    Art. 114 – Angajarea răspunderii Guvernului


    (1) Guvernul isi poate angaja raspunderea in fata Camerei Deputatilor si a Senatului, in sedinta comuna, asupra unui program, a unei declaratii de politica generala sau a unui proiect de lege.

    (2) Guvernul este demis daca o motiune de cenzura, depusa in termen de 3 zile de la prezentarea programului, a declaratiei de politica generala sau a proiectului de lege, a fost votata in conditiile articolului 113.
    Guvernul isi asuma deci raspunderea pe un proiect de lege: Legea bugetului! PSD forteaza astfel mana CCR sa dea o decizie contrara Art 114 din Constitutie!
  • +6 (8 voturi)    
    Ciolacu, fata mare... (Luni, 23 decembrie 2019, 15:46)

    4clase [utilizator]

    Ciolacu, copil de securist, repetentul liceului Eminescu din Buzau cu dosar la procuratura pe nume"ÜRBIS", revolutionar inchipuit intr-un oras(" martir") in care primul glont s-a tras dupa ce a fost omorat Ceausescu, a ajuns sa faca legea in Romania...El si stie cum sta treaba cu bugetul… Ca are un master in economie la celebra facultate de diplome A.S.E. de Buzau.
    Bravos natiune romana!
    Anticipate... sa scapam de hoituri .
  • +5 (7 voturi)    
    Oh, da! (Luni, 23 decembrie 2019, 16:10)

    Ciprian1979c [utilizator]

    ''Cea mai mare incalcare'' de Constitutie ca nu ''dezbat ''liberalii bugetul cu Nicolicea, Serban Nicolae, Ciordache, Carmed Dan, Tit Brailoiu si ''marele'' economistul de renume mondial, Orlando! Cate idei noi, ''bune'' pt popor ar aduce astia de mai sus...fac pe mine de ras :)))))))))))))))))!
  • +5 (9 voturi)    
    Contestația face rău românilor.Nu PNL. (Luni, 23 decembrie 2019, 16:15)

    asavreau [utilizator]

    Așa că PSD să continue cu tâmpenii,să nu-i mai voteze nimeni.Poate scăpăm de PSD.