Iohannis: Orban va rămâne premier mult și bine / Scenariul anticipatelor - 50% realist

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 20 decembrie 2019, 13:09 Actualitate | Politic


Iohannis si Orban
Foto: AGERPRES
​​Președintele Klaus Iohannis a declarat, vineri, că Ludovic Orban va rămâne premier chiar și în cazul unor alegeri anticipate, care, apreciază șeful statului, au o probabilitate de 50%.

Întrebat cine va fi premier în caz de anticipate, președintele a răspuns: „Nu contează, tot el va fi”.

În ceea ce privește alegerile înainte de termen, șeful statului a apreciat că „scenariul este 50% realist”.

Stire în curs de actualizare






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5693 vizualizari

  • -6 (26 voturi)    
    hehe (Vineri, 20 decembrie 2019, 13:18)

    Mazeta [utilizator]

    Nu contează, Ludovic boxează!
    • -8 (20 voturi)    
      Si-a gasit Boc-ul lui! (Vineri, 20 decembrie 2019, 13:41)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Klownus si-a gasit Boc-ul lui!
      • +1 (1 vot)    
        Mai rasfirati ... (Vineri, 20 decembrie 2019, 20:57)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        ... sau nu v-au instruit ca daca va comentati unii altora se prinde lumea mai usor?
  • -8 (24 voturi)    
    Johannes (Vineri, 20 decembrie 2019, 13:19)

    Zentrix [utilizator]

    nu contest ca, cel putin matematic, "Orban poate sa ramana premier mult si bine"

    Da' matale nu o sa mai fii presedinte mult si bine. Iar daca intra Dan Barna in turul doi, matale nu mai erai presendinte acum
    • -1 (3 voturi)    
      Daca..... (Vineri, 20 decembrie 2019, 15:39)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Zentrix

      Ce relevanta mai are acum faptul ca turul doi ar fi insemnat altceva cu Barna si Iohannis...?!
  • +7 (23 voturi)    
    P$D 15 % in 2020 la toate alegerile (Vineri, 20 decembrie 2019, 13:21)

    un domn [utilizator]

    Craciun Fericit @Mazeta !
    • +1 (9 voturi)    
      hehe (Vineri, 20 decembrie 2019, 15:27)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      La ei abia aseara a venit mos Nicolae. Craciunul la Moscova o sa-l sarbatoreasca pe 6 ianuarie. Asa-s ruznacii, mai ramasi in urma.
    • -1 (5 voturi)    
      Maxim. (Vineri, 20 decembrie 2019, 16:02)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Eu prevăd sub 15% pentru PSD.Nu a început campania,dar USR are dosare serioase cu fărădelegile primarilor PSD.Puțini primari PSD au șanse să fie realeși.Mulți primari PSD care au făcut câte ceva pentru localități,au fost dați afară de PSD,așa că,cei care au rămas nu corespund.
    • 0 (0 voturi)    
      Unde-ar fi norocul ... (Vineri, 20 decembrie 2019, 21:00)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Nu tre' sa ne imbatam cu apa rece. PSD nu e un partid, nu e o mafie, e expresia unei atitudini - a tolerantei fata de necinste si lipsei de principii morale la o mare parte a populatiei. Toleranta exprimata prin chiul la vot sau, mai rau, prin vot pentru partide politice care-au demonstrat in mod repetat ca ele n-au nimic de-a face cinstea.

      Un scor de sub 15% pt. PSD la parlamentare si locale ar insemna ca atitudinea aia incepe sa se schimbe.

      Da' din nou, sa nu ne imbatam cu apa rece. O atitudine atat de adanc infipta incat a permis PSD sa jefuiasca tara asta vreme de trei decenii e improbabil sa dispara peste noapte.
  • -7 (9 voturi)    
    anticipate (Vineri, 20 decembrie 2019, 14:54)

    Ademordna [utilizator]

    Iohanis pare ca nu considera anticipatele un subiect important. Vin, nu vin, el e prezident, il doare in basca de Parlamentul in care psd-ul colcaie inca. A colaborat cu ei in usl, a coabitat cu 3 guverne psd care mai de care, nu-l deranjeaza catusi de putin ce mizerii inca face psd-ul in parlament si in teritoriu.
    • 0 (0 voturi)    
      Io cre' ca la faza asta Johannis ... (Vineri, 20 decembrie 2019, 21:06)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

      ... s-a gandit bine ce zice.

      PSD e mult mai slab organizat, in momentul de fata, decat era in urma cu 1-2 legislaturi. Disciplina in partid e la un nivel foarte jos. La ultimele parlamentare, prin grija lu' Dragnea, au ajuns in parlament doar prosti cu acte-n regula, de care sa fie el sigur ca fac exact ce le zice el. Prostii aia intre timp s-au mai desteptat putin, si atata lucru isi dau si ei seama, ca cea mai mare parte dintre ei nu mai pupa inca un mandat, ba poate, dac-au facut porcarii, nu mai pupa nici macar multi ani de libertate. Asa ca foarte probabil vor tolera si masuri extrem de dezavantajoase pentru PSD, pe care guvernul le va impinge prin parlament, mai degraba decat sa riste anticipate.

      O guvernare pana la capatul legislaturii, daca-i facuta cu cap, va permite PNL sa castige capital politic. Capital politic care se va traduce in locuri in viitorul parlament, in detrimentul nu atat al PSD cat al USR. Asa ca cata vreme PSD nu da semne de revenire la o disciplina solida, si accepta cam orice face guvernul Orban, PNL n-are nici un motiv sa-si doreasca anticipate. De-acolo vine atitudinea lu' Johannis, nu din faptul ca-l doare la basca de parlament si guvern, ca el oricum ramane presedinte.

      Parerea mea.
  • -3 (9 voturi)    
    Deci ați mințit la investirea guvernului. (Vineri, 20 decembrie 2019, 15:11)

    ouyang [utilizator]

    Nici nu mă așteptam la altceva de la USL.
  • -1 (5 voturi)    
    suna bine (Vineri, 20 decembrie 2019, 15:44)

    chiuariu [utilizator]

    problema e ca sica trage din greu la programul de guvernare dragnea-valcov-olgutza.