PSD încurcă socotelile PNL și dă undă verde în comisii pentru reducerea TVA la 16% / Propunerea a fost făcută de cinci liberali pe când erau în opoziție

de L.P.     HotNews.ro
Marţi, 17 decembrie 2019, 12:27 Actualitate | Politic


TVA
Foto: Pixabay
​Propunerea legislativă privind reducerea nivelului cotei standard de TVA de la 19% la 16% de la 1 ianuarie 2020 a primit, marţi, raport favorabil din partea Comisiei pentru buget-finanţe a Camerei Deputaţilor. Decizia a fost impusă de majoritatea PSD din comisie și urmează să meargă la vot în plen, miercuri.

Astfel, 13 voturi au fost pentru, iar 2 împotrivă, acestea din urmă aparținând PNL și USR. Propunerea legislativă a fost făcută de cinci deputați PNL pe când partidul era în opoziție. PSD a blocat în vremea în care social-democrații erau la guvernare.

Proiectul aduce modificări Codului fiscal şi prevede, pe lângă reducerea nivelului cotei standard de TVA de la 19% la 16%, şi extinderea aplicării cotei reduse de TVA de 5%, faţă de cota redusă de 9%, pentru "livrarea de alimente destinate consumului uman şi animal, animale şi păsări vii din specii domestice, seminţe, plante şi ingrediente utilizate în prepararea alimentelor, produse utilizate pentru a completa sau înlocui alimentele".

Proiectul a fost adoptat de Senat în 21 octombrie, iar Camera Deputaţilor este for decizional. El a fost iniţiat de către cinci deputaţi PNL (Gabriel Andronache, Lucian-Ovidiu Heiuş, Sorin-Dan Moldovan, Nicolae Neagu, Florin Roman).

De precizat este că PSD intenționează să-l pună pe ordinea de zi la ședința de plen de miercuri. Astfel, reducerea TVA are șanse mai să fie adoptată de Parlament și să meargă la pomulgare la președintele Klaus Iohannis.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7184 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    acei (Marţi, 17 decembrie 2019, 12:31)

    andrei1232000 [utilizator]

    deputati care au propus proiectul pot sa-l si retraga.
    • -8 (12 voturi)    
      Corect! Alegerile au trecut! (Marţi, 17 decembrie 2019, 13:30)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui andrei1232000

      "acei deputati care au propus proiectul pot sa-l si retraga.
      (Marţi, 17 decembrie 2019, 12:31)
      andrei1232000 [utilizator]"

      ===============================

      Corect! Alegerile au trecut!
    • +3 (5 voturi)    
      Pot sa isi dea si demisa. (Marţi, 17 decembrie 2019, 14:37)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui andrei1232000

      Pot sa si reduca din aparatul bugetar, ca e criza de forta de munca la privat. Pot sa si taie pensiile nesimtite, ca doar asta strigau. pot sa faca si sa fie 300 de parlamentari. La treaba baietii.
  • +16 (28 voturi)    
    Asta e politica rromaneasca (Marţi, 17 decembrie 2019, 12:40)

    ABBV [utilizator]

    nu e gandita pentru oameni, e gandita pentru ati f...e adversarul politic. De a lungu timpului PSD doar de atat a dat dovada. Atata poate. Si daca e sa citam ceva fete luminate din BOR "rromani adevarati" , "crestini adevarati" . Doar ca sunt cu ochiul pe banul aproapelui.
    • +6 (12 voturi)    
      politica BA PE-A MĂTII (Marţi, 17 decembrie 2019, 13:22)

      ioanbucsa751467216962915 [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

      lasă că ţi-o trag eu ţie!!
      asta e politica la nivel înalt PSD
      • +4 (10 voturi)    
        Nu va inteleg. (Marţi, 17 decembrie 2019, 13:54)

        Delicatu [utilizator] i-a raspuns lui ioanbucsa751467216962915

        Nu zic ca procedeaza neaparat corecta cum PSD-ul. Dar hai sa luam "istoric".
        1. Propunerea legislativă a fost făcută de cinci deputați PNL pe când partidul era în opoziție. Deci isi doreau cand erau in opozitie
        2. Acum PSD- e in opozitie si le da voie PNL-istilor sa il puna in aplicare.
        3, Acum PNL spune ca nu e ok si ca ii forteaza PSD..
        Hai ca eu nu pricep. Sa isi asume ce isi doreau acum 2 luni de zile. AAA, stai ca atunci era campanie electorala si de asta voiau sa scada.
        • -5 (7 voturi)    
          E clar ca esti platit de rusi (Marţi, 17 decembrie 2019, 14:22)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Delicatu

          E clar ca esti platit de rusi, nu se poa' sa judeci logic fara sa fie Putin in spate!
          • +1 (1 vot)    
            Te rog pe tine (Marţi, 17 decembrie 2019, 14:59)

            Delicatu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Sa imi spui logica. Unde gresesc?
            • +1 (1 vot)    
              Cred ca era sarcastic, dar prea palmat (Marţi, 17 decembrie 2019, 16:27)

              Lok [utilizator] i-a raspuns lui Delicatu

              Sincer nici el nu cred ca e sigur daca citeste inca odata :P
            • +1 (3 voturi)    
              Chiar am fost sincer la partea cu logica (Marţi, 17 decembrie 2019, 18:05)

              newlook [utilizator] i-a raspuns lui Delicatu

              Chiar am fost sincer la partea cu logica, nu a fost nimic ofensiv la adresa ta. Felicitari, logica este perfecta.

              Partea cealalta, cea cu rusii si Putin o s-o inveti pe forumul asta.

              Aici, cine are mai mult de un neuron si vede lucrurile normal, nu taliban#rezist, cine nu e analfabet functional,"e platit de Putin", atat poate mononeuronelul colectiv. La articolul cu bugetul, cineva observa realitatea ca Germania face -en gross- afaceri cu Rusia iar noi ne guduram "yes Sir"...si replica imediat urmatoare a fost ca-si ia salariul de la rusi. Astea-s limitele secaturilor, asta e!
        • +1 (3 voturi)    
          unde scrie ca a fost propus acum doua luni de zile (Marţi, 17 decembrie 2019, 16:25)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Delicatu

          ?
          Poate a fost propus acum doi ani, cand conform lui Teodorovici economia Romaniei duduia.
          • -1 (1 vot)    
            Eh, a fost propus in perioada interbelica... (Marţi, 17 decembrie 2019, 20:58)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            Proiectul PNL, rasturnat dupa doua luni la 180 grade tot de PNL, a fost propus in perioada interbelica de Bratianu!
            • 0 (0 voturi)    
              o dai de gardu' interbelic (Marţi, 17 decembrie 2019, 21:53)

              AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              Stii foarte bine despre ce e vorba.
              PSD-ul e in stare sa ingroape tara asta cu totul pentru a putea fura in liniste ce ramane din ea.
              Baietii repeta la virgula reteta din cazul guvernului Ciolos cu exceptia faptului ca atunci jumatate din guvern era al lor si sabotau din greu si din interior.
  • +13 (23 voturi)    
    Mafioti (Marţi, 17 decembrie 2019, 12:41)

    dihania [utilizator]

    Pe psesedei ii doare in cot de soarta tarii, acum zi de zi de cand se trezesc si pana la culcare ei se gandesc cum sa mai detoneze inca o dinamita in guvern. Cum sa-i ingroape pe "aialalti", cum sa le mai arunce un bat in roata. Si sa-si ascunda incompetenta.

    Nici macar nu mimeaza o atitudine benevola, empatica fata de romani.

    Sper sa inteleaga multi care merg la vot acest tip de atitudine.
    • -2 (10 voturi)    
      dar (Marţi, 17 decembrie 2019, 13:48)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui dihania

      PNL-istii aia care au depus amendamentul la ce oare se gandeau ?
      • +4 (4 voturi)    
        si daca aia au gandit prost de ce PSD-ul (Marţi, 17 decembrie 2019, 16:33)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui codrean

        se duce pe o idee proasta? acum subit a devenit buna?
        Cand smenuia Teo finantele si statisticile nu era o idee buna, acum cand avem adevarul despre deficit e o idee buna?
  • 0 (12 voturi)    
    observ acu tactica psd (Marţi, 17 decembrie 2019, 12:42)

    liviu_ [utilizator]

    tot ce e perceput ca bun tre sa vina de la psd...
    poate poate mai cresc in sondaje...
  • +7 (17 voturi)    
    Bravo bolșevicilor criminali și cleptomani (Marţi, 17 decembrie 2019, 12:43)

    Rescator [utilizator]

    în formă continuată,sunteți cei mai pricepuți la srămbe de tot felul,după ce ați devalizat bugetele din
    toate guvernările voastre,culminând cu jaful pus in operă de numiții:Liv Jong UNU,Orlandovici,
    Cimitirologul Vâlcov,Docila Tuteva & Comp.
    *Iubirea * voastră de țară nu are limite,spre bucuria
    sponsorilor voștrii de la Kremlin.Pieriți odată din
    viața românilor!
  • +10 (14 voturi)    
    Hai ca se poate (Marţi, 17 decembrie 2019, 12:44)

    Anonym [utilizator]

    Distruge politica fiscala (care apropo e a Min de finante sau e oricui are o idee de lege pe un impozit, taxa ?).
    Imi place cum isi baga bete in roate astai, nenorocitii dracului.
    PNL a marit alocatiile anul trecut.
    PSD acum scade TVA
  • -2 (18 voturi)    
    O masura de dreapta!!!!!!! (Marţi, 17 decembrie 2019, 12:44)

    Lok [utilizator]

    Imi place la nebunie. Nici o fibra din mine nu ma lasa sa ma opun. Va sustinem in totalitate!!!!!
    • +13 (21 voturi)    
      Da 300 de parlamentari se poate? (Marţi, 17 decembrie 2019, 13:17)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Intreb si eu pentru o tara care a votat asta acum ceva timp.
      • +1 (7 voturi)    
        Sigut că da (Marţi, 17 decembrie 2019, 13:33)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Atâta doar că trebuie modificată constituția, deci e necesar un referendum și apoi 2/3 din parlament trebuie să voteze „disponibilizările”.

        Oricum dincolo de faprtul că 2/3 din parlamentari nu vor vota ca să-și piardă slujbele călduțe și bine plătite nu înseamnă nicio clipă că TVA-ul nu ar trebui redus. Trebuie doar reduse și cheltuielile în mod corespunzător. Cine cheltuie cel mai mult în România?! Păi tocmai primăriile controlate de PSD. Soluția e deci la îndemână :)
      • +6 (6 voturi)    
        hehe (Marţi, 17 decembrie 2019, 13:34)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Daca-tio si raspunzi la comentarii incearca sa-ti pui si vreo intrebare incuietoare dupa care canta in cor tu si cu tine.

        Iar v-a dat kuzmin ratia de vutca
        • -2 (2 voturi)    
          Nu doream sa intru pe alte discutii. (Marţi, 17 decembrie 2019, 14:10)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

          Sa stii ca nu e chiar atata de prost privit ca comentariile ce evidentiaza evidentul.
  • -8 (18 voturi)    
    Pai care e problema (Marţi, 17 decembrie 2019, 13:01)

    Je__ [utilizator]

    PNL are majoritate, correct?

    Atunci respinge orice, aproba si bugetul prin parlament....


    Ah...stai....e cu asumare.....un fel de OUG......dar vai, referendum-ul....
    • +3 (3 voturi)    
      Referendum-ul a fost (Marţi, 17 decembrie 2019, 13:36)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Pe justitie...
      Aici este vorba de schimbarea codului fiscal!
  • +7 (9 voturi)    
    Analfabeții economici “dau” (Marţi, 17 decembrie 2019, 13:06)

    oxbridge [utilizator]

    Analfabeților functionali.
    Ca doar nu dau de la ei.
  • +6 (16 voturi)    
    Olimpiada Populismului Calificarea Parlamentara (Marţi, 17 decembrie 2019, 13:12)

    un domn [utilizator]

    In 2020 Poporul Roman va vota doar 15 % P$D, in 2024 NU mai “pupa”Parlamentul !

    Amin !
    • +1 (9 voturi)    
      In 2024 (Marţi, 17 decembrie 2019, 13:18)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Sper ca in 2024 Justitia sa faca dreptate si TOTI membrii psd sa infunde puscariile, pentru ca PSD = organizatie de crima organizata, din care nu pot face parte si oamenii cinstiti. Doar gunoaie, infractori si complici de-ai lor.
    • 0 (2 voturi)    
      speri degeaba (Marţi, 17 decembrie 2019, 13:22)

      falcoind [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      și eu asa am zis și acum la prezidențiale cu 2 milioane de voturi , diaspora plus voturile pe liste suplimentare adică cei care erau in alta localitate nu in cea de domiciliu au luat 35% , voturi care la parlamentare in mare parte nu vor exista , gașca asta ia iar 40-45%.
      • +3 (5 voturi)    
        Vei Vedea ! (Marţi, 17 decembrie 2019, 13:56)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

        Votanții Clasici ai lor sunt “ oale și ulcele” copii lor nu ii vor vota !
      • +2 (4 voturi)    
        Mai tunde-o (Marţi, 17 decembrie 2019, 14:00)

        2016 [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

        cu diaspora. PSD-ul a luat 4% in diaspora, mai sunt si pe acolo ceva rataciti.
  • +5 (7 voturi)    
    Capul face, capul trage (Marţi, 17 decembrie 2019, 13:28)

    Amerlocu [utilizator]

    Bănuiesc că cei 5 parlamentari care au propus legea știau foarte bine pe ce se bazează și cum se vor compensa eventualele pierderi la buget. Acum partidul lor e la guvernare, deci n-au decât să aplice acele măsuri.

    Reducerea TVA e până la urmă foarte bună. Fiscalitatea excesivă omoară economia românească. Sigur că în prima fază venituile vor scădea. Soluția e să se taie de undeva. Păi se poate tăia foarte bine de la numeroasele primării PSD ce risipesc sume colosale pe nimic. Care e problema?!
  • -4 (8 voturi)    
    disonanta cognitiva a talibanilor hn... (Marţi, 17 decembrie 2019, 13:49)

    demaGOGU [utilizator]

    ...atinge conte alarmante cand trebuie sa combata taieri de taxe si impozite.
    • +3 (3 voturi)    
      Eludezi Meandrele Concretului (Marţi, 17 decembrie 2019, 16:22)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      In spiritul și Litera Mentorului Tău : Ion Iliescu
    • +3 (3 voturi)    
      gresit si fals ca de obicei Gogule (Marţi, 17 decembrie 2019, 18:58)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Poate unii din comentatorii Hn nu percep anumite disonante dar absolut toti postacii PSD-ului au carente grave la cognitiv.
      Cum mamelucii soparlei poti sa vorbesti de asa ceva cand PSD-ul se pi.. contra propriilor decizii o data la la sase luni cel putin? Sa iti aduc aminte de motiuni de cenzura impotriva propriului guvern?
      Mai baieti, pentru voi se aplica clar solutia emininesciana, jumatate la puscarie si restul la casa de nebuni.