PSD contestă la Curtea Constituțională două legi pentru care Guvernul Orban și-a asumat răspunderea

de L.P.     HotNews.ro
Joi, 12 decembrie 2019, 13:06 Actualitate | Politic


Judecătorii de la Curtea Constituțională
Foto: AGERPRES
PSD va contesta la Curtea Constituțională două legi pe care Guvernul și-a asumat răspunderea în Parlament. Este vorba de actele normative privind prorogarea termenului privind intrarea în magistratură și transportul elevilor.

„Legile sunt într-o formă înaintată în dezbatere în Parlament. Nu înțeleg de ce s-a venit cu asumare. Considerăm că există un conflict constituțional atâta vreme cât sunt în dezbatere”, a declarat șeful interimar al PSD, Marcel Ciolacu.

Camera Deputaților și Senatul s-au reunit joi, pentru cele trei proiecte pentru care Guvernul și-a asumat răspunderea - modificarea legilor Justiției, abrogarea OUG 51 privind decontarea transportului pentru elevi și legea plafoanelor bugetare. Pentru fiecare proiect a avut loc câte o ședință a Parlamentului.

Premierul Ludovic Orban a făcut apel la parlamentari, în plenul reunit, să nu mai adopte alte legi care implică resurse financiare suplimentare, el spunând că "suntem într-o situație extrem de dificilă" și că bugetul României pe 2020 nu mai suportă nicio cheltuială în plus.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6846 vizualizari

  • +18 (26 voturi)    
    doar la rahat sa te astepti din partea PSD ... (Joi, 12 decembrie 2019, 13:09)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    doar la rahat sa te astepti din partea PSD ...
  • +7 (25 voturi)    
    /// (Joi, 12 decembrie 2019, 13:13)

    hmara [utilizator]

    Hai ca pe aia cu magistratura am inteles-o , nu v-a placut ca nu a plecat de la voi si ca are un impact pozitiv.
    Dar cu costul redus pt transportul elevilor la scoala, a celor care invata in mediul rural, departe de casa, ce-ati avut ?
    Cat de jigodii puteti fi ???
    • +12 (16 voturi)    
      ... (Joi, 12 decembrie 2019, 13:56)

      Joe@Black [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      Jigodii au fost si vor ramane pe vecie specimenele de la P$D
      Cuie Miolacu!
  • +11 (17 voturi)    
    Coteria penală PSD/PCR fuge urgent la (Joi, 12 decembrie 2019, 13:39)

    Rescator [utilizator]

    Curtea Constituțională a Rusiei(CCR),condusă de
    bolșevicul de rit stalinist,numitul Valer(!?),flancat de incă 5-6 bolșevici,care,au maltratat Constituția după
    bunul lor plac.Ciolacul ăsta este deja sub Docila
    ca intelect și pregătire profesională(nu are o meserie
    onorabilă,este doar un aparatcik de tip sovietic).
  • +9 (13 voturi)    
    ciuma rosie (Joi, 12 decembrie 2019, 13:52)

    user.citizen [utilizator]

    E clar... Cata vreme exista PSD tara asta nu poate fi guvernata normal. Doar plutonul de executie ne mai poate scapa de ciuma rosie. Sau ceva alegeri anticipate...
  • +9 (13 voturi)    
    Si care e incalcarea Constitutiei? (Joi, 12 decembrie 2019, 13:56)

    LiviuX [utilizator]

    Ce articol, paragraf se incalca? Ca daca e vorba doar de faptul ca sunt deja in dezbatere in parlament, asta nu are nici o importanta. Se stie ca o pot lungi pana la pastele cailor, asa cum se face si cu procesele.
  • +13 (17 voturi)    
    un calcul simplu si meschin (Joi, 12 decembrie 2019, 13:58)

    inmono [utilizator]

    1. PSD nu depune motiune de cenzura pe asumare pentru ca pica guvernul si ii dau ocazia lui Iohannis sa convoace anticipate din lipsa de majoritate si acum PSD-ul nu ar lua mai mult de 22-23% cu chinuri. Asa ca merg pe contestarea la CC.

    2. Contestand la CC si cu mari sanse sa le aprobe, PSD-ul are sansa sa treaca prin parlament o lege care obliga guvernul la cheltuieli extra, bugetul nu se poate sustine si ramane varianta imprumut sau taieri ... ca PSD-ul sa poata zice "vedeti PNL-ul, v-am zis noi"

    Concluzie: PSD-ul nu e interesat de binele tarii si al bugetului, doar de cum sa ajunga creasca in sondaje si sa ajunga inapoi la putere.
    • -8 (14 voturi)    
      De parca ceilalti (Joi, 12 decembrie 2019, 14:11)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui inmono

      sunt interesati de altceva decat sa ajunga/ramana la ciolan.
  • +9 (15 voturi)    
    inainte (Joi, 12 decembrie 2019, 14:27)

    liviu_ [utilizator]

    urlau pesedeii ca ataca tot la ccr si nu-i lasa sa guverneze.
    acum psd ataca orice la ccr...

    cam ipocriti nene....

    despre aberatia atacarii la ccr nici nu vb.
    • -8 (10 voturi)    
      catzu nu tipa inainte (Joi, 12 decembrie 2019, 14:48)

      Gheorghe_Dan [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ca vine apocalipsa daca depaseste PSD 3% deficit?
      • +3 (5 voturi)    
        Și are dreptate. (Joi, 12 decembrie 2019, 16:49)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe_Dan

        Depășirea este din vina PSD.
  • +2 (4 voturi)    
    hotariri de un nivel intelectual scazut (Joi, 12 decembrie 2019, 18:52)

    Dizidentul [utilizator]

    contestatiile sint facute cu convingerea de a face bine tarii sau sint facute numai de dragul de a pune bete in roate? Astazi Ciolacu a aratat capacitate intelectuala cind a spus in fata presei " facem proiect de lege sa dublam indemnizatiile copiilor, procedam cum a procedat PNL-ul cind a fost in opozitie" s-a exprimat clar nu ne intereseaza Romania "pentru orgoliile noastre de buni politicieni de calibru international si de partid mare punem cit mai multe bete in roate….pentru ca putem cum s-a exprimat un alt creier luminos (Codrin)