Băsescu: PSD nu cred că își revine din șoc. Românii au transmis: Nene, nu mai suntem cumpărabili! / Iohannis a jucat perfect

de DG     HotNews.ro
Duminică, 8 decembrie 2019, 14:27 Actualitate | Politic


Traian Basescu
Foto: B1 TV
Traian Băsescu spune că PSD nu își revine din șocul alegerilor prezidențiale pentru că, deși a mărit salariile și pensiile, a pierdut dramatic din susținerea electorală. Explicația stă în maturizarea românilor care le-au transmis pesediștilor: ”Nene, nu mai suntem cumpărabili cu bani de la bugetul de stat, vrem autostrăzi și spitale”.

Băsescu a admis că președintele Klaus Iohannis a jucat ”perfect”, dar a avut și o conjunctură favorabilă.

”Totul i-a ieșit, inclusiv referendumul pe justiție. (...) Categoric, da (am fost impresionat- n.red), a jucat perfect și a avut și o conjunctură perfectă cu un PSD în degringoladă, debusolat și acest lucru s-a întâmplat după condamnarea lui Dragnea. PSD s-a prăbușit și din punctul de vedere al capacității decizionale”, a comentat fostul șef al statului, la Digi24.

El a spus că PSD este în stare de șoc, în primul rând din cauza rezultatelor din Moldova, dar și pentru că s-a prăbușit deși a mărit salariile și pensiile. ”PSD-ul a realizat și i-a devenit o traumă uriașă că au mărit salariile și pensiile și au obținut un rezultat pe care l-am obținut eu când le-am tăiat. Românii au transmis: <<Nene, nu mai suntem cumpărabili cu bani de la bugetul de stat, nu ne mai satisface faptul că ne dați un ban în plus, faceți autostrăzi, faceți-ne spitale>>. Ăsta a fost mesajul românilor. Uitați-vă la șocul din Moldova, cred că PSD nu-și revine din șoc. Este maturizarea societății”, a comentat Băsescu.

El a mai susținut că, indiferent de situația economică moștenită de guvernul liberal, nu vor fi tăieri în 2020 pentru că este an electoral (tăierea cu 25% a salariilor bugetarilor a fost dispusă de Traian Băsescu și guvernul Boc în 2010, după alegerile prezidențiale de la sfârșitul anului 2009-n.red).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















11185 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    PSD = FSn = PCR (Duminică, 8 decembrie 2019, 15:07)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    O rgupare care si-a anexat tara prin crimele di 1989 ca sa o jefuiasca in folosul ei
  • +8 (18 voturi)    
    Tăieri la bugetari trebuie de 50% cel puțin!!! (Duminică, 8 decembrie 2019, 15:28)

    Tayen [utilizator]

    La salariu și la număr!
    • +4 (6 voturi)    
      Eu zic sa tai chiar si 70 % (Duminică, 8 decembrie 2019, 16:06)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      din numarul bugetarilor.
      Dar nu e cea mai buna idee sa tai salarile pentu cei care le merita !. Deimpotriva, salarile celor ramasi Bugetari trebuie crescute la macar nivelul Bugetarilor din Italia.
      • -4 (6 voturi)    
        Se scribaleste nu se gandeste? (Duminică, 8 decembrie 2019, 18:47)

        Magherandu [anonim] i-a raspuns lui Rahan5

        50-70% din functionari? din profesori?? din medici???
    • +2 (6 voturi)    
      mai baiatule, mai copile (Duminică, 8 decembrie 2019, 19:02)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Bugetari sunt si profesorii si doctorii si armata
      Bugetari sunt si functionarii din diversele ministere, agentii, deconcertate.
      Sa pui semnul egal intre ei si sa tai de sus pana jos e o tampenie la fel de mare ca aia cu maritul salariilor.
      La fel si la numar. Taie personalul administratiei penitenciarelor la jumatate si aia cu recursul compensatoriu o sa para o gluma. Taie Justitia la jumatate si ai atins visul de aur al lui Dragnea! Apropo? Tu ai IP de Jilava sau mi se pare mie?
  • +4 (4 voturi)    
    punctat la fix (Duminică, 8 decembrie 2019, 15:42)

    cugetatorul [utilizator]

    iar PNL ar trebui sa ia seama si ei la aceste asteptari ale romanilor, daca vor sa ramana la putere pe termen lung, in caz contrar ma tem ca vor avea soarta PSD
    • -9 (11 voturi)    
      Nu-i cazul (Duminică, 8 decembrie 2019, 18:23)

      Magherandu [anonim] i-a raspuns lui cugetatorul

      ca PDL sa tina seama de romani.
      De nimeni altcineva decat de Iohannis care-i bine dirijat.
  • -8 (8 voturi)    
    conjunctura? (Duminică, 8 decembrie 2019, 18:38)

    Magherandu [anonim]

    "Iohannis a jucat ”perfect”, dar a avut și o conjunctură favorabilă."?
    Conjunctura a fost construita in acesti 30 de ani in care:
    partidele nationaliste au fost demonizate si au disparut;
    sentimentele national si patriotic au fost ridiculizate si au disparut;
    armata romana a fost decimata iar cei ce au a ramas lupta pe afara ca mercenari pentru straini
    conditiile create in tara au facut ca milioane de romani care ar putut crea probleme sa emigreze
    Romania este acum la propriu a strainilor de la presedinte, guvern, presa televiziuni pana la comentatorii de pe internet!
    fi-va afisat acest text?
    • +1 (1 vot)    
      Remediu impotriva balonarii (Duminică, 8 decembrie 2019, 20:42)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Magherandu

      Maghiranul (Majorana hortensis) reprezintă o plantă medicinală considerată remediu natural în tratamentul balonărilor, gastritei hipoacide, tulburărilor care intervin la menopauză, insomniilor, durerilor de cap, afecţiunilor renale, stărilor de nervozitate etc.
      • 0 (0 voturi)    
        Da ce folos? (Luni, 9 decembrie 2019, 17:31)

        Magherandu [anonim] i-a raspuns lui ipolitic

        Acum nu se mai face bine nimeni.
        Toti sunt #, toti sunt cu capsa pusa.