Răspunsul unui deputat PNL la întrebarea cum s-a descurcat Orban cu 3.000 de lei pe lună: „Este vegetarian de vreo 20 de ani”

de D.D.     HotNews.ro
Vineri, 6 decembrie 2019, 12:14 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Agerpres
Deputatul PNL Răzvan Prișcă a declarat, joi, că premierul Ludovic Orban a putut trăi cu un venit de 3.000 de lei lunar, deoarece este vegetarian de 20 de ani.

„Este un om departe de a fi extravagant, departe de a fi un cheltuitor pentru sine, de la telefonul pe care l-a avut multă vreme, care nu a fost deloc performant, este un om care trăiește destul de simplu și nu are ambiții de a fi în ton cu moda, pe haine, pe aparatură, este un om destul de simplu. (....) Este vegetarian cred că de vreo 20 de ani, nu știu, dar de ani buni”, a spus Răzvan Prișcă, la Digi24, potrivit Mediafax.

Ludovic Orban și-a publicat declarația de avere și potrivit documentului premierul a obținut venituri în 2018 de aproximativ 3.000 de lei pe lună.

Premierul Ludovic Orban a argumentat joi că este „un om simplu”, chiar „auster”, pentru a explica modul în care s-a descurcat anul trecut cu puțin peste 3.000 de lei lunar, în condițiile în care soția sa nu a declarat niciun venit.

„Sunt un om simplu, pot spune că sunt chiar auster” iar „cheltuielile sunt cheltuielile pe care le face orice om normal”, a afirmat Orban, întrebat de ziariști despre cea mai recentă declarație a sa de avere, unde a scris că a câștigat în tot anul trecut doar 37.000 de lei (puțin peste 3.000 de lei pe lună).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6084 vizualizari

  • +1 (19 voturi)    
    Inseamna ca vine la VegFair? (Vineri, 6 decembrie 2019, 12:28)

    shanti [utilizator]

    Cred ca deputatul a vrut sa-l ia la misto pe reporter, insa intr-adevar un stil de viata care nu presupune consumul de alimente de origine animale, poate fi mai economic. Din fericire, pentru cei interesati in a reduce din produsele de origine animala, anul acesta au inceput sa se organizeze la nivel mare evenimente pe acest subiect. Unul a fost in vara, VegFest si altul urmeaza de Craciun, Christmas VegFair. Daca este adevarat, respect Orban si deci se poate si altfel. Fiecare cu alegerile lui.
    • +6 (12 voturi)    
      Serios??? (Vineri, 6 decembrie 2019, 14:41)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui shanti

      Iti garantez eu ca daca vrei sa ai dieta variata, echilibrata si complexa de tip vegetarian (cu atat mai mult vegan) este mai scump decat sa fii omnivor.
      Vorbesti prostii, carnea e cel mai ieftin produs in zilele noastre (din pacate carne foarte proasta iar daca e procesata si mai si ieftineala).
      Asa ca lasa-ne cu FairVeg-ul tau.
      PS. Si eu sunt flexitarian (odata pe saptamana carne, de obicei in week-end) si sotia vegetariana de 20 de ani (ca Orban) asa ca stiu cam ce se plateste in casa pe produsele vegetariene pentru ca cele de carne si doar pentru mine si cea mica odata pe saptamana nici nu se mai pune).
      • -2 (8 voturi)    
        Esti confuz vegan / vegetarian / fitosenie (Vineri, 6 decembrie 2019, 16:12)

        dihania [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        Pare ca eşti flexitarian pe glovo sau ubereats unde dai 40 de lei pe o masa de persoana si ne explici ca e scump sa mananci variat.

        Cu 250 RON / saptamana (1000 RON / luna / familie) in Obor te umpli de legume de nici nu le poti cara pana la masina: Mere, cartofi, morcovi, albitura, fasole uscata, linte, ciuperci, patrunjel, portocale, banane, orez, alune etc. Ce vrei mai variat de atat?
        • +3 (3 voturi)    
          Ba nu... (Vineri, 6 decembrie 2019, 17:36)

          Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui dihania

          Nu sunt confuz deloc.
          1. Am comandat de 2 ori chestii prin Uber in viata mea (niste indiene) si nu am incredere in restaurante in general asa ca 90% din timp se gateste in casa, crede-ma. Deci cred ca tu esti confuz.
          2. Nu traiesc aproape de Obor ci in alta tara (mai putin conteaza) si iti spun ca produse vegetale de calitate costa mai mult decat carne de pui sau porc de exemplu.
          Variat inseamna si: ciuperci, crustacee, mango, berries, melci, insecte etc.
          Daca vrei sa fii postitor atunci mergi la tropice, pe aici te cam plictisesti de fasole si cartofi.
          1000 de RON, intr-adevar daca esti postitor roman. daca mai adaugi diversitate in adevaratul sens al cuvantului (ce enumar mai sus) sau daca adaugi lactate/oua ma indoiesc ca te incadrezi acolo. Eu iti spun ca la 3 persoane nu scapam fara 500 E pe luna, pe putin.
          Chestia e ca nu ai aratat si comparatia. 250 RON fara carne. S-ar putea sa fii surprins ca scoti cartofi si linte si pui carne in loc si iesi mai ieftin.
        • +1 (1 vot)    
          Comentariu sters de utilizator (Vineri, 6 decembrie 2019, 23:12)

          [anonim] i-a raspuns lui dihania

      • -5 (9 voturi)    
        Si da, si nu! Exista un mit ca vegan = scump... (Vineri, 6 decembrie 2019, 16:22)

        shanti [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        Exista acest mit al faptului ca vegan inseamna scump, insa vegan nu inseamna numai exotic. Vegan inseamna si mamaliga + fasole, paine + mancare de naut, linte, mazare, salata de varza cu morcovi, fructe locale curate etc etc. Exista o multime de variante. Nu mai consum carne de peste 12 ani si stiu exact cu ce se mananca. Deci nu este scump, decat daca te duci sa mananci toata ziua la restaurant. O sa apara in curand si la noi mai multe alternative precum in vest (vezi Austria sau alte tari), unde poti sa mananci bio, curat si decent un pranz vegan cu 8-12 euro. Deci, se poate! Numai bine.
        • +1 (1 vot)    
          Defineste BIO (Vineri, 6 decembrie 2019, 17:42)

          Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui shanti

          Tu chiar crezi c ain Romania ai produse bio? Sau asa crezi tu cand cumperi de la Obor si iti spune ala ca e facut la el in curte? problema ca e facut la el in curte dar in niste sere descuamate cu plastic infiltrat de ani in solul lor, ca folosesc pesticide mai rau decat Monsantistii, ca deh...fac dupa ureche si nu dupa carte si multe altele observate la "taranii romani". ba mai folosesc si soiuri selectionate fara gust, exact ca la supermarket. Nu mai e taranul si produsul de acum 20 de ani. Cand ajung in romania aud doar fraza asta: aici e natural, aici noi facem frumos. Si cand vad ce inseamna imi pun mainile in cap. Prefer un marche bio din vest unde ai si control dar si calitate pe gustate...
          Ma rog, fiecare cu preferintele lui...
      • 0 (0 voturi)    
        corect (Vineri, 6 decembrie 2019, 19:27)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        de acord cu tine
    • 0 (0 voturi)    
      cre’ca e mai scump sa fii vegetarian .. (Vineri, 6 decembrie 2019, 20:30)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui shanti

      din proprie experienta !
  • +4 (6 voturi)    
    Da ...??? (Vineri, 6 decembrie 2019, 12:53)

    falcoind [utilizator]

    Sincer personal dacă anul trecut câștigam net 37 000 RON îmi dădeam demisia și mergeam la "săpat șanțuri" in Germania , intrade var fiecare cu propriile alegeri. Da nu vad, cum un om care nu are "ambiția" de as pune in ordine finanțele proprii, o sa reușească cu finanțele tarii. Sau minte de rupe cu privire la veniturile avute. De fapt la fisc poate a plătit taxe pt 37000 Ron și restu ........
    • 0 (4 voturi)    
      Nu toti si-au vandut sufletul corporatiilor (Vineri, 6 decembrie 2019, 16:30)

      dihania [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      Depinde, poti munci 3 zile pe saptamana sa faci ce-ti place sau sau mergi la masina de tocat corporatista si sa muncesti 70 de ore pe saptamana cu scarba. Trebuie sa faci asta cand suferi de consumerism cronic si trebuie sa ai grija de iPhone, apple shit, abonament spotify, "pet", haine scumpe, iesire la bautura, mancare la "glovo" zilnic, masina, casco, haine de hipstereala e greu sa te descurci cu 1500 ron / luna.
  • 0 (16 voturi)    
    Gandire psd-ista (Vineri, 6 decembrie 2019, 13:49)

    varavara [utilizator]

    ei nu cancep ca cineva poate sa traiasca dintr-un salariu, mai ales cand este om politic.
    La ei daca nu furi nu esti demn de respect.
    • -1 (9 voturi)    
      corect! (Vineri, 6 decembrie 2019, 14:24)

      un om [utilizator] i-a raspuns lui varavara

      ai punctat foarte bine!
    • 0 (0 voturi)    
      daaa (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 2:47)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui varavara

      vila cu piscina de 200 mp, masina, 13.000 Euro in banca, fumat 2 pachete pe zi, bautura ohoho, plus ce toaca doamna, iar toate astea sunt posibile cu 3000 lei/luna fiindca nu e pesedist? bah, dreptacilor, voi mai aveti vreun gram de creier?
  • +6 (6 voturi)    
    Unde traieste (Vineri, 6 decembrie 2019, 13:59)

    ACP [utilizator]

    e mai important decat suma in sine. Cu banii respectivi intr-un orasel sau comuna e chiar ok, peste medie. Dar in bucuresti? Sa fim seriosi...
    • +2 (6 voturi)    
      Depinde... (Vineri, 6 decembrie 2019, 14:43)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui ACP

      Daca nu stai in chirie, ai casa platita (cel mai probabil este cazul) si nu ai copii in intretinere e mai mult decat fezabil. Asta nu inseamna ca e si adevarat.
      • +2 (4 voturi)    
        casa platita (Vineri, 6 decembrie 2019, 16:08)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        de unde? Ca nu a declarat nicio proprietate .... il intretine fratele?
        • +1 (1 vot)    
          Comentariu sters de utilizator (Vineri, 6 decembrie 2019, 23:18)

          [anonim] i-a raspuns lui noi2013

    • +1 (1 vot)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 6 decembrie 2019, 23:15)

      [anonim] i-a raspuns lui ACP

  • 0 (2 voturi)    
    daca e vegetarian (Vineri, 6 decembrie 2019, 17:39)

    codo [utilizator]

    sa semneze mai repede interzicerea vapoarelor mortii catre arabi si sa caute solutii de abatorizare si desfacere pe pieţe nehalal.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu gasesti solutii (Vineri, 6 decembrie 2019, 18:27)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui codo

      ...carnea de oaie (preferata lui daea) nu este prea mult in cultura Vestica asa ca trebuie sa fie "halaleala". Doar ca asa cum exista si "koshereala" la abatoarele din Romania, ar trebui permisi si "halalii" lor sa opereze in abatoarele din Romania.
      Pana acum 3 ani am avut si eu o ferma de oi in Romania si am vandut toate oile (a ramas o ferma "vegetala") pentru simplul motiv ca singura piata era asta...vandute in viu pentru tarile arabe. Normal ca vandute in viu insemna un profit de baza care nu s-a mai meritat in final.
  • +3 (3 voturi)    
    nicidecum (Vineri, 6 decembrie 2019, 19:43)

    harapalb [utilizator]

    Stilul de viata vegetarian este mult mai scump decat cel normal. 100%!