Orban, despre veniturile mici din ultimul an: „Sunt un om foarte modest. Nu am aplecare spre a trăi pe picior mare”

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 4 decembrie 2019, 20:07 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Agerpres
Ludovic Orban a confirmat faptul că în ultimul an a trăit cu un venit de 3.000 de lei pe lună, declarând că nu s-a "îmbogățit" din veniturile obținute din funcții publice. Premierul a precizat că este "un om foarte modest" care nu are "aplecare spre a trăi pe picior mare".

"Da. Asta e problema dumneavoastră? Declarația de avere spune totul despre cariera mea în viața publică, despre cinstea mea, despre faptul că niciodată nu am acceptat să obțin venituri care nu mi se cuvin. De-a lungul ultimilor 30 de ani, mai mult de jumătate am deținut funcții publice și din indemnizațiile pe care le primești din funcțiile publice nu te poți îmbogăți. Cel mult, poți să ai un trai decent. Sunt un om foarte modest. Nu am aplecare spre a trăi pe picior mare. La fel e și familia mea. Suntem niște oameni cât se poate de modești. Nu cred că asta e problema, ci cât de corect este un om. Nu trebuie să se înțeleagă că sunt cel mai sărac premier, ci cel mai cinstit și corect”, a declarat, miercuri seară, Ludovic Orban, întrebat dacă în ultimul an a trăit cu 3.000 de lei pe lună.

Ludovic Orban și-a publicat declarația de avere, pe site-ul Guvernului, la o lună de la preluarea mandatului. Potrivit documentului consultat, premierul deține o casă de vacanță, un autoturism fabricat în 2007. Șeful Executivului a încasat în ultimul an fiscal peste 37.000 de lei din servicii de consultanță tehnică.

Sursa: Mediafax






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8034 vizualizari

  • -2 (34 voturi)    
    ma apuca .... (Miercuri, 4 decembrie 2019, 20:14)

    exilatul [utilizator]

    plinsul dar si greata cind citesc de oamenii "modesti si cinstiti" din politica romaneasca...mare e mocirla umana din ro!!!!
    • +15 (27 voturi)    
      ... (Miercuri, 4 decembrie 2019, 23:15)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Ai informatii ca Orban n-ar fi asa? Nu-s nicicum fan al PNL, dar Orban e un individ aparte. Faptul ca a fost singurul care s-a opus aliantei cu PSD-ul il creste in ochii mei.
      Si-a dat demisia din parlament, pentru a fi cercetat, intr-un dosar.
      Asadar, ce-i reprosezi?
    • +3 (13 voturi)    
      vezi.... (Joi, 5 decembrie 2019, 10:09)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      .....ce se poate intampla daca mananci rahat tot timpul ,sigur te mai apuca si greturile (sau o mai fi si de la faptul ca iesti "insarcinat "de PSD) !!!!
    • +2 (8 voturi)    
      Unde?Kisselef 10? (Joi, 5 decembrie 2019, 10:22)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Poți plânge liniștit.Presupun că mai sunt și alții ca tine pe acolo.Că vin sărbătorile,îți doresc plâns fericit.La anul și la mulți ani.
      • +3 (3 voturi)    
        nu , acum "pling"... (Joi, 5 decembrie 2019, 15:46)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        prin caraibe cind vad citi imbecili sunt in tara pe care am parasit de peste 30 de ani....
  • +1 (19 voturi)    
    ciudat (Miercuri, 4 decembrie 2019, 22:28)

    Razvan_M [utilizator]

    Ori are toate cheltuielile acoperite din functiile publice, ori ceva nu se leaga.
    • +4 (8 voturi)    
      Nu-i nimic ciudat. (Joi, 5 decembrie 2019, 10:28)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Să știi că poți trăi decent cu 3000 lei.Nimeni nu se uită în portofelul tău ca să te respecte ori nu.În schimb,felul cum te comporți,manierele în comportament te fac un om respectat.este o vorbă-respectă dacă vrei să fii respectat.Cer fac unii golani asociați în clanuri,când aduc amenințări și injurii celor din jur nu-i face respectați.Viitorul lor este pușcăria și au respectul de acolo.
  • +10 (16 voturi)    
    Asa suntem noi... (Joi, 5 decembrie 2019, 8:30)

    eurodaniel [utilizator]

    ... cand unul e normal, ni se pare atat de anormal incat il suspectam de toate celea!
    Cred cu convingere ca atata timp cat nu exista dovezi clare la adresa surselor de venit ale domniei sale, orice speculatii sunt doar apa de ploaie! Pana acum da, si mie mi-a lasat impresia ca e un tip modest, iar dupa ce a refuzat alianta cu PSD, pot sa-l cred pe cuvant ca e si sincer!
    • -1 (9 voturi)    
      care normal?! (Joi, 5 decembrie 2019, 10:40)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui eurodaniel

      Numai costumul de pe el costa mai mult? Sa ne explice cu modestia sa cum se intretin doua persoane fara casa din 3,000 lei si vom si noi toti modesti de maine....

      Ii platesc altii cheltuielile?! Nasol atunci ca e la mana lor
      • +2 (4 voturi)    
        costumul? (Joi, 5 decembrie 2019, 12:39)

        vladm9 [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        Daca ai 3000 de lei salariu, nu iti permiti doua costume decente? E normal sa aiba minim trei costume si cateva camasi.

        Ludovic Orban prefera sa isi traiasca viata cu banii decat sa acumuleze.

        A fost parlamentar! Nu a trait toata viata cu 3000 lei pe luna, dar se descurca.
        • -1 (5 voturi)    
          si a trait din ce?! (Joi, 5 decembrie 2019, 16:07)

          noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui vladm9

          Casa nu are, depozite nu are, sotia nu lucreaza.... chiar vi se pare idealul de prim ministru?!

          Un om care conduce o tara ar trebui sa dovedeasca ca isi construieste o cariera si o baza personala intai, nu ca traieste de azi pe maine....
          • +2 (2 voturi)    
            Uite, ca Dragnea, sau Nastase! (Joi, 5 decembrie 2019, 20:01)

            Marionette [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

            Nu?
  • -4 (18 voturi)    
    Ca Iliescu, sarac, dar cinstit (Joi, 5 decembrie 2019, 8:32)

    lasa [utilizator]

    Am mai auzit melodia asta, chiar de la Conducatorul iubit.A, da, si inainte de 89, fredona toata conducerea de partid ca n-au averi, dar le venea mancarea cu auto speciale, prin case de comenzi, aveau un nivel de trai normal ca in vest, dar era paralel.
    Dle Orban, niciun aboslvent de ASE de dupa 2015 nu sta intr-un job, fara 1000 de euro/net, in privat.Chiar ca nu se leaga ceva........ceva matusi, unchi?
  • +1 (7 voturi)    
    Ok inteleg... (Joi, 5 decembrie 2019, 9:40)

    Gigi Kent [utilizator]

    Inteleg ca e "sarac si cinstit". Dar nu inteleg ce cauta in PNL atunci. La fel cum nu inteleg ce ar cauta un om de afaceri bogat in PSD. Romania e insa o tara surprinzatoare.
  • +7 (15 voturi)    
    Ludovic Orban (Joi, 5 decembrie 2019, 9:45)

    Jicolina [utilizator]

    L-am cunoscut personal pe dl.Orban, așa că pot să afirm, în cunoștință de cauză, că este un om sincer, modest și preocupat de binele public.
    Cu totii ne-am săturat de politicieni corupți și preocupați exclusiv de propriile interese, însă actualul premier este un tip aparte, care face politică din pasiune și pune pe primul loc principiile morale.
    Vă rog așadar să încetati cu speculațiile și să nu mai aduceți acuzații lipsite de orice fundament. Mihaela Jicol
  • +7 (11 voturi)    
    Asa este cu bolsevicii. (Joi, 5 decembrie 2019, 10:11)

    Marionette [utilizator]

    Cum o dai cum o invarti este rau. Daca venea unul cu avere "uite, are bani ca a furat si el, e la fel ca PSD, doar ca astia nu <<va da>>"
    Daca n-are bani "cum lasam pe mana lui tara daca el nu a fost in stare sa se <<gospodareasca>>, a se citi a fura ca borfasii din PSD, pentru el?"
    Deci cu comunistii nu ai cum sa castigi. Orice-ai face esti nepotrivit la conducere, cu exceptia situatiei in care esti PSD-ist. Daca esti PSD-ist, orice-ai face este bine. Te p*si pe diaspora in public? E bine! Faci salutul nazist? E bine! Ai insule furate cu hotararea de guvern? E bine!
    A nu se intelege ca nu sunt dispus si deschis la dovezi ca Ludovic Orban de fapt ar fi un mare magnat, dar pe ascuns. Sau ca nu sunt deschis sa-i critic greselile. De fapt eu nici nu l-am votat si voi vota USR. Dar sa faci atata scandal fara dovezi, este demn de Uniunea Sovietica. Doar acolo se executau oameni pe dovada "dupa cum este binestiut".
  • -5 (9 voturi)    
    Conturi (Joi, 5 decembrie 2019, 10:19)

    romi74 [utilizator]

    Marii mafioti/politicieni/"afaceristi" au conturi grase mai ales in strainatate.
  • -1 (7 voturi)    
    Corect şi cinstit ? (Joi, 5 decembrie 2019, 12:40)

    Lu48 [utilizator]

    Dar atunci de ce s-a enervat, de ce a ȋntrebat pe un ton ridicat : “asta e problema dumneavoastră?”.
    DA, ESTE, pentru că este premierul nostru, pe banii nostri.
    • -1 (3 voturi)    
      Tu nu ești noștri ! (Joi, 5 decembrie 2019, 14:14)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Lu48

      Dacă vrei să te cred,spune//pe banii mei//.Nu administrezi alți bani înafară de ai tăi.Expresia//banii noștri//este o prostie comunistă.Ai putea spune numai dacă ai o funcție publică și ai împuternicire să dai declarație în acest sens.