Tudorel Toader trimite o scrisoare deschisă Comisiei de la Veneția pe motiv că ar putea fi revocat din acest for. Cu ce se laudă fostul ministru al Justiției

de D.D.     HotNews.ro
Luni, 2 decembrie 2019, 11:22 Actualitate | Politic


Tudorel Toader
Foto: Agerpres
​​Fostul ministru al Justiției, Tudorel Toader, a transmis o scrisoare deschisă Comisiei de la Veneția, invocând informații apărute în spațiul public potrivit cărora Guvernul intenționează să-l revoce din acest for. În scrisoarea care a fost publicată pe Facebook, Toader nu-și asumă niciuna dintre modificările controversate ale legilor privind sistemul judiciar, lăudându-se că a făcut totul să le oprească.

Fostul ministru susține că a refuzat să dea ordonanță pe amnistie și grațiere, că ministerul condus de el nu a fost de acord cu recursul compensatoriu, precum și că a refuzat să promoveze ordonanțe de urgență vizând modificările codurilor penale și completurile de 5 judecători.

„Domnule Președinte, prin aceste câteva exemple, dintr-o dinamică legislativă plină de interese, suprapuneri de competențe și controverse; reafirmând faptul că îmi asum tot ceea ce am făcut sau nu am făcut eu în domeniul justiției; reafirmând faptul că nu îmi asum nimic din ceea ce au făcut sau nu au făcut alții, în același domeniu; după 10 ani de judecător constituțional, șapte ani de agent de legătură al Curții Constituționale la Comisie; având calitatea de membru titular al acesteia; indiferent de calea de urmat, voi rămâne atașat valorilor constituționale promovate de către Comisie”, arată Toader în scrisoarea lui către Comisia de la Veneția.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4543 vizualizari

  • +29 (29 voturi)    
    Sfantul ocrotitor al infractorilor (Luni, 2 decembrie 2019, 11:41)

    NOTORIOUS [utilizator]

    fara pic de demnitate si nici macar nu e in stare sa-si asume faptele, se pozitioneaza dupa cum bate vantul... Halal rector!
    • +4 (4 voturi)    
      TT = TriiiBubitii SRL - Privatizarea Justitiei (Luni, 2 decembrie 2019, 13:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui NOTORIOUS

      februarie 2019

      play la video

      http://epochtimes-romania.com/news/abrogati-si-plecati-protest-in-piata-victoriei-dupa-ordonanta-pe-legile-justitiei---284453
    • +2 (2 voturi)    
      Ce ocrotitor, BOSS? (Luni, 2 decembrie 2019, 19:32)

      Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui NOTORIOUS

      El a fost BOSS "la borfasi".
      Alo?? pai hai sa vedem. pe Codruta si pe Lazar cine i'a desfiintat? Cine a pus un patruped la DIICOT? cine a atacat "protocoalele"? Cinei'a invatat p'astia sa faca smenuri la CCR sa fie declarate completurile de 5 si apoi de 3 ilegal constituite?

      Bah, ati UITAT? Asta merita calcat in picioare!
  • +22 (22 voturi)    
    domnul ca.ca maca, (Luni, 2 decembrie 2019, 11:46)

    dcotoara9 [utilizator]

    cred ca de la legile date ti-ai pierdut multe legaturi dintre neuroni !!
  • +24 (24 voturi)    
    1h (Luni, 2 decembrie 2019, 11:48)

    cicci [utilizator]

    Aceasta scrisoare se va autodistruge intr-o ora!!!
    • +18 (18 voturi)    
      Nu scrisoarea, (Luni, 2 decembrie 2019, 12:31)

      tddrg [utilizator] i-a raspuns lui cicci

      Ci autorul ei se va autodistruge. Un frustrat care, vazandu-se intr-o pozitie dominanta, si-a revarsat toate invidiile, pe unde a apucat. Nu o fi pomenit si de faptul ca el a sustinut-o pe Kovesi, dar Iohannis, nenorocitul, a demis-o? Pot sa scriu ca acest Toader este, scuze, o Hahalera?
  • -15 (17 voturi)    
    si eu cred asta ... (Luni, 2 decembrie 2019, 11:50)

    VaseaV [utilizator]

    Chiar daca nu are atractie la public, cred ca a facut tot ce a putut sa opreasca avalansa asupra modificarilor legilor justitiei. Putea pur si simplu sa nu faca nimic si baietii cei buni aveau drum liber ..
  • +18 (18 voturi)    
    lada de gunoi a istoriei are o pozitie libera (Luni, 2 decembrie 2019, 11:52)

    qwerasdf [utilizator]

    pentru slugarel toader, ocrotitorul infractorilor
  • +17 (17 voturi)    
    Revocati-l, bre, odata! (Luni, 2 decembrie 2019, 12:19)

    fat.cat [utilizator]

    Ce mai asteptati? Sa se retraga el in plina glorie?
  • +17 (17 voturi)    
    si (Luni, 2 decembrie 2019, 12:36)

    andrei1232000 [utilizator]

    nu mentioneaza ca a stat nepasator, nu a scos o vorba. La fel si coana Dancila care zice ca Parlamentul a facut si a dres. De parca deputatii si senatorii PSD nu erau in subordinea ei. Cand vrei sa nu-ti asumi responsabilitatea pentru niste porcarele dai vina pe organul colectiv. De parca aia nu votau la comanda ei (sau a celor care o trageau de sforicele).
  • +7 (7 voturi)    
    Tudorel Toader ar trebui recalificat. (Luni, 2 decembrie 2019, 12:51)

    asavreau [utilizator]

    Tudorel Toader a creat cel mai anacronic sistem justițiar,permițând infractorilor să controleze justiția,acordând drepturi infractorilor și pedepsind păgubiții.
  • +8 (8 voturi)    
    slugarel (Luni, 2 decembrie 2019, 13:17)

    randon [utilizator]

    as vrea sa ii aduc aminte lui slugarel ca el e cel care a declansat evaluarea sefei dna si a procurorului general. dupa ce le-a facut evaluarea, a cerut schimbarea lor din functie. iohannis a refuzat si slugarel s-a dus la curtea constitutionala care i-a dat dreptate, iar iohannis a revocat-o pe kovesi. poate scrii si asta in scrisoarea deschisa, slugarel!
  • +4 (4 voturi)    
    acest ins (Luni, 2 decembrie 2019, 15:38)

    panduru [utilizator]

    nu are pic de demnitate. Mi-e greata!
  • +3 (3 voturi)    
    Un comentariu tehnic (Luni, 2 decembrie 2019, 17:35)

    hamurabi [utilizator]

    HUO !!!
  • +2 (2 voturi)    
    Ce otreapa de om,acest tuDorel dr. de Baltzi. (Luni, 2 decembrie 2019, 17:56)

    Plagarus [utilizator]

    Ctg.Rodica Stanoiu