Attila Korodi: Legea recursului compensatoriu trebuie abrogată. Regretăm votul nostru

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 2 decembrie 2019, 10:42 Actualitate | Politic


Attila Korodi in studioul HotNews.ro
Foto: Hotnews
Decizia UDMR de a vota legea recursului compensatoriu nu a fost solid fundamentată, iar actul normativ trebuie abrogat, însă discuțiile ar trebui să aibă loc în Parlament, unde procedurile sunt foarte înaintate, a declarat la RFI liderul deputaților Uniunii, Attila Korodi. Vicepremierul Raluca Turcan a spus că dacă legea nu este abrogată în Parlament, Guvernul Orban își va asuma răspunderea.

Attila Korodi precizează că ”în Parlament, procedurile sunt foarte înaintate. Camera Deputaților, dacă adoptă un raport în Comisia Juridică, poate să intre în plen cu acest proiect de lege. De aceea, ar fi oportun să fie închisă această problematică în Parlament, pentru că sunt convins că dezbaterile ajută, dar semnalul dat de Guvern cred că e de înțeles, este nevoie să fie făcut un pas ferm în Parlament”.

Liderul deputaților UDMR consideră că ”recursul compensatoriu în forma actuală trebuie abrogat, numai că dezbaterea care trebuie dusă la bun sfârșit este aceea că o simplă abrogare creează o lipsă de abordare juridică a problematicii totale (...). Trebuie să vină din partea Ministerului Justiției sau a specialiștilor o strategie și un text de lege, care înlocuiește actualul act normativ și nu lasă un gol în procedurile juridice care privesc această speță”.

Atenționat că UDMR a votat alături de PSD și ALDE legea recursului compensatoriu, care a eliberat mai devreme zeci de mii de deținuți din închisori, Attila Korodi a replicat că ”a fost o decizie care în analiza noastră de atunci nu a semnalat foarte multe hibe pe care le are această lege”.

Întrebat dacă regretă că UDMR a susținut recursul compensatoriu, deputatul a răspuns: ”Dacă mă gândesc către trecut, da, nu a fost o decizie solid fundamentată și atunci trebuie să aducem corecturi, trebuie să fie corectată, printr-o înlocuire totală a procedurilor pe această speță”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3378 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    Borfașilor! (Luni, 2 decembrie 2019, 10:49)

    omezu [utilizator]

    Hai sictir!
    • -5 (5 voturi)    
      a=ti recunoaste greseala, de neinteles pt romani (Luni, 2 decembrie 2019, 11:58)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      pt ca mioriticul e radical din nastere la o bere.
      Tine-o langa, tine-o pe a ta, ca asta arata ca ai valuare.
      • +2 (2 voturi)    
        No, tulai! (Luni, 2 decembrie 2019, 13:13)

        popestii [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

        Fix după alegeri pierdute de ultimii cu care au împărțit ciolanu au realizat că au greșit. De va castiga PSD alegerile parlamentare si readuc recursul in forma pe care o regreta acum UPSDMR iarasi vor avea o revelatie? Cu siguranta ca da!
  • +7 (9 voturi)    
    UDMR ma indigneaza. (Luni, 2 decembrie 2019, 11:34)

    Marionette [utilizator]

    Nu pentru ca sunt basically niste hoti, ci pentru ca acesti hoti prin frica tin captivi o parte foarte apreciata a electoratului roman: maghiarii.
    Da, apreciata nu apreciabila. Vedeti ca romanii au votat un presedinte de nationalitate germana, avem premier pe care-l cheama ca pe premierul Ungariei, Kovesi macar cu numele are radacini maghiare. Eu cred ca romanii au depasit animozitatile nationaliste chiar daca unii lideri din dorinta de putere tot agita pe tema asta. Acum: in 30 de ani UDMR a facut din Harcov o zona care rivalizeaza la saracie, incultura cu Vaslui sau Ialomita sau Teleorman.
    Eu cred ca daca votantii maghiari s-ar desparti de acest fel primitiv de a face politica "votez pentru ca e maghiar" pe de o parte si pe de alta parte partidele de dreapta ar prezenta si planuri de autodeterminare locala, de autostrazi Harcov-Budapesta, Harcov-Bucuresti pe de alta parte s-ar ajunge ca maghiarii din acele zone sa fie mai bogati, mai fericiti si mai rapid de 30 de ani.
    Electoratul maghiar a fost traditional de dreapta asa ca daca s-ar indrepta spre USR nu cred ca ar gresi cu nimic. In vecii vecilor nu-l vad pe Barna sa incalce nevoile si drepturile maghiare dat fiind cat de progresisti sunt, ba chiar as spune ca interesele si drepturile maghiare ar fi mai bine reprezentate de USR decat o face banda de borfasi aliata cu borfasii PSD numita UDMR.
    Renuntati la UDMR maghiari! Eu vad UDMR tot ca de sorginte comunista si ca o entitate care va tine in urma!
  • +12 (14 voturi)    
    Ha ha! (Luni, 2 decembrie 2019, 11:44)

    consumator2 [utilizator]

    Acum va dati cu ceilalti! Perversilor! Ca de obicei, udmr demonstreaza duplicitatea si lipsa unei viziuni, un « partid » fara doctrina! Doar ciolanul, cu oricine si oricand!
  • +5 (5 voturi)    
    Și noi regretam votul lor (Luni, 2 decembrie 2019, 11:58)

    mr_mojo [utilizator]

    Și al celor din Parlament și al celor care au adus idioții ca ăsta in Parlament. Idioți care votează legi fără să aibă habar de implicații, pentru că așa spune șeful partidului sau pentru că le iese din respectiva lege.
  • +7 (7 voturi)    
    Regretați (Luni, 2 decembrie 2019, 12:26)

    Calin_file_de_dosar [utilizator]

    Pe naiba!
    Sunteți varianta maghiara a psd: la fel de cinici, la fel de lipsiți de scrupule, la fel de mânjiți!
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Luni, 2 decembrie 2019, 12:31)

    mihai_mi [utilizator]

    Nici sutele de mii de oameni iesiti in strada impotriva acelor legi nu v-a facut sa vedeti "hibele" din legi?? Eu cred mai degraba ca nu ati vrut sa le vedeti si ca v-au convenit schimbarile. Hoti!
    • -1 (1 vot)    
      Aveti...vagoane de voturi de...... (Luni, 2 decembrie 2019, 14:35)

      gigiN [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      ...regretat,dar in primul rand desconsiderarea Romaniei si a romanilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Cita nerusinare (Luni, 2 decembrie 2019, 17:12)

    Ipse1954 [utilizator]

    Spargi un geam aruncind o piatra si acum crezi se poate lipi cu scuipat? Timpitel, un adult nu arunca cu piatra in geamuri pentru ca are cap sa judece inainte de o face. Ce dracu cautati in parlament daca nu sunteti in stare sa judecati?