Bădălău, încă un derapaj la adresa Diasporei: 700.000 sunt legali, restul sunt fetele alea de le duc ăștia / UPDATE Cum se justifică Bădălău

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 29 noiembrie 2019, 16:41 Actualitate | Politic


Niculae Badalau
Foto: Facebook - Niculae Badalau
Senatorul Niculae Bădălău, liderul PSD Giurgiu, a avut un mesaj disprețuitor la adresa românilor din străinătate, el declarând că doar o mică parte sunt ”legali”, restul fiind ”fetele alea de le duc ăștia”. UPDATE Bădălău a revenit vineri cu explicații susținând că declarația sa a fost înțeleasă greșit.

„Ei au 700.000 de oameni care au domiciliu, pașapoartele alea cu domiciliu, care-s legali. Restul până la 3-5 milioane, că se vehiculează tot felul, sunt fetele alea de le duc ăștia”, a declarat Bădălău, potrivit unei înregistrări făcute de publicația Giurgiu Acid.




UPDATE 18: 30 Bădălău încearcă să se justifice după ce i-a jignit, din nou, pe românii din străinătate: „Discuția a plecat de la câți reprezentanți ar trebui să aibă Diaspora”

Liderul PSD Giurgiu, Niculae Bădălău, a revenit, vineri, cu explicații, după ce a declarat anterior că în Diaspora sunt 700.000 de români cu domiciliu în străinătate, restul până la trei-cinci milioane fiind „fetele alea de le duc ăștia”, el susținând că declarația sa a fost înțeleasă greșit, scrie Mediafax.

"Eu am spus-o și încă o dată v-o repet, dacă s-a înțeles altceva decât am vrut să spun, regret, dar așa cum, am rude, am prieteni, nu mi-a plăcut niciodată demagogia și cred că lucrurile ar trebui spuse corect, discuția a plecat de la câți reprezentanți ar trebui să aibă Diaspora. Eu m-am referit la partea legală, ca să știm legal câți oameni avem în străinătate. Eu respect oamenii de acolo, respect oamenii care muncesc, au dreptul să voteze, dar eu m-am referit la oamenii exact, ca să știm câți au dreptul să voteze", a declarat Niculae Bădălău vineri seară, la Antena 3.

Ciolacu își cere scuze pentru declarația lui Bădălău la adresa Diasporei: „Astfel de afirmații nu pot fi tolerate”

Președintele interimar al PSD, Marcel Ciolacu, a reacționat, vineri, la afirmațiile făcute de senatorul Niculae Bădălău despre Diaspora. El atrage atenția membrilor PSD că partidul e în reconstrucție, iar astfel de afirmații nu pot fi tolerate.

„Resping afirmațiile făcute de Niculae Bădălău la adresa românilor din Diaspora. Îmi cer scuze public pentru acest derapaj, dar acesta nu trebuie să angajeze Partidul Social Democrat în ansamblul său. De altfel, am discutat cu domnul Bădălău și m-a asigurat că a conștientizat exprimarea nefericită și că o regretă. PSD îi respectă pe toți românii indiferent de locul în care trăiesc. Atrag atenția tuturor membrilor că partidul a intrat într-o perioadă de reconstrucție, iar astfel de afirmații nu pot fi tolerate!”, a scris Marcel Ciolacu pe Facebook, potrivit Mediafax.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















53403 vizualizari

  • +78 (82 voturi)    
    Lol (Vineri, 29 noiembrie 2019, 16:46)

    mitg [utilizator]

    Ca sa ajungeti la 10%, tineti-o tot asa.
    • +26 (28 voturi)    
      da da (Vineri, 29 noiembrie 2019, 17:41)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui mitg

      eu unul chiar ma bucur ca nu se mai ascud.

      Dar din cate vad nu's numai prost ntentionati sunt si prosti gramada, auzi la el: "pasapoartele alea cu adresa" LOL
    • +28 (30 voturi)    
      e plin pezedeu de badalai... (Vineri, 29 noiembrie 2019, 18:06)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      mama lor de jegosi
    • -8 (10 voturi)    
      As vrea, da' Catu nu vrea (Vineri, 29 noiembrie 2019, 19:22)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      "[catre pesedoi]Ca sa ajungeti la 10%, tineti-o tot asa."

      ==========================

      As vrea sa fie cum zici tu, da' Catu nu vrea.

      Am totusi incredere ca Citu (Vasile, ministrul finantelor) ajutat de Danca cand trebuie, se va opinti pentru un minim de 5% deficit bugetar pentru a fi votat de cat mai multi romani din Diaspora. Doar nu platesc ei, n'asa?
      • +3 (5 voturi)    
        hai ca va luati teapa (Vineri, 29 noiembrie 2019, 22:36)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Cercu vicios cheltuieli -psd si taieri -PNL se sparge la nu.
        Nu mai pupsti voi ciolan.
    • 0 (6 voturi)    
      Totusi, mie imi place omul (Vineri, 29 noiembrie 2019, 23:15)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Ca, de, ce-i in gusa si-n capusa, fara jena.

      Omul, care a platit pentru un loc in senat, nu are treaba cu romanii. Daca intre 2 si 4 milioane de romani tineri sunt prostituate si proxeneti plecati in strainatate, cam 10-20% din populatia tarii, asta ne e problema lui, ca el nu reprezinta neamnul, el e la furat de unde poate.

      In ce spune, nu se afla decat adevarul.
  • +26 (30 voturi)    
    Așa „gândește” ciuma pizidistă! (Vineri, 29 noiembrie 2019, 16:55)

    prec [utilizator]

    Să nu uităm că gunoiul ăsta este un hoț prăpădit care a fost condamnat la locul de muncă, cea mai josnică formă de biped!!!
  • +12 (14 voturi)    
    fata de "ala prostu"... (Vineri, 29 noiembrie 2019, 16:56)

    PaiataNationala [anonim]

    Si noi avem aceeasi parere despre el! Ar fi bine sa se foloseasca "parerile" noastre" despre badalau la irigatii...
  • -3 (5 voturi)    
    De ăștia care sunt în cârdășie cu noi ... (Vineri, 29 noiembrie 2019, 17:01)

    BleahBleah [utilizator]

    Așa mare cârdășie, încât au ajuns să se ucidă în fața locului nostru de muncă ... Palatul Parlamentului ...
  • +10 (14 voturi)    
    Cine ? (Vineri, 29 noiembrie 2019, 17:08)

    Claudiu Stoian [anonim]

    Cine e Badalau ?
  • +16 (18 voturi)    
    Ce poate sa comenteze (Vineri, 29 noiembrie 2019, 17:09)

    2016 [utilizator]

    un retardat si mafiot? Cum sa fi iesit Giurgiu printre judetele ciumate la alegeri, daca nu ar fi avut grija acest parazit sa "unga" in stanga si-n dreapta?
  • -20 (22 voturi)    
    // (Vineri, 29 noiembrie 2019, 17:10)

    GemstonePig [utilizator]

    Badalau nu e platit de Soros ci de Ciolos si USR!
  • +23 (25 voturi)    
    Abject (Vineri, 29 noiembrie 2019, 17:13)

    Viktor Vaughn [anonim]

    fetele de pe centura Bucuresti sunt oameni mai respectabili ca viermele asta infect
  • +22 (24 voturi)    
    placuta suedeza (Vineri, 29 noiembrie 2019, 17:19)

    marr.io [utilizator]

    v-o doresc la toti pzdeii. Sper sa dispari la gunoi, fatalaule.
  • +22 (24 voturi)    
    ma ipocritilor (Vineri, 29 noiembrie 2019, 17:28)

    liviu_ [utilizator]

    ca cand trimit MILIARDE de EURO anual sunt buni!
    cand e sa nu va voteze sunt rai!

    hai sictir!

    bun simt - 0; respectare legii - 0; inteligenta - 0, tupeu - 100 -> by your powers combined, i am psd!

    PS: vedeti ca intre fetele alea la care faci referire si un psdist le consider mult superioare pe scara moralitatii pe ele.
    • +6 (6 voturi)    
      Stai linistit, (Vineri, 29 noiembrie 2019, 19:31)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      s-au subtiat miliardele alea. Si se vor subtia si mai mult. Indiferent cine e sau va fi la conducere. Inca clasa politica nu a inteles. Fara masuri concrete ....vizibile si cu efecte incepand imediat. Capitalul care intra in tara va scadea constant. Corporatisti mari care au inteles, inca mai pompeaza dar mult mai timid. Si cei ce au emigrat, se gandesc serios unde sa isi puna banutul pentru zile negre. Cu siguranta nu va fi in Rromania. Si mai exista o a treia categorie ...cei ce castiga bine in romania....au inceput sa isi faca investitiile in afara.
  • +17 (19 voturi)    
    Bădărănău, ... (Vineri, 29 noiembrie 2019, 17:32)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    ... expresia urii sistematice a PSD contra diasporei
  • -26 (28 voturi)    
    probabil o exagerare dar... (Vineri, 29 noiembrie 2019, 17:33)

    demaGOGU [utilizator]

    ...Ro e prima tara exportatoare de soiuri producatoare din EU, deci nu ar surprinde pe nimeni daca numarul estimat de Badalau s-ar ridica la peste 1 milion .
  • +14 (16 voturi)    
    nesimtire (Vineri, 29 noiembrie 2019, 17:38)

    pragmatism [utilizator]

    Un nemernic!!! Mai este si tata de fata!!!!
    • +5 (7 voturi)    
      pai vezi (Vineri, 29 noiembrie 2019, 20:00)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui pragmatism

      cine stie, cunoaste... Eh, numai tata de fata sa nu fii!
  • +22 (26 voturi)    
    am peste 30 de ani.. (Vineri, 29 noiembrie 2019, 17:38)

    exilatul [utilizator]

    "afara" si nu am vazut si auzit asa je-uri umane ca cei din politica din ro...MAJORITATEA....dar nu trebuie uitat ca sunt oglinda a multora care populeaza tara aia..
    • -3 (3 voturi)    
      păi dacă eşti plecat de 30 ani... (Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, 11:35)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      de ce mai votezi când nu mai ai nicio treabă cu ce se întâmplă în ţară? doar ca să îţi baţi joc de cei rămaşi aici?
  • +21 (23 voturi)    
    Spre norocul nostru (Vineri, 29 noiembrie 2019, 17:42)

    BroascaLaBariera [utilizator]

    sunteti complet incapabili sa va resetati - o dovediti de cate ori aveti ocazia
  • +19 (21 voturi)    
    Golan ordinar... (Vineri, 29 noiembrie 2019, 17:44)

    Venier [utilizator]

    Astept momentul sa se punâ placa de plumb peste voi, sâ dispâreti in istorie.
  • +20 (22 voturi)    
    Imbecil (Vineri, 29 noiembrie 2019, 17:52)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Sa-i explice si lui cineva ca sectiile de vot din strainatate au votat atat romani ce locuiesc temporar sau pe termen lung/definitiv in strainatate cat si cei aflati in vizita.

    Daca locuiesti cateva luni in strainatate nu iti faci pasaport de cetatean roman cu domiciliul in strainatate. Mai mult, fiind cetatean al unui stat membru UE poti sa alegi sa locuiesti in alt stat al UE, trebuie doar sa te inregistrezi la autoritatea locala. E ca si cum te-ai muta de ex. de la Craiova la Brasov, nu iti schimbi pasaportul.

    Nu stiu la ce viseaza Badalaul crezand ca romancele din UE sunt "fete de-alea pe care le duc astia" iar romanii sunt astia care le puc pe alea... ia-te de mana cu intia-jignita a tarii, ca impartasiti aceleasi opinii despre diaspora. In plus, cred ca va potriviti d.p.d.v. al nivelului intelectual.
  • +14 (18 voturi)    
    Prostie infinită și puțin peste (Vineri, 29 noiembrie 2019, 17:53)

    Adrian Calin [utilizator]

    Băi nene, băi nene, ăștia (de PSD-iști zic) sunt duși cu capul rău de tot. Cât de prost să nu realizezi că oamenii ăia care au plecat nu au făcut-o de drag, muncesc de rup pe afară și suferă pentru mizeriile care se petrec în România și, în plus, au rude în țară care mai votau PSD din obișnuință, ceea ce înseamnă că PSD pierde, în primul rând, voturile rudelor din țară pentru că cei care trimit bani acasă le vor spune rudelor să facă bine să mai și gândească înainte de a pune ștampila și oricât de prostește s-ar vota, atunci când te roagă copilul plecat la muncă să nu mai votezi cu jegurile astea din PSD o să faci ce zice copilul pentru că și cel mai prost om realizează că îi pasă mai mult copilului de tine decât îți imaginezi că-i pasă partidului. PSD este un partid de proști, am crezut că sunt doar nemernici, dar nu, ei sunt și infinit de proști.
    • -3 (3 voturi)    
      că pesediştii sunt ticăloşi, nu te contrazic... (Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, 11:44)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Adrian Calin

      dar ce te face să crezi că ăilaţi ar fi mai breji?
      pnl care a fuzionat cu ciuma portocalie? băsiştii din pmp? sau poate noutatea usr ce s-a anunţat ca partid anti-sistem dar care a pupat în fund sistemul mai mult decât toţi ceilalţi la un loc?
      şi încă ceva: noi românii de acasă nu vă vom ierta niciodată vouă diasporezilor că l-aţi votat pe băsescu în 2009... asta pe noi ne-a nenorocit la propriu în timp ce vouă prea puţin v-a păsat...
      • 0 (0 voturi)    
        Nici Gadea, (Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, 15:13)

        Jar [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        Chirieac sau Ciuvca nu te mai cred,ma.Basescu a taiat salarii ca sa nu se imprumute,a tinut datoria tarii scazuta ca sa se imprumute badalaii si sobolanii acum.
        In concluzie,nimic n-ai inteles...
  • +1 (17 voturi)    
    Bădălău... (Vineri, 29 noiembrie 2019, 17:54)

    fdaniel [utilizator]

    Este un infractor din gașca numită Grup infracțional organizat pesede !

    .... dar aici cam are dreptate :(
    La fel cum avea și Ioan Rus acum ceva timp, DAR, de dragul noului vițel de aur la care ne închinăm, numit "politically correctness", preferăm să ignorăm elefantul din încăpere.
  • +20 (22 voturi)    
    Fetele (Vineri, 29 noiembrie 2019, 17:55)

    Jar [utilizator]

    alea sunt copiii nostri ,ma,nenorocitule!Si copiii aia sunt nenorociti sub guvernarea voatra,ma!
    Da' ce pretentii sa ai de la niste badalai,sobolani sau cum se mai alinta ei.
  • +9 (11 voturi)    
    Nu te inveti! (Vineri, 29 noiembrie 2019, 18:02)

    Jolly Roger [utilizator]

    Iar te bate sfrijitul ala ...
  • +16 (18 voturi)    
    Iar (Vineri, 29 noiembrie 2019, 18:04)

    DurAndrei [utilizator]

    Vorbeste "Badalau - patru saci de grau"
  • +17 (19 voturi)    
    Știe mai multe? (Vineri, 29 noiembrie 2019, 18:09)

    finutza [utilizator]

    Bădălău folosește cuvăntul „ăștia” care, în general, indică un grup apropiat, cunoscut. Oare are vreo legătură cu „ăștia” care duc fetele acolo?
  • +20 (22 voturi)    
    Ce rapandula de om!!! (Vineri, 29 noiembrie 2019, 18:27)

    Dalinar [utilizator]

    Unul din gloata duhuroasa psd pe care postacii ii ridica in slavi!!!
  • +19 (21 voturi)    
    sper (Vineri, 29 noiembrie 2019, 18:39)

    jack80 [utilizator]

    sa te caute "astia"
  • +6 (8 voturi)    
    Iti dai seama ? (Vineri, 29 noiembrie 2019, 19:16)

    sfarleaza [utilizator]

    Cum ar fi sa se p*** vreo 4 milioane pe tine Balalaule :))
  • +10 (12 voturi)    
    De ce-l citati pe acest marlan prost (Vineri, 29 noiembrie 2019, 19:45)

    John M. [utilizator]

    aproape in fiecare zi?!
    Orice reclama- buna sau rea- il face cunoscut...
    • +4 (6 voturi)    
      Lasa-i sa il citeze (Vineri, 29 noiembrie 2019, 20:59)

      vidra [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      sa intarate oamenii impotriva psd; altfel poate uitam cu cine avem de-a face.
  • +7 (9 voturi)    
    genial. (Vineri, 29 noiembrie 2019, 20:01)

    Whatsupdoc [utilizator]

    La ce densitate de c..ve în populație presupune ăsta in mod cert e fiul uneia.
  • +4 (6 voturi)    
    @badalau (Vineri, 29 noiembrie 2019, 21:15)

    Geneme [utilizator]

    Din text resiese ca stiti cifre exacte, sa intelegem ca sunteti direct implicat in afaceri de genul?
  • +3 (7 voturi)    
    O sa regrete.. (Vineri, 29 noiembrie 2019, 22:36)

    Andrei Mihai Gratie [utilizator]

    enorm pentru ce a spus aceasta amiba… O sa il coste de o sa il usture si in gaura…… de sarpe. Romanii din diaspora il vor da in judecata, si nu aici in rromanica noastra, fiecare acolo unde locuieeste in prezent, si judecatorii de acolo le vor da dreptate romanilor si il vor condamna la plata unor sume uriase. Sa vedem atunci pe unde scoate camasa aceasta amiba…..Placute suedeze badalau!!!!
    • +1 (1 vot)    
      badalau,caine jegos (Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, 11:33)

      Stoian Ioan Radu [anonim] i-a raspuns lui Andrei Mihai Gratie

      asa sa faca romanii din diaspora,sa-l dea in judecata pe acest gunoi rosu -badalau-bambalau
  • +4 (8 voturi)    
    Bine, PSD!!! :) (Vineri, 29 noiembrie 2019, 23:28)

    baimarean [utilizator]

    Continuati asa , cu astfel de oameni si in curand groapa asta de gunoi care vi-o sapati va fi desavarsita...Poate totusi vom avea ocazia sa va aruncam in ea in primavara ...si sa tragem apa dupa voi.
  • +3 (5 voturi)    
    Giurgiuuu (Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, 8:46)

    NeculaiBuhai [utilizator]

    ... tupeu si nesimtire, demne de un lider adevarat!
  • -3 (3 voturi)    
    dincolo de declaraţiile respectivului (Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, 11:02)

    let_s_twist_again [utilizator]

    consider ca profund nedrept ca un (fost) român plecat demult şi fără intenţia de repatriere să hotărască prin vot soarta celor rămaşi acasă...
    corect ar fi ca, dacă doresc să voteze, să se întoarcă acasă şi să suporte pe propria piele alături de noi consecinţele votului lor... iar nu să voteze în batjocura celor de acasă băsescu sau iohannis...
  • +2 (2 voturi)    
    Marlan fruntas! (Sâmbătă, 30 noiembrie 2019, 13:04)

    V. Istina [utilizator]

    Asa, trage-i o flegma in ochi apoi cere-ti scuze! Ca doar esti „domn“ si ai fost „prost inteles“!

    Asta-s romanii pt voi, niste vite de muls, iar care nu se supun is curve ori nebuni, ori au fost „manipulati“. Pt voi niciun roman nu are dreptul sa gandeasca cu mintea lui, Partidul trebuie sa-l „ghideze“.

    Un porc obisnuit, din vechea garda.