Pădurarii vor avea arme letale. Noile reglementări privind personalul silvic, votate de Parlament

de L.P.     HotNews.ro
Miercuri, 27 noiembrie 2019, 13:18 Actualitate | Politic


protest al padurarilor
Foto: Hotnews
​Legea privind statutul personalului silvic care le dă dreptul pădurarilor de a purta arme letale a fost adoptată, de Camera Deputaților, decizională în acest caz. În prezent pădurarii au doar armament neletal în dotare, conform unor modificări efectuate în trecut de către Guvern.

Astfel "în exercitarea atribuţiilor de serviciu, personalul silvic cu atribuţii de paza fondului forestier naţional, a fondului cinegetic naţional, a fondului piscicol şi a ariilor naturale protejate are statut special, este dotat cu armament de serviciu letal sau neletal, după caz, şi poate face uz de armă, în condiţiile reglementărilor privind regimul armelor şi muniţiilor".

De menționat este că în prezent pădurarii au armament neletal în dotare, conform unor modificări efectuate în trecut de către Guvern.

O altă modificare a legii prevede ca personalul silvic pensionat la vârsta standard beneficiază de o gratificaţie egală cu minimum 5 salarii brute pe ultima lună de activitate, suportată de angajator.

Proiectul de lege urmează să fie supus votului plenului Camerei Deputaţilor care este și forul decizional în acest caz.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6578 vizualizari

  • -7 (17 voturi)    
    Si noi vrem. (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 13:38)

    Lok [utilizator]

    Vorba muricanului, o societate inarmata este o societate politicoasa.
    • +11 (13 voturi)    
      Sper sa actioneze (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 14:04)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      In legitima aparare de fiecare data cand se intalnesc cu hotii de lemne!
      • +4 (8 voturi)    
        Or sa fie cateva cazuri pana prinde efect. (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 15:19)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

        Asa ca ne pregatim pentru cateva auto-aparari ca in vest.
        • -1 (1 vot)    
          In SUA au loc masacre regulat (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 21:48)

          lisandru [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          La alea te referi?
          • 0 (2 voturi)    
            Tehnologia ne face neatenti. (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 22:19)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui lisandru

            Si reamintirea este necesara tot mai des. Dar sincer in SUA au o criza a drogurilor imensa, atat ilegale cat si legale. Daca chiar vrei cauta ultimi 3 shooteri sa vezi cate pastile bagau pe zi. Cred ca ai sa gasesti unul in ultimii 30 care nu erau pastilati.
  • +17 (19 voturi)    
    fara (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 13:46)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    a trebuit sa moara oameni si a trebuit sa fure astia toti muntii de paduri ca sa facem o lege. mereu suntem post-factum. acum sper sa nu-i dezarmeze si pe urma sa-i impuste cu propriile lor arme...il vezi p-ala ca vine cu drujba spre tine ai tras!
  • +12 (12 voturi)    
    Foarte bine! (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 13:48)

    unins [utilizator]

    Si sa fie constituie echipe mixte cu jandarmii paraziti, care gazeaza oamenii pasnici, ca sa-si justifice macar salariile.
  • -6 (20 voturi)    
    si daca padurarul e beat (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 13:53)

    Je__ [utilizator]

    si baga un glont in scafarlia oricarui pierde vara?

    e cu dublu taius....nu cred ca solutia la defrisari e inarmarea padurarilor, ci mai degraba urmarirea si contracararea grupurilor infractionale

    Sclavia NU a disparut ca a fost abrogata, ci ca a disparut cererea
    Idem si cu lemnul....daca nu exista cerere ilegala, nu ar fi nici taieri ilegale
    • +11 (13 voturi)    
      Si daca (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 14:07)

      coor [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      va cadea drobul de sare cum a fi ? Tot asa beti pot fi si alti purtatori de arme gen politai , soldati , sppisti , nu ? N-am auzit inca de-astea , dar din astia ca tine , cu gramada ! Mai la urma sunt de acord cu ce zici , dar nici macar asta nu conteaza , daca incepi cu baliverne de-alea .
    • +4 (12 voturi)    
      Interesant. Vrem si scaunul electric? (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 14:12)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Eu zic ca am fost cam pripiti cand am interzis condamnarea la moarte. Dinca stie de ce nu ii este frica de nimic.
      • +1 (1 vot)    
        E prea (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 17:45)

        unins [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        scump curentul electric pentru asa ceva. Mai bine la canal, autostrazi... De ce sa plateasca oamenii cinstiti pentru intretinerea infractorilor?
        • +2 (2 voturi)    
          La canal trebuie sa dai mancare (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 22:20)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui unins

          paza, haine odata pe an. 1kW e 0.7 RONI.
  • +1 (13 voturi)    
    Păi cam trebuia. (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 13:57)

    Tayen [utilizator]

    Că doar nu ne putem baza pe „oamenii legii” de la noi. Ce să faci cu alde Șoric, Dăscăleci, Coarnă sau Godină?
  • +12 (18 voturi)    
    Arme au avut si politistii sechestrati din Valcea (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 14:24)

    pedepsitorul [utilizator]

    Arme au avut si politistii sechestrati din Valcea, si la ce I-a ajutat?

    Chiar nu intelegeti ca aici se vorbeste despre grupari criminale cu zeci de membrii si legaturi cu persoane din adminidtratiile locale predispuse la coruptie ?

    Lasitatea Statului Roman, ii transforma pe padurari in soldati, in luptatori antitero sau chiar in politisti... ei riscandusi viata iar celelalte autoritati locale/central + informative nu pot opri ciminalii forestieri!
  • 0 (2 voturi)    
    Legiuitorii nostri sunt jalnici! (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 18:10)

    Dorel_Zavara [utilizator]

    In loc sa-i prinda pe infractori prefera sa inarmeze inca o categorie profesionala si sa faca loc la si mai multe abuzuri. Pe langa padurarii corecti mai sunt si multi care sunt activ implicati in furtul de lemne. O solutie gen Trump "ia si tu o pusca si omoara-l pa ala care te incomodeaza".
    Acum atentie daca va plimbati prin padure sa nu-i pareti suspect padurarului!