USR cere sprijin politic pentru un proiect ce prevede 14 mandate de parlamentar pentru Diaspora: ”Poate fi votat în prima ședință de plen a Camerei Deputaților”

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 25 noiembrie 2019, 16:41 Actualitate | Politic


Vot in Diaspora
Foto: Facebook
USR cere sprijin politic pentru un proiect depus în 2018 privind creșterea numărului de parlamentari care să reprezinte Diaspora, partidul condus de Dan Barna spunând că ”proiectul poate fi votat în prima ședință de plen a Camerei Deputaților”.

”Proiectul, inițiat de senatorii Florina Presadă și Radu Mihail, deputații Dan Barna și Tudor Benga și semnat de toți parlamentarii USR, prevede ca Diaspora să aibă 4 senatori și 10 deputați, în loc de 2 senatori și 4 deputați, cum este în prezent. Din păcate, PSD și celelalte partide care i-au fost alături până de curând au împiedicat adoptarea proiectului, blocându-l în Camera Deputaților, unde se află din octombrie 2018”, spune USR.

”După votul de la prezidențiale, mai ales cel de duminică, este mai clar ca niciodată că partidele politice trebuie să facă dreptate Diasporei și să-i asigure o reprezentare corectă. Dacă există voință politică, proiectul poate fi votat în prima ședință de plen a Camerei Deputaților! Cu cele 944.077 voturi exprimate duminică, Diaspora s-a apropiat ca prezență la urne de București. Îi felicităm pe românii din Diaspora și îi asigurăm că vom continua să luptăm pentru ei și pentru drepturile lor!”, mai transmite formațiunea politică.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3388 vizualizari

  • +13 (19 voturi)    
    Este putin (Luni, 25 noiembrie 2019, 16:45)

    Anonym [utilizator]

    As fundamenta nr de senatori/deputati in functie de prezenta la alegerile pe ultimii 5 ani rolling.
    Apoi as aloca senatori/deputati pt Spania, Italia, Germania, Marea Britanie si restul lumii.
    Mecanismul sa fie fundamentat in lege, adica daca lumea nu iese la vot in diaspora atunci la urm alegeri sa scada automat sau sa creasca
    • +4 (12 voturi)    
      Ce bine ar fi fost cu Barna presedinte (Luni, 25 noiembrie 2019, 17:21)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      Barna si USR-ul au chiar o gandire de vest, exact ce ii trebuie Romaniei. Ce bine ar fi fost cu Barna presedinte, nu Iohannis!
    • -6 (14 voturi)    
      si cine-i plateste? (Luni, 25 noiembrie 2019, 17:24)

      robespierre [anonim] i-a raspuns lui Anonym

      Daca tot ai asemenea idei ai face bine sa aloci fonduri pentru plata lor din buzunarul tau si numai al tau!
      Ca ei oricum nu mai platesc impozite si taxe Romaniei.
      • +1 (1 vot)    
        oho (Marţi, 26 noiembrie 2019, 10:23)

        Anonym [utilizator] i-a raspuns lui robespierre

        dar aloca batrane, aloc de mult timp pt ca am un salariu mult peste medie si serviciile medicale mi le plătesc singur ca prin stat ... trebuie sa astept luni si luni de zile
  • +6 (18 voturi)    
    doar 14??? (Luni, 25 noiembrie 2019, 16:46)

    Mos Andrei [utilizator]

    10% din numarul participantilor a fost din diaspora acum in weekend.

    Si sunt 5 mil de romani plecati. Deci macar vreo 30 - 40 de locuri ar trebui.
    • -12 (24 voturi)    
      de unde bani pentru fugari? (Luni, 25 noiembrie 2019, 17:28)

      robespierre [anonim] i-a raspuns lui Mos Andrei

      Ia plateste-i mata mos Andrei, ca vad ca esti larg la inima.
      • +7 (15 voturi)    
        Bai robespierepezdeu (Luni, 25 noiembrie 2019, 17:53)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui robespierre

        Fara banii trimisi in tara de cei din diaspora, tu nu ti-ai putea plati netu' de pe care postezi tampenii.
        • 0 (0 voturi)    
          3 miliarde de Eur ... (Marţi, 26 noiembrie 2019, 17:48)

          BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

          La un buget de vreo 200 de miliarde ... Adică undeva la vreo 1,5% din PIB ... Nu e chiar atât de mult ...
          Și apropo ... Celor vreo 200.000 de angajați din industria auto din România ce asigură vreo 14% din PIB ... Câți parlamentari li se cuvine?
    • +4 (6 voturi)    
      Sa fin realisti! (Luni, 25 noiembrie 2019, 18:34)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui Mos Andrei

      Pentru ca o astfel de lege sa treaca prin parlament, trebuie votata de mult mai multi parlamentari decat cei de la USR (vreo 10%). PSD deja se bucura ca diaspora "nu voteaza" la alegerile parlamentare. Ar fi bine sa fie si 14, oricum e mai mult decat au acum.
  • +11 (11 voturi)    
    simplu (Luni, 25 noiembrie 2019, 16:47)

    mos ion roata [utilizator]

    300-14=286 parlamentari "riverani"
    • +8 (10 voturi)    
      corect, prea putini (Luni, 25 noiembrie 2019, 17:08)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      iar in realitate romanii din tara nu mai sunt decat vreo 16M iar in diaspora minim 4.5, deci 22-25% din total. Trebuie revizuit totul in tarisoara asta, TOTUL
  • +5 (9 voturi)    
    De-aia voi vota USR. (Luni, 25 noiembrie 2019, 16:53)

    Marionette [utilizator]

    Oamenii sunt ancorati in prioritar. Asta e prioritatea acum. Am vazut ca avem un milion de oameni care merita respectati prin reprezentare!
  • +6 (6 voturi)    
    Cel mai mare exod din istoria RO (Luni, 25 noiembrie 2019, 16:54)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    25% dintre români s-au saturat de gasca asta de criminali care si-au anexat tara ca sa o jefuiasca (PSD=USL=FSN=PCR). Cam acesta e raportul. In actualul PARLAMENT AL HOTIEI NATIONALE sunt peste 500 de infractori si complici de-ai lor!
  • -10 (16 voturi)    
    usr, cei care abordeaza temele prioritare (Luni, 25 noiembrie 2019, 16:57)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    si dificile.
    Dupa ce au venit cu soulutii serioase pentru reformarea administratiei, reducerea birocratiei, echilibrarea economiei, decentralizarea, problema demografica, a venit si randul temelor care pot sa le aduca un mic castig de simpatie electorala.
    Ce urmeaza ? Un monument pt victimele din 10 august ?
    Oamenii, ca si impostorii, noi si vechi.
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Marţi, 26 noiembrie 2019, 9:46)

      dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

      cel mai frumos monument, ar fi 10-15 ani de pușcărie pentru pesediștii tăi dragi, care au organizat gazarea și bătăile de pe 10 august!
      cît despre impostură, maimuța lui dragnea, favorita ta, e campioana absolută a imposturii!
      va fi greu, chiar și pentru grupul infracțional organizat, psd, să-și bată propriul record!
  • +6 (8 voturi)    
    Trebuie sa fie proportional cu numarul de voturi (Luni, 25 noiembrie 2019, 17:01)

    luptator_din_munti [utilizator]

    14 mi se pare prea putin, ar trebui sa fie vreo 7-8 senatori si vreo 15-20 de deputati, masura asta ar pune punct final comunismului in Romania dupa 30 de ani, pentru ca ar inclina majoritatea definitiv in parlament in ceea ce priveste constituirea majoritatilor. Si ar ajuta paradoxal la infiintarea unui partid social democrat, nu adunatura asta de infractori pesedista.
  • -3 (9 voturi)    
    total de acord (Luni, 25 noiembrie 2019, 17:06)

    cucuveaua mov [utilizator]

    dar candidaturile pentru locurile de diaspora sa fie permise doar celor cu rezidenta de minim 4 ani - ei cunosc problemele lor cel mai bine si ei pot reprezenta cel mai bine ceilalti oameni din diaspora.
  • -2 (10 voturi)    
    "alocare" (Luni, 25 noiembrie 2019, 17:16)

    Nevermind [utilizator]

    Este o tampenie negandita sau ca sa prosteasca turma. Astia vor mai multe locuri pentru diaspora ca sa-i IMPUNA pe liste din tara. Ne ne ne... Corect ar fi ca si parlamentarii care reprezinta diaspora sa fie DIN diaspora, nu impusi de AICI pe sistem camarila de partid (usr, psd, pnl etc). Un exemplu este traseistul de raetchi. Pupilul varanului, ajuns parlamentar pentru diaspora, cin partea usl, partidul conservator varanel :)))) 1291 voturi in 2012. Acum e in pnl si e maaare liberal.
  • +2 (6 voturi)    
    sunt putine... (Luni, 25 noiembrie 2019, 17:17)

    mache [utilizator]

    ... cele 14 mandate in raport cu numarul de persoane din diaspora...

    sa incerce mai degraba 30
  • +3 (7 voturi)    
    Sa nu uitam (Luni, 25 noiembrie 2019, 17:50)

    dincannes [utilizator]

    … ca varianta tragerii la sorti, pentru parlamentari, este cea mai democratica forma (ca pentru jurati) !

    300, nu mai multi !
  • +1 (9 voturi)    
    Lol (Luni, 25 noiembrie 2019, 18:22)

    HP [utilizator]

    De acord, daca respectivii sunt rezidenti in afara tarii, demonstrat, in ultimii minim 5 ani.

    De alti politruci autohtoni nu e nevoie, si habar nu au despre problemele diasporei.
  • +1 (3 voturi)    
    Foarte bine . . . (Marţi, 26 noiembrie 2019, 8:00)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . votati parlamentari senatori si deputati pentru cati romani considerati ca sunt in diaspora. Trebuie insa sa aflati datele lor personale pentru a fi scosi din listele permanente din tara. Altfel nu se poate! Aveti acum listele cu cei care au votat in diaspora cu datele lor personale si acesti oameni trebuie sa fie stersi din listele permanente pentru a se pastra numarul de senatori si deputati actual!