Dragnea a depus plângere penală pentru că nu a fost lăsat să voteze

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 25 noiembrie 2019, 9:16 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea
Foto: captura Realitatea.net
Liviu Dragnea a depus, prin avocat, o plângere prin care reclamă faptul că nu a fost lăsat să voteze în niciun tur al alegerilor prezidențiale, deși instanța nu i-a interzis acest drept prin sentința de condamnare definitivă, a declarat pentru Mediafax Flavia Teodosiu, avocatul fostului lider PSD.

Fostul lider PSD a depus o plângere la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 5 prin care reclamă faptul că nu a fost lăsat să voteze pentru alegerile prezidențiale, a spus avocatul lui Liviu Dragnea.

În plângerea depusă de avocat, Dragnea subliniază că instanța supremă nu i-a interzis să voteze, prin sentința de condamnare definitivă, ci doar să nu candideze pentru funcții publice.

La rândul lor, reprezentanții Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP) precizează că decizia finală aparține membrilor secțiilor de votare, care dețin informațiile prin aplicația de la alegeri.

„La nivelul unităților subordonate Administrației Națională a Penitenciarelor, identificarea persoanelor private de libertate cu drept de vot se realizează prin verificarea documentelor aflate în dosarul de penitenciar. Procedural, persoanele în cauză sunt informate cu privire la posibilitatea exercitării dreptului de vot, prin intermediul urnei speciale, în baza formularii unei cereri. Decizia finală asupra posibilității exercitării dreptului de vot aparține reprezentanților secției de votare arondate unitatii, prin interogarea aplicației informatice pentru verificarea dreptului de vot”, explică ANP.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















12603 vizualizari

  • +27 (29 voturi)    
    :)))))) (Luni, 25 noiembrie 2019, 9:18)

    Soljenitin [utilizator]

    Hai ca-s curios ce ar fi votat Hamsterul! :))
    Iohannis, care l-a lucrat marsav?
    Dacncila, care l-a lucrat marsav? :))))
    • +13 (13 voturi)    
      In primul tur (Luni, 25 noiembrie 2019, 10:15)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Probabil ar fi votat Curpanasu.
    • -11 (19 voturi)    
      sa nu uitam (Luni, 25 noiembrie 2019, 11:05)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Ca Dancila a fost pusa in functie de niste jucatori externi. Dragnea inca mai are o urma de patriotism pe cand Dancila este doar marioneta consilirerilor israelieni care aveau ca unic scop mutarea Ambasadei si preluarea industriei cu Fondul Suveran
      • +3 (3 voturi)    
        Ei na... (Luni, 25 noiembrie 2019, 20:31)

        Lionheart [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        Eu cred că a fost pusă în funcție de niște reptilieni.
  • +23 (23 voturi)    
    a iesit (Luni, 25 noiembrie 2019, 9:29)

    bobo2 [utilizator]

    ca boul din politica
  • -11 (19 voturi)    
    Mai bine il lasau, oricum nu facea diferenta (Luni, 25 noiembrie 2019, 9:31)

    Miky60 [utilizator]

    Se stia ca o sa fie cel putin 65%-35%, asa ca puteau sa il lase pe nebun, nu facea diferenta, macar nu se mai umfla in pene.
  • +14 (18 voturi)    
    se anuleaza alegerile! (Luni, 25 noiembrie 2019, 9:32)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
  • +16 (18 voturi)    
    Hopa! (Luni, 25 noiembrie 2019, 9:32)

    sfarleaza [utilizator]

    Vroia sa’l voteze pe Klaus ? :))
  • +21 (21 voturi)    
    Mafiotul Șef LIV Jong Unu se plictisește (Luni, 25 noiembrie 2019, 9:33)

    Rescator [utilizator]

    la Rahova și se ține de prostii.Ar trebui scos la muncă
    pe șatierul abandonat al canalului București-Dunăre.
  • +11 (15 voturi)    
    trebuia sa-l lase (Luni, 25 noiembrie 2019, 9:38)

    natbl73 [utilizator]

    pun pariu ca vota cu Iohannis
  • +26 (26 voturi)    
    Cum se intoarce roata... (Luni, 25 noiembrie 2019, 9:39)

    madriano [utilizator]

    In urma cu 3 ani isi batea joc de romanii din Diaspora care vroiau sa voteze dar nu au reusit, spunand ca alegerile au fost organizate impecabil si toata lumea a avut conditii sa voteze.
    Si acum alegerile au fost organizate impecabil: Dragnea era trecut pe listele de alegatori dar nu a putut ajunge la sectia de votare :)
    • +7 (7 voturi)    
      tare asta (Luni, 25 noiembrie 2019, 11:08)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui madriano

      D-l Izmana flausat care-si trecea in prprietate personala domenii prin ordonante de urgentta nu poate vota.
  • +16 (16 voturi)    
    Cu sau fără votul tău... (Luni, 25 noiembrie 2019, 9:45)

    raulito [utilizator]

    ...tot același rezultat. Puneai și tu mâna pe o alta hârtie, in afara de cea igienica.
  • +10 (10 voturi)    
    boarfa tot boarfa (Luni, 25 noiembrie 2019, 9:53)

    liviu_ [utilizator]

    ma dragnea , in cazu asta ar trebui sa mai stai inca niste ani la puscarie pt cati nu ai lasat sa voteze !
  • +11 (11 voturi)    
    de ce... (Luni, 25 noiembrie 2019, 10:08)

    AdrianAdr [utilizator]

    De ce cei care încalcă legile cu buna știința, fura, omoară, sunt in închisoare pentru corupție ar trebui sa aibă drept de vot? Adica tu încalci anumite drepturi/legi, furi (in cazul lui Dragnea) din banii noștri și apoi vrei sa mai ai drepturi.
    Pentru cei din închisori ar trebui sa fie suspendate anumite drepturi cum ar fi cel de vot.

    Îmi amintesc de prin liceu o carte in care explica cum s-a făcut traducerea bibliei către popoarele germanice (ostrogoții): Atunci când a ajuns la pasajul „...si-l vor osândi la moarte” (Marcu, 10:33), nu au știut cum sa traducă, pentru ca ostrogoții nu cunoșteau pedeapsa cu moartea.
    Sintagma a fost tradusa prin „îl vor declara lup”. Pentru ca pedeapsa cea mai grea atunci era declararea ca lup (caput gerat lupinum), adică scoaterea in afara legii: criminalul era trimis sa traiască in pădure, cu animalele și nu mai beneficia de niciun drept, putând fi omorât de oricine, întocmai ca un animal sălbatic.

    Nu susțin pedeapsa cu moartea in nici-un caz, dar nici sa beneficiezi de toate drepturile pe perioada cat ești la închisoare, mai ales pentru o fapta de corupție sa mai ai drept de vot.
    • -5 (5 voturi)    
      Asta sustine UE. (Luni, 25 noiembrie 2019, 11:06)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui AdrianAdr

      Intrucat enorma cleptobirocratie europeana este putred de corupta sustine pana-n panzele albe drepturile parnaiasilor pe principiul fals ca "daca unul intra nevinovat la inchisoare". Asta a fost si argumentul pentru care au abrogat pedeapsa cu moartea. Pe acest principiu ar trebui sa desfiintam inchisorile si sa lasam anarhie pe strazi. Aproape la asta s-a ajuns. Vedeti cum cel care l-a ucis pe Marian Cozma in Ungaria a fost eliberat dupa 5 ani. Cam asa si la noi, violatori, criminali, oameni violenti sunt eliberati dupa 2-3 ani de la momentul infractiunii.
      Ma uitam la interviuri cu borfasii criminali pe B1 TV daca nu ma insel, si unul povestea impresia lui cand s-a dus prima oara la inchisoare:"parca eram la internat" si apoi golul din inima pe care l-a simtit cand a plecat si faptul ca i s-a parut ca cei 3 ani au trecut mult prea repede.
      La asta s-a ajuns cu prostiile stangiste sustinute de cleptobirocratia europeana. Trump este doar o reactiune, si vor urma multe.
      Asa nu se mai poate.
    • +7 (7 voturi)    
      De acord... (Luni, 25 noiembrie 2019, 11:17)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui AdrianAdr

      persoanele incarcerate nu ar trebui sa aiba drept de vot, indiferent de motivul pt care se afla acolo, cred eu. Asta pt ca ei nu au acest drept moral -e in primul rand un drept moral- de a influenta alegerile , sustinand o persoana (la prezidentiale ) sau un partid care ar avea o orientare de natura a le apara interesele , ori cine apara unele interese ale puscariasilor -altele decat cele ce vizeaza conditii decente in penitenciar - gen eliberari premature , legislatie mult prea permisiva , amnistii pentru fapte grave, etc, e el insusi (sau partid ) un potential puscarias , e de fapt un nemernic (ghici ciuperca ce-i ? ) .
  • +12 (12 voturi)    
    Astia? (Luni, 25 noiembrie 2019, 10:09)

    Martinezu [utilizator]

    condamnati pentru coruptie nu sunt decazuti din anumite drepturi? Sobolanul are si drept de vot? Sau daca si- a ras mustata devine bou cu drepturi?
  • +5 (5 voturi)    
    Necromancerul (Luni, 25 noiembrie 2019, 11:43)

    Coco_papagal [utilizator]

    Sa voteze? Never!
  • +3 (3 voturi)    
    Dacă vota (Luni, 25 noiembrie 2019, 15:14)

    Observatory [utilizator]

    EL Salvatorul/Escrocul Românie , precis PSD ul câștiga !
  • +1 (1 vot)    
    OH. (Luni, 25 noiembrie 2019, 16:54)

    letsoc [utilizator]

    Mai Dragneo , mai punem cinci voturi in plus de la noi , in numele tau , cu dedicatie si o inimioara pe fiecare formular pentru Dancila . Esti multumit ?