Reprezentanța CE în România, ironică la adresa lui Dăncilă: Deci ăștia au fost la vot

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 25 noiembrie 2019, 0:50 Actualitate | Politic


pamflet
Foto: Comisia Europeana
Reprezentanța Comisiei Europene în România a postat un mesaj ironic la adresa Vioricăi Dăncilă, după ce liderul PSD a spus „ăștia”, referindu-se la românii din străinătate, potrivit Mediafax. Instituția a postat o imagine cu o pisică care citește un ziar și mesajul „Deci ăștia au fost la vot”.

„71% dintre români cred că România a avut de câștigat în urma aderării la Uniunea Europeană, arată Eurobarometrul 89.2 al Parlamentului European”, se arată în postarea de pe Facebook a Reprezentanței CE în România.

Instituția a postat și o imagine cu o pisică care citește un ziar, imagine care conține și mesajul „Deci ăștia au fost la vot”.

Liderul PSD a declarat, duminică seară că a spus „ăștia” pentru a evidenția expresia folosită de Klaus Iohannis în discursurile sale când face referire la evrei sau PSD-iști.

„Am postat pe Facebook de ce am spus -ăștia-, a fost de fapt expresia lui Klaus Iohannis. Am făcut atunci referire la niște evrei și la PSD-iști ăștia, și probabil nu am fost eu destul de clară și alții au scos din context. Eu nu mi-aș fi permis să jignesc nici românii din diaspora, nici pe altcineva, pentru că dacă ați văzut în acest an, sau atât timp cât am fost implicată în politică, nu am adresat jigniri nimănui. Pentru că sunt omul care crede că politica încă trebuie făcută pe argumente și nu pe jigniri, nu pe un discurs extremist, nu pe ură, pe dezbinare, dar probabil va mai trece timp până când vom reveni la acest mod de a face politică”, a spus Dăncilă, la Antena 3.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















15968 vizualizari

  • +11 (19 voturi)    
    meri fa (Luni, 25 noiembrie 2019, 6:07)

    DiDiRo [utilizator]

    aceasta de te spanzura, si in folosul pesederaului si in folosul tarii. MARSH NETOATO!!!!
  • +8 (16 voturi)    
    Au gresit astia imaginea, trebuiau (Luni, 25 noiembrie 2019, 10:19)

    midufi [utilizator]

    sa puna o vaca, nu o pisica.
    De asemenea, cititul ii ridica mari probleme vasilicai, deci trebuia o carte de colorat.
  • +3 (5 voturi)    
    /// (Luni, 25 noiembrie 2019, 10:21)

    hmara [utilizator]

    Nu tine figura, explicatia.
    Nici chiar tu nu crezi, asa-i ???
    :-))))))))))))))))))))
  • -8 (18 voturi)    
    Reprezentanța CE în România, ironică........... (Luni, 25 noiembrie 2019, 11:29)

    Bancheru [utilizator]

    Niste nesimtiti. De cand face politica Reprezentanta UE in Romania? Ceva legat de hotia austriecilor si furtul padurilor a scris cumva aceasta reprezentanta? Despre dispritia a mii de intreprinderi din Romania a scris ceva Reprezentanta UE? De fapt cu ce se ocupa aceasta reprezentanta in Romania?
    • +4 (8 voturi)    
      Din seria „Cu ce se ocupă ăștia?” (Luni, 25 noiembrie 2019, 14:31)

      NME [utilizator] i-a raspuns lui Bancheru

      „RASDAQ să fie arestat, dacă a furat!” - Irina Loghin

      „Stie cineva cine este MCV, cine este ca persoana fizica, cu nume si prenume, MCV? Stie cineva ce interese sunt in spatele acestui MCV? Ce bani, mii de euro sunt in spate? Ce vrea MCV? Sa fim o masa amorfa, niste amoebe, dar noi suntem depozitarii suveranitatii nationale" - Cristiana Anghel

      Prim-ministrul Viorica Dăncilă și-a exprimat îngrijorarea privind căderea indicelui Dow Jones.

      ...
      • -1 (1 vot)    
        Neicusorule (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 13:55)

        salvatore [utilizator] i-a raspuns lui NME

        Dow Jones chiar este un indice... bursier. Si intr-adevar poate sa si cada, cum a si cazut de atatea ori de la infiintarea lui. Apropo stii cat de "batran" este DJIA? Nu stiu de ce ai amestecat lucrurile, probabil ca hastagistul din tine tine sa spuna numai tampenii.
        • 0 (0 voturi)    
          Neicușorule (Joi, 28 noiembrie 2019, 19:22)

          NME [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

          Știu că Dow Jones este un indice bursier.
          Tu întreab-o însă pe Veorica Dăncilă dacă știa asta, când i-a transmis îngrijorările sale lui Hans Klemm, în februarie 2018.

          Nu am amestecat nimic.
          Ante-comentatorul meu, Bancheru, se întreba cine este reprezentanța UE în România, și cu ce se ocupă ei. I-am mai dat câteva exemple de alți oameni, politici de data asta, care se întrebau cine-s RASDAQ și MCV (pe persoană fizică), precum și îngrijorările legate de evoluția Dou Gions.

          Și încă ceva: dacă eu sunt „hastagist”, presupun că tu ești din tabăra celor „mândri că-s români”. Ai și nume românesc, „Salvatore”, nu ca al sasului de Iohannis sau al ungurului de Barna. Nume curat românesc, ca al lui Ilan Laufer sau al lui Sevil Shaideh...
          Întrebarea mea: ție nu ți-e rușine să votezi pe cineva care habar n-are pe ce lume trăiește, mută ambasade cum i se scrie pe foaia de hârtie, vede conspirații contra ei doar pentru că e femeie, iar bomboana de pe colivă, se laudă că a făcut meditații la matematică, dar habar n-are cum se calculează aria cercului?
    • +3 (7 voturi)    
      Mars, ma (Luni, 25 noiembrie 2019, 14:43)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Bancheru

      Mergi ba si intreaba-i pe Iliescu si Nastase de ce au adus pe Schweighofer, sau de ce privatizau intreprinderi pe un dolar.
      Gunoaiele vostre pesedisto-comuniste.
      Hai, sictir!
  • -4 (10 voturi)    
    Reprezentanta UE la Bucuresti (Luni, 25 noiembrie 2019, 18:49)

    12Cristian [anonim]

    Este formata din cateva persoana, parca mai mult femei, avand o PROFUND de mare atitudine antiromaneasca! Este istorie veche, cei din asa-zia Reprezentanta sunt "dotati" cu salarii uriase si transmit la UE ce selecteaza di massmedia romaneasca! Ce sa fac daca imi iubesc tara! Rufele "murdare" sa le spalam in familie, nu cu de-alde Siegfird (alt traco-geto-dac) Muresan! A se lua exemplu de la POLONIA de atitudine patrioata si nemancatoare de KK! Am ajuns la statut de COLONIE!
    • +1 (5 voturi)    
      Polonia e ceva referinta? (Marţi, 26 noiembrie 2019, 14:37)

      Soro [utilizator] i-a raspuns lui 12Cristian

      De cand exemplul poloniei e de urmat? Probabil urmatoarea referinta e "patriotismul" Ungariei. Toate tarile care au conducatori asa-zisi patrioti sunt foarte jos si nu se vor ridica foarte mult in viitor. De fapt patriotismul e un sentiment prin care simti sa iti aperi patria si nu unul prin care o furi toata ziua sau prin care il aperi pe un hot doar pentru ca e roman. Chestia asta cu "mai bine un hot roman decat un strain cinstit" e vorba hotilor si a falsilor patrioti. Daca iti spune unul ca tara ta e naspa trebuie sa te uiti de ce vede el ca e asa. Si daca te uiti mai bine si vezi ca politicienii in general si cei din PSD in sepcial sunt de vina pentru imaginea asta poate te gandesti sa le dai lor in cap in loc sa le dai in cap celor care-si spun parerea.
  • +2 (2 voturi)    
    de cand fac politica ? (Marţi, 26 noiembrie 2019, 20:49)

    irma [utilizator]

    de cand se face politica aici ? #penibil