Ce variante se discută în PSD, după înfrângerea lui Dăncilă: Rocadă la conducerea partidului, Marcel Ciolacu ar putea fi numit președinte interimar/ Firea se încălzește pe tusă

de Luminița Pîrvu     HotNews.ro
Duminică, 24 noiembrie 2019, 22:03 Actualitate | Politic


Ciolacu si Stanescu
Foto: AGERPRES
După înfrângerea înregistrată de candidatul PSD la alegerile prezidențiale, în interiorul partidului se ascut cuțitele și se conturează taberele. Surse social-democrate au declarat pentru HotNews.ro că liderul PSD Buzău și președintle Camerei Deputațilorm Marcel Ciolacu ar fi purtat discuții cu Viorica Dăncilă și apropiații acesteia pentru o preluare a partidului fără scandal. Aceleași surse susțin că Gabriela Firea ar fi interesată să intre în competiția pentru funcția de presedinte PSD fiind susținută de baronul Paul Stănescu.

Marcel Ciolacu i-ar fi propus lui Dăncilă să se retragă din funcția de președinte al PSD urmând să-l numească pe Marcel Ciolacu președinte interimar. În schimb Dăncilă ar fi fos asigurată ca va primi susținerea organizației PSD Buzău pentru un post de parlamentar la alegerile din 2020.

O astfel de rocadă ar evita tensiunile în partid dar și un eventual congres extraordinar imediat.
Acest congres ar urma să se organizeze anul viitor, în ianuarie-februarie, pentru validarea unei noi conduceri, în care Ciolacu ar putea să-și formeze echipa de conducere.

Alături de Marcel Ciolacu ar putea veni Lia Olguța Vaslescu și Claudiu Manda. De asemenea în interiorul partidului se vorbește de întoarcerea fostului premier Mihai Tudose.

Potrivit surselor citate primarul Capitalei Gabriela Firea ar intenționa să intre în competiția pentru șefia PSD fiind susținută de baronul de Olt Paul Stănescu și Eugen Teodorovici. De remarcat este că Firea alături de Teodorovici au acordat dumincă seara un interviu pentru Antena 3, luat de Mircea Badea și Sabina Iosub în care a făcut apel la calm în PSD și a vorbit de necesitatea unei analize atente.

"Dacă analizăm ultimii ani, noi, cei mai tineri, am regretat anumite momente politice care nu ne-au adus cinste. Când un anumit lider politic obținea un scor pe care îl consideram slab, am început să ne luptăm între noi și am dat foarte mare satisfacție adversarilor noștri. Felicităm câștigătorul dar după rezultatele oficiale. Deși au un scor mare, în continuare se merge pe ideea de o Românie fără PSD deși oamenii și-au sacrificat viața la Revoluție ca să avem pluripartidism. Nu cred că trebuie să mergem în continuare cu mesajul de izolat PSD. Nu mai este vremea partidului unic", a spus Firea la Antena 3.

Atacurile la nivelul conducerii PSD au început deja iar primul care a dat tonul este baronul de Giurgiu Niculae Bădălău. Tot la Antena 3, Bădălău a criticat staff-ul de campanie al lui Dăncilă și a cerut analiză în partid.

"Nu am avut un concept clar de strategie la nivel național. Staful de campanie este vinovat pentru asta. A venit timpul unei analize serioase, structurate la nivelul PSD. Trebuie să avem capacitatea să ne revenim până la locale. La Giurgiu am câștigat pe strategia județeană, nu națională. De doi ani, trei ani, peticim lucrurile și nu luăm decizii radicale. Și lucrul ăsta ne-a costat pe toți”, a declarat Niculae Bădălău, la Antena 3.

Modul în care vor evolua lucrurile în PSD depinde de cum se va negocia cu puternicii lideri de organizații județene funcțiile de conducere în partid, respectiv cele de vicepreședinți, secretar general sau secretar executiv al partidului.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















21050 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    Of doamne (Duminică, 24 noiembrie 2019, 22:18)

    mitg [utilizator]

    Asta e urmatorul dragnea.
    • +1 (1 vot)    
      Ciolacu pretenu lui Hayssam !!!???? (Luni, 25 noiembrie 2019, 14:40)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Ciolacu pretenu si parteneru de afaceri al teroristului Omar Hayssam !!!????
  • +15 (15 voturi)    
    mda... (Duminică, 24 noiembrie 2019, 22:24)

    shortlist [utilizator]

    Ciolacu de salvare
    • +7 (7 voturi)    
      cata vreme (Luni, 25 noiembrie 2019, 8:17)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui shortlist

      nu se schimba "elita" de la conducerea psd, gasca care a propulsat-o pe incompetenta dar manevrabila vasilica, nu se va schimba nimic intr-un partid care-si bate joc pana si de semnificatia propriului nume, social denocratie.
      Va ramane aceeasi clica de nesatui, avida doar de imbogatirea rapida prin orice mijloace, mai ales pe cai ilegale.
      • +2 (4 voturi)    
        Dar ce e aia social democratie in perceptia ta? (Luni, 25 noiembrie 2019, 10:42)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Oricum. Corupti in functii publice nu mai putem avea. Si au scapat si de Veorica, ca o aveau de gat de ceva timp. Reformarea PSD incepe.
  • +16 (16 voturi)    
    Pai da... (Duminică, 24 noiembrie 2019, 22:46)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Profesionisti, onesti, integri, oameni de caracter, unul si unul. Nici nu stii pe care sa-l alegi.

    Scuze, Duamna TelePrompteritza, am vrut sa zic "... pe care s-o alegi". Mea Culpa.
  • +14 (14 voturi)    
    Adio PSD, in sfarsit! (Duminică, 24 noiembrie 2019, 23:13)

    benicio [utilizator]

    Un partid fara conducere, un partid muribund, sper. Dupa 72 de comunism, eu zic ca ajunge, gata. Partidul asta trebuie sa cada sub 5% la anul, sa nu intre in parlament, sa intre in pagina rusinoasa din istoria Romaniei.
    • +9 (9 voturi)    
      Imi doresc acelasi lucru, dar (Luni, 25 noiembrie 2019, 8:14)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      daca aceasta loaza a luat 3 milioane de voturi, speranta noastra are nevoie de mult mai mult timp pentru a se realiza. De la 86% al lui Iliescu pana la 36% al lui Dancila au trecut 30 de ani !
  • +13 (15 voturi)    
    Ati dat-o afara (Luni, 25 noiembrie 2019, 0:08)

    vasile-roaita [utilizator]

    Pe singura competenta care ar fi putut reforma pesedeul. Birchall. V-ati taiat singuri craca de sub picioare. In curind o sa apara un nou partid de stinga adevarat de genul lui Birchall tineri scoliti afara si o sa le traga pesedeului presul de sub picioare. Vremea baronilor clasici pesedisti este pe calea disparitiei. In curind vor intra DNA-ul in ei . Mai vorbim. Nu mai tine cu smecherii, manipulari minciuni tilharii hotii. Lumea s-a saturat de astea. Un partid de stinga adevarat de tip scandinav, ca sa echilibreze balanta stinga-dreapta.
    • +11 (15 voturi)    
      Birchall (Luni, 25 noiembrie 2019, 1:07)

      Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      Ar trebui sa o primeasca USR-ul sau chiar PNL-ul cu bratele deschise (daca intr-adevar se pretind partide oneste). A dovedit ca si sub presiunea gastii de mafioti din PSD a reusit sa isi apstreze integritatea. Jos palaria!
  • +18 (18 voturi)    
    Fierea ar fi excellent (Luni, 25 noiembrie 2019, 0:39)

    Dalinar [utilizator]

    Ar face prapad si mai mare decat Pavi. Nu mai zic de gloata de debili ca Budalau, Mitraliera, Porcalan, Cap de Guma, Daia Cormoranul, Volgutza Isterica....
    Fain mai merge psdeaua, nu mai au pe nimeni capabil!!!
  • +1 (1 vot)    
    daca (Luni, 25 noiembrie 2019, 12:37)

    andrei1232000 [utilizator]

    ajunge Firea este echivalent cu a da PSD lui Pandele si gasca din Voluntari. Impreuna cu toata mafia contrabandistilor de verdeturi (arabi) din Voluntari.