Care este adevărata miză a prezenței diasporei la vot, potrivit fostului ministru Daniel Funeriu

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 24 noiembrie 2019, 7:42 Actualitate | Politic


Daniel P.Funeriu
Foto: Facebook
”Dacă se ajunge la un milion de voturi în diaspora premierul și președintele vor avea obligația morală să aloce vreo 30-40 de mandate de deputat și senator diasporei”, scrie, pe Facebook, Daniel Funeriu, fost ministru al Educației

”Minim 10% din numărul de mandate. Asta e adevărata miză a prezenței diasporei la vot”, spune Funeriu.

"Ăștia", parlamentarii din diaspora, ar fi adevărații "oameni noi", mai scrie fostul ministru pe rețeaua de socializare.

Românii din străinătate au avut alocate, la ultimele alegeri parlamentare, doar șase mandate, patru de deputat și două de senator, din totalul de 465 de locuri din Parlamentul actual.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















10989 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    Are dreptate. (Duminică, 24 noiembrie 2019, 8:55)

    John M. [utilizator]

    Inca o data. Iar pe cei ce "au facut" occidentul nu-i mai cumpara nimeni cu bani, functii sau sex. Asa cum zice Funeriu, ei ar fi cei ce ar innoi parlamentul.
    • 0 (10 voturi)    
      nope (Duminică, 24 noiembrie 2019, 10:02)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      pedelistul greseste. Daca locurile aferente diaspora ar fi alocate celor din diaspora, ar fi ok, insa NU este asa.

      Vrei un exemplu? Ovidiu Raetchi, pupilul lui Voiculescu, acum penelist de seama. Omu' e definitia politicianului roman. Nu sta rau pe strategie si marketing d-ala 'eftin si eficient, inclusiv pupat in c pe cine trebuie (shalom).

      In 2012 a candidat pentru DIASPORA in colegiul 4 si a fost ales cu.... 1291 ! voturi. Bagat in seama cu evreii, laudat militarii, strategie eficienta. Apropo, a candidat din partea usl, partidul conservator... varanelul.

      Mai ia-te dupa funeriu. Faptul ca a fost coleg cu udrea si restul praduitorilor portocalii se pare ca nu e suficient. Omu' emite si aberatii iar unii se gasesc sa-l laude.
      • +1 (1 vot)    
        Mdeah... (Duminică, 24 noiembrie 2019, 14:42)

        Nea Hoisan [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Ce minus-uri ti-ai luat de la coca.larii tefelisti rezistenti la progres... Impresionant...
        • +1 (1 vot)    
          clasic (Duminică, 24 noiembrie 2019, 19:29)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Nea Hoisan

          Astia sunt in stare sa dea minus si daca e scris ca 1+1=2. Poate s-or fi supi ca habar n-aveau ca locurile "pentru" diaspora sunt ocupate tot de astia de aici, care mai de care mai shulfa. Iar dpdv-ul asta, raetchi este exemplul perfect.
  • +3 (7 voturi)    
    Fara discutie (Duminică, 24 noiembrie 2019, 10:05)

    paulbutoi [utilizator]

    10 % tinanad cont de raportul intre prezenta la vot in diaspora si prezenta in tara tara .
    Ar trebui cel putin spre 20 % , daca se tine cont de numarul de cetateni romani dislocati in strainatate .
    Am inteles ca s-au trimis la sectile de vot din strainatate vreo 4.500.000 de buletine de vot ; asta insemna cam 25 % din numarul de votanti inscrisi pe listele de vot .
  • -2 (6 voturi)    
    ??? (Duminică, 24 noiembrie 2019, 12:13)

    iuflo [utilizator]

    premierul și președintele vor avea obligația morală să aloce vreo 30-40 de mandate diasporei........intreb doar:
    - cum pe ce criterii
    - daca romanii din strainatate voteaza nu inseamna ca si fac sau se pricep la politica au vreo pregatire anume (nu vreau sa jignesc pe nimeni si e clar ca nici cei din tara nu sunt toti experti) insa asta ar trebui!!!
    - o palma ca acesta cum o primeste acum psd-ul ar trebui "contabilizata" de sefii partidelor in cautarea de oameni capabili care sa fie alesi nu dupa cat cotizeaza la partid!!! ori cei din diaspora nu cred ca sunt cunoscuti pentru asa ceva....
    - n-ar trebui sa invatam de la politicienii din tarile civilizate sau la ce politicieni a avut romania inainte de 1947???
  • +1 (1 vot)    
    adevărata miză (Duminică, 24 noiembrie 2019, 17:14)

    Mihail. [utilizator]

    Un milion de PC-uri cu softuri de la Microsoft?
  • -1 (1 vot)    
    . (Luni, 25 noiembrie 2019, 2:42)

    Jebediah_Sanchez [utilizator]

    Avem prea multi parlamentari. Mai bine reducem numarul celor care nu sunt alocati diasporei