Băsescu: Dacă azi nu votezi, în următorii 5 ani să taci din gură!

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 24 noiembrie 2019, 7:21 Actualitate | Politic


Traian Basescu
Foto: Facebook
Alegătorii au de ales ”între eşec garantat al viitorului nostru, al românilor şi speranţă”, scrie, duminică dimineață, pe Facebook, fostul președinte Traian Băsescu, într-un mesaj în care spune și că ”dacă azi nu votezi, în următorii 5 ani să taci din gură!”

”Dacă azi nu votezi înseamnă că n-ai înţeles nici faptul că azi eşti unica putere în stat şi nici faptul că răspunderea ta este pe măsura puterii uriaşe pe care ţi-a dat-o Constituţia României . Chiar dacă este puţin mai frig decât în luna August iar ploaia măruntă te obligă să treci la ţinuta cu umbrelă, nu ai nici un motiv serios să nu mergi la vot, mai ales că secţia de votare este aproape de locuinţa ta. Ştii şi tu că „iarna nu-i ca vara”. Ai de ales”, mai spune Băsescu în postarea sa.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















33719 vizualizari

  • +30 (38 voturi)    
    Ca întotdeauna, (Duminică, 24 noiembrie 2019, 8:18)

    comentatordiletant [utilizator]

    știe să pună punctul pe „i”.
    • -22 (38 voturi)    
      stie pe dracu (Duminică, 24 noiembrie 2019, 8:58)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

      Ce rost are sa votezi cand se stie deja cine castiga??Ce rost are ca Johannis sa fie legitimat de multe voturi cand omul e un mediocru care 5 ani de zile mai mult a dormit??A facut tot posibilul sa o aibe pe analfabeta in turul 2, cu asta sa ocupat in turul 1,alte realizari nu are.A mai reusit ca sub mandatul sau justitia sa nu mai existe.Refuz sa votez o asemenea persoana.
      • +12 (22 voturi)    
        Vezi ca nu care cumva (Duminică, 24 noiembrie 2019, 11:34)

        JohnR [utilizator] i-a raspuns lui /./

        Sa o ai pe analfabeta presedinte pentru 5 ani... e o vorba romaneasca: "Prostia si domnia se platesc scump. " Sincer nu stiu unde sa te incadrez.
        • +1 (11 voturi)    
          Nu are nici o sansa, (Duminică, 24 noiembrie 2019, 12:27)

          /./ [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

          matematic e imposibil sa iasa analfabeta, poate sa ia maxim 3 mil de voturi
          orice vot din partea celor care au votat usr+ pt johannis inseamna de fapt validarea PNL-ului.Asta nu o inteleg cei din usr+ si o sa se vada dupa alegeri , PNL si USR+ se bat pe acelasi electorat.O sa vedem o crestere a PNL-ului si o scadere a USR+, probabil la parlamentare PNL-ul sa ajunga la 30-35% iar USR+ intre 15-20%.Sigur viitorul PM va fi Orban si nimic nu se va schimba in tara asta.Dar atat putem ca popor.
          • +8 (8 voturi)    
            Nu cred (Duminică, 24 noiembrie 2019, 14:35)

            paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui /./

            PNL si USR+ nu se bat pe acelasi electorat .
            Avem timp anul viitor , la locale si parlamentare , sa rasplatim PNL pentru figura cu Rise Project .
            Daca USR+ preia rolul de partid balama , are capacitatea sa cenzureze & influenteze guvernarea PNL .
            Acum votul este anti-PSD .
            " La primul tur aleg , la turul doi elimin "
        • -8 (18 voturi)    
          Ce zicea Petrov în 2012: "Stam acasa nu votam!" (Duminică, 24 noiembrie 2019, 12:41)

          simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

          La referendumul de demitere a lui Petrov, din 2012, acesta îndemna oamenii să nu se prezinte la vot sperand ca nu se face cvorum și astfel va rămâne președinte până în 2014, ceea ce s-a si intamplat.

          As fi vrut să-l aud atunci zicand: "Dacă azi nu votezi, în următorii 5 ani să taci din gură!"

          De ce îndemna lumea în 2012 sa stea acasă iar acum o trimite la vot!? Oamenii trebuie sa se ducă la urne sau nu după cum îi convine lui Traian Băsescu.
          • -1 (11 voturi)    
            Daca ar fi dreptate (Duminică, 24 noiembrie 2019, 14:09)

            paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

            oamenii ar trebui sa se duca la urne sau nu dupa cum ii convine lui simplex1
      • -2 (14 voturi)    
        100% (Duminică, 24 noiembrie 2019, 11:45)

        Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui /./

        De acord 100%
      • -6 (12 voturi)    
        De acord (Duminică, 24 noiembrie 2019, 14:02)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui /./

        2 mediocri ajunsi in turul doi dintre care mediocrul a convins mai multi ca medioacra si proasta e mai rea decat el. In realitate sunt la fel. Merg sa anulez ca altfel se impauneaxza "raul cel mai mic" cu milioanele lui de voturi.
        • +2 (4 voturi)    
          nu se impauneaza cu nimic pseudo-Stiitorule (Duminică, 24 noiembrie 2019, 16:56)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

          Daca nu va avea un parlament cu majoritate PNL-USR va avea un al doilea mandat ca si primul. Tot timpul cu amenintarea suspendarii si cu cateva succese mici printre multe infrangeri.
      • +6 (6 voturi)    
        Pai.... (Duminică, 24 noiembrie 2019, 14:15)

        paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui /./

        Un rost ar fi ca asa ii mai taiem macaroana pesedeului , care daca obtine un scor strans o sa continue sa se dea mare scula .
        Chiar e important la nivel de perceptie a maselor .
  • +24 (34 voturi)    
    singurul om cu viziune in astia 30 de ani (Duminică, 24 noiembrie 2019, 8:53)

    nicoR [utilizator]

    tare as fi dorit sa mai votez unul ca el, dar acum oricum nu am de ales.
    - veniti la vot.
    - intr-un oras mic dintr-un stat din vest, ieri la ora 7 seara, era coada de vreo 10 - 15 persoane cu 8 posturi de votat
    - e ca la suspendarea lui Base din 2007, unde am stat la coada la o sectie in Hamburg 3 ore ... (atunci nu erau asa de multe sectii ...)
    • +9 (15 voturi)    
      De acord (Duminică, 24 noiembrie 2019, 9:31)

      feisbuk [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

      "Să votați bine!"
  • -4 (10 voturi)    
    Sigur, numa' ca votez cu cine nu trebe (Duminică, 24 noiembrie 2019, 9:29)

    KTerinca [utilizator]

    .
  • +8 (14 voturi)    
    Domnule Presedinte (Duminică, 24 noiembrie 2019, 9:30)

    ipolitic [utilizator]

    Sa ne traiti cu bine!
  • +8 (8 voturi)    
    Macar acum (Duminică, 24 noiembrie 2019, 11:35)

    JohnR [utilizator]

    Fortele de dreapta trebuie sa se uneasca!
  • -2 (12 voturi)    
    Hahahahahaha (Duminică, 24 noiembrie 2019, 11:45)

    Paleopterix [utilizator]

    Asta e buna! Sa "taci din gura"? De parca daca nu taci, TE ASCULTA CINEVA???? Hai ca ai umor....
    • +8 (10 voturi)    
      Nu te ascultă, (Duminică, 24 noiembrie 2019, 11:52)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Paleopterix

      dar orișicât te bagă în seamă - te tratează cu gaze, bastoane, mă rog, ce găsește mai la îndemână...
  • -2 (14 voturi)    
    dreptul de vot (Duminică, 24 noiembrie 2019, 11:51)

    vonamor [utilizator]

    Nu aveti dreptate dle Basescu. Din moment ce platesc taxe si impozite la stat,am dreptul si sa vorbesc!!
    • 0 (0 voturi)    
      si dreptul la tacere e un drept (Duminică, 24 noiembrie 2019, 17:02)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui vonamor

      ca si dreptul la vot.
      Te ajuta cumva ca vei vorbi daca, Doamne fereste, iese idioata Presedinte? Sint sigur ca cu gura plina de gaze vei fi foarte vocal.
  • -2 (12 voturi)    
    votul (Duminică, 24 noiembrie 2019, 12:18)

    tcvl [utilizator]

    si, daca votez, crezi ca ma asculta cineva cand voi avea o nemultumire ? Dupa ce se incheie votul, valoarea noastra in ochii politicienilor = 0 (zero)
    • +6 (8 voturi)    
      Da evident ca te asculta (Duminică, 24 noiembrie 2019, 12:49)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui tcvl

      Si dovada clara si recenta e ca s-a facut o majoritate PNL in parlament fara alegeri parlamentare, doar in baza votului la europarlamentare.
      • -3 (7 voturi)    
        Serios? (Duminică, 24 noiembrie 2019, 14:03)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

        EUroparlamentarele au foat in mai si guvernul a fost schimbat in octombrie cu vanzari si tradari si in nici un caz cu recunoasterea infrangerii.
        • +3 (5 voturi)    
          Da cu tradari in stil balcanic (Duminică, 24 noiembrie 2019, 19:20)

          JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

          Insa daca nu era rezultatul la europarlamentare Veorica era premier pentru inca 6 ani. Am spus ca politicienii PSD asculta de vot. Nu am spus ca au devenit peste noapte danezi, suedezi sau olandezi.
      • -3 (5 voturi)    
        Serios? (Duminică, 24 noiembrie 2019, 14:03)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

        EUroparlamentarele au foat in mai si guvernul a fost schimbat in octombrie cu vanzari si tradari si in nici un caz cu recunoasterea infrangerii.
      • -2 (6 voturi)    
        Serios? (Duminică, 24 noiembrie 2019, 14:03)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

        EUroparlamentarele au foat in mai si guvernul a fost schimbat in octombrie cu vanzari si tradari si in nici un caz cu recunoasterea infrangerii.
    • -2 (8 voturi)    
      Te pomenesti? (Duminică, 24 noiembrie 2019, 12:52)

      Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui tcvl

      Te pomenesti ca nu stiam noi si, in realitate, daca te duci cu buletinul si sticker-ul ala cu "votat" la orice functionar al statului, in loc sa se uite la tine ca la ultimul rah.t si sa te trateze cu dispret si condescendenta, incepe sa iti vorbeasca frumos si iti rezolva imediat problema? Om fi noi prosti si nu stiam pana acum sa le aratam dovada ca am votat, nu? :-D
  • +5 (11 voturi)    
    Diaspora salveaza Romania (Duminică, 24 noiembrie 2019, 12:30)

    JohnR [utilizator]

    Sper sa nu fie doar diaspora care sa faca diferenta unui rezultat strans.
  • -6 (10 voturi)    
    asta se crede (Duminică, 24 noiembrie 2019, 13:50)

    john06 [utilizator]

    inca presedinte,e un nimeni de fapt,cu casa dobandita in mod ilegal,cu furturi,cu Lenutza Udrea,amanta ei,condamnata,si acum vine sa ne dea lectii?tataie,papa-ti pensia si banii furati si lasa-ne cu prostiile tale.
  • -1 (7 voturi)    
    Am mai votat noi si la un referendum. In 2009 (Duminică, 24 noiembrie 2019, 14:11)

    Sparafucile [utilizator]

    Si tot ni s-a dat peste gura. Ba chiar si peste mina cu care am votat. Parlamentul e tot supraponderal si tot are prea multe camere. Asa ca dom' Basescu sa tina predici pe la alte mese.
  • +2 (2 voturi)    
    Iarna nu e ca vara sinoi nu sintem ca eba (Duminică, 24 noiembrie 2019, 15:36)

    Coco Whistle [utilizator]

    Romani implicati-va. Aveti un cuv t de spus intotdeauna. Sintem liberi in decizii dar neimplicarea ne facesa stagnam iar raul sa fie la putere fara pauza si greu de inlaturat. Voi cei care reusiti, dat o sansa noilor veniti care isi platesc si guei scoala, se straduiesc din greu, merg la universitati la care altii nici nu viseaza. Avem nevoie de lideri noi altfel o sa asistam la spectacole de mina a treia cu imbogatiti doar din furtisaguri si abuzuri, numai carton...ca eba.
  • 0 (4 voturi)    
    Las'ca are cine sa taca (Duminică, 24 noiembrie 2019, 16:16)

    Nickson [utilizator]

    din gura. Chiriasul de la Cotroceni nu cred ca-si va schimba naravul si va amuti pentru inca 5 ani.
  • +3 (5 voturi)    
    Dom Base, dar daca votez la locale si parlamentare (Duminică, 24 noiembrie 2019, 16:47)

    Susufler0 [utilizator]

    pot sa vorbesc ?

    PS. Putin dupa ce votez la locale si ceva mai mult dupa ce votez la parlamentare ? :))))
    • 0 (2 voturi)    
      Poți să vorbești cât vrei, (Duminică, 24 noiembrie 2019, 18:24)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      dar cred că rezultatele de azi vor decide, mai mult decât votul tău concret de atunci, cine te va asculta după locale/ parlamentare. Riști să vorbești în pustie - și să nu te-asculte nimeni (mă refer la cei care au datoria să te asculte) sau să vorbești în piață - și să fii „ascultat” de jandarmi și acuzat de lovitură de stat. Dom Băse nu-ți poate interzice vorbirea, nu a făcut decât să te avertizeze asupra consecințelor ei :-)
      • +1 (3 voturi)    
        Poti sa-mi spui si mie cu ce i-a aparat (Duminică, 24 noiembrie 2019, 18:55)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

        Presedintele in 10 august si dupa aceea data pe cei din Piata care au fost gazati de jandarmi ?
        • 0 (2 voturi)    
          Ce pârghii ar fi putut folosi? (Duminică, 24 noiembrie 2019, 20:00)

          comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Și cu onor PSD la butoane, rolul președintelui ar fi fost redus din ce în ce mai mult la cel de portret în ulei (ficusul tot mai trebuie udat, tăiat etc.)
          Ce voiam eu să spun e că rezultatul alegerilor de la anul va fi foarte mult influențat de numărul penelor cu care va rămâne psd-ul după prezidențiale.
          • +1 (1 vot)    
            Tu vorbesti serios ? (Duminică, 24 noiembrie 2019, 23:09)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

            O luare imediata de pozitie impotriva atrocitatilor din Piata ! O conferinta de presa prin care sa ceara oprirea imediata a a actiunilor violente ale jandarmilor !
            O declaratie de condamnare a interventiei jandarmilor ! Convocarea CSAT ! Iar daca avea sange in el ( si ma rog daca-l lasa Carmela venea cu elicopterul urgent din Sibiu direct in piata ibracat intr-un tricou rosu ! Ajunge ?
  • -3 (3 voturi)    
    Daca nu votezi (Duminică, 24 noiembrie 2019, 18:54)

    consumator2 [utilizator]

    Nu o sa-ti para rau, de 30 de ani sunt aceiasi.