Sebastian Lăzăroiu: Cu 3 milioane de voturi și 6 milioane de alegători prezenți, Dăncilă poate câștiga prezidențialele. E un scenariu puțin probabil, dar nu poți să-l excluzi

de C.D.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 10:19 Actualitate | Politic


Sebastian Lazaroiu
Foto: Agerpres
Sociologul Sebastian Lăzăroiu, fost consilier prezidențial, nu exclude posibilitatea ca, la o rată mică de participare la vot în turul al doilea al alegerilor prezidențiale, Viorica Dăncilă, candidatul PSD, să câștige.

Lăzăroiu a amintit, la Digi 24, efectele unei prezențe reduse la vot, când în 2016 PSD a reușit să obțină un scor istoric.

„Deci, hai să nu repetăm lucrurile care tocmai s-au întâmplat. Nu știi niciodată. Viorica Dăncilă, cu 3 milioane de voturi și 6 milioane de alegători prezenți, poate câștiga alegerile prezidențiale! E un scenariu puțin probabil, dar nu poți să-l excluzi. Și în 2016 eu n-aș fi zis că PSD ia 46 la sută și mulți cred că n-ar fi avut predicția asta, dar uite că a luat!”, a spus Lăzăroiu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















24680 vizualizari

  • -5 (19 voturi)    
    da da (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 10:25)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    si la treaba asta ai contribuit matale cu postarea aia in care ziceai ca romanilor care pun mai presus regulile democratiei fata de IQ-ul candidatilor, ar trebui sa le fie rusine!

    azi:
    ce? vrei sa respecti regulile democratiei??? RUSINE bai!

    maine:

    ce? vrei sa ti se respecte drepturile garantate de Constitutie?!?! RUSINE bai!

    poimaine:

    asta e presedintele, e bun, crede=ma pe cuvant! nu mai trebuie vot!

    ... etc!

    Rusine tie, dom' consilier .!!!!!!
  • -9 (27 voturi)    
    Ce manipulare de 3 lei (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 11:24)

    tony-s [utilizator]

    de la basistul asta devenit pesedist. Iohanis va castiga lejer alegerile la cel putin 60% daca nu chiar 70%, dancila n-are cum sa ia peste 30-35%.
    • +1 (19 voturi)    
      Lazaroiu incearca sa (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 13:07)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      mobilizeze pesedistii spunandu-le ca sunt sanse sa castige dancila.
      • +3 (9 voturi)    
        Daaaaa.... (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 18:08)

        paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

        Aveti mare dreptate !
        " hai sa nu repetam lucrurile care tocmai s-au intamplat . "
        " Si in 2016 eu n-as fi zis ca PSD ia 46 % ... dar uite ca a luat "
        Dv ati inteles fffff corect !
        Lazaroiu " e pesedist " si " incearca sa mobilizeze pesedistii spunandu-le ca sunt sanse sa castige dancila "
        Da' ce sa te astepti de la un " basist " - termenul e preluat din repertoriul A 3 / Mircea Badea , nu ?
        Cum sa iei in considerare chestia elementara pe care o spune " basistul " Lazaroiu : TREBUIE SA MERGEM DE FIECARE DATA LA VOT ?
        Eiiiiiii , alta era situatia daca Lazaroiu ar fi fost USList ....
    • +14 (16 voturi)    
      Deci (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 13:50)

      yol [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      sa nu iesim la vot, ca sigur iese Iohannis, iar asta e un basist psd-ist care face propaganda sa iesim la vot, sa nu se repete 2016?!?
      Si tu nu esti psd-ist?:))
      • -5 (11 voturi)    
        Pai si aia din pnl vor sa iasa dancila ? (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 15:27)

        tony-s [utilizator] i-a raspuns lui yol

        ca toti declara ca iohanis va castiga la scor cu un procent cu 6 in fata, unii zic chiar de 7.
    • +6 (8 voturi)    
      analfabetism mfunctional? (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 18:06)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      Omu' zice ca la o prezenta de 6 mil...
      Ceea ce e perfect adevarat daca adunam voturile din turul 1 ale Lui Dancila + Diaconu + Voiculescu (cum o fi chemand-o pe aia)
  • -8 (22 voturi)    
    A-nviat băsistul Lăzăruș. (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 11:44)

    Tayen [utilizator]

    Animăluțul de casă al Băselului.
  • +18 (20 voturi)    
    La vot! (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 14:07)

    yol [utilizator]

    Nu va uitati in gura oamenilor care spun ca Iohannis iese sigur, duceti-va sa votati!
    Pentru psd e o victorie sa piarda cu un scor bun, se vor simti legitimati.
    Basistul are dreptate, sa nu repetam 2016!
    A fi basist nu-i tot-una cu a fi psd-ist!
    • -5 (13 voturi)    
      Sa votam cu cine ?! (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 18:45)

      KTerinca [utilizator] i-a raspuns lui yol

      Stai linistit, nu esti decat un alt propagandist printre atatia altii.
      • 0 (6 voturi)    
        Sunt linistit! (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 19:58)

        yol [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

        Bine ca nu votezi...:)
      • -4 (6 voturi)    
        o sa votam toti cu Dankila! dar toti sa stii! (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 22:16)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

        Sa nu iti faci iluzii trolisor! Ne vedem maine la vot.
        transmite-i salutari analfabetei pe linia ierarhica
      • +2 (4 voturi)    
        KTerinka (si Mazeta ) voteaza Johannis! (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 23:07)

        Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

        este singurul lucru bun pe care il poti face in viata asta efemera. In rest spor la vizionat ANTENA3
  • -6 (20 voturi)    
    Are dreptate analistul (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 14:23)

    Noiembrie [utilizator]

    Dancila a dus o campanie agresiva in ultimile zile, iar PNL si Iohannis au pierdut mult prin refuzul unei dezbateri. Pe deasupra Dancila va fi votata de femei ca reprezentanta a sexului lor, fata de un misogin ca Iohannis. In plus femeile sunt disciplinate, in timp ce pentru multi barbatii, de cand s-a desfintat armata obligatorie l-au uitat. In plus, si vremea va tine cu ea. De aceea cred ca il va invinge pe Iohannis care va avea soarta lui Barna din primul tur.
  • +6 (16 voturi)    
    Omul spune foarte clar: ieșiți la vot (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 16:45)

    AculMorarului [utilizator]

    în număr cât mai mare, mai mare de șase milioane dacă vreți să schimbăm ceva în bine. Explicația e foarte clară: PSD-ul are cinci cute de mii de membrii care împreună cu familiile lor înseamnă 2,5 pînă la 3 milioane de voturi și care vor veni sigur la vot cu mic cu mare fără excepție. Mai multe voturi ei nu pot obține. Deci dacă prezența la vot va fi sub 6 milioane ei vor realiza peste 50% din voturi și Dăncilă va deveni noul președinte. Dacă prezența la vot va fi masiv peste șase milioane sau mai mult PSD-ul va obține sub 50% și Klaus Iohannis va rămâne președinte în continuare.
    Din această cauză propaganda PSD se va axa pe demobilizarea electoratului acreditănd idea că prezența la vot nu este obligatorie, că este inutil să participi la vot, deoarece cărțile sunt oricum deja făcute, etc. Mașina lor de propaganda ne va asigura mâine că prezența la vot a fost deja una record și că implicit nu mai este necesar să mai iasă nimeni la vot.
    Concluzia e foarte clară: numai o prezență masivă a întregului electorat ne poate garanta că scăpăm de ei. clar: ieșiți la vot
    în număr cât mai mare, mai mare de șase milioane dacă vreți să schimbăm ceva în bine. Explicația e foarte clară: PSD-ul are cinci cute de mii de membrii care împreună cu familiile lor înseamnă 2,5 pînă la 3 milioane de voturi și care vor veni sigur la vot cu mic cu mare fără excepție. Mai multe voturi ei nu pot obține. Deci dacă prezența la vot va fi sub 6 milioane ei vor realiza peste 50% din voturi și Dăncilă va deveni noul președinte. Dacă prezența la vot va fi masiv peste șase milioane sau mai mult PSD-ul va obține sub 50% și Klaus Iohannis va rămâne președinte în continuare.
    Din această cauză propaganda PSD se va axa pe demobilizarea electoratului acreditănd idea că prezența la vot nu este obligatorie, că este inutil să participi la vot, deoarece cărțile sunt oricum deja făcute, etc. Mașina lor de propaganda ne va asigura mâine că prezența la vot a fost deja una record și că implicit nu mai este nece
    • -6 (6 voturi)    
      repetir... (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 18:03)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui AculMorarului

      în număr cât mai mare, mai mare de șase milioane dacă vreți să schimbăm ceva în bine. Explicația e foarte clară: PSD-ul are cinci cute de mii de membrii care împreună cu familiile lor înseamnă 2,5 pînă la 3 milioane de voturi și care vor veni sigur la vot cu mic cu mare fără excepție. Mai multe voturi ei nu pot obține. Deci dacă prezența la vot va fi sub 6 milioane ei vor realiza peste 50% din voturi și Dăncilă va deveni noul președinte. Dacă prezența la vot va fi masiv peste șase milioane sau mai mult PSD-ul va obține sub 50% și Klaus Iohannis va rămâne președinte în continuare.
      Din această cauză propaganda PSD se va axa pe demobilizarea electoratului acreditănd idea că prezența la vot nu este obligatorie, că este inutil să participi la vot, deoarece cărțile sunt oricum deja făcute, etc. Mașina lor de propaganda ne va asigura mâine că prezența la vot a fost deja una record și că implicit nu mai este necesar să mai iasă nimeni la vot.
      Concluzia e foarte clară: numai o prezență masivă a întregului electorat ne poate garanta că scăpăm de ei. clar: ieșiți la vot
      în număr cât mai mare, mai mare de șase milioane dacă vreți să schimbăm ceva în bine. Explicația e foarte clară: PSD-ul are cinci cute de mii de membrii care împreună cu familiile lor înseamnă 2,5 pînă la 3 milioane de voturi și care vor veni sigur la vot cu mic cu mare fără excepție. Mai multe voturi ei nu pot obține. Deci dacă prezența la vot va fi sub 6 milioane ei vor realiza peste 50% din voturi și Dăncilă va deveni noul președinte. Dacă prezența la vot va fi masiv peste șase milioane sau mai mult PSD-ul va obține sub 50% și Klaus Iohannis va rămâne președinte în continuare.
      Din această cauză propaganda PSD se va axa pe demobilizarea electoratului acreditănd idea că prezența la vot nu este obligatorie, că este inutil să participi la vot, deoarece cărțile sunt oricum deja făcute, etc. Mașina lor de propaganda ne va asigura mâine că prezența la vot a fost deja una record și că implicit nu mai este nece
    • -5 (11 voturi)    
      vor vota si pnl-istii... (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 18:07)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui AculMorarului

      usr, pnl,pmp si ceilalti , vor vota cu dancila pentru ca stiu ca daca ramane ciolanis ii pune sa-i spele picioarele si sa-i care baltonu' ! vor face orice sa scape de "dictator" si sa ramana cu sica mandolina pana la toamna ailalta , cand v-a veni un partid nou noutz la putere !
  • -5 (13 voturi)    
    cine-i asta ? (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 16:59)

    muscha mbanana [utilizator]

    vorbeste asa de "afectat " de parca ar fi mafalda . nu-i asta cel care-i tragea limbi lui base ?acum , unde munceste , ca nu mai e base ...si ciolanis nu-l cunoaste . oricum , indiferent cine cistiga ,vor fi zile grele , suntem un popor blestemat de ceausescu ,nu v-a fi pace decat peste vreo 10 generatii ,cand nu va mai exista viata pe pamant !ciolanis = dictator comod , dancila = analfabetism , mai bine planeta maimutelor (turcan r.) sta cu paltonu pe ia si-n casa , ca sa vada lumea ce de haine moderne are ! mai mare jena !
  • -1 (9 voturi)    
    poate sa iasa presedinte si base din nou... (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 18:13)

    muscha mbanana [utilizator]

    daca-mi face salariu de 7 mii de euro pe luna ,sa vina si adrian nastase sau kebine kandtefu ! sanatatea si banu' conteaza ,mai mult decat ciolanis ...Da sa muncesc la fel de mult ca el , numa-n vacante sa fiu , la hotel mandarin in N.Y. si sa am avion privat ca el....
  • -7 (11 voturi)    
    Dintre doua nulitati, nu aleg nici una (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 18:46)

    KTerinca [utilizator]

    Se poate ?
    • 0 (4 voturi)    
      Bravo (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 20:26)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      tu vrei sa rămâi prost și sa pp k pe toți 6’milioane ?