​​SONDAJ Vei vota la alegerile prezidențiale – turul 2? Cum?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 22 noiembrie 2019, 9:43 Actualitate | Politic


Sondaj Prezidențiale - turul II
Foto: Hotnews
La sfârșitul acestei săptămâni are loc al doilea tur al alegerilor prezidențiale, în care românii au de ales între Klaus Iohannis și Viorica Dăncilă. În ultimele zile, cei doi au ținut separat "dezbateri" și dialoguri "deschise" cu presa, fără o confruntare față în față, dar în bună măsură dezbaterea publică s-a axat pe influența pe care o va avea prezența la vot asupra rezultatelor.
  • Sondaj HotNews.ro: Vei vota la alegerile prezidențiale – turul 2? Cum?





Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















16873 vizualizari

  • +24 (42 voturi)    
    Da cu KWJ (Vineri, 22 noiembrie 2019, 9:47)

    un domn [utilizator]

    Obligatoriu P$D sa nu câștige mai mult de 15% in 2020 la TOATE ALEGERILE !!!!!!
    In 2024 sa NU ajungă in Parlament prin insuficienta Pragului Electoral, iar in 2025 DIZOLVAREA P$D !

    AMIN !
    • -15 (33 voturi)    
      . (Vineri, 22 noiembrie 2019, 10:23)

      Sarmat [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Cum am mai spus. Fara USR avem un viitor sinistru. Cei care se bucura ca Iohannis ramane presedinte dau dovada de lipsa de educatie sau sunt partasi la operatiunile PNL-ului de subminare a economiei nationale. Asta va deveni evident in lunile ce vor urma.
      • +11 (31 voturi)    
        Marş la coteţ (Vineri, 22 noiembrie 2019, 11:38)

        fokerul [utilizator] i-a raspuns lui Sarmat

        pesedistule deghizat! Vrei să antagonizezi USR cu PNL după cum văd. Noi ăştia de pe aici avem mai mulţi neuroni dacăt tine şi Veorica ta şi ne dăm seama de şmecheriile voastre kgb-iste
      • -5 (11 voturi)    
        Fără Oameni Noi in USR (Vineri, 22 noiembrie 2019, 11:56)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Sarmat

        Doar cu Steliani, Drulee, Năsui nu merge USR in Directia Buna !
      • +1 (9 voturi)    
        Zau ...? (Vineri, 22 noiembrie 2019, 14:32)

        blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Sarmat

        Pai da, PNL deja e banuit ca 'submineaza economia nationala' dupa nici doua saptamani, pe cand psd in cativa ani a terminat si economia si justitia, a instaurat legea bunului plac in administratie, a asezat clientela politca si a supt puternic , plus ca se declara antieuropeana, anti USA si in general antidemocratica .Asta nu e evident pt unii , se pare , unii care traiesc cu nasul in A3 si habar n-au ce e in lumea reala , dar fac procese de intentie altora . Esti pro-USR ?! Ce-o mai fi si asta , fanatism de partid sau in particular , ca nu stiu ca oficial USR- pe care il votez si eu -sa aiba asemenea pozitii .
        • +1 (3 voturi)    
          . (Vineri, 22 noiembrie 2019, 15:49)

          Sarmat [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

          Sigur nu esti oficial al USR.
          • +2 (4 voturi)    
            Of course... (Vineri, 22 noiembrie 2019, 18:31)

            blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Sarmat

            dar am inteles unde bati...nu cred totusi ca vreun oficial al USR face asemenea afirmatii, iar d-ta cred ca esti intr- o mare confuzie. Asta daca n-o faci deliberat spre a antagoniza PNL cu USR , lucru foarte urat .
            • +3 (3 voturi)    
              Sarmat -ul este un troll psd-ist (Vineri, 22 noiembrie 2019, 20:44)

              AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

              Si da, rolul lui este antagonizeze USR si PNL si sa bage soparle.
    • +1 (21 voturi)    
      Nu se rezolva nimic (Vineri, 22 noiembrie 2019, 10:51)

      Jolly Roger [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Nu partidul in sine e de vina, ci oamenii din el.
      Pana cand oamenii nu vor fi trasi la raspundere, degeaba dizolvi psd-ul. Vor migra, se vor transforma si vor face mai departe ceea ce stiu. Probabil sub un alt nume, dar tot cu trei trandafiri!
      • +9 (17 voturi)    
        Sa-l vad eu dizolvat (Vineri, 22 noiembrie 2019, 11:23)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

        si mai vorbim. You dig?!
  • -11 (37 voturi)    
    Sondaj incomplet !!! (Vineri, 22 noiembrie 2019, 10:21)

    gmb72 [utilizator]

    As fi vrut sa completez sondajul, dar lipsesc doua optiuni absolut esentiale:

    Da - Împotriva lui Iohaniis
    Da - Împotriva lui Dancila... - asta e optiunea pe care as fi ales-o...

    Nu am cum sa votez PENTRU un om, care nu difera de Dancila decat printr-un nivel cultural mai ridicat, în rest, aceeasi incompetenta manifestata in exercitarea unei functii politice....
    De aia staff-ul său electoral a si refuzat cu obstinatie orice confruntare electorala intre cei doi: lumea, nu ar prea fi vazut nicio diferenta....
    Pai cum Dumnezeu, ai PSD doborat la pamant dupa europarlamentare, si in conditiile in care sustii sus si tare ca au guvernat impotriva romanilor (si asa e, de 30 de ani sunt o hidra care sug tara asta pana ne omoara pe toti...), nu esti in stare sa-i termini de tot, ba mai mult, le permiti sa se redreseze sa ajunga chiar sa ne dea emotii, ca pe 24 mai o persoana care pare analfabeta functional, poate ajunge presedintele Romaniei ?!?

    Asadar, nu am cum sa votez PENTRU Iohannis, dar nici nu am cum sa stau acasa...
    Completati, va rog, chestionarul, sa pot participa si eu la sondaj si ca mine, inca probabil cateva sute de mii de romani !
    Multumesc.
    • +4 (14 voturi)    
      Visezi, (Vineri, 22 noiembrie 2019, 10:44)

      mazzola [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

      ca sint sute de mii..........
      • +11 (17 voturi)    
        asa este... (Vineri, 22 noiembrie 2019, 11:28)

        gmb72 [utilizator] i-a raspuns lui mazzola

        ...de fapt, impotriva lui Dancila sunt vreo 10 milioane in tara si vreo 3,5 in strainatate. Doar ca aia din tara, sunt si cam putori....
    • +15 (23 voturi)    
      Nu e putin exagerat (Vineri, 22 noiembrie 2019, 10:59)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

      sa speri la cine stie ce mega candidat - cult, imaculat, samd ? Asta e Romania, avem de ales intre 2 candidati care nu sunt nemaipomeniti, dar intre care nu se poate pune semnul egalitatii, cu toate manipularile PSD.

      Eu nu vad cu ochi buni nihilismul asta, gen "toti sunt niste jigodii". Nu ca n-ar fi, dar si jigodismul asta e in diverse grade. De ce nu imi place nihilismul asta ? Fiindca e arma preferata a comunistilor, atunci cand sunt prinsi in offside. Am avut gulag? Da, dar uite, si americanii au somaj, dorguri, samd. Desi chestiile nu se compara, e usor sa ii minti pe unii ca diferentele nu sunt atat de mari, si la o adica nu conteaza. Una e sa iei oameni din propriul popor si sa ii ucizi in Siberia doar pentru a-ti intari pozitia politca si a induce teroare, si alta e somajul sau alte probleme. In definitiv, care era nivelul de trai in URSS si care in America ?

      Tot asa, inducerea ideii ca Iohannis e tot aia cu Viorica e un atac direct la gandirea mea critica. . Nu contest ca Iohannis are probleme, ca si-a tras partea ca primar al Sibiului, ca PNL e tot un fel de PSD. Dar, jigodismul e in grade. Ce a facut Dragnea si gasca lui este fara precedent.

      Si acum vine partea interesanta, pentru noi, votantii: jigodismul astora este si din cauza noastra. Am dat vreodata un semnal clar ca nu vrem jigodii, ca nu toleram nenoricirile lor ? Nu prea, doar punctual, atunci cand ne-a ajuns cutitul la os, respectiv ordonantele.
      Sa stai acasa, "ca nu ai cu cine vota", e ca si cum ai spune Iohannis, care si-a vazut de treaba in primul mandat, exact cat i-au permis atributiile, e tot aia cu Dancila, interpusa unui grup infractional organizat.

      Ideea ar fi sa dam un semnal. Statul acasa mi se pare un semnal ambiguu. Am putea intelege ca, da, iti doreai un candidat mai bun in turul 2 dar foarte bine se poate intelege ca nu iti pasa ori ca nu vezi mare diferenta intre Dancila si Iohannis. Daca e ultima, te asigur, PSD isi freaca mainile de bucurie si ei asa vor interpreta.
    • +7 (15 voturi)    
      Unde ai vazut tu, pe buletinul de vot, (Vineri, 22 noiembrie 2019, 11:04)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

      aceste optiuni ?
      Daca tie ti se pare ca KWJ "nu difera de Dancila decat printr-un nivel cultural mai ridicat, în rest, aceeasi incompetenta manifestata in exercitarea unei functii politice", atunci...
      • -3 (15 voturi)    
        Si totusi... (Vineri, 22 noiembrie 2019, 11:37)

        gmb72 [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        Daca KWJ era mai competent, Dragnea nu incaleca Romania trei ani, din toate pozitiile si cu toate perversiunile posibile.
        Presedintele are (inca) multe puteri, indirecte insa, si TOATE LEGALE, KWJ s-a limitat doar sa apeleze la Curtea Constitutionala, nu i-a dat prin cap si nici nu a stiut sa-si aleaga colaboratori care sa-l ajute sa termine odata cu hidra asta comunista, numita PSD ! Am avut o ocazie unica, care s-a pierdut...Degringolada PSD de dupa europarlamentare, pe fondul ilegalitatilor ANTINATIONALE comise de acest pseudopartid, erau suficiente motive sa fie LEGAL, desfiintat. Dar, omul pus de KWJ in fruntea SRI n-a fost capabil sa culeaga suficiente probe sa poata rezista in instanta....
        Iar KWJ trebuia sa inteleaga ca a pus o carpa in fruntea SRI, atunci când, in preajma zilei de 10 august 2018 primea note informative ca "nu vor fi violente", apoi, am vazut toti la TV o organizare de gherila ireprosabila a jandarmeriei cu huliganii, organizare secreta ANTICONSTITUTUONALA pe care nu a sesizat-o nimeni...Iar KWJ a mentinut carpa la servicii...
        Dragnea si sleahta lui ne-a regulat pe toti, si pentru ca mediocritatea lui KWJ si a oamenilor lui, a permis asta....
        NU STATI ACASA ! A sta acasa, inseamna a da un vot PSD-ului.
        Doar ca, asta e, dupa 30 de ani, am construit o tara in care nu mai alegem raul cel mai mic, ci prostul mai descuiat....
        • +6 (6 voturi)    
          Johannis a folosit parghiile legale (Vineri, 22 noiembrie 2019, 12:38)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

          Cam tardiv, dar le-a folosit.
          oricat ai fi de incrancenat contra lui Dragnea sau PSD, trebuie folosite parghiile legale (si nu cele in stil mafiot, cu care au umblat altii).
  • +6 (18 voturi)    
    multi nu merg la vot (Vineri, 22 noiembrie 2019, 10:28)

    ..13 [utilizator]

    Cel putin asa arata pana acum sondajul.

    Cat despre votatul impotriva - nu exista asa ceva!
    Iei ceva inainte, sau dupa, si pui stampila pe un singur catindat!

    Poti sa mergi la vot si sa iti anulezi votul - nu este mare lucru, dar este drept ca nici nu prea ajuta.

    Imi pare rau ca in 2014 Presedintele a ales sa nu fie jucator - o sa reiau ceea ce am spus si atunci: situatia internationala iti cere sa fii jucator si astazi se vede si mai clar, nici nu imi imaginam atunci ceea ce avea sa se intample din 2014 pana in 2019...

    Offf astept cu mare interes alegerea finala - cred ca o sa vedem iarasi scoruri la mustata.
    • +7 (19 voturi)    
      Asta daca esti in clasa 8-a (Vineri, 22 noiembrie 2019, 11:25)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      si de-abia incepe sa-ti creasca mustata.
      In rest, Vasilica va manca o papara istorica!
      • -6 (10 voturi)    
        Exact (Vineri, 22 noiembrie 2019, 13:37)

        Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        Cu iohannis pe post de galbenus... :) :)
    • -5 (15 voturi)    
      inca 5 ani de somn (Vineri, 22 noiembrie 2019, 12:30)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Eu gandesc asa. Daca 5 ani de zile, KWI n-a facut mai nimic nici intern nici extern cand stia ca va candida pentru un al doilea mandat, va dati seama cat de mult va fi interesat sa faca ceva in al doilea mandat cand stie ca oricum nu va mai putea candida.
      Vin 5 ani de vacante pentru KWI. Tara va fi condusa de fapt de consilierii lui pesedisti gen Mihalache asa cum a fost condusa si pana acum.
      E amuzant sa vezi romanii mergand disperati sa voteze anti psd votand de fapt un alt pesedist :)))
      • +2 (6 voturi)    
        Aiiurea. Alta fumigena psdista (Vineri, 22 noiembrie 2019, 15:40)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

        Vorbesti numai si numai de KWJ.
        Ok, o votezi pe VVD. Foarte bine, alegerea ta.
        Dar cum poti sa spui despre KWJ ca e psdist ?
        Vezi, asa iti pierzi credibilitatea.
        • -2 (4 voturi)    
          nu votez (Vineri, 22 noiembrie 2019, 16:36)

          Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui midufi

          my friend, n-o sa votez nulitatile astea doua nici in 1000 de ani.
          faptul ca-l detest pe stimabilul usele nu inseamna ca votez viorica.
          dar da, KWJ e cel putin la fel de pesedist precum viorica si clar unul din cel mai convenabil presedinte pentru PSD.
          iar voi acum mergeti si votati USL de frica USL-ului ca oile.
          • -1 (3 voturi)    
            deci preferi sa-i dai o sansa Vioricai (Vineri, 22 noiembrie 2019, 21:13)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

            Adica sa-i oferi sanse unei analfabete sa te reprezinte in calitate de sef al statului?
      • 0 (0 voturi)    
        iar propaganda a3-psd cu vacantele? (Vineri, 22 noiembrie 2019, 21:12)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

        Faptul ca Iliescu nu schia a fost un lucru bun? Faptul ca Constantinescu a fost o momaie l-a facut un presedinte mai bun?
        Mai lasa-ne cu textele de manual Pravda. Klaus a facut tot ce a putu si cum a putut in conditiile date. Iar vacantele lui nu au fost in timpul OUG13(ia vezi unde era Dragnea atunci) sau in timpul lui 10 august(v. madam Vio) nu numarul de zile de vacanta conteaza ci cand le iei. Dar asta doar oamenii cu ceva in cap stiu sa discearna nu votantii PSD-ului.
    • +4 (8 voturi)    
      Fereasca Dumnezeu! (Vineri, 22 noiembrie 2019, 13:59)

      Nonidem [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Daca-fereasca Dumnezeu-se va intampla cum prevedeti-scor la mustata-va fi dezastru!Pentru ca ar remonta PSD,ar legitima pe stupida si obraznica asta consolidandu-i rolul in partid,ar reincepe o contraofensiva generala contra Guvernului clamand urbis et orbis ca poporul il iubeste,ca a fost un accident datorat tradarii si hai din nou la lupta cea mare,sa alungam nazistul!Incredibil la o natiune normala ce influenta maligna au avut fake news-urile si abjectia PSD!
  • +2 (4 voturi)    
    Nu scriu aici pentru alti (Vineri, 22 noiembrie 2019, 15:02)

    Observatory [utilizator]

    gândesc ca este prematur sa zboare PSD ul din viața noastră.
    Pe teritoriul țării , trăiesc acum cei cu dragostea și Nostalgia comunismului. Cine sunt ei ?
    cei care mai plâng la mormântul lui Ceashka au și aliați , noua generație de socialiști , cu Concepții de comunism modern.
    Este o maladie noua, inventata de foști iubitori ai comunismului clasic ( profesori in scoli, in loc sa predea fizica sau l. romana , ei povestesc la copii ideologia comunista, toți egali și sa omoram pe cei bogați )
    Un fost iubitor al celui mai iubit, îmi spunea zilele trecute “ D’le , acești comuniști , ne-a învățat carte !”
    Pai, sa nu
    Mi se suie sângele in cap cu aceste mentalități !
  • 0 (6 voturi)    
    alegeri (Vineri, 22 noiembrie 2019, 15:47)

    lisandra [utilizator]

    O realizare a presedintelui Romaniei, in toti acesti ani, in politica interna, sociala, invatamant, cultura, in politica externa, in orice domeniu, poate cineva sa ne spuna? Dezbinare, ura, aroganta, slaba pregatire, prestanta mediocra, ignoranta, sfidare si dezgust la tot ceea ce inseamna romani si Romania, avem din belsug!
    Cata incredere i-a acordat acest popor, tolerant si ingaduitor si, cata dezamagire !Am sperat ca vom avea un presedinte care sa ne reprezinte cu decenta, demnitate si mandrie nationala.
    Avem un presedinte lipsit de eleganta, fara bun simt, inversunat impotriva femeilor, pe care nu le respecta, care a acceptat si incurajat exprimarea vulgara, intoleranta si agresivitatea, violenta verbala si, nu numai, impotriva celor cu alte pareri. Este trist, acest presedinte ne-a pacalit cu trandafirii si atentia tandra acordata sotiei..
  • -1 (5 voturi)    
    Am votat cu Tapu' ca sa nu fie ilici (Vineri, 22 noiembrie 2019, 18:58)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Am votat cu ilici ca sa nu fie Vadim...
    Am votat cu Basescu sa nu fie Nastase sau Geoana...
    Am vota Johanis sa nu fie Monta...
    De fiecare data am votat ,,raul cel mai mic'', si cu toate astea, raul cel mai mic nu a insemnat nici infrastructura, nici sanatate , nici educatie, doar promisiuni desarte...
    Asa ca m-am saturat sa tot votez raul cel mai mic, dar de fapt sa nu se intample nimic, de data aceasta voi vota raul cel mai mare, o proasta, dar odata si odata tot trebuie rupta pisica, adica marota cu raul cel mai mic.
    • 0 (2 voturi)    
      daca te uiti in istoria recenta (Vineri, 22 noiembrie 2019, 21:20)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      Romania nu stat pe loc, mai ales din 2007 incoace.
      Si da, ai votat corect de fiecare data. Daca nu crezi, imagineaza-ti o tara condusa de Vadim, inlocuieste Vadim cu Olguta, pune-i fata Vioricai si ai acelasi rezultat.
      Votezi Viorica, e dreptul tau, dar de fapt votezi PRM-ul. Sa-ti fie de bine!
    • 0 (0 voturi)    
      Am Progresat (Vineri, 22 noiembrie 2019, 22:18)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      Doar ca sa scapam de FSN aka P$D Ciuma Rosie