Viorica Dăncilă se răzgândește legat de 10 august: Da, am spus atunci că seamănă cu o lovitură de stat, am văzut pe urmă că nu a fost o lovitură de stat

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 21 noiembrie 2019, 20:17 Actualitate | Politic


Violente ale jandarmilor
Foto: Stirile ProTV
La un an și 3 luni de la evenimentele din 10 august, Viorica Dăncilă nu mai consideră că a fost o lovitură de stat, așa cum a susținut. Ea a declarat, joi seară, că a "văzut" apoi că nu a fost o lovitură de stat, dar întrebată insistent de jurnaliști când și-a dat seama de acest lucru, a evitat constant să răspundă: "Chiar vreți să vorbim doar de 10 august?".

Întrebată în conferința de presă dacă a citit raportul Jandarmeriei legat de 10 august, Viorica Dăncilă a spus că "nu trebuie să venim noi cu scenarii sau cu alte interpretări" și că trebuie văzut ce va spune justiția.

"Haideți să vedem ce va spune justiția și cei care se fac vinovați să se prezinte în față legii și să fie pedepsiți conform normelor legale. O parte din ceea ce s-a desecretizat în raport vine în sprijinul celor afirmate înainte", a declarat Dăncilă în conferința de presă convocată pentru a-și "prezenta prioritățile sale pentru mandatul de președinte al României".

Chestionată dacă își menține declarațiile că ceea ce s-a întâmplat în 10 august a fost o lovitură de stat, Viorica Dăncilă a răspuns: "Cred că entitățile menționate în acet raport trebuie să dea acest răspuns. Da, am spus atunci că seamănă cu o lovitură de stat, având în vedere că s-a încercat intrarea în Palatul Victoria. Am văzut pe urmă că nu a fost o lovitură de stat".

Întrebată dacă crede, deci, că a fost sau că nu a fost lovitură de stat, Viorica Dăncilă a evitat să răspundă, susținând că a răspuns deja și că "sunt lucruri mai importante de discutat, precum candidatura la președința României".

"Am răspuns legat de evenimentele din 10 august și eu cred că este corect să vedem ce spune justiția, pentru că nu putem face noi aceste aprecieri. Justiția este făcută de către judecători”, a spus Viorica Dăncilă.

Întrebată când și-a dat seama că nu a fost lovitură de stat, Dăncilă a răspuns: "Chiar vreți să vorbim doar de 10 august? Să mai avem și alte teme. De ce nu mă întrebați de 10 august anul acesta, când oamenii au protestat normal și au înțeles să se delimiteze de grupurile violente?".

Ea a refuzat, de asemenea, să spună unde anume era atunci în concediu, a ținut să sublinieze că nu are "nicio legătură cu dosarul 10 august" și acuzându-i pe jurnaliști că încearcă să îi găsească o vină.

Raportul privind intervenția în forță a Jandarmeriei la mitingul din 10 august 2018 a fost desecretizat în urmă cu o săptămână și poate fi folosit acum de către DIICOT în cercetarea penală. Raportul va putea fi făcut public la finalul anchetei procurorilor, spunea ministrul de Interne Marcel Vela.

Aproape 800 de protestatari au depus plângeri penale împotriva jandarmilor, după violențele de la mitingul diasporei din 10 august anul trecut. Șefii din Jandarmerie au fost puși sub acuzare în acest dosar pe 21 septembrie 2018, fiind acuzați de abuz în serviciu, participaţie improprie la purtare abuzivă, participaţie improprie la fals intelectual, participaţie improprie la uz de fals. Alături de șefii din Jandarmerie a fost pus sub acuzare, la acel moment, și secretarul de stat în MAI Dan Mihai Chirică.

Până acum au fost audiați peste 1.100 de martori şi sute de victime ale violenţelor. Doar o parte dintre documentele emise de structurile Ministerului de Interne au fost declasificate însă şi au ajuns la procurori.

De partea cealaltă, 160 de membri ai forţelor de ordine au reclamat şi ei că au fost agresaţi de demonstranţi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7115 vizualizari

  • +24 (26 voturi)    
    hahaha (Joi, 21 noiembrie 2019, 20:33)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    " am spus ca el e criminalul... dar acum imi dau seama ca nu credeam asta. "

    ce VACA PROASTA !
  • +27 (29 voturi)    
    Doamne fere (Joi, 21 noiembrie 2019, 20:33)

    mitg [utilizator]

    Orice om este mai destept ca asta.
    • +10 (12 voturi)    
      Chiar si Carmen Dan? (Vineri, 22 noiembrie 2019, 1:21)

      Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      sa nu zic Danut Andrusca :))
    • +3 (3 voturi)    
      this... (Vineri, 22 noiembrie 2019, 10:02)

      dcotoara9 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      made my day :))
  • +13 (13 voturi)    
    Un an şi opt luni? (Joi, 21 noiembrie 2019, 20:51)

    Soarele [utilizator]

    Ştiu că doamna VVD încearcă să câştige alegerile de anul trecut, dar văd că şi HotNews publică un comentariu al dânsei din aprilie 2020!
  • +16 (16 voturi)    
    pai grupurile violente voi le-ati adus, PSeDeilor (Joi, 21 noiembrie 2019, 21:03)

    qwerasdf [utilizator]

    agitatorii erau jandarmi imbracati in civili

    ultrasii aia din galeriile de fotbal au mai multa demnitate decat viermii aia de jandarmi din piata
  • +19 (19 voturi)    
    Pai nu te-ai dus tu la UE sa le explici repede (Joi, 21 noiembrie 2019, 21:09)

    Mihai Bucur [utilizator]

    ca a fost lovitura de stat si ca bine ne-au facut jandarmii potopindu-ne, pe noi ăștia dă p-acilea si pe ăștia dă veniră din diaspora sa dea jos guvernu'? Atunci n-ai asteptat sa vezi ce zice justitia. Cica nu-ncercati sa dezinformati și sa ma legati pă mine dă chestia asta ca io stiu dă la Olguta ce sa va zic si va rîd in nas. Baaaah, minte asta omul in fata si nu poti sa revii cu intrebari, care ar demonstra ca minte, ca sare dulaul ei preferat Steriu si te opreste ca cica nu-i interviu. Hai ca asta baga lumea-n spital.
  • +17 (17 voturi)    
    ieri n-am mintit dar azi recunosc ca am mintit (Joi, 21 noiembrie 2019, 21:15)

    mnicku [utilizator]

    tuta asta nu mai stie pe carare umbla

    Gica Petrescu avea o vorba:

    " pe langa drum ,
    pe langa gard ,
    tine-ma doamne
    sa nu cad "

    i se potriveste de minune
  • +2 (2 voturi)    
    Si 8 luni ?! (Joi, 21 noiembrie 2019, 21:25)

    Popescu19 [utilizator]

    Si 8 luni ?!
  • +20 (20 voturi)    
    nu (Joi, 21 noiembrie 2019, 21:28)

    naenae [utilizator]

    oare mai vrea cineva sa asculte ce are madam asta de debitat?
    • +11 (11 voturi)    
      E vopsita... (Joi, 21 noiembrie 2019, 22:50)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui naenae

      altminteri, nimic!
  • +15 (17 voturi)    
    Ohoho ce hahalera!!! (Joi, 21 noiembrie 2019, 23:07)

    Dalinar [utilizator]

    Bey postaci psdisti, inca va mai mandriti cu pavianca voastra proasta???!!!!
  • -11 (19 voturi)    
    nu stiu ce e mai rau (Joi, 21 noiembrie 2019, 23:07)

    john06 [utilizator]

    raspunsul Vioricai sau raspunsul "asa am considerat la acel moment" al lui Klown.
    • +8 (12 voturi)    
      Omul prost e Cel Mai Rau (Vineri, 22 noiembrie 2019, 0:28)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui john06

      O sa ai numai de pierdut daca te asociezi cu Prostul, sa-ti mai fie si sef, ai dat de dracu!!
    • +6 (8 voturi)    
      Este simplu de aflat. (Vineri, 22 noiembrie 2019, 2:01)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui john06

      Care au fost/sunt consecintele pentru "asa am considerat la acel moment" si cele pentru "asa am spus atunci".

      Inca un indiciu: asa a spus atunci partenerilor europeni, incercand sa-i minta.

      Acum este randul tau sa gandesti si sa decizi ce este mai rau.
      • 0 (2 voturi)    
        pai am decis (Vineri, 22 noiembrie 2019, 14:03)

        john06 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        amandoi sunt prosti,simplu,iar cei care il voteaza pe unul sau pe altul,sunt niste fanatici,care voteaza de fapt acelasi lucru de ani de zile.
        pnl+psd aceeasi mizerie.
  • +9 (9 voturi)    
    intrebari pt dna Dancila (Vineri, 22 noiembrie 2019, 0:01)

    Razvan_M [utilizator]

    1. Ati stiut ca Jandarmeria pregatea interventii violente impotriva manifestantilor anti-PSD pentru ziua de 10 August 2018?

    2. De ce liderii PSD au cautat sa plece din Bucuresti in acea zi?

    3. A existat premeditare din partea Jandarmeriei pentru declansarea unor violente?
  • +12 (12 voturi)    
    Ipocrizie si fatarnicie... (Vineri, 22 noiembrie 2019, 0:31)

    morometu [utilizator]

    A sustinut ca a fost lovitura de stat , a dezinformat UE cu scrisorile ei, a tinut-o pe aia sa nu desecretizeze dosarul si acum... e spalata cu perwoll !
  • +2 (2 voturi)    
    minte (Vineri, 22 noiembrie 2019, 10:43)

    Ilidia [utilizator]

    Minte de ingheata apele, stia f. bine ce se intampla...
  • +2 (2 voturi)    
    Cetatenii unei tari nu pt pot da lovituri de stat (Vineri, 22 noiembrie 2019, 12:32)

    Coco Whistle [utilizator]

    Infractorui care acapareaza aparatul de atat, un om care decide listele ptr parlamentari ca si aparatul guvernamental, da. Cineva trebuie sa raspunda cu ani buni de inchisoare. Sa nu uitam in romania, acesti burghezi au mai folosit armata, militia, minerii impotriva cetatenilor, a iobagilor, a populatiei...trebuie sa plateasca altfel institutiile se incrimineaza.