Lia Olguța Vasilescu: Dacă cineva a înțeles alt lucru prin afirmația despre Iohannis, îmi cer scuze public

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 17 noiembrie 2019, 19:44 Actualitate | Politic


Lia Olguta Vasilescu
Foto: Agerpres
Lia Olguța Vasilescu a anunțat că își cere scuze public, în cazul în care cineva a înțeles altceva prin afirmația pe care a făcut-o despre Klaus Iohannis. Șeful de campanie al PSD a precizat că nu a vrut să lezeze sentimentele comunității evreiești, care a fost cea mai afectată de ororile naziste.

„Prin afirmatia facuta duminica seara: "Domnul Klaus Johannis cred ca se vede deja sef de lagar de concentrare să reeducă acolo PSD-istii", nu am vrut, sub nicio forma, sa lezez sentimentele comunitatii evreiesti, care a fost cea mai afectata de crimele si ororile perioadei naziste. Daca cineva a inteles alt lucru, imi cer scuze public! Am vrut doar sa apar sentimentele a peste doua milioane de membri si simpatizanti PSD care nu trebuie sa fie considerati vinovati ca voteaza cu un partid democratic!”, a scris Olguța Vasilescu, duminică, pe Facebook, potrivit Mediafax.

Deputatul PSD a adăugat că „dezbaterile electorale trebuie sa aiba limite si eu sunt prima care imi cer scuze daca se consideră că s-a ajuns prea departe!”.

Lia Olguța Vasilescu a declarat că președintele Klaus Iohannis probabil deja se vede „șef de lagăr de concentrare” unde ar fi închiși social-democrații, pentru reeducare. Afirmația vine în contextul în care șeful statului a spus în mai multe rânduri că e în război cu PSD.

„Domnul Klaus, cred deja se şi vede şef de lagăr de concentrare şi toţi PSD-iştii băgaţi acolo la reeducare”, a declarat Lia Olguţa Vasilescu, la Antena 3.

În acest context, organizația ActiveWatch a anunțat că va sesiza Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD) și Consiliul Național al Audiovizualului (CNA) în legătură cu declarațiile Liei Olguța Vasilescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















19645 vizualizari

  • +32 (44 voturi)    
    . (Duminică, 17 noiembrie 2019, 19:56)

    ak33 [utilizator]

    deci altii sunt de vina , tipic psd
    • +20 (28 voturi)    
      Olguta Pauker (Duminică, 17 noiembrie 2019, 20:51)

      contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      A compara PSD-istii cu evreii ucisi în lagarele de exterminare a nazistilor este si mai grav, întinînd memoria istoriei unei etnii.
      Individa e si proasta dar si rea si limitata (ceea ce, p^na la urma, e un pleonasm).
      Oribilul nu-i înfricoseaza pe PRM-istii emigrati în PSD (a doua lor casa).
      Nici o subtilitate ; doar vechile metode KGB-iste a bolsevicilor din anii '40.
      Iesiti la vot, si acum si la anu' !
      PSD-ul trebuie sa dispara, altfel România va mai suferi înca 70 de ani tortura unor descreierati.
      • +15 (19 voturi)    
        ce pretentii sa avem ? (Luni, 18 noiembrie 2019, 0:13)

        gica_ultra [utilizator] i-a raspuns lui contributor.bis

        vine din prm ... se pare ca multi au uitat asta ...
    • +2 (10 voturi)    
      LOV ceo la Crucea De Piatra (Duminică, 17 noiembrie 2019, 22:04)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      Daa !!!! LOV poate aduce PIB ul Romaniei pe Inalte Culmi DOAR de acolo !
    • 0 (2 voturi)    
      Nimic (Luni, 18 noiembrie 2019, 13:50)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      Nimic din ce fac mafiotii astia nu e in neregula. Nu au comunicat eficient...
  • +34 (44 voturi)    
    Stii ce am.... (Duminică, 17 noiembrie 2019, 19:59)

    astronaut [utilizator]

    inteles noi (cineva) , ca daca esti proasta ar trebui sa stai acasa , ca asa sade bine PROSTILOR , nu sa iasa in fata (deasupra ca rahatul ) !
    • +19 (23 voturi)    
      O comunistă împuțită! (Duminică, 17 noiembrie 2019, 20:51)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui astronaut

      Consideră că "avutul obștesc" le aparține.
  • +24 (26 voturi)    
    Nu am nimic cu votantii PSD! (Duminică, 17 noiembrie 2019, 20:13)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Nu am nimic cu votantii PSD, sunt cetateni ca mine si ca tine. Si nici KWI nu are. Dar am ceva cu conducerea PSD formata din reprezentantii agresivi si agramati ai interlopilor din Romania, unii deja la Rahova. Ati tras Romania inapoi cu ani buni, si pentru asta ar trebuie sa fiti la Rahova impreuna cu Dragnea. Mai aveti glas? Nu va e rusine? Olguta -marlania aduse la cote maxime.
  • +26 (32 voturi)    
    Romanii sunt rezistenti oricum pt ca mandri (Duminică, 17 noiembrie 2019, 20:19)

    ranuhasu [utilizator]

    A, ai vrut doar sa ne insulti pe noi, restul, inteleg
  • +29 (37 voturi)    
    Wow (Duminică, 17 noiembrie 2019, 20:20)

    feroviarul123 [utilizator]

    Ce trebuie sa înțelegem din aceasta declarație? Ca noi am înțeles ca l-ai făcut nazist cum l-ați făcut de 5 ani de zile de când v-a luat ciolanul. Pe viitor , daca mai exista viitor pentru tine încearcă sa gândești înainte sa deschizi gura. Daca nu poți, citește dupa fițuici.
    • +6 (10 voturi)    
      Eventual in (Luni, 18 noiembrie 2019, 8:19)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      ... engleza aia de la Craiva, prazareza, nu?!
      Sora limbii franceze invatate la aceeasi scoala!
      Vai de mama ta, olteanca ....asa!
  • +23 (29 voturi)    
    dna olguta (Duminică, 17 noiembrie 2019, 20:25)

    zigot [utilizator]

    o fi inteles ceva?
  • +18 (22 voturi)    
    volguta (Duminică, 17 noiembrie 2019, 20:44)

    sile1 [utilizator]

    Vizavi de afirmatia ei si de retractarea ulterioara a celor afirmate ,mahalagioaca asta mica aplica o tehnica smechereasca care suna cam asa :

    - Daca tine,tine,daca nu,am glumit,imi cer scuze !

    Uite ca la aia desteptii n-a tinut dar s-ar putea sa tina la prostovani si mai mult ca sigur ca asta era si intentia ei !!
  • +12 (18 voturi)    
    olguta mostenitoarea lui Vadim (Duminică, 17 noiembrie 2019, 20:54)

    buha [utilizator]

    olguta nu uita ca vine din partidul lui Vadim.
    probabil ca mai traiesc inca un numar de alegatori din bazinul PRM si olguta vrea sa si-i asume
  • +8 (12 voturi)    
    Vadimutza (Duminică, 17 noiembrie 2019, 21:18)

    dmnt [utilizator]

    Daca candida Olguta la presedentie era o campanie incinsa. Ea este tot ce poate fi mai aprropiat de VADIM.
  • +10 (12 voturi)    
    ... (Duminică, 17 noiembrie 2019, 21:28)

    dumnezeu [utilizator]

    alt lucru decît ce, vulvuțo?
  • +10 (14 voturi)    
    Siktir (Duminică, 17 noiembrie 2019, 22:32)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ce se putea intelege decat UIASA MARSAVIE ticaloasa de care a dat dovada aceasta lepadatura vadimista?
  • +9 (13 voturi)    
    mesaj penrtru pesedisti (Duminică, 17 noiembrie 2019, 23:11)

    Atlantic [utilizator]

    lo vasilescu si vv dancila sunt printre cei care fac de ras
    cele doua milione de pesedisti invocati in asa zisele "scuze"
    Scapati de ele!
  • +8 (12 voturi)    
    vulvuta (Luni, 18 noiembrie 2019, 1:11)

    U_swamp [utilizator]

    ...nici mata nu stii ce spui... n-ai invatat tot de la VC Tudor...el nu facea baletul asta dizgratios...
  • +5 (9 voturi)    
    proasta (Luni, 18 noiembrie 2019, 7:15)

    clujanu [utilizator]

    Ea stie ca Dancila e proasta. Stie si PSD-ul. Olguta nu are argumente sa o sustina, dar a primit sarcina de la partid si de la sotul ei. Vorbeste prostii ca sa eclipseze
    prostia stralucitoare a lui Dancila.
  • -2 (6 voturi)    
    Daca v-ati gandit la ce m-am gandit eu (Luni, 18 noiembrie 2019, 8:25)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Sa va fie rusine!
  • +4 (8 voturi)    
    Partid democratic ? (Luni, 18 noiembrie 2019, 9:00)

    Popescu19 [utilizator]

    "...care nu trebuie sa fie considerati vinovati ca voteaza cu un partid democratic!”

    Care partid democratic ?!
    Cel care modifica legile ca sa-si scape seful de inchisoare ?
  • +6 (6 voturi)    
    Cum adica . . . . (Luni, 18 noiembrie 2019, 11:17)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . sa se inteleaga altceva decat ce ai scos pe gura aia spurcata? S-a inteles exact ce ai spus: ca Iohanes fiind neamt vrea sa fie kapofuhrer in lagarul de concentrare care se cheama Romania. Pentru a va aduna pe voi langa Gragnea, pentru potlogariile facute cat ati fost tari si mari,ajung închisorile din Romania . Dar nu ai voie sa te exprimi in campania electorala nici macar in gand, despre holocaust. Cred ca nici macar nu stii ce inseamna!