​Iohannis: Eu nu sunt cu PSD în vreo competiţie electorală, eu sunt cu PSD în război

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 20:53 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Facebook
Preşedintele Klaus Iohannis, care candidează pentru cel de-al doilea mandat, a declarat sâmbătă, la o întâlnire electorală organizată în municipiul Bistriţa, că el nu se află în competiţie electorală cu PSD, ci în război cu acest partid, motivul fiind acela că social-democraţii au guvernat „împotriva românilor”, scrie Agerpres.

„Eu nu sunt cu PSD în vreo competiţie electorală, eu sunt cu PSD în război, noi suntem cu PSD în război, şi asta nu pentru că noi suntem aşa răi, pentru că ei au fost răi cu românii. PSD a guvernat împotriva românilor, PSD a venit la putere cu promisiuni mari şi, nici nu a ajuns bine în Palatul Victoria, a început să încerce să subjuge justiţia, să acapareze marile sisteme publice. PSD a atacat democraţia din România - este inadmisibil, a fost inadmisibil şi rezultatul este cel pe care l-au meritat: au fost înlăturaţi de la putere”, a spus Iohannis.

El le-a spus celor aproximativ 2.000 de susţinători aflaţi în Sala Polivalentă din Bistriţa că acest război pe care îl poartă cu PSD nu s-a terminat şi că este important ca, printr-o prezenţă consistentă la urne, să fie câştigată bătălia din 24 noiembrie, pentru turul al doilea al alegerilor prezidenţiale.

„Am câştigat bătălii importante, dar războiul nu s-a terminat. Următoarea bătălie, una foarte importantă, se dă pe 24 noiembrie, în turul doi al alegerilor prezidenţiale. Şi da, contez pe voi, dar contez pe toţi românii pe care îi veţi mai convinge până atunci să iasă la vot. Românii care merg la vot, ei sunt adevăraţii eroi ai alegerilor. Alegătorul cu ştampila de vot în mână este eroul alegerilor. Convingeţi-l şi puneţi-l să meargă să voteze”, a afirmat candidatul susţinut de PNL.

Klaus Iohannis a adăugat că turul al doilea al prezidenţialelor „trebuie câştigat cu o majoritate covârşitoare, o majoritate care arată PSD-ului foarte clar unde îi este locul, şi anume în opoziţie”.


Preşedintele României a ajuns la Bistriţa în jurul orei 14.00, prima oprire fiind în centrul istoric al oraşului, lângă Biserica Evanghelică, unde a fost întâmpinat de peste 200 de persoane, care au ţinut să se fotografieze cu acesta sau să îi ceară un autograf.

Următoarea întâlnire a lui Klaus Iohannis a fost la sediul PNL Bistriţa-Năsăud, cu conducerea filialei judeţene şi cu mai mulţi primari, unde a fost aşteptat cu pâine şi sare de câţiva bistriţeni îmbrăcaţi în costum popular.

Klaus Iohannis s-a deplasat apoi, pe jos, spre Sala Polivalentă din Bistriţa, pentru întâlnirea cu susţinătorii săi, fiind însoţit de mai mulţi reprezentanţi de la vârful PNL: Rareş Bogdan, Robert Sighiartău, Alina Gorghiu, Dan Motreanu, Cristina Trăilă şi Ben-Oni Ardelean.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6888 vizualizari

  • +3 (15 voturi)    
    Locul PSD-ului? (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 20:59)

    BEDE [utilizator]

    Cred că mai bine de 50% din liderii din prezent ai P$D ar trebui să fie în închisoare. Dar pentru asta ar trebui ca P$D să fie în opoziție 8 ani, nu 4. Oare va ieși așa?
    Depinde mult de integritatea celor care vor fi la putere, în care eu totuși nu prea cred...
    • +1 (23 voturi)    
      razboi fara lupta? Iohannis putea s-o zdrobeasca (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 22:20)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      pe Dancila inttr-o dezbatere in direct.
      Dar s-a lasat dominat de dispret si mandrie.
      Iar sfatuitorii lui ? Da, maria-ta, foarte bine asa, sunteti genial, strategia perfecta.
      Ca asa-i traditia mioriticorientala.
      • 0 (6 voturi)    
        lupta e la urne, nu la TV (Duminică, 17 noiembrie 2019, 16:58)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

        Dancila vrea sa urle mai tare nu sa dezbata.
        Daca vrei se ii vezi gandirea in actiune da pe A3.
  • +2 (26 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 21:03)

    cucuveauamov [utilizator]

    presedintele tuturor romanilor in razboi cu o parte din ei? tare!
  • +1 (19 voturi)    
    pana la razboi cu PSD, nu mai scapa de Dancila... (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 21:04)

    demaGOGU [utilizator]

    ...care pare hotarata sa descinda marti seara la BCU ptr a'l infrunta pe marele...fricos.
  • -3 (17 voturi)    
    CORECT Klaus! (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 21:16)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...PSD-ul urmas demn al PCR-lui, cu beizadelele si neamurile comunistilor in toate varfurile cheie, trebuie sa ajunga la sub 10%. Doar rau au facut tarii, s-au imbogatit ca niste nababi din visteria statului, au furat, au dezinformat, au folosit fake newsul ca o arma politica, nepotismul, spaga, hotia, amantele in varfurile cheie, a fost politica lor actuala.
    Perfect Johannis, cu toleranta nu poti scapa de buruieni, de acesti dusmani a Romaniei normale.
    • +3 (21 voturi)    
      mda.... (Duminică, 17 noiembrie 2019, 3:35)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

      toti din politica din ro sunt "urmasi" ai fostului pcr...inlcusiv profesorasul asta cu 5-6 case...difera doar prin sigla partidului din care fac parte....majoritatea poporului ala are o mentalitate ""pcr-ista" , de asta ro a ajuns o mocirla umana din care nu o sa iasa niciodata..
  • -5 (17 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 21:33)

    [anonim]

  • +2 (22 voturi)    
    Ce ? (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 21:36)

    briciu [utilizator]

    Razboi viseaza asta ca el de 5 ani doarme sa l trezesca cineva si o sa si dea seama ca nu e nici un razboi doar in mintea lui odihnita !!
  • +2 (18 voturi)    
    razboi? (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 23:16)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    asta e din ciclul luati-l de pe mine ca nu stiu ce-i fac!
    ...razboi, pai du-te dupa adversar!!!!! asta duce razboi prin intermediul nostru, al votantilor????

    ah, da, conduce lupta din spate :)))

    ce imi este teama este ca din cauza inaptilor din stafful de campanie, ca de klaus n-am ce sa zic, e aerian rau ca sa nu zic altceva, o sa iasa tuta....

    de fapt ce sa mai zic, asa arata ca la carte , o sa fie un exemplu in manuale, o campanie electorala intre o tuta si un mut, din care democratia va avea de suferit.

    nu fac campanie, dar... oare cum ar fi aratat o confruntare intre Ciolos si Paleologu, de exemplu? sau Barna si Paleologu?
  • +2 (24 voturi)    
    Ce transformare... (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 23:56)

    bilbofil [utilizator]

    I-a imputat lui Băsescu că se voia președinte jucător și acum se propune ca președinte războinic.
  • +2 (18 voturi)    
    desteapta-te romane! (Duminică, 17 noiembrie 2019, 1:43)

    abcd5 [utilizator]

    Pentru o Romanie normala avem nevoie de spitale!!!
    In ceea ce numiti astazi spitale vor deceda multi oameni, pentru ca 99% nu sunt spitale, sunt bombe biologice.
    Nu avem nevoie sa va pregatiti vile in Primaverii, nu avem nevoie de pensii speciale menite alesilor, nu avem nevoie de lupta dvs cu Dancila.
    Cu lozinci de doi bani nu ne convingeti. Veniti cu solutii!
    Si nu uitati: "pestele de la cap se impute"...
  • +7 (17 voturi)    
    Bun venit in Oceania lui Orwell! (Duminică, 17 noiembrie 2019, 10:05)

    ww [utilizator]

    Discursurile lui Iohannis au in ele ceva sinistru, ceva inspaimantator. Nu e vorba de minciuna sau demagogie, ci e vorba de un asalt violent asupra realitatii si asupra bunului-simt, cum eu in istoria post-revolutionara nu stiu sa mai fi existat. Omul asta ne cere pur si simplu sa facem abstractie de realitate si de evidenta si sa il credem: el e in razboi cu PSD, lupta anticoruptie duduie, el vrea primari in doua tururi, el nu are nimic de-a face cu tot ce s-a intamplat in ultimii trei ani, PSD a fost invins, Romania e pe drumul cel bun etc.

    "Filozofia Partidului neaga, in mod tacit, existenta realitatii obiective. Erezia ereziilor este bunul-simt. Si inspaimantator nu este faptul ca poti fi omorat daca indraznesti sa gandesti altfel ci ca s-ar putea sa nu ai dreptate. Pentru ca, la urma urmei, de unde stim noi ca doi si cu doi fac patru? Sau ca forta gravitatiei chiar actioneaza? Sau ca trecutul nu poate fi schimbat? Daca si trecutul si lumea exterioara exista numai in minte si daca mintea este controlabila, atunci cum ramane? [...] Partidul iti spune sa respingi evidenta ochilor si urechilor tale. Asta este directiva lui cea mai importanta, cea fundamentala".
    (G. Orwell, O mie noua sute opt zeci si patru, Polirom 2002, p.107-108)
    • -2 (8 voturi)    
      ... (Duminică, 17 noiembrie 2019, 14:03)

      dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui ww

      bravo, ai postat două lucruri fără legătură între ele:

      discursul lui iohannis despre lucruri normale și de bun simț (lupta cu psd - cel mai mare rău care ni s-a întîmplat după revoluție, încurajarea luptei anticorupție, alegerea primarilor în 2 tururi), cu care orice român, scîrbit de isprăvile și atitudinilor pesediste, ar trebui să fie de acord.
      după care îl citezi pe orwell, din capodopera sa, 1984, vorbind despre totalitarism.

      iar legătura e doar în capul tău.

      amintește-ți momentul în care ponta și-a sărbătorit ziua de naștere, pe stadion, în stil coreean. oare nu semăna mai mult cu descrierea lui orwell?!
      • +2 (2 voturi)    
        oare (Duminică, 17 noiembrie 2019, 15:57)

        codrean [utilizator] i-a raspuns lui dumnezeu

        S-o fi ales Ponta ? Aminteste-mi ...
    • -5 (5 voturi)    
      Romania lui Orwell zici? (Duminică, 17 noiembrie 2019, 17:05)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Dar de Romania lui Dragnea, care si-a dat jos doua guverne proprii prin motiuni de cenzura, ce zici? Si peste noapte, prim-ministrii propusi de el au devenit niste tradatori ai Maretului Program al Partidului Unic.
      Pentru simpul motiv ca au refuzat sa il scape de puscarie.
      Canta la alta masa ca se rasucesc Orwell si Eugen Ionescu in mormant.
  • +3 (15 voturi)    
    Klaus (Duminică, 17 noiembrie 2019, 11:17)

    Florinsun [utilizator]

    Klaus , un personaj (că nu pot să-l numesc "om") , care s-a "vândut" in cel mai grotesc mod. Partea proasta este că ne-a "amanetat" și pe noi (prostimea, sau "poporul").
    Chiar nu știu ce păcate o făcut poporul român de este așa blestemat. Oricum , "fiecare popor își merită conducătorii" , așa că avem ce meritam.
    Cât despre contracandidatul "VVD" , este o gluma proasta. Toată "treaba" este aranjata și merge ca trenul pe șine.
    Am fost, suntem, și vom fi un neam doar bun de muls!
  • +2 (16 voturi)    
    A dormit 5 ani in post (Duminică, 17 noiembrie 2019, 11:47)

    pashanu [utilizator]

    Acum rescrie istoria si se vede mare razboinic. E fricos si disperat. Din pacate Romania trebuie sa aleaga intre el si o inculta din marea familie mafiota pesedista. Din noul alege raul cel mai mic. Inca 5 ani de concediu.
  • +2 (14 voturi)    
    Da' pentru Romania, ce-ai facut ? (Duminică, 17 noiembrie 2019, 12:12)

    KTerinca [utilizator]

    .
    • +1 (1 vot)    
      N-auzi ca s-a razboit in vacante... (Luni, 18 noiembrie 2019, 23:53)

      OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      ...a vrut sa-i termine pe PSD-isti mergand in vacante si City Break-uri. Sa-i faca sa cedeze nervos cand vad ce selfie-uri are presedintele.