Dăncilă, către Iohannis: Cum se potrivește retorica anti-PSD cu susținerea Guvernului Năstase?

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 19:37 Actualitate | Politic


Viorica Dancila
Foto: Captura video Mediafax
Viorica Dăncilă l-a acuzat, sâmbătă, pe Klaus Iohannis de oportunism politic și ipocrizie, scrie Mediafax. Prezidențiabilul social-democraților îl întreabă pe șeful statului cum se potrivește retorica anti-PSD cu faptul că a semnat un protocol pentru susținerea Guvernului Năstase.

„Despre ipocrizie (sau oportunism politic): Cum se potrivește retorica anti-PSD cu semnarea unui protocol de susținere a Guvernului Năstase? Sau cu acceptul de a fi propunerea domnului Geoană de premier și de a-l susține cu toate forțele în campania din 2009? cc Klaus Iohannis”, a scris Viorica Dăncilă sâmbătă pe Facebook, dând tag șefului statului.

Și fostul premier Adrian Năstase a prezentat, într-o postare pe blogul său, argumentele pentru care îl acuză de ipocrizie pe Klaus Iohannis, atunci când șeful statului spune că PSD a fost „o catastrofă” timp de 30 de ani. Acesta i-a reamintit președintelui Iohannis de colaborarea între PSD și Forumul Democrat al Germanilor din România (FDGR), în Sibiu, din perioada 2001-2004.

Klaus Iohannis a precizat în mai multe rânduri că este în război cu PSD, care a guvernat împotriva românilor, care a venit cu promisiuni, însă când a ajuns la guvernare a încercat să subjuge justiția și să acapareze instituțiile statului.

De asemenea, șeful statului a refuzat o dezbatere electorală cu Viorica Dăncilă, în campania pentru al doilea tur al alegerilor prezidențiale din 24 noiembrie, precizând că nu poate legitima un astfel de partid nedemocratic.

În schimb, președintele Iohannis va avea marți o dezbatere pe teme de campanie, la care vor participa polititologi, jurnaliști și formatori de opinie. SNSPA a anunțat că va evenimentul ar urma să fie găzduit în aula Bibliotecii Centrale Universitare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6559 vizualizari

  • +5 (19 voturi)    
    . (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 19:43)

    Sarmat [utilizator]

    Intr-adevar. Iohannis a uitat ceva. Nu-i nimic Si PSD si PNL vor fi istorie pana in 2024.
  • +10 (18 voturi)    
    greu a fost cu der-die-das, dar mai greu cu (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 19:48)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    uite ceas.
    O doamna de Cartier
  • +4 (20 voturi)    
    Din păcate este doar una dintre loviturile... (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 20:01)

    Tutea [utilizator]

    ...pe care i le pregătise PSD, în eventualitatea în care ar fi avut loc o confruntare cu Viorica Dăncilă! Nu de fostul premier se teme Klaus Iohannis ci de PSD și de greșelile trecutului său pe care, pe durata confruntării, Viorica Dăncilă și staful său de campanie i le-ar fi servit. Necruțător!
    Într-o altă ordine de idei, indiferent de măiestria "bucatarilor politici" care-l flanchează, Președintele Iohannis rămâne doar un "meniu de post" - fără gust, nutrienți și adeseori insuficient. Un meniu pe care românii se văd obligați să-l accepte, pentru încă 5 ani, atât timp cât cealaltă ofertă, a PSD, este o platou frumos ornat dar cu bucate exprate, alterate pe care orice român cerebral o respinge.
    • +5 (7 voturi)    
      Multumiri (Duminică, 17 noiembrie 2019, 0:56)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Tutea

      Multumesc doamna Dancila pentru ca m-ati anuntat din timp, ca sa ma pregatesc. Daca imi punea cineva marti intrebarea asta, ma lua prin surprindere si ar fi fost nasol. Asa, am avut insa timp sa ma gandesc v’o zece minute, ca sa-ti explic. Pai pe vremea aia nu era inca mare rusine sa fii PSD-ist. Pe vremea aia nu umbla inca PSD-ul sa distruga institutiile statului roman si sa castreze justitia ca sa scape toti hotii, ba chiar si ucigasii, violatorii si pedofilii. Pe vremea aia, PSD-ul mai sustinea o integrare ca lumea a Romaniei in UE si NATO si nu scuipa inca pe valorile europene. Pe vremea aia liderii PSD inca mai aveau ceva tinuta, ba chiar si mai recentul Ponta inca era, cum am mai spus, aproape frecventabil. Dar la ce s-a ajuns? S-a ajuns ca PSD-ul sa fie condus la toate nivelurile de un grup infractional organizat, in frunte cu un puscariabil disperat (devenit recent din puscariabil chiar puscarias, direct din presedinte PSD, caz fara precedent), si care s-a inconjurat de o multime de incompetenti si lichele, care la randul lor au numit in tot felul de functii de conducere (inventate sa fie mai numeroase ca oricand) alte lichele si incompetenti, dintre frati, veri, cumnati, nepoti, nasi si fini si bineinteles nevestele si amantele astora, ca si lichelele incompetente sunt oameni, cum zicea unul de-al vostru. Si peste toti astia te-au asezat pe tine, Viorica Vasilica, ba te-au facut si candidat la presedintie, desi tot ei sunt cei care iti spun Proasta Romaniei. La asa ceva s-a ajuns. Pai cine sa mai vrea sa aiba de-a face cu un astfel de PSD-hazna? Ma gandesc ca se putea prezice, nu de tine, ca nu e cazul, dar de genialii tai consilieri,ca acesta va fi raspunsul la acuzatiile tale, si sa nu le fi mai adus, ca sa nu te faci din nou de cacao. Dar la voi, saracii, in ziua de azi , cine sa mai vada realitatea? Na, ca ma-ntristai rau pentru voi! Cu multa afectiune,
      Werner
  • +6 (18 voturi)    
    bai naluko (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 20:23)

    DiDiRo [utilizator]

    credeam ca de la faza cu ambasada Israelului te-ai retras din politica externa!
  • +15 (25 voturi)    
    Nu cunosc exact protocolul semnat (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 20:24)

    ipolitic [utilizator]

    intre PSD si FDGR, dar ma indoiesc ca ar contine intelegeri privind subjugarea justitiei si acapararea institutiilor statului. Banuiesc ca protocolul era in interesul orasului Sibiu, cu rezultate vizibile. Nici guvernarea Nastase nu seamana cu guvernarea PSD a ultimilor 3 ani, ei macar au incercat sa pastreze aparentele si au facut si lucruri bune. Nastase ar face bine daca ar pastra o bruma de obiectivitate, ca fost demnitar si om politic pro-european. Sa aiba taria sa recunoasca, PSD a fost o catastrofa, la inceput mai mica, mai apoi o catastrofa catastrofica:)
  • -6 (28 voturi)    
    Touche! Dupa ce a dat-o in gard cu casele! (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 20:35)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    CTP a explicat la Digi 24 cum Claudiu Pandaru a fost atacat in ultima carte vanduta cu 60 de lei tuturor penelistilor de Iohannis pentru ca l-a intrebat cum a primit banii din meditatiile prin care si-a achizitionat cele 6 case: cecuri sau cash. CTP a declarat ca este practic imposibil sa-ti cumperi 6 case din meditatii. Cel mult una, si aia doar daca avea 10 elevi simultan intr-o camera. In mod normal, intr-o tara pe care o vrea normala, presedintele trebuia sa ne explice cum a achizitionat casele cinstit, fara sa ne minta ca pe niste cretini buni de vot. Ramane cum s-a strigat in strada de #rezist: PSD si PNL, aceeasi mizerie!
    • +5 (13 voturi)    
      voteaza dragule Dancila (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 21:34)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Daca chiar crezi ca e aceasi mizerie.
      Eu zic ca mizeriile au si ele mai multe categorii dat cum te declari impotriva prostiei din tara te las sa alegi cine te reprezinta.
      • -4 (6 voturi)    
        Cine ti-a spus ca votez? Intre doua rele? (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 23:40)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Nu mai votez decat oameni noi, oricum sunt mai buni decat vechea clasa politica care a adus tara in pragul colapsului economic, politic si moral in cei 30 de ani de furt institutionalizat.
    • -1 (9 voturi)    
      6 case sau 4 case inseamna numai maruntis! (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 22:38)

      N.S. [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Numai la alegerile astea incaseaza 18mil de lei respectiv 16,5mil lei Veorica! Bani din buzunarul nostru! Iar cu Mr. Klaus...hai sa fim seriosi...primarul cinstit din Romania, probabil inca nu s-a nascut!
  • +17 (23 voturi)    
    Raspunsul e simplu... (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 20:53)

    Costello [utilizator]

    .... si se gaseste in calitatea liderilor psd din ultimii ani, in frunte cu liviu dragnea.
  • +4 (6 voturi)    
    Vio, explica tu (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 22:02)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Cum stam cu sustinerea totala a lui Dragnea (mai bine zis subjugarea), Valcov si altii aflati dupa gratii, ori care nu se simt prea bine dupa un prim verdict? Oare nu tot ipocrizie este faptul ca sustii persoane cu probelem penale pe motiv pe motiv a nu exista o decizie definitiva si irevocabila (pe care partidul condus de tine o impiedica) si, fata de altele, spui ca exista prezumtia de vinovatie (pe care partidul tau a faurit-o)?

    Tot asa, de cate ori iti convine ceva spui ca "romanii vor", de cate ori e ceva ce nu iti place spui ca "romanii nu vor". Uiti ca exista romani (si nu putini) care se simt jugniti de ideea de a fi reprezentati de o persoana care e mandra de faptul ca nu stie vorbi o limba straina, ba nici pe cea a tarii pe care doreste sa o reprezinte nu o stapanaeste. Nu e acesta o forma de oportunism si ipocrizie?

    Pardon, nu trebuia sa te intreb, probabil nu intelegi sensul cuvintelor.
  • +2 (6 voturi)    
    davai ceas (Duminică, 17 noiembrie 2019, 0:19)

    abcd5 [utilizator]

    Davai vila in Primaverii si probabil, cu sustinera premierului, Iohannis va capata mai multe beneficii pentru el si "prima doamna" care pana acum n-a prea nimerit tinutele pentru intalnirile oficiale la care a participat acest cuplu. De ce nu se renunta la vila din Primaverii? De ce nu se reduce numarul de parlamentari, senatori si ministrii?
    Sa plangem ca nu avem bani? Sau sa radem ca avem rachete Patriot... Daca o sa le avem. Ca la autostrada am platit si Bechtel nu a construit,,,
    Parca seamana povestile astea cu peschesul platit de domnitori catre turci. O diferenta este: acum presedintii il platesc americanilor.
  • +3 (5 voturi)    
    Veorika, numai ura si venin! (Duminică, 17 noiembrie 2019, 6:45)

    radu222 [utilizator]

    Veorika,
    Vad ca toata campania ta se rezuma doar la fake-ri care de care mai ridicole, dar nu spui nimic despre ceea ce ai vrea sa faci daca ai ajunge presedinte (Doamne fereshte!). Ati bagat tara in datorii pana in gat prin cresterea de pensii (in special pensiile speciale) si salarii la bugetari. Ai o mare ura si dispret pentru tara acesta si poporul ei (se vede pe fata ta si cum vorbesti). Nu ati facut nimic pentru o dezvoltare sanatoasa a tarii prin investitii reale. Nu ati facut autostrazi si nu ati reparat caile ferate pe care se circula cu viteze mai mici decat inainte de razboi. Toate stau sa cada pentru ca ati confiscat bruma de venituri a societatilor de stat care mai au profit si nu le-ati lasat bani pentru reparatii si dezvoltare. Nu ati accesat fonduri europene pentru investitii pentru ca acestea nu pot fi furate.
    Foarte multi din pensionari si bugetari isi dau seama ca ai compromis viitorul copiilor si nepotilor lor prin indatorarea peste masura a tarii, datorii care vor trebui sa le plateasca urmasii. Minti cu nerusinare cand spui ca datoria externa a tarii a scazut.
    Ce mai, o guvernare mai catastrofala a tarii decat in ultimii trei ani nu cred ca a fost.
  • +3 (5 voturi)    
    Adrian Nastase vorbeste prostii : (Duminică, 17 noiembrie 2019, 7:33)

    Rahan5 [utilizator]

    ,,..... Și fostul premier Adrian Năstase a prezentat, într-o postare pe blogul său, argumentele pentru care îl acuză de ipocrizie pe Klaus Iohannis, atunci când șeful statului spune că PSD a fost „o catastrofă” timp de 30 de ani. Acesta i-a reamintit președintelui Iohannis de colaborarea între PSD și Forumul Democrat al Germanilor din România (FDGR), în Sibiu, din perioada 2001-2004."

    Klaus Iohannis a deveni seful FDGR in 2002.
    Si in caliate de sef al FDGR avea NEVOIE DE ACORDUL INTREGII CONDUCERI A PARTIDULUI pentu a denunta asa zisul .,,Acord de Colaborare".

    Deci, in concluzie, Adrian Nastase vorbeste de faptul ca Echipa de Conducere a FDGR a decis prin Vot Majoritar SA MENTINA STATUTUL DE ,,COLABORARE POLITICA" INTRE 2001 SI 2004 !.

    Dar ce treaba are asta cu Klaus Iohannis ?. Care Klaus Iohannis putea avea foarte bine parerea personala ca PSD este ,,o catastrofa de partid" de la caderea lui Ceausescu incoace.
    NU DE Klaus Iohannis DEPINDEA schimbarea ,,Statutului de Colaborare", chiar si daca a ajuns seful partidului FDGR intre timp.
  • 0 (0 voturi)    
    comparatie tembela... (Duminică, 17 noiembrie 2019, 18:03)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Mai draga mamaie,pai tu te compari ca nivel intelectual cu Adrian Nastase.Hai sa fim seriosi.Las-o jos ca macane ! Tu te poti compara eventual cu toarsa de la cabinetul 2 !