Viorica Dăncilă, după ce Florin Cîțu a vorbit despre un buget paralel la Finanțe: Încearcă să justifice politica de austeritate cu „greaua moștenire”

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 14 noiembrie 2019, 19:48 Actualitate | Politic


Viorica Dăncilă
Foto: Captura video
Viorica Dăncilă l-a acuzat joi pe ministrul Finanțelor, Florin Cîțu, care a vorbit despre o contabilitate dublă la buget, că încearcă să justifice o viitoare politică de austeritate invocând „greaua moștenire”.

Liberalii „vin cu o politică de austeritate și vor să o justifice într-un fel, iar justificarea e legată de greaua moștenire”, a spus Viorica Dăncilă, într-o conferință de presă.

Fostul premier a precizat că au mai existat acuzații din partea liberalilor legate de neîncadrarea în ținta de deficit bugetar și în 2018, dar Eurostat a confirmat în cele din urmă un deficit de 2,96%.

Prin aceste declarații liberalii „vor să ascundă neputința, faptul că nu au soluții, că nu au venit cu un program de guvernare, că de fapt vor să vină cu o politică de austeritate” și atunci „spun că au o grea moștenire”, a continuat Viorica Dăncilă.

În ceea ce privește un posibil buget paralel invocat de Florin Cîțu, „nu există așa ceva”, a continuat Viorica Dăncilă.

Pe de altă parte, lidera PSD i-a cerut președintelui Klaus Iohannis „să dea explicații întregii țări” după ce europarlamentarul Rareș Bogdan a scris pe Facebook că Viorica Dăncilă ar trebui „să se pregătească de dezbatere cu procurorii”, în contextul desecretizării raportului 10 august.

Aceasta s-a întrebat dacă nu cumva i se va deschide și ei dosar penal, așa cum s-a întâmplat cu Victor Ponta sau cu Dan Barna.

„Ne îndreptăm spre un monopol de putere pe care îl vrea președintele Iohannis”, care „conduce Guvernul” și acum vrea să conducă și Parlamentul și „vrea puterea absolută în România”. „La 30 de ani de la căderea comunismului vedem un președinte dictator care vrea puterea”, a mai acuzat Viorica Dăncilă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2810 vizualizari

  • -6 (12 voturi)    
    ce chestie! (Joi, 14 noiembrie 2019, 20:00)

    Mazeta [utilizator]

    PSD-istii au două bugete, PNL-iștii nu au niciunul.
    • +2 (2 voturi)    
      Da (Joi, 14 noiembrie 2019, 20:46)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Primii-s hoti, ceilalti abia ce au preluat dezastrul lasat de PCR. Pardon, PSD.

      In alta ordine de idei, am toata nadejdea ca Veorica-Vasilica si intregul grup infractional organizat pe care l-a condus vor infunda puscariile pentru subminarea economiei nationale si pentru 10 august. ;-)
    • +1 (1 vot)    
      PSD-istii au si placute sweden, fara numar (Joi, 14 noiembrie 2019, 21:26)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      isi permit multe bujete.
    • +1 (1 vot)    
      Te faci ... (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 0:06)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ca nu intelegi, ca esti ironic, dar de fapt nu intelegi realitatea . Psd ne-a inselat , ne-a furat si pe multi i-a indobitocit, de ex.pe unii care se mai si autoproclama mazete ...
  • +2 (2 voturi)    
    Doamna Dancila (Joi, 14 noiembrie 2019, 20:07)

    Mobutu Sese Secu' [utilizator]

    Aplica dictonul "Buget, deci exist" pe care il poate aplica chiar si in varianta paralela: "Muget, deci exist"
  • +1 (1 vot)    
    Goog bye global warming (Joi, 14 noiembrie 2019, 20:07)

    Casargoz [utilizator]

    Am ascultat surprins discursul doamnei Dancila, Cand vorbeste uit de incalzirea globala: ingheata apele
    ceas de mii de euro ? nu e dezbatere
    10 august? nu e dezbatere
    Imi aduce aminte de activistii UTC care vorbeau in careu :)
  • +1 (1 vot)    
    Nu poti raspunde politic pentru disparitia banilor (Joi, 14 noiembrie 2019, 20:48)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    publici.

    Pui stampila?.. pui semnatura?.. raspunzi personal!
    Nu pui stampila?.. Nu pui semnatura?.. raspunzi politic (destituit) pentru ca programul cu care ai fost ales este lege.

    >>Din spusele unui mustacios...<<
    (Sa nu-l uitati niciodata!)
  • +1 (1 vot)    
    Imprumuturi (Joi, 14 noiembrie 2019, 21:02)

    Viorel. [utilizator]

    Daca doamna asta imi zice de ce tara se imprumuta nebuneste cand ei spun ca economia inflorea atunci eu o votez !
  • +1 (1 vot)    
    "vedem un președinte dictator care vrea puterea" (Joi, 14 noiembrie 2019, 21:02)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    1. https://cutt.ly/QeDcZPh


    2. https://cutt.ly/ceDcVd6