Olguța Vasilescu: ”Ludovic cel mic m-a demis din funcția de consilier onorific. Ce aș fi putut eu să îl consiliez pe șeful unui guvern de maneliști?”

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 13 noiembrie 2019, 14:29 Actualitate | Politic


Lia Olguta Vasilescu
Foto: Captura Antena 3
Șefa de campanie a Vioricăi Dăncilă, social-democrata Lia Olguța Vasilescu, a reacționat miercuri la anunțul premierului Ludovic Orban potrivit căruia a fost demisă din funcția de consilier al șefului Executivului, spunând că era vorba despre o funcție onorifică, care nu era remunerată și că mandatul său încetase oricum, odată cu al lui Dăncilă.

”Ce bucurii mărunte au frustratii de la PNL... Ludovic cel mic anunță că m-a demis din funcția de consilier onorific al premierului, funcție neremunerata, oricum... Păi, eu nu eram consilier la tine, că să mă demiți tu de pe undeva! Eu am fost consilierul Vioricăi Dancila și mandatul mi-a încetat odată cu al ei”, a scris Vasilescu, pe Facebook, la scurt timp după anunțul premierului Orban.

Ea l-a ironizat pe Orban, precizând că s-a prins cam târziu că nu mai vine la muncă de două săptămâni: ”Ce aș fi putut eu să îl consiliez pe șeful unui guvern de maneliști care taie pensii și salarii, când eu știu doar să le cresc? Pe infrastructură, la fel, ce aș putea să consiliez un premier care, când a fost ministru la Transporturi, a construit km de hârtii și niciun cm de autostrada? Ăștia nu au ce face și demit oameni care nu sunt în guvernul lor, doar ca să se dea importanți! Ludovic, după două săptămâni te-ai prins că nu vin la serviciu? Crezi că sunt ca tine să dau consultații telefonice?”

Ludovic Orban a anunțat miercuri, la începutul ședinței de guvern, că a demis-o pe Lia Olguța Vasilescu din funcția de consilier al primului ministru, funcție în care fusese numită în primăvara acestui an de Viorica Dăncilă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















22034 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Alo (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 14:33)

    ranuhasu [utilizator]

    Maneaua e la psd, se stieeee!
  • +14 (14 voturi)    
    .. (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 14:33)

    Joe@Black [utilizator]

    Mai bine de manelisti, decat unul plin de incompetenti si de hoti din care ai facut parte in guvernul Dancila...
    Optiunea de a asculta manele, rock, muzica bisericeasca, este pur personala.

    PS: nu am nimic cu manelistii si de aceea am tinut sa pun acest comentariu, ci am ceva cu hotii si incompetentii ingamfati!
  • +18 (18 voturi)    
    ..tare asta.. (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 14:33)

    gdcos [utilizator]

    ..cu manelistii. te-ai uitat bine la sotul tau?! :))))
  • +8 (8 voturi)    
    Nu sunt de acord... (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 14:34)

    tddrg [utilizator]

    Daca nu erai proaspat maritata puteai sa-l consiliezi la ce stii tu mai bine.. dar asa esti useless...
    • +8 (8 voturi)    
      Pai a vorbit Tanda lu' Manda, care (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 19:23)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui tddrg

      a preluat candva venin de la Marele Tribun si măre, asa s-a făcut... Vipera lu' Vadim. Are veninul ăla si acum pe limba.
  • +11 (11 voturi)    
    sa le cresti pe banii altora (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 14:35)

    Francisc 1 [utilizator]

    asta stie oricine
  • +10 (10 voturi)    
    oftica (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 14:37)

    Ademordna [utilizator]

    S-a ofticat Lia sau asa urat face ea intotdeauna?
    Aia cu guvernul de manelisti e neinspirata avand in vedere ca cei care o voteaza pe ea sunt manelisti, o sa se supere.
  • +8 (8 voturi)    
    Tuta I (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 14:38)

    NoFive [utilizator]

    Oricum ai lua-o, tot jignire este. Ii jigneste ori pe manelisti, ori pe membrii guvernului.
  • +11 (11 voturi)    
    /// (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 14:38)

    hmara [utilizator]

    Tuta esti si obraznica.
    Mandatul fie el si de consilier onorific nu inceteaza asa simplu, odata cu plecarea sefei tale.
    Pt ca nu te-a numit prin telefon sau sms.
    Obraznica si nesimtita ce esti.
  • +9 (9 voturi)    
    Volguta tine sa ne reaminteasca (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 14:39)

    midufi [utilizator]

    ca si ea e o toapa psd-ista, cu limbaj si atitudine specifice psd.
  • +10 (10 voturi)    
    maneaua... (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 14:42)

    Wheelwright [utilizator]

    Parca barbatu-so, ala fara cohones, se poza cu interlopi si manelisti mai tuciurii.
    Am ajuns sa fim terorizati zilnic de prm-istii astia nesimtiti zi de zi, mai ceva decat pe vremea lui CVT.
  • +9 (9 voturi)    
    Volguta (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 14:44)

    varavara [utilizator]

    este tare in clanta. Oare asta sa fie criteriul de selectie din psd?
    Nu conteaza cat de competent este, cat de cinstit si cultivat este, important este sa fii tare in clanta (si probabil sa fii iute de mana....)
  • +8 (8 voturi)    
    Pai tuta ce esti, (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 14:44)

    2016 [utilizator]

    de ce nu ti-ai dat demisia, ratardata ce esti? Daca figurai inca in organigrama (chiar daca nu erai remunerata) existau 3 posibilitati:
    1. sa ramai consiliera, insa nu vad ce ar fi putut iesi din creierul tau de talibana.
    2. sa-ti dai demisia, ceea ce nu ai facut.
    3. sa fii demisa, ceea ce s-a intamplat.

    Asa ca nu vad ce faci caterinca! Dupa ce ai afirmat ce s-a scris in acest articol, multi (ma intreb daca mai sunt) isi vor da seama ca tot o scursura ai ramas, iar sansele sa te vindeci sunt spre zero.
    Asa ca, ai acum posibilitatea sa te ocupi, cu mintea limpede, de campania de daramare a PSD-ului si de trecere in uitare a cotcodacilei!
  • +4 (4 voturi)    
    Andrusca era absolvent de Harvard? (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 14:45)

    Sparafucile [utilizator]

    Chiar daca nu era, competenta lui l-ar fi complexat pe orice manelist. Omul stia sa repare si roti TUBELESS.
  • +10 (10 voturi)    
    Olguta... (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 14:45)

    ElDiablo [utilizator]

    ...aka ciocanitoarea Woody afirma ca ea stie doar sa le creasca (pensiile in cazul asta). Dar omite sa spuna de unde le creste. Din darul de la nunta ei, din conturile tovarasului Dragnea, din pensia mamei lui Oprisan?
    Nuuu, din imprumuturi externe cu dobanzi "preferentiale", asa ca pentru o tara guvernata de hoti. Hai sictir, cucoana!
  • +9 (9 voturi)    
    Du-te ciuma,du-te invartindu-te! (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 14:48)

    credinciosul [utilizator]

    cel mai mare cataclism care s-a abatut asupra Romaniei,tu esti,cutremurul din 4 martie nu ne-a costat 8 bil euro,cat ai dezechilibrat balanta prin bani si tichete date tocmai la cei ce nu prea muncesc!
    Si cat ne va mai costa de acum in colo!
    cred ca mai trebuie sa adaugam si inundatiile !
  • +10 (10 voturi)    
    Puteai sa-i meditezi la francoengleza !Sincerely (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 14:50)

    Plagarus [utilizator]

    „Les segregations sur marché du tramvai“ apud "doctora " socioloaga.
    Tuta l'u Vadim,a fost intr-in război permanent fie cu justiția, fie cu societatea civilă, fie direct cu șeful statului.
  • +8 (8 voturi)    
    hehe (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 14:51)

    transpenibilus [utilizator]

    Mda, volguto, tu numai pe gospodinele analfabete din Videle le poti consilia. La daca se pune otet sau bors in ciorba..
    Marsch, fa.
  • +10 (10 voturi)    
    Olguța "the Great" (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 14:51)

    MG [utilizator]

    crește pensii și salarii "pe caiet"
  • +10 (10 voturi)    
    Lol (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 14:54)

    mitg [utilizator]

    La cat de toxica esti, imediat ai fi gasit tu ceva de facut.
  • +11 (11 voturi)    
    ce tupeu are... (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 14:54)

    liviu_ [utilizator]

    1 - voi ati facut mai rau
    2 - astia sunt manelisti?! pe bune?! pai voi ce sunteti ma atunci?! daca ei sunt manelisti nici cancatu la burta sau la ragaiala nu ar exprima suficient diferenta intre fostul si actualul guvern!

    dar na.... prostie, tupeu si hotie. asta e psd!
  • +8 (8 voturi)    
    Dang-Dang (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 14:55)

    lerim70 [utilizator]

    Oare ce ai putut tu consilia in guvernul DANGila?
  • +14 (14 voturi)    
    un om prost nu va sti cand trebuie sa se opreasca (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 14:57)

    MamboNoFaiv [utilizator]

    Nu-mi place in mod deosebit de Orban, dar daca e sa citesti Wikipedia
    Ludovic Orban este căsătorit cu Mihaela, de profesie psiholog și psihopedagog. Cei doi au un fiu, Tudor.[17] Ludovic Orban are ca hobby-uri bridge-ul, șahul și cântatul la chitară.[1] Interpret amator, a apărut în multe înregistrări de televiziune cântând la chitară sau interpretând arii de operetă ori melodii populare.[1]
    Acum Olguta... ca vacuta
  • +10 (10 voturi)    
    demitere (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 14:58)

    IOSCA [utilizator]

    Daca seful de campanie PSD are o astfel de abordare cred ca se explica greata de dezbatere a contracandidatului. Daca ajungem sa tabloidizam subiectul dezbaterior numai de dragul ratingului televiziunilor atunci mai bine fara.Sunt adeptul discutiilor argumentate pe subiecte punctuale ce tin de atributiile presedintelui si nu al acuzelor aruncate ( ce ai facut in ultimii 5 ani ?). Genul acesta de abordare tine de campania de la anul.
  • +11 (11 voturi)    
    Guvern de manelisti.... (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 15:04)

    _eu_ [utilizator]

    Suna bine cand vine din partea cuiva care face parte dintr-un partid votat de manelisti!

    Duduie, iti "pute" manelistii? Da' votu' lor nu-ti pute? Cand te voteaza nu te ofenseaza? Ai noroc ca manelistii nu "stie sa citeste", ca nu te mai votau in turul doi!
  • +8 (8 voturi)    
    Și de ce ar fi trebuit să dai un comunicat? (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 15:05)

    hic sunt leones [utilizator]

    Dacă ai fost consilier al dnei Dăncilă, n-aveai voie să ai acces în Guvern și la datele care țin de activitatea Guvernului; dacă ai avut acces la acestea, erai consilierul prim-ministrului, nu al persoanei, și mandatul se termină prin demisie sau demitere (mai e un mod, însă nu e cazul aici).
  • +9 (9 voturi)    
    cum deschide gura vine un damf de vadim (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 15:06)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    mahalaua neaose, cu sau fara coviltir
  • +9 (9 voturi)    
    tzoapa peremista (Miercuri, 13 noiembrie 2019, 15:09)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    In afara de obraznicii mai stie ceva tipa asta ? E la fel de veninoasa ca si sefa ei preaiubita !!
  • +3 (3 voturi)    
    fara salariu pentru absente (Joi, 14 noiembrie 2019, 7:54)

    nimeni_2342 [utilizator]

    olguta a declarat singura ca nu a venit la munca ultimele 2 saptamani. vreau sa stiu daca primeste salariu pentru cele doua saptamani nemuncite.
  • +1 (3 voturi)    
    Să vedem ce zice aici: (Joi, 14 noiembrie 2019, 10:18)

    nick24 [utilizator]

    “ Gaură de 2 miliarde lei la 10 luni la bugetul de pensii. N-am auzit-o pe Olguța Vasilescu, Olguța Guraliva nu a zis nimic”