Tensiune în USR. Chichirău îi cere explicații lui Dan Barna: Stategia de campanie a fost greșită, nu știu cine a făcut-o / Barna: E o strategie care-mi aparține

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 11 noiembrie 2019, 21:19 Actualitate | Politic


Cosette Chichirau
Foto: Facebook
USR-iștii caută responsabili pentru eșecul de la prezidențiale. Cosette Chichirău a intrevenit telefonic într-o emisiune la Digi 24 în care era invitat Dan Barna, declarându-se nemulțumită de strategia de campanie despre care a spus că a fost greșită.

Chichirău a spus că Barna ar fi trebuit să se bată pentru alegătorii care voiau să voteze cu Klaus Iohannis, nu să se bată cu Viorica Dăncilă. „Orice consultant politic îți spune că trebuie să te diferențiezi de contracandidatul tău. (...) E o chestiune elementară”, a spus ea, precizând nu știe cine a făcut strategia care, în opinia ei, a fost greșită.

Dan Barna i-a răspuns că strategia îi aparține și a fost asumată cu echipa de campanie, după ce a constat că în „bula” sa reacțiile au fost negative atunci când l-a atacat pe președintele Klaus Iohannis. „A fost o discuție dacă să-l atacăm pe Klaus Iohannis sau dacă mergem pe un tur doi fără PSD. Am mers pe această strategie de a lupta cu Viorica Dăncilă”, a spus el.

„Antagonizai niște oameni, dar îi fidelizai pe alții. E o chestiune elementară. Vor fi reacții negative, dar trebuie să ți le asumi”, a replicat Chichirău.

CITEȘTE ȘI: Barna: Rezultatul alegerilor arată că m-am supraestimat / Știam că o treime din susținătorii Alianței USR-PLUS vor să voteze cu Iohannis, nu i-am convins

Mai jos schimbul de replici:

Cosette Chichirău:
  • Strategia a fost greșită. Trebuia să ne batem pentru alegătorii care voiau să voteze cu Iohannis.
  • Pe mine mă interesează nu cine conduce USR, ci cine face strategiile.
  • Nu știu cine face strategiile

Dan Barna:
  • E o strategie care-mi aparține.
  • A fost o discuție dacă să-l atacăm pe Klaus Iohannis sau dacă mergem pe un tur doi fără PSD.
  • Am mers pe această strategie de a lupta cu Viorica Dăncilă

Cosette Chichirău:

  • Orice consultant politic îți spune că trebuie să te diferențiezi de contracandidatul tău.
  • Antagonizai niște oameni, dar îi fidelizai pe alții.
  • E o chestiune elementară. Vor fi reacții negative, dar trebuie să ți le asumi.

Dan Barna:
  • E o strategie asumată de mine.
  • Vina pentru acest rezultat îi aparține candidatului.
  • Eșecul este al lui Dan Barna






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















10507 vizualizari

  • -4 (16 voturi)    
    USR este de azi Balamaua Lu Ciolos (Luni, 11 noiembrie 2019, 21:34)

    un domn [utilizator]

    USR Farewell!
  • -6 (12 voturi)    
    Chicarau e isterica (Luni, 11 noiembrie 2019, 21:46)

    tony-s [utilizator]

    ce se injura cu nicolicea prin parlament si ala un specimen cu mult creier.
    • +5 (5 voturi)    
      Confunzi nicoLICHEAua cu Landrace (Marţi, 12 noiembrie 2019, 6:51)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      Serban Nicolae
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Marţi, 12 noiembrie 2019, 9:19)

      dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      tony-s, am poze cu tine făcînd sex anal!
      arată-ne că ai creier, vezi, nu cumva să te isterizezi! ;)
  • +3 (17 voturi)    
    Ce strategie... (Luni, 11 noiembrie 2019, 21:55)

    Stef_and [utilizator]

    Nu a fost nimic.
    Barna nu are ce cauta acolo.
    Este o nulitate.
  • -6 (14 voturi)    
    "Gayțele" la Radio Erevan (Luni, 11 noiembrie 2019, 21:59)

    ww [utilizator]

    Amatori loviti rau de burnout. Iata un nou episod userist in gen Cotilde&barbatu'so' vs. Nicusor Dan.
    In orice caz, oamenii par cu totul de pe alta planeta. Iar inspaimantatoarea strategie pare sa fi fost facuta pentru un teambuilding corporatist, in care managerii-sclaveti sunt impartiti in echipe, fac "strategii" nu din "cutite si pahara" ci din servetele, elastice, scobitori si plastilina, apoi se bat cu "dusmanii" cu care maine vor trage fericiti la jug.
    Unde au fost atacurile si "bataile" planificate impotriva Dancilei si lui Iohannis? Si-o fi uitat Barna pe undeva servetelele pe care avea scrise napraznicele atacuri verbale ticluite de Caramitru&co?
    Ca eu nu am vazut "batai" decat cu Paleologu si cu sustinatorii sai, continuate pana in sfanta zi de astazi.
    Apropo, parca astia urmau sa castige anticipatele si sa formeze singuri guvernul ... salvator (cum altfel?).

    "La voi cobor acuma, voi suflete-amăgite, 
    Şi ca să vă ard fierea, o, spirite-ameţite, [...]
    Dar cel puţin nu spuneţi că aveţi simţiminte, 
    Că-n veci nu se îmbracă în veştede vestminte
    Misteriul cel sunt;
    Căci vorba voastră sună ca plâns la cununie, 
    Ca cobea ce îngână un cânt de veselie, 
    Ca râsul la mormânt."
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Marţi, 12 noiembrie 2019, 9:20)

      dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui ww

      frumoasă poezie! acum poți liniștit să-ți schimbi nick-ul din ww, în wc.
  • -4 (14 voturi)    
    Asta e marea problemă într-un partid de SJW (Luni, 11 noiembrie 2019, 22:14)

    Nyk1 [utilizator]

    Există întotdeauna unul mai sfânt și mai SJW decât tine, și nu va ezita să îți fure locul și să te denunțe pentru sfințenie insuficientă (sau chiar blasfemie).
  • +6 (12 voturi)    
    .... (Luni, 11 noiembrie 2019, 22:18)

    tirolez [utilizator]

    Cui ii folosea daca Iohanis si Barna se atacau reciproc in timp ce Viorica ii privea serena? Fix PSD_ului.
    • +5 (9 voturi)    
      nu tocmai (Luni, 11 noiembrie 2019, 23:48)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      un tur 2 fara PSD ar fi fost semnalul inceputului sfarsitului pentru acest partid. Asha, in juma de an de opozitie ajung iar la 40%. Sa vezi de nu.
  • +11 (15 voturi)    
    dupa razboi multi viteji se arata (Luni, 11 noiembrie 2019, 22:18)

    dessik [utilizator]

    daca facea invers si tot pierdea alegerile, Chichirau ar fi spus ca trebuia sa o atace pe Dancila.

    Nu vad nici un argument de o strategie ar fi mai buna decat alta.
    • +11 (11 voturi)    
      pai... (Luni, 11 noiembrie 2019, 23:52)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      cand iei 66% din scorul partidului in mod cert ai o problema.

      Trebuiau sa se hotarasca de la inceput: ori candideaza separat si se bat cu toate resursele pentru a castiga, ori il sustin pe Johannis, si acu erau pe cai mari, ca PNL-ul.

      Asha, cadidand separat fara un program serios, fara un candidat care sa aduca voturi, s-au facut de rahat. Sper macar ca din patania asta vor invata ca nu-i voteaza prea multi doar pentru ca scrie USR pe buletinul de vot. Tre sa mai vina si cu un program coerent, si cu niste candidati adevarati.
  • +6 (16 voturi)    
    gresit (Luni, 11 noiembrie 2019, 22:35)

    carmen_i [utilizator]

    Nu trebuia sa va bateti pe alegatorii lui Iohannis, trebuia sa-i convingeti pe cei nehotarati, care nu au iesit la vot.
    Dar cu cine sa faci asta? Cu un ins precum Barna, care s-a imbatata de la succesul de la alegerile din mai?

    Barna a avut un discurs gaunos, lipsit de substanta. Dupa ce-l asculti ai senzatia ca nu va face nimic ca presedinte, in afara sa dea din gura. S-a compromis si cand a coborat in mocirla Antena 3, creznad ca mai stoarce cateva voturi. Nu a atatcat PSD, nu a vorbit despre coruptie, nu l-a interesat opinia publicului. Lipsa de modestie este un alt aspect care l-a tras in jos. Sunt sigura ca multi l-au votat doar pentru USR si nu din cauza campaniei lui electorale.
    • +10 (10 voturi)    
      asta in mod cert (Luni, 11 noiembrie 2019, 23:54)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

      Daca era sa candideze independent Barna nu lua nici 3%. Si partea proasta e ca USR nu pare sa inteleaga ca-i trebuie un lider adevarat, care sa atraga, ca convinga.
    • +3 (5 voturi)    
      ... (Marţi, 12 noiembrie 2019, 9:24)

      dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

      nu cumva, barna a pierdut pentru că usr nu are reprezentare în teritoriu, spre deosebire de mașinile de voturi psd, sau pnl?
      nu tocmai i-a uns vazelica pe primarii din teritoriu cu niște cash, să împingă oamenii la vot?
      hai să nu inventăm motive, cînd nu e nevoie!
      • -2 (2 voturi)    
        Ai început cu partituri la gâtul viorii (Marţi, 12 noiembrie 2019, 9:50)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui dumnezeu

        In Moldova unde KWJ este Obturat permanent de Ciuma Roșie ce a Făcut DAN Bârna ? #nimic
        Ce a reușit KWJ ? Mult peste potențialul Zonei !
        DAN Bârna a Semănat Aroganta ( patetic a justificat ca vine datorită înălțimii morfologice și nu filozofice ) in Zone unde Trebuia sa Atragă Electorat, or DAN Bârna a pierdut electorat ( precum un papagal vorbitor a și spus ca “știam de o treime din electoratul meu va vota KWJ) asadar cine este DAN Bârna care cu gurița și mâna lui îngroapă USR ? Un #nimic !
        Nota bene : am votat USR de prima oară când au apărut pe buletinul de vot
  • +4 (16 voturi)    
    in astfel de momente se vede valoarea echipei (Luni, 11 noiembrie 2019, 22:39)

    MG [utilizator]

    dna Chichirau sa nu strice ce au deja; lumea s-a cam saturat de conflicte intre partide dar in interiorul partidului..

    Trebuie sa fiti destepti la paguba ca sa aveti o sansă sa nu fiti prosti la castig.
    • -5 (5 voturi)    
      Care Echipa ? (Marţi, 12 noiembrie 2019, 7:24)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui MG

      Care Valoare ?
      • +3 (3 voturi)    
        ... (Marţi, 12 noiembrie 2019, 9:26)

        dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        aia care a strîns semnături pentru "fără penali în funcții publice"!
        dar ce contează asta într-o țară în care electoratul votează fără probleme infractori?
        • -3 (3 voturi)    
          Nu îmi spune de Oamenii Extraordinari (Marţi, 12 noiembrie 2019, 10:10)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui dumnezeu

          Din Strada ! Aceia sunt Trup și Suflet pentru USR !
          Eu îți spun ca BN cu o duzina de vicepreședinți sunt in fapt o duzina de nulități care buzeaza dorsalul lui DAN Bârna ca prindă parlamentarele 2020 sau Localele ( vezi Cosette ce fuge la ma sa in Iași și Fostul Avocat Stelian de Mazăre apărător fuge la Constanta - - NU sa salveze Cazinoul de la ruina ci sa fie acasa !)
          Deci care este Valoarea Echipei de Management USR ? Tabula Rasa sau nula, alege tu !
          • +1 (1 vot)    
            Dancila, pe de alta parte, este o valoare (Marţi, 12 noiembrie 2019, 10:53)

            MG [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            o valoare imobiliara
            • +2 (2 voturi)    
              Va fi Nume de Strada (Marţi, 12 noiembrie 2019, 11:08)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui MG

              Post Mortem in Videle
              Acolo este Valoare Imobiliară
          • +2 (2 voturi)    
            ... (Marţi, 12 noiembrie 2019, 11:27)

            dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            tu delirezi în lumea ta. cine să te împiedice?!
            :)
            • -1 (1 vot)    
              Poate Da (Marţi, 12 noiembrie 2019, 11:55)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui dumnezeu

              Cei Săraci cu Duhul poate Spun Adevarul
  • +6 (12 voturi)    
    Deciziile se iau in grup (Luni, 11 noiembrie 2019, 23:34)

    Coco Whistle [utilizator]

    Asumarea inseamna demisie.iar se nasc niste monstrii invinsi de analfabeta. Lol
  • +8 (10 voturi)    
    OH. (Marţi, 12 noiembrie 2019, 0:40)

    letsoc [utilizator]

    Boala lunga , moarte sigura . Demisia urgent , ales un lider competent ( nu pe smecherii ), pregatire serioasa pentru locale si parlamentare . Arata ca esti un domn , mister Barna si vei salva partidul . Altfel va pulverizati . Cu stima ,NC .
  • +1 (5 voturi)    
    normalitate (Marţi, 12 noiembrie 2019, 7:20)

    BlueX [utilizator]

    terminati cu tensiunile si canibalismul politic... NU S-A GRESIT DELOC ! ce s-a intamplat e perfect normal..... 20% a fost si va fi electoratul PSD - depinde de restul care ies la vot sa modifice acest procent ... UDMR ia mereu pe la 6% ... iar Iohannis a luat voturi pentru ca lumea a vrut sa fie sigura ca nu va lua Dancila. Doar nu se astepta cineva ca increderea in Barna sa fie mai mare decat in Jo ?....o sa vine parlamentarele si veti avea o surpiza... daca nu va sfasiati !
  • -2 (4 voturi)    
    Atunci (Marţi, 12 noiembrie 2019, 8:08)

    vasile-roaita [utilizator]

    cind Orban l-a invitat la guvernare, trebuia sa fi spus; Accept sa fiu la guvernare, ori la bal ori la spital. Impreuna cu Orban si Johannis sa darimam pesedeul. Johannis si Orban au riscat si au reusit. Tu Barna n-ai vrut sa risti si ti-ai luat-o. Este o vorba; Dumnezeu ii ajuta pe cei curajosi.
  • -4 (6 voturi)    
    Din ce in ce mai mult semanati cu PSD (Marţi, 12 noiembrie 2019, 8:09)

    mircea112 [utilizator]

    Cu cat citesc mai mult imi dau seama ca aceasta conducere USR sunt precum hotul ce a furat o masina pe care nu stie sa o conduca. Habar nu au cine e electoratul lor, habar n-au ca nu pot venii cu minciuni ca la PSD in fata electoratului USR si chiar spera ca acest electorat sa ii creada. Cu aceeasi abordare gen, eu nu plec pentru ca sunt un lider adevarat, Rise Project a fost pus de statul paralel.
    Sfat: Chemati proprietarul masinii (Nicusor Dan) si intrebati-l cum functioneaza, pana nu veti face un accident grav (alegeri parlamentare) si veti obtine sub 10%. Si aratati ca nu tineti de scaune precum cei din PSD si atunci cand gresiti plecati! Renuntati la retorica PSD! Nu mai faceti jocurile PSD!
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Marţi, 12 noiembrie 2019, 9:32)

      dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

      deci, în căpucul tău sec, faptul că prezidențiabilul barna a luat 14,7%, te îndreptățește să găsești similitudini cu un partid de infractori, cu căpetenia în închisoare, pentru delicte penale?
      amice, ești idiot! :)
      • -2 (2 voturi)    
        Exact ce spuneam! (Marţi, 12 noiembrie 2019, 10:58)

        mircea112 [utilizator] i-a raspuns lui dumnezeu

        Precum PSD-isti, incepi printr-o jignire si termini printr-una, chiar mai rau decat PSD!
        Imi pare rau, chiar am votat USR, chiar am avut o speranta ca vor fi altfel de oameni, dar se pare ca sunteti fix la fel, si e doar o conjunctura ca Dracnea e la puscarie si Barna nu e, a avut doar noroc ca PSD a distrus DNA inainte sa-l cerceteze si pe el!
        • +1 (3 voturi)    
          ... (Marţi, 12 noiembrie 2019, 11:32)

          dumnezeu [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

          whatever. :)
          cu jignirile tu ai început, comparînd usr cu psd, fără nici un argument, dar ce să zic, poate atîta poți tu.
          cît despre aia cu "și eu am votat cu usr", e tipică pentru postacul care vrea să-și justifice atacul, mimînd indignarea.
          tovarășu' postac de la psd, chiar nu ne interesează cu cine ai votat. nu întîmplător votul ăla e secret!
          • 0 (2 voturi)    
            Argumentul este retorica USR identica PSD (Marţi, 12 noiembrie 2019, 11:50)

            mircea112 [utilizator] i-a raspuns lui dumnezeu

            Eu nu am jignit! Am argumentat prin tinutul de scaun cu orice pret, iar daca sunt probleme cu justitia este statul paralel de vina! Nu exista demnitate, exista doar tinerea cu dintii de scaun! Toate astea la cine te duce cu gandul? Oare nu la PSD? Iar atunci cand ti se arata Barna din ochi, incepi sa jignesti, cine face asa? Ma astept ca o sa zici ca iei o mitraliera si tragi in toti! Fix PSD. Success!
  • +1 (5 voturi)    
    strateg din cărți (Marţi, 12 noiembrie 2019, 8:28)

    prepeleac [utilizator]

    Doamna Cosette, mare strateg din cărți, nu-și dă seama că dacă Barna sărea la Iohanis pierdea mult mai multe voturi. Doamna nu realizează că dușmanul românilor este PSD, nu Iohanis, prin urmare ce rost avea să-l ataci pe neamț?! Cred că românii s-au săturat de canibalism politic și simt, organic aș putea spune, nevoia de normalitate. Din punctul ăsta de vedere il felicit pe Barna pentru discursul lui civilizat și cu bun simț. Stimată doamnă, asta înseamnă altfel de politică, schimbarea discursului și comportamentului politic, nu schimbarea oamenilor cu aceleași năravuri.
  • -3 (5 voturi)    
    Bravo Cosette (Marţi, 12 noiembrie 2019, 8:43)

    florinos [utilizator]

    Cosette Chichirau dovedeste ca stie ce inseamna alegeri, Dan Barna a venit la alegeri ca o floricica, cu programul USR+ in piept si a spus Votati-ma, ATAT.

    Cosette are dreptate matematic, voturi in plus peste cei 15% din electorat pot venit doar de la Klaus Iohannis nu de la Viorica Dancila si a avut Dreptate.

    Dan Barna trebuia sa ii ceara lui Klaus Iohannis explicatii de ce a acceptat GUvernul Dancila, de ce i-a fost frica de Suspendare, de ce doamna Carmen a refuzat sa se duca la Parchet etc.

    Cosette Chichirau si Ciolos ar trebui sa conduca partidul rezultat din fuziunea USR si PLUS.
  • +2 (2 voturi)    
    Cosette nesimtita (Marţi, 12 noiembrie 2019, 9:25)

    dihania [utilizator]

    Nu cunoaste strategia din alegeri, deci practic nu s-a implicat. Doamna Cosette sunteti in USR sau in PLM?

    Se imbata cu "hipstereala" ii vezi peste tot pe "promenada", dar isi injunghie public colegul. E a doua oara cand USR nu poate face diferenta intre transparenta si spalarea rufelor in public.

    Nu au experienta politica sunt dezorganizati si fara un lider. Pacat, sunt unii care trag tare in USR, dar se vad leprele.
  • -2 (4 voturi)    
    Exercițiu de democrație... (Marţi, 12 noiembrie 2019, 9:42)

    ia220 [utilizator]

    După eșecul d-lui Barna ar fi un frumos exemplu să-și dea demisia după care să candideze din nou la șefia USR. Ai noștri lideri s-au învățat ca după ce se află în vârf să plece de acolo doar... împușcați sau, mai nou, la Rahova.
  • +3 (3 voturi)    
    dupa razboi multi viteji se arata (Marţi, 12 noiembrie 2019, 10:02)

    @Dem [utilizator]

    .... asa e si cu madame Cosette
    Barna daca il ataca pe Iohannis si nu se lega de tută nu-l mai votau cei de dreapta și nici diaspora. Românii nu au fost suficient de inteligenți. De ce să-l votezi pe Iohannis care oricum are masă suficientă de votanți să iasă primul. De ce să risipești 6% pe Paleologu care nu are nicio șansă. Cu 10% în plus luate 5+5 nu ajungea o analfabetă în turul 2, iar după aceea nu mai conta.
  • +2 (2 voturi)    
    Barna intre ciocan si nicovala (Marţi, 12 noiembrie 2019, 11:33)

    chirul [utilizator]

    Avea de ales intre atacarea lui Iohannis si atacarea lui Dancila. A ales solutia morala si a pierdut. Si pentru asta i se cere demisia. Cica e slab. Daca-l ataca pe Iohannis si rupea voturi de la el poate avea sanse sa intre in turul 2. Atunci il atacau ca e complice cu PSD si vrea sa divizeze opozitia. E ca-n bacul ala, ai sapca, n-ai sapca.
  • -1 (3 voturi)    
    serviciile (Marţi, 12 noiembrie 2019, 11:37)

    MirceaIo [utilizator]

    Chichirau are dreptate! Dan Barna a tradat! trebuie sa plece. USR trebuie sa ramana cu tineri necontaminatii de fosta securitate!
  • +2 (2 voturi)    
    Fara rost (Marţi, 12 noiembrie 2019, 13:13)

    Mircea11 [utilizator]

    Chichirau contesta fara rost, doar pentru a se afla in treaba. Incearca sa se catare tot mai sus si nu pricep de ce. Daca era in locul lui Barna, rezultatul era mult mai prost.
    Barna nu prea avea ce sa convinga mai mult. Era clar ca multi dintre sustinatorii USR o sa voteze Iohannis.
    Ce ma ingrijoreaza este numarul mare de votanti Dancila.