PSD anunță moțiune de cenzură la o zi după ce Dăncilă a intrat în turul doi / Bădălău: „Sunt convins că PSD va prelua guvernarea”

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 11 noiembrie 2019, 17:38 Actualitate | Politic


Niculae Badalau
Foto: Agerpres
Senatorul PSD Niculae Bădălău a anunțat că, împreună cu o echipă de colegi din partid, pregătește o moțiune de cenzură care va fi depusă în luna februarie, iar în acest fel este convins că social-democrații vor prelua din nou guvernarea, scrie Mediafax.

"În momentul ăsta, cu o echipă de colegi pregătim moțiunea din februarie și din februarie eu sunt convins că PSD va prelua guvernarea și vom avea o guvernare în continuare pentru oameni", a declarat, luni la sediul PSD, Niculae Bădălău.

La începutul săptămânii trecute, președintele Camerei Deputaților, Marcel Ciolacu, a declarat că PSD, care acum este în Opoziție, va pregăti o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Orban, însă îi lasă pe cei de la PNL „să treacă luna de miere”.

„Acesta e rolul Opoziției, nu e normal să se realizeze o moțiune de cenzură? Îi lăsăm să treacă luna de miere. Pe temele pe care ni le vor da dânșii (realizarea moțiunii - n.r)”, a afirmat Marcel Ciolacu.

UPDATE - Teodorovici, despre o posibilă moțiune de cenzură: „Nu trebuie să ne jucăm cu aceste instrumente”

Pe de altă parte, Eugen Teodorovici a declarat luni, tot la sediul PSD, că depunerea unei moțiuni de cenzură este un instrument democratic cu care „nu trebuie să ne jucăm”. Senatorul PSD a precizat că depunerea unei moțiuni trebuie să fie discutată foarte clar, deoarece „guvernul unei țări nu se schimbă de pe o zi pe alta”.

„Nu trebuie să ne jucăm cu aceste instrumente, clar democratice. Trebuie să fie discutate foarte clar, pentru că totuși guvernul unei țări nu se schimbă de pe o zi pe altă. Și orice om politic trebuie să fie în primul rând cu gândul la economia țării, la țară. Deci nu trebuie să ne jucăm de-a moțiunile și astăzi e un guvern, mâine e un alt guvern”, a afirmat Teodorovici, potrivit Mediafax.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















35355 vizualizari

  • +36 (44 voturi)    
    auzi la ei, preiau guvernarea (Luni, 11 noiembrie 2019, 17:54)

    Wheelwright [utilizator]

    Puteti voi tranti guvernul jos, teoretic, de ce nu si practic?!
    Pentru ca daca pica guvernul, Iohannis o sa numeasca de doua ori pe cineva din PNL, iar daca nu votati vor fi anticipate.
    PSD ar mai putea ajunge la guvernare, tot teoretic dupa alegerile generale de peste 1 an, practic sper sa fie imposibil si sa ramana la maxim 20 % voturi.
    • +1 (9 voturi)    
      PNL si-a luat portia de voturi (Luni, 11 noiembrie 2019, 18:38)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

      PNL si-a luat portia de voturi, a castigat enorm ca a dat jos guvernul cu o saptamana inainte de alegeri asa au castigat multe voturi.

      Si Viorica Dancila a castigat doar facea pe victima ca PNL va taia pensii si salarii, amuzant nu ? Ambii au profitat de aceasta situatie.
      • 0 (0 voturi)    
        Bădălău vrea să o ajute pe Dăncilă? (Marţi, 12 noiembrie 2019, 17:01)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui florinos

        O ajută să piardă pentru-că nu ne-a trecut supărarea pe PSD și declarațiile lor impertinente.La turul II vom ieși și mai mulți la vot ca să votăm Johannis.Viorica ar trebui să fie mulțumită cu intrarea în turul II ,ce a făcut să nu fie mazilită de PSD.
    • -3 (9 voturi)    
      Serios? (Luni, 11 noiembrie 2019, 19:40)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

      Deci s ainteleg ca KIWI avea intrumentul de a nu o numi pe Vasilica si altii inainte dar totusi a "ascultat vocea constiintei politice". Pai ori avea instrumente ori nu acest neica nimeni ajuns prezident.
    • +2 (6 voturi)    
      bolshevicii ! (Luni, 11 noiembrie 2019, 21:30)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

      au venit prin fortza la putere ! Vor pleca tot prin fortza !
    • -6 (10 voturi)    
      Și dacă iese Viorica? (Luni, 11 noiembrie 2019, 21:50)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

      ?
      • +1 (1 vot)    
        iese sigur (Marţi, 12 noiembrie 2019, 10:10)

        nalbaroiu [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        veorika iese sigur din peisaj cu ocazia alegerilor...stai relax, ia-ti popcorn si uita-te atent la iesirea ei in viteza...
  • -38 (56 voturi)    
    Nuuuuuu! (Luni, 11 noiembrie 2019, 18:01)

    cucuveauamov [utilizator]

    inca nu ne-am distrat suficient cu Citu si Orban, dar mai ales cu 'telectualul Stefan de la Dezvoltare
    • +12 (18 voturi)    
      Ma, (Luni, 11 noiembrie 2019, 19:24)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      tu stii ce inseamna deficit bugetar de 3%?
      Ma ,deficit inseamna ca tu presupui ,cand iti faci bugetul pe anu' viitor,ca vei castiga/colecta/aduna 100 de lei si vei cheltui 103 lei.Faptul ca tu nu vei colecta/aduna/castiga suta aia,dar vei chletui 103 sau mai mult,va trebui sa te imprumuti ,oricum te imprumutai aia 3%.
      Adica,voi propuneti romanilor traiul pe datorie pana...D-zeu cu mila.
      Voua,elitelor psd-diste si nu numai va convine,electoratul vostru oricum mananca si bea pe datorie,copiii lor sunt plecati...
      Sa vedem daca ne mai imprumuta cineva si cu ce pret.
    • +8 (8 voturi)    
      Așa vor spune Diaspora pana in Craciun (Luni, 11 noiembrie 2019, 19:44)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Când pee falls direct in mufarina lui Bădălau va curge
    • -2 (4 voturi)    
      Abia (Luni, 11 noiembrie 2019, 20:26)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      astept ziua in care o sa avem presedintele Romaniei unu' pe care il cheama Badalau.
      • 0 (0 voturi)    
        minus (Marţi, 12 noiembrie 2019, 11:21)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        Cei care ti-au dat "minus" n-au priceput ironia....
    • +8 (8 voturi)    
      Dar cu... (Luni, 11 noiembrie 2019, 20:56)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ticalosii de la psd-alde nu te-ai distrat destul ? Ca noua ne-a ajuns pana-n gat...
  • +25 (29 voturi)    
    badalau (Luni, 11 noiembrie 2019, 18:03)

    ------ [utilizator]

    Esti amnezic!!!-o cura cu lecitina nu strica.
  • +23 (27 voturi)    
    Mda (Luni, 11 noiembrie 2019, 18:06)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Cum ar spune noua generatie: ROFLMAO !!!

    Sper ca nu se iau in serios cand spun balariile astea...
  • +26 (32 voturi)    
    buna strategie (Luni, 11 noiembrie 2019, 18:10)

    andimi [utilizator]

    astia de la psd deja traiesc pe alta lume. Exact o motiune de cenzura si un guvern PSD le-ar aduce mai multe voturi!!! Tot asa baieti, tot asa, poate scapam cu totul de voi, poate se trezesc si aia 20% care va mai voteaza (desi ma indoiesc).
  • +24 (28 voturi)    
    chiar va rog (Luni, 11 noiembrie 2019, 18:13)

    doejohn [utilizator]

    O da! Anticipate!
  • +21 (27 voturi)    
    Da da (Luni, 11 noiembrie 2019, 18:15)

    chhe [utilizator]

    Nu ca motiunea ar fi altceva decat un mijloc de a recupera ciolanul (deja ii rod matele) dar ar putea sa mimeze macar normalitatea, adica sa-i lase pe liberali sa guverneze macar o saptamana. )))) PSD, partid depasit de istorie.
  • +21 (27 voturi)    
    Un condammnat la locul de muncă este om (Luni, 11 noiembrie 2019, 18:16)

    Tayen [utilizator]

    de frunte în șatra pizidistă. Țara asta nici nu merită să existe, nu are nici-un fundament pentru a mai ființa.
    • +7 (7 voturi)    
      Corect dar... (Luni, 11 noiembrie 2019, 19:01)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Începând cu legiunile lui Constantin cel Mare, toți cei care au ajuns la aceasta concluzie au f
      ost contrazis de un paradox. În ciuda oricărei logici aici ființează o populație care ființează fără guvernare.
      In timpul ocupației austriece a Olteniei, zapcii strângeau birul ziua și noaptea se transformau în haiduci care furau aurul zapciilor.
      Austriecii s-au retras.
      Nu exista nici o teorie care sa explice functionarea statului romanesc, nici o teorie economica,nimic.
      Dar se întâmplă pana când toată populația migrează ( goti, slavi etc..) și vin alții în loc
      :)
    • 0 (0 voturi)    
      Exact asa se gandeste peste Prut. (Marţi, 12 noiembrie 2019, 16:39)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      de-acolo vine criza politica, n-am generat-o eu sau tu.
      Statul roman, acela veritabil nu acela criminal din 47-19 este o veritabila sabie in coasta barbariei orientale de sorginte slavo-mongola. Greu de daramat, au incercat secole de-a randul.
      Vom vedea ce le rezerva viitorul, si unora si altora.
  • +17 (29 voturi)    
    Am ajuns sa-mi doresc ca PSD sa revina (Luni, 11 noiembrie 2019, 18:17)

    IosifV [utilizator]

    Sper ca PSD sa revina si sa faca tara praf, poate doar asa romanul se trezeste, cand nu o sa mai primeasca pensia si salariul.

    PSD sa guverneze 10 de ani de aici incolo.
    • 0 (0 voturi)    
      1000 (Marţi, 12 noiembrie 2019, 16:39)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui IosifV

      sa rotunjim.
  • +30 (34 voturi)    
    Motiune sa fie! (Luni, 11 noiembrie 2019, 18:19)

    Sati [utilizator]

    Hai cu alegerile anticipate ca tocmai ne-am incalzit.
  • -7 (9 voturi)    
    USL-ul sa se bata linistiti. (Luni, 11 noiembrie 2019, 18:41)

    Marionette [utilizator]

    Eu voi vota USR la parlamentarele viitoare. Nu pot pune stampila nici pe Dancila, nici pe Iohannis. Asa ca nu voi mai merge la turul 2.
    • +6 (6 voturi)    
      Minti, mah, ca de obicei (Marţi, 12 noiembrie 2019, 0:11)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Tu esti un psdist care indeamna lumea sa nu vina la votare.
      Canta la alta masa, tovarase.
  • +7 (7 voturi)    
    Anticipate (Luni, 11 noiembrie 2019, 18:59)

    Marin Capdefier [utilizator]

    De aceea trebuie anticipate.
    Si e cu atat mai greu cu cat surubul care fixeaza lipitorile de robinetul banilor publici e mai adanc infipt.
  • -5 (5 voturi)    
    Cum ar veni (Luni, 11 noiembrie 2019, 19:07)

    ww [utilizator]

    Psd a infrant pana si-a vazut ambii candidati in turul 2. Acum, ca pericolul a trecut, revenim la banana-republic condusa tot de faraonul Iohannis si de Dancila-psd. In Romania nu mai e de mult timp democratie, ci un soi de distopie luata direct din operele lui Orwell.
  • +7 (9 voturi)    
    Ciurli burli asta, cu 22% (Luni, 11 noiembrie 2019, 19:16)

    Dalinar [utilizator]

    Se da tartor. Du-te bah la corturari si te da tartore in fata lor, ca in fata romanilor, tinzi spre ZERO, ceea ce si esti, o nulitate!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Anticipate! (Luni, 11 noiembrie 2019, 19:19)

    Pasarea_PuieMontix [utilizator]

    Si pleacati ddd acasa si mai lasatin-ne, javrelor!
  • +7 (7 voturi)    
    Ia uite, a si fost Badalau pe aici (Luni, 11 noiembrie 2019, 19:24)

    ac [utilizator]

    -1 la fiecare post. Muncesc cetatenii astia, nu gluma.
  • +6 (6 voturi)    
    Singurul lucru valabil... (Luni, 11 noiembrie 2019, 19:45)

    DurAndrei [utilizator]

    ...Badalau / patru saci de grau... (PCR PSD)
    • +6 (6 voturi)    
      Individul ăsta cu nume de cocalar (Marţi, 12 noiembrie 2019, 8:44)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui DurAndrei

      a furat la greu cereale și alte drăcovenii de la CAP.
      Cu ăia patru saci l-au prins(ghinion),iar acum
      ipochimenul bolșevic și cleptoman ne dă lecții
      de bună guvernare.Pașol na turbinca vidma!
  • +6 (6 voturi)    
    Mai ''balalaule ''... (Luni, 11 noiembrie 2019, 19:46)

    astronaut [utilizator]

    stai linistit , nu te agita , sa va a vedem dupa turul doi la Prezidentiale , daca mai ai glas si stii de ce ca o sa ramai mut la ce scandal se va naste la voi in GIO -PSD , asa ca s-ar putea ca o parte buna sa vrea sa se ''razboiasca''acolo pe KISSELEF !
  • +8 (8 voturi)    
    Nu va impacientati (Luni, 11 noiembrie 2019, 19:47)

    ipolitic [utilizator]

    Scopul lui Badalau e cu totul alta. La urmatoarea sedinta a CEX toti vor sta la masa in liniste de mormant, cu mana dreapta sub masa. O picatura de transpiratie de pe fruntea unuia cazuta pe jos va suna ca o impuscatura si se va dezlantui iadul. Aaaa, stai..asta e dintr-un film cu mafioti...nu mai stiu ce am vrut sa zic.
  • +6 (6 voturi)    
    Sfat (Luni, 11 noiembrie 2019, 19:51)

    ber [utilizator]

    Aveti grija sa o scrieti fara greseli gramaticale!
  • +4 (6 voturi)    
    psd la guvernare (Luni, 11 noiembrie 2019, 20:36)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    Dupa ce-au obtinut 2 milioane de voturi la 18 milioane de alegatori, e normal ca psd sa vrea sa preia guvernarea. Au legitimitate.
  • +9 (11 voturi)    
    ... (Luni, 11 noiembrie 2019, 21:21)

    dumnezeu [utilizator]

    lui bădălău nu i-a ajuns cît s-a pișat diaspora pe el. acum ar vrea să o facă chiar și pesediștii!
  • +7 (7 voturi)    
    Trebuie sa spuna si el ceva... (Luni, 11 noiembrie 2019, 21:46)

    John M. [utilizator]

    Doar n-o sa spuna "am furat destul si acum plecam toti acasa".
  • +2 (4 voturi)    
    faptul ca retardatii astia (Marţi, 12 noiembrie 2019, 8:56)

    liviu_ [utilizator]

    au primit aproape 35% (ca pro rom si alde tot psd sunt) dovedeste ce popor de idioti suntem

    una peste alta eu vad ca ei se imbata cu apa rece, dar tot un rezultat prost e pentru ei... e prima data cand nu au NICI O SANSA sa castige postul de presedinte!