​Articol actualizat

Dăncilă a convocat ședința CEX. Liderii din Moldova și Transilvania trebuie să dea explicații pentru rezultatele slabe

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Luni, 11 noiembrie 2019, 14:36 Actualitate | Politic


Teodorovici, Dancila, Fifor, la Congresul PSD
Foto: Agerpres/EPA
Președintele PSD, Viorica Dăncilă, a convocat pentru marți ședința Comitetului Executiv al partidului pentru a face o analiză a activității organizațiilor la alegerile din 10 noiembrie. PSD a pierdut în primul tur al alegerilor prezidențiale fiefuri importante din Moldova și Transilvania. Mai exact, liderii din Maramureș, Neamț, Vrancea, Bacău și Constanța vor trebui să dea explicații pentru rezultatele slabe pe care le-au înregistrat.

UPDATE Viorica Dăncilă a declarat luni, la sediul partidului că este adepta excluderilor dar, la ședința CEx de marți, va fi făcută o analiză pe filialele județene, după alegerile prezidențiale, în care fiecare lider județean va explica scorul mic la scrutinul din 10 noiembrie.

„Nu, nu venim cu ideea de a face excluderi. Vom discuta pe fiecare județ, vom analiza fiecare localitate în parte, astfel încât la următoarele alegeri să avem rezultate mai bune. Vom discuta fiecare județ și vom analiza fiecare organizație în parte. E o analiză de partid normală, după alegeri. Fiecare președinte de organizație de județ trebuie să susțină ce a mers ce nu a mers”, a declara Viorica Dăncilă.

Comitetul Executiv al PSD se va reuni la ora 16.00 la sediul partidului. Pe agenda ședinței se află analiza rezultatului votului dar, susțin surse din interiorul PSD, nu se va pune problema sancțiunilor.

"Suntem in plin proces electoral, peste două săptămâni vor fi din nou alegeri. Sigur că există nemulțumiri în ceea ce privește rezultatele din Vrancea, Neamț, Maramureș. Toată lumea vrea să afle de la Oprișan cum de a scos doar 20%, la fel și de la domnii Zeteași Arsene. Vor fi discuții aprinse dar nu e cazul de sancțiuni", au explicat sursele citate pentru HotNews.ro.

O altă temă pe ordinea de zi va fi și modul în care fostul ministru al Justiției, Ana Birchall, s-a poziționat în ultima perioadă. Lideri ca Rădulescu-Mitralieră, Codrin Ștefănescu sunt extrem de nemulțumiți de modul în care aceasta s-a poziționat public și se așteaptă ca aceștia să ceară excluderea lui Birchall din PSD.

Ana Birchall, în calitate de ministru al Justiției s-a poziționat în nenumărate rânduri împotriva partidului pe teme sensibile ca de exemplu înființarea secției speciale.
Viorica Dăncilă a anunțat public că atitudinea ministrului Justiției, nu reflectă poziția PSD și că situația acesteia va fi discutată în următoarea ședință a Comitetului Executiv.

Totodată, o parte din liderii PSD intenționează să ceară explicații în ceea ce privește înscrierea lui Cosmin Gușă în partid. Reamintim că, în urmă cu o săptămână, primarul sectorului 1 Daniel Tudorache (împreună cu Paul Stănescu) a anunțat că patronul Realitatea TV Cosmin Guşă s-a înscris în PSD.

Ședința Comitetului Executiv va fi una tensionată pentru că s-au acumulat multe frustrări între conducere și liderii din teritoriu. De altfel, în urmă cu o zi, staff-ul de campanie al Vioricăi Dăncilă era extrem de nemulțumit de lipsa de mobilizare în teritoriu a edililor PSD. "A fost nevoie ca Olguța Vasilescu să intervină și să pună presiune pe primari pentru mobilizare. Au fost sincope mari dar nu se pot lua măsuri drastice. Se va face apel la o mai bună mobilizare", au explicat sursele citate.

În urma scrutinului din 10 noiembrie, PSD a pierdut fiefurile din Moldova: Suceava (lider Ioan Stan), Iași (lider Marce Popa), Neamț (lider Ionel Arsene), Bacău(lider Dragoș Benea), Vrancea (lider Marian Oprișan), Vaslui (lider Dumitru Buzatu)dar și județele din Transilvania unde PSD deținea controlul: Maramureș (lider Gabriel Zetea) și Bistrița Năsăud (lider Radu Moldovan).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















17461 vizualizari

  • +3 (17 voturi)    
    PNL blat cu PSD (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:43)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Altminteri nu ieșea proasta cu :20%
    • +2 (8 voturi)    
      Asa este (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:21)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Noul USL este activat.
    • +1 (11 voturi)    
      Greșești. (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:52)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Nu este nici-un blat. Așa sunt românii, ăia verzi că sunt români, care se mândresc că sunt români. Cei săraci cu duhul întotdeauna îi vor urî pe cei ce știu să se semneze, asistații îi vor vota pe cei ce le dau pomeni.
  • +16 (18 voturi)    
    ... (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:44)

    mihai_mi [utilizator]

    Explicatii pentru rezultate slabe??? Pai nu e clar? Lumea nu mai voteaza hoti!! In mod naturaldispar ce-i de pe vremeea comunistilor cu "sa ni se dea si noua" si sunt inlocuiti de cei cu " sa nu ni se ia". La munca ba trantori si oportunisti pilosi psd-isti!
    • -1 (3 voturi)    
      Da. (Luni, 11 noiembrie 2019, 22:04)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      Lumea cinstita nu este in Oltenia, Teleorman, Gorj etc.
  • +12 (14 voturi)    
    Of, muiere spalatoreasa! (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:57)

    Krausser [utilizator]

    Ce explicatii sa dea paduchiosii din teritoriu? Ca lumea s-a saturat de PSD? Nu au ce sa explice mai mult de atat. A mai mers cu ulei si galeti pe ici pe colo, dar in principiu saturatia e mai mare decat kilu' ala de orez sau de ulei de la voi.
  • +8 (8 voturi)    
    Dupa ce explica cei de la centru (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:08)

    eGerula [utilizator]

    de ce au asa un candidat slab la prezidentiale vor afla si raspunsul de la cei din Moldova si Transilvania. Incet, incet lumea se mai desteapta (altii mai mor). Pacat ca prea incet.
  • +9 (9 voturi)    
    Explicatia e simpla (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:25)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Au sustinut un candidat - moara stricata, care debiteaza agramat aceleasi platitudini si nu pricepe nimic din lumea in care traieste, nici macar ceea ce afirma.
  • +6 (6 voturi)    
    Lapte gros la psd (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:25)

    4clase [utilizator]

    Tanti Vio, nu te grabi cu sedinta asta. Asteapta pana peste doua saptamani sa-i chemi pe toti… de la toate judetele. Sa-i calaresti pe toti. Sa nu faca doua drumuri... Ca acuma au mai scapat cateva prin Oltenia si Muntenia ca unii de p'acolo au votat cu Barna si Diaconu si sincer sa-ti spun, nu prea cred ca voturile astea vin la turul doi gramada pe matale, tanti Viorica… Eu zic sa te bucuri deocamdata de clipele frumoase ramase, ca peste vreo doua saptamani pe vremea asta, o sa ma suni sa-ti dau numarul de telefon de la salonul de parastase… Si ti-l dau, ca nu-s baiat rau...
  • +3 (3 voturi)    
    Atentie la tigle (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:30)

    ruskimushki [utilizator]

    unele mai si cad.
  • -10 (12 voturi)    
    Moldova (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:33)

    adevaratul [utilizator]

    Explicatia pentru Moldova e una cat se poate de simpla, chiar banala as putea spunea, oamenii de acolo sunt prea ocupati sa violeze minori si sa-si dea in cap unul altuia duminica, nu prezinta interesul iesirea la vot.
    • +8 (8 voturi)    
      Ti-as spune ca esti bou (Luni, 11 noiembrie 2019, 16:42)

      eGerula [utilizator] i-a raspuns lui adevaratul

      dar te las prost asa cum esti. Sper ca ti-am vorbit pe limba ta.
    • 0 (0 voturi)    
      preocuparile tale (Marţi, 12 noiembrie 2019, 12:24)

      a.h. [utilizator] i-a raspuns lui adevaratul

      astea sunt probabil si preocuparile tale. de asta le remarci asa usor.
      sa intelegem ca dintre toate temele de discutie din media romaneasca tu esti consumator exclusiv de asa ceva ? intrebarea e retorica. raspunsul il avem deja.
      • 0 (0 voturi)    
        da (Marţi, 12 noiembrie 2019, 16:01)

        adevaratul [utilizator] i-a raspuns lui a.h.

        esti foarte perspicace
  • +9 (9 voturi)    
    Eplicatia se poate reda doar..... (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:37)

    gigiN [utilizator]

    ...in doua cuvinte :tuta dancila.
  • +7 (7 voturi)    
    pai si ce explicatii sa dea? (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:40)

    gimini [utilizator]

    Faaaaaai... esti tuta proasta, pana si taranii isi dau seama de asta?...

    Sunt oameni care pot lua 85% din voturi (cum a fost Iliescu in 1990) si sunt oameni care nu pot lua. Dancila e din cea de-a doua grupa. Ea nici macar la ea, la Videle, n-a fost in stare sa castige postul de primar, iar la PE a intrat la gramada, pe lista.
    • 0 (0 voturi)    
      la videle a "castigat" cu vreo 44% (Marţi, 12 noiembrie 2019, 14:09)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui gimini

      adica nici la la ea acasa nu a spart malul.
      E drept, a luat mai multe procente decat Iohannis, dar Iohannis in satul lui...
  • +2 (2 voturi)    
    După ce Pandelina, (Luni, 11 noiembrie 2019, 16:44)

    Houthi [utilizator]

    a pus Bucurestiul pe butuci,d-na Vaselica suportă consecințele.Azi a murit și RADET-ul!Pandelina=Hoție=PSD.
  • +3 (5 voturi)    
    Să-i dai afară Viorică. (Luni, 11 noiembrie 2019, 17:09)

    asavreau [utilizator]

    Să rămână PSD curat ,numa cu Teleorman,Olt,Dolj,Gorj și Botoșani.Ăia oameni!Puturoși.Vor pomană și Viorica le dă.Minciuni.Că pomană nu poate da.Nu a dat nici până acum,că sa împrumutat ,au luat ei de la PSD,au dat și ceva la milogi dar vor plăti toți.Nu plătește Viorica și cei de la PSD că nu au de dat.Ei numa iau.
  • +6 (6 voturi)    
    aoleo proasta mai e ! (Luni, 11 noiembrie 2019, 17:10)

    liviu_ [utilizator]

    sa se multumeasca cu turu 2 .... un rezultat muuult peste asteptari pt psd (din pacate pr Romania).

    a facut praf tara 3 ani (si bucurestiu prin tovarasa pandele) si e ofticata ca a luat 24%... pai daca romanii aveau niste neuroni functionali, lua 5%

    "prostu daca nu-i fudul....."

    cred ca analfabeta asta chiar spera sa fie presedinta... atat de proasta e!
  • +4 (4 voturi)    
    Poza (Luni, 11 noiembrie 2019, 17:15)

    Kol, opusul lui Lok [utilizator]

    Imi aminteste de "Paiate" de Loncavallo.
  • +2 (2 voturi)    
    Eeeehhh... (Luni, 11 noiembrie 2019, 20:34)

    DurAndrei [utilizator]

    Sa ma ierte oamenii de buna credinta, dar parca... decat oltean, mai bine moldovean...
  • +3 (3 voturi)    
    Ce picioare (Luni, 11 noiembrie 2019, 23:36)

    bgd [utilizator]

    Poza e fenomenala :))
  • +2 (2 voturi)    
    sa-mi explicati urgent ! (Marţi, 12 noiembrie 2019, 9:19)

    a.h. [utilizator]

    de la Viorica, zicere:

    "inteleg ca sunt analfabeta, dar voi chiar n-ati putut face nimic ?
    sunteti niste incompetenti ! romanii au dreptate: noi nu suntem capabili sa combatem lipsa de educatie, prostia si analfabetismul. ba mai mult, chiar le dam aripi.
    uau, simt ca zbor !"
  • 0 (0 voturi)    
    Poza cu trandafirii (Marţi, 12 noiembrie 2019, 14:01)

    Jolly Roger [utilizator]

    Incredibil cat de multi oameni peste o anumita varsta au iesit la vot (sau au fost adusi), fara sa stie ce voteaza, pentru cine voteaza sau cum se numeste candidatul pe care il voteaza!
    Unii nu stiau nici macar sa scrie sau sa citeasca, dar cautau poza cu trandafirii...

    Si nu au fost 1-2 oameni, au fost multi!
    Zeci la nivelul unei sectii de votare!
  • 0 (0 voturi)    
    "Totul despre Cex" (Marţi, 12 noiembrie 2019, 14:11)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Ruleaza in seara asta
  • 0 (0 voturi)    
    Da-le bani (Marţi, 12 noiembrie 2019, 15:06)

    vasile-roaita [utilizator]

    primarilor, pentru galeti, faina, ulei. Cum vrei altfel sa te voteze prostimea?