Barna, după ce Ghinea a spus că Sistemul a fost mai tare: ”A ratat un edit”

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 11 noiembrie 2019, 13:09 Actualitate | Politic


Dan Barna la vot
Foto: Facebook
Președintele USR, Dan Barna, a răspuns luni, când a fost întrebat despre afirmația lui Cristian Ghinea, aceea că duminică ”Sistemul a fost mai tare”, că europarlamentarul USR ”a ratat un edit” al postării de pe Facebook.

”(Cristian Ghinea) a ratat un edit: <<Era sistemul. PSD a fost mai tare>>”, a declarat Barna în conferința comună cu Dacian Cioloș.

”Am avut o competiție directă cu PSD, deci a fost vechea clasă politică, vechiul coșmar pe care îl trăiește România de 30 de ani și energia unor cetățeni care au reușit să intre în Parlament și să lupte cu PSD de la egal”, a mai spus liderul USR.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7173 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    Ghinea + Barna rateaza edituri, decenta si demisia (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:21)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    lasati textele, demisia de onaoare!
    Demisia conducerii usr care a aprobat, tacit sau vocal, candidatura asta inutila si daunatoare.
  • -1 (7 voturi)    
    Ghinea sa isi asume partial esecul (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:32)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    "sistemul"-demagogia si fatarnicia lui. Care in 2016 a tot pedalat ca ministru MFE in Guv Ciolos pe ideea ca ' fonduri europene/POSDRU=mizerie", in ideea de a capitaliza electoral pentru USR. Degeaba s-au chinuit expertii si consultantii de buna-credinta , cu proteste la Ciolos, Presedintie, Parlament sa inceteze cu marota asta, ca dauneaza foarte rau domeniului.

    De atunci, tot romanul a ramas in cap cu ideea ca "fonduri europene=smecherii, hotie".

    Asa ca, atunci cand Rise Project a publicat "adevarul despre Dan Barna" si oamenii au inteles si aflat ca Dan Barna a avut zeci de proiecte, cele mai multe POSDRU, logic ca i s-a "lipit" fix eticheta inventata si promovata de Ghinea & comp (ironic, chiar Barna era si el in echipa lui), aceea ca Dan Barna=POSDRU/fonduri europene=mizerie=smecherii si hotie.
    Nu are relevanta ca din articol nu rezultau ilegalitati, ci mai degraba aspecte etice si morale. Oamenii nu au timp, rabdare si cunostintele sa judece profund ce nu cunosc. Iau de buna "ce stiu". Si ei "stiu" ca Barna a facut smecherii cu fonduri europene. (cam ca Dragnea cu POR).

    Deci, o buna parte din prabusirea lui Barna si insucces i se datoreaza lui Ghinea. Nu stiu daca ancheta Rise a fost musai comandata sa apara in campanie, dar daca a fost asa, strategul care a conceput faza a fost genial- stia de ceea ce au creat Ghinea & comp si au transformat asta in vulnerabilitate pentru fix omul promovat de Ghinea. Daca asta e 'sistemul" acuzat de Ghinea....ma bucur, pentru ca nici ce reprezinta Ghinea nu e un "sistem' mai bun, din contra!

    Desigur, in autosuficienta lor celesta, nici el si nici ceilalti nu vor sa admita asta, pt ca traiesc intr-o bula in care mereu li se da dreptate, indiferent ce ineptie mai scot.

    Karma is a bitch!
    • -1 (9 voturi)    
      RISE (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:34)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Culmea e că problema cea mai gravă a lui Ban Darna nu sunt dezvăluirile RISE, ci totala sa inadecvare la așteptările electoratului. Și mă refer în primul rând la electoratul USR, care în bună parte a stat acasă sau a preferat să voteze alți candidați.
  • -1 (9 voturi)    
    Mda.. (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:47)

    UpNext [utilizator]

    hipsterimea se tine de goange si glumite, ca politica e o cioaca haioasa.
  • -2 (6 voturi)    
    primul semn bun (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:02)

    mmmircea [utilizator]

    Barna se detaseaza de delirul vadimist al lui ghinea si caramitru.
  • -3 (9 voturi)    
    Extraordinar ! (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:07)

    Tescovin [utilizator]

    Ăștia chiar ne cred proști. Udemeriștii o mai dădeau cu traducerea din maghiară, pesediștii cu scoaterea din context. Ăștia o dau cu edit-ul pe facebook. În mod normal mă aștept să nu-i creadă nimeni, mai ales că se laudă că au votanții cei mai educați. Dar mai știi ?...
  • +3 (7 voturi)    
    "sistemul" (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:39)

    pehash [utilizator]

    Luati la intamplare orice sectie de vot din Teleorman si veti vedea la semnaturile de pe procesul verbal ca are un reprezentant UDMR. Numele? romanesc.

    "Sistemul" este simplu si functioneaza:
    1. electoratul este needucat. va place sau nu, asta e Romania.
    2. electoratul nu este informat prin mass-media, cu exceptia scandalurilor care ii pot impinge sa nu mai voteze ("toti fura maica!")
    3. in preajma alegerilor primarul promite ("toti fura maica, dar macar ne da si noua ceva!")
    4. organizatia locala de partid plimba urna sau aduce oamenii la sectie
    5. sectia de votare este populata de familiile consilierilor locali.
    6. cand mai apare un "independent", este intimidat sau, daca nu are experienta, furat pe fata.
    • +1 (1 vot)    
      stii ca si tu sau un membru al familie tale (Luni, 11 noiembrie 2019, 17:34)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Poate sa face ceva pentru ca sa nu mai apara situatii de genul asta???

      Incearca sa fii observator in Tiliorman - daca nu tu atunci cineva din familia ta.

      Sacul nelegat graunte va pierde pe drum...
      (Fraza inventata pe loc din maxima suparare).
  • 0 (6 voturi)    
    Statul paralel (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:48)

    mireb [utilizator]

    Pe Barna l-a distrus sistemul . Si sistemul asta e Statul Paralel al lui Dragnea?