UPDATE Purtătorul de cuvânt al PSD: Dorim foarte mult ca președintele Klaus Iohannis să vină la cel puțin la o dezbatere cu Viorica Dăncilă / Liberalii spun că încă nu au luat o decizie în acest sens

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 11 noiembrie 2019, 11:56 Actualitate | Politic


Viorica Dancila
Foto: Captura video
UPDATE Purtătorul de cuvânt al PSD, Valeriu Steriu, a declarat, luni, că mai multe posturi TV au invitat candidatul partidului, Viorica Dăncilă, la dezbateri, însă este nevoie ” în mod real” de un adversar, transmite Mediafax. Ludovic Orban a precizat că o decizie în acest sens va fi luată doar după stabilirea strategiei de campanie pentru turul doi a lui Klaus Iohannis.

”Ne pregătim foarte mult pentru a avea o dezbatere. Dorim foarte mult ca președintele Klaus Iohannis să vină la o dezbatere sau cel puțin la o dezbatere”, a declarat purtătorul de cuvânt al PSD, Valeriu Steriu.

El a precizat că a primit deja invitații de la posturi TV.

”Noi dăm curs acestor invitații, dar în mod real avem nevoie de un adversar. În primul tur nu am văzut o dorință din partea dlui președinte. Vom iniția discuții (între echipele de campanie - n.r.). Cu cât sunt mai multe dezbateri, nu chiar în fiecare zi, dar cu atât într-adevăr românii pot să vadă în întregime un candidat. Eu cred că doamna Dăncilă a fost foarte transparentă spre deosebire de Klaus Iohannis, pe care nu l-am văzut în patru ani de zile pe la vreo televiziune. Eu cred că un președinte trebuie să meargă la discuții cu oameni, să participe la dezbateri, să aibă simțul umorului”, a adăugat Steriu.

Liderul PNL, Ludovic Orban, a declarat că luni seara va avea loc, la sediul partidului, o ședință a echipei de campanie, iar când vor fi date rezultatele finale, va fi stabilită strategia de campanie, funcție de care Klaus Iohannis va participa sau nu la dezbateri cu Viorica Dăncilă.

-------
PSD va trimite o invitație scrisă adresată echipei de campanie a lui Klaus Iohannis pentru organizarea unor dezbateri electorale între liderul PSD Viorica Dăncilă și președintele României, înainte de al doilea tur de scrutin al prezidențialelor, au declarat surse social-democrate, citate de agenția Mediafax.

Echipa de campanie a PSD își dorește cel puțin o dezbatere electorală între Viorica Dăncilă și Klaus Iohannis înainte de al doilea tur al alegerilor prezidențiale, care va avea loc pe 24 noiembrie, potrivit surselor.

Detaliile de organizare ale dezbaterilor ar urma să fie stabilite dacă PNL va accepta invitația.

Klaus Iohannis, susținut de PNL, și președintele PSD Viorica Dăncilă sunt cei doi candidați de la alegerile prezidențiale care au intrat în cel de-al doilea tur de scrutin.

Biroul Electoral Central a anunțat, luni, primele rezultate oficiale, după numărarea voturilor 95,89% din secțiile de votare, potrivit cărora Klaus Iohannis a obținut 36,91% din voturi, în timp ce Viorica Dăncilă 23,45%. Dan Barna se situează pe locul al treilea, cu 14,19% din voturi.

Campania electorală pentru al doilea tur al prezidențialelor începe pe 15 noiembrie și se încheie pe 23 noiembrie, la ora 7.00.

Votul în diaspora se va desfășura pe 22 noiembrie, între orele 12.00-21.00, 23 noiembrie, între orele 7.00-21.00 și 24 noiembrie, între orele 7.00-21.00.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7173 vizualizari

  • +32 (38 voturi)    
    in mod normal (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:09)

    alex34 [utilizator]

    o dezbatere e un lucru bun, dar veorica va juca la cacealma, oricum cu ce are acum va pierde.. asa ca intr-o dezbatere va debita minciuni cu o nesimtire feroce mizand pe faptul spontaneitatea nu-l caracterizeaza pe Iohannis, nu o sa aiba nici o sansa sa demonteze tampeniile cu viteza cu care o sa le debiteze ea..., cu alte cuvinte strategia veoricai e sa-l aduca in troaca de porci dupa care sa-l bata cu experienta
    • +5 (9 voturi)    
      Adevarat (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:03)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui alex34

      Iar Klaus, bine sfatuit, sa faca bine si sa nu se lase atras in troaca..
    • +12 (12 voturi)    
      gen (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:05)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui alex34

      "l-am batut pe barna pt ca nu am probleme cu legea"? tocmai a spus asta deci... it has begun!
    • 0 (4 voturi)    
      Tipam ca vrem dezbateri si acum refuzam? (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:44)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui alex34

      In primul tur toata lumea tipa (pe buna dreptate) ca nu au fost dezbateri electorale si ca la singura dezbatere au lipsit candidatii principali (Iohannis si Dancila). Acum cand se cer dezbateri, refuzam ca sa nu fie "toarca de porci". Pai ori vrem dezbatere, ori nu vrem? Ce e asta? Uite, din cauza asta ne-am trezit cu Veorica in turul 2, ca nu suntem consistenti in gandire.
      • -1 (1 vot)    
        Impertinența nu-i permisă. (Luni, 11 noiembrie 2019, 18:31)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        PSD pot fi impertinenți între ei dacă le place.Purtătorul de cuvânt al PSD este destul de analfabet ca maniere.Exprimarea corectă ar fi //să participe// nu//să vină//.Vorbesc parcă ar da un ordin.este clar că noi,românii trebuie să nu-i mai votăm pe cei din PSD.Nu știu să se comporte,sunt aroganți,sfidători și infractori.Au un comportament specific nesimțit.
  • +21 (27 voturi)    
    Dezbaterea va fi, de asemenea, scrisa (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:17)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Pentru un echilibru al sanselor, PSD trebuie sa propuna ca dezbaterea sa se faca pe baza unor intrebari anuntate in scris cu 3 zile inainte, iar candidatilor sa le fie permis sa citeasca raspunsrile de pe foaie. Astfel mai exista o sansa de reducere a numarului de gafe si a atacurilor la adresa limbii romane.

    Orice incercare de abatere de la aceasta abordare (fie prin intrebari neanuntate, ori prin discutii legate de raspunsurile citite) venita din partea contracandidatului, ori a moderatorilor, va fi considerata drept jignire, lipsa dorintei de a realiza consensul, lipsa de patriotism, ura fata de romani si dorinta de taiere a salariilor si a pensiilor.
  • +21 (25 voturi)    
    " Dezbateri :" cu Vasilica, o gluma proasta ! (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:41)

    Plagarus [utilizator]

    Asta nu stie pe unde umbla,darmite sa stie ceva despre politica externa !
    • +2 (2 voturi)    
      Si mai gandeste-te (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:23)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      cum va vorbi ea fara hartii in fata.
      Ce vom mai rade!
  • +8 (8 voturi)    
    orice fel de atentie ii creste punctajul (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:03)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu ar trebui bagata in seama toapa ! ea nu are ce pierde !
  • +8 (8 voturi)    
    ... (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:24)

    dumnezeu [utilizator]

    înduioșător!
    cu ce a scris invitația, cu creioane colorate?
    tocmai invitase ieri, toți cetățenii, "să creionăm viitorul"!
  • +11 (11 voturi)    
    mda (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:41)

    SoulSearcher [utilizator]

    eventual sa se faca la antena3 si sa fie gadea moderator...

    astfel iese si viorica inclusiv virgina...
  • +5 (5 voturi)    
    Ce fain ar fi ! (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:46)

    periscop [utilizator]

    ”Duamna” ar susține un spectacol ... de veselă aducere-aminte...
  • +5 (11 voturi)    
    Daca te bagi in troaca , (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:47)

    kokos [utilizator]

    te mananca porcii. Iohannis n-are de ce sa mearga la dezbateri cu analfabeta , oricum castiga cu un scor cu 6 in fata.
  • +9 (9 voturi)    
    De ce tine neaparat Veorica? (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:53)

    Klaus_ [utilizator]

    De ce tine neaparat Veorica sa se intalneasca cu Iohannis? Vrea sa se pozeze cu presedintele? “He-he, take a photo”
  • +7 (11 voturi)    
    Cred ca nu stie ce e aia dezbatere (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:56)

    Popcea [utilizator]

    Sa-i spuna cineva yoantei ca dezbatere nu inseamna sa citesti ce ti-a scris Dragnea pe foaie.
  • 0 (10 voturi)    
    O dezbatere (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:57)

    zxcv [utilizator]

    este absolut necesară. Dacă cei doi candidați îi respectă pe alegători, trebuie să aibă o confruntare de idei (ale lor sau ale stafului, nu contează), pe care să le exprime liber la oră de maximă audiență.
  • +5 (13 voturi)    
    Parere (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:08)

    Werwolf1 [utilizator]

    Oricat as sustine dezbaterile intre candidati asta e inutila. Cu prostii nu ai ce sa vorbesti. Aia o sa o tina una si buna cu pensiile si salariile (de parca presedintele ar da banii ) si cu chestii patriotice de doi bani . Nu ai ce sa vorbesti cu ea. E greu sa faci o dezbatere intre un "mut" si o proasta. Pe mine ma socheaza ca 24% dintre romani au ales sa fie reprezentati in lume de un mop .
    • +6 (8 voturi)    
      Pai e reflexia omului de rand (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:30)

      IosifV [utilizator] i-a raspuns lui Werwolf1

      Cand mergi pe o strada aglomerata, trebuie sa realizezi ca 25% din oamenii care trec pe langa tine sunt pentru Dancila si PSD.

      Asta e realitatea. Spune multe despre noi, romanii, din pacate.
    • -1 (1 vot)    
      24% + cel putin 10% (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:50)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Werwolf1

      + voturile rupte de Ponta-Tariceanu + voturile blondei lui Voiculescu + voturile lui Ivan +... treci usor de 34 %.

      PSD nu a scazut deloc in intentia de vot, dimpotriva, a crescut.
  • -9 (15 voturi)    
    bleah bleah (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:12)

    OswaldoMobray [utilizator]

    klaus mickey mouse tre sa inteleaga ca astea sunt regulile jocului. chiar daca i s-a spus ca e deja presedinte de catre toata lumea, dezbaterea este obligatorie in orice democratie. ar trebui sa lase frica deoparte ca doar a mai iesit o data presedinte spunand diverse aberatii. sau poate de data asta e mai mult de pierdut ca prima data ''wink wink
    • +6 (6 voturi)    
      Vasilica poate doar cu casti Bose in urechiuse (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:44)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui OswaldoMobray

      Nici o brosa "preparata "nu-i de neglijat
    • +1 (3 voturi)    
      Purcelus, ne-ai convins (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:02)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui OswaldoMobray

      Parca vad cum ai dori sa vorbeasca cei doi: he-he, wink-wink etc.
      Cand o sa vorbesti civilizat, o sa ai sanse sa te luam in serios.
    • +2 (2 voturi)    
      Este greu... (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:29)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui OswaldoMobray

      frustrarea rau te apasa.Ziua,dar nici noaptea nu te lasa.Isn't it,Oswaldo?Ia cu voturi,poate-ti trece
  • +7 (9 voturi)    
    A prins Viorica drag de Johannis. (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:14)

    asavreau [utilizator]

    Viorica vrea dezbateri și când va primi invitația se dă bolnavă și o trimite pe Olguța.Cică candidează împreună.
  • +1 (11 voturi)    
    Sa-l vad pe Iohannis... (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:16)

    IosifV [utilizator]

    Mi se pare jenant ca Iohannis a stat ascuns.
    Sa-l vad acum cu Viorica in dezbatere.

    Va fi hilar daca Viorica ajunge presedinte, pentru ca ne-o meritam.
    • +3 (3 voturi)    
      Poate tu (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:33)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui IosifV

      eu nu ma simt atat de merituos.Ba daca stau si ma gandesc bine,simt ca nu merit absolut deloc.
      • -1 (1 vot)    
        Pai (Luni, 11 noiembrie 2019, 18:48)

        IosifV [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

        Pai daca romanii vor PSD + PNL adica acelasi partid aproape?
        Ghici ce se va intampla la alegeriie viitoare? Primarii PSD vor deveni brush PNL.

        Feriti-va de ziua in care PNL o sa peste tot autostapanitor. Va fi la fel de rau cum e cu PSD.
        • 0 (0 voturi)    
          Da, sa ne ferim de acea zi (Marţi, 12 noiembrie 2019, 11:10)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui IosifV

          Dar.. asta nu inseamna ca veorika trebuia luata in serios.
          Dansa trebuie sa ajunga urgent la lada de gunoi a istoriei.
  • -1 (9 voturi)    
    Partid politic caut adversar. (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:23)

    Casargoz [utilizator]

    Domnul Johanis este o fire neconflictuala si sensibila.
    S-a speriat cand a auzit ca trebuie sa se antagonizeze cu VV:
    ... la dezbateri, însă este nevoie ” în mod real” de un adversar, transmite Mediafax

    un președinte trebuie să meargă la discuții cu oameni, să participe la dezbateri, să aibă simțul umorului”

    Apoi simtul fin al umorului ar cazua o mare problema: trebuie marita campania electorala. Pentru ca la unele bancuri poate sa te apuce rasul si peste 4 saptamani.

    Acuma daca doamna Dancila descopera latura neconflictuala a lui Johannis nu ar fi frumos sa abandoneze?

    Chiar. Scenariul nu este probabil, dar daca un candidat abandoneaza in turul 2 ce se intampla?
  • -4 (12 voturi)    
    Mare barbat Iohannis (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:59)

    galeo [utilizator]

    Fuge de confruntarea cu o femeie.
    • +3 (5 voturi)    
      Si cam despre ce sa discute? (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:16)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      hai ca esti penibil,n-o mai lungesc ca n-are rost.
    • 0 (0 voturi)    
      Mai intai du-te si invat-o limba romana (Marţi, 12 noiembrie 2019, 11:13)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Dupa aia mai vorbim, postacel rosu.
  • -4 (12 voturi)    
    Cum se va descurca in confruntare (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:03)

    galeo [utilizator]

    Cum se va descurca in confruntare cu Putin sau Erdogan daca el fuge si de confruntarea cu Dancila ?
    • +3 (5 voturi)    
      ''cu putin sau erdogan'' ? stai asa (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:21)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      ai uitat de kim yong un,Omar Ali Saifuddien al III-lea si mai cauta tu cativa,ca eu ma cam grabesc.
    • +2 (4 voturi)    
      Il vezi tu pe Mike Tyson (Luni, 11 noiembrie 2019, 16:00)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      intrand in ring cu Morosanu?! Despre ce vorbim aici?!
  • -2 (4 voturi)    
    "dezbatere" este o exagerare (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:45)

    revo [utilizator]

    Niciunul din ei nu este in stare sa sustina o dezbatere. Poate o batere de covoare, desi, in cazul lui Ioha, ma indoiesc sincer ca e in stare. Suturi in cur la bunicute stiu ca poate, dar sa bata un covor...

    Oricum, Vio, daca se va intampla asa ceva si prea adormitul va fi mutat cumva intr-un studio, ar fi bine sa-ti iei si un termos cu cafea la tine. Pana va citi el, pe silabe, dupa hartiuta cu care il va dota staful, sigur te va lua somnul.
  • -1 (3 voturi)    
    Avem șanse mari (Luni, 11 noiembrie 2019, 16:26)

    Observatory [utilizator]

    Ca in doua săptămâni sa avem președinte o femeie !
    Foarte adevărat ca ea este oglinda electoratului ca Votează comunismul de... 73 de ani !
    Majoritatea ( deci nu toți) ori sunt dornici de comunism ori sunt f prosti...Cum preferați ...
    O țara care nu poate face progrese din cauza votantului rămas Pup...c ist , pentru 2 lei la salariu sau pensie ...
    • 0 (0 voturi)    
      Astea sunt visele tale. (Marţi, 12 noiembrie 2019, 11:12)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Trezeste-te !
  • +3 (3 voturi)    
    Cum se va dezbate, (Luni, 11 noiembrie 2019, 16:52)

    Houthi [utilizator]

    chestia cu lovitura de stat din 10 august!Vaselico,poate vei avea frezoane și te dai lovită.Crezi că merită să-ți auzim prostiile!Cine să te voteze,cand faci de ras limba romană!