​Update - Luni, 16:00

HARTĂ INTERACTIVĂ Rezultate alegeri prezidențiale 2019 - Turul 1. Vezi cât a obținut fiecare candidat și în ce județe au câștigat Iohannis sau Dăncilă

de Victor Cozmei, Ovidiu Popica     HotNews.ro
Luni, 11 noiembrie 2019, 2:40 Actualitate | Politic


Rezultate alegeri prezidentiale 2019 - Turul 1 - Romania
Foto: Hotnews
Klaus Iohannis a câștigat primul tur al alegerilor prezidențiale înregistrând peste 37,7% după centralizarea datelor provizorii din toate secțiile din țară și din diasporă. Pe doi s-a clasat candidatul PSD Viorica Dăncilă. Privind scorul pe județe, de remarcat că președintele Iohannis a reușit să înregistreze victorii în județe socotite cândva a fi fiefuri pesediste precum Vaslui, Vrancea, Dâmbovița, Brăila, Vâlcea sau Bacău. Chiar și în Teleorman Iohannis a scos un scor de peste 30%. HotNews.ro a centralizat datele provizorii, le-a pus pe o hartă și vă prezintă ce scor a scos fiecare candidat în fiecare județ din țară.

Rezultate (voturi din țară+diasporă), UPDATE ora 16.00:
  • Klaus Iohannis: 37,79% (3,472,843 voturi)
  • Viorica Dăncilă: 22,32% (2,051,274 voturi)
  • Dan Barna: 14,95% (1,374,198 voturi)
  • Mircea Diaconu: 8,86%
  • Toader Paleologu: 5,72%
  • Kelemen Hunor: 3,88%

Nota redacției: în turul 1 al alegerilor prezidențiale din 2014, candidatul Klaus Iohannis obținea 2.881.406 voturi (30,37%), potrivit procesului verbal final publicat de Biroul Electoral Central (BEC).
---

HARTĂ INTERACTIVĂ - Rezultate alegeri prezidențiale 2019, județe:


>> Click pe județ pentru a afla rezultatele și procentele înregistrate de FIECARE candidat.

>> Click pe semnul „>>” din colțul stânga-sus pentru Legenda hărții.

>> Folosește butoanele + și - pentru a schimba nivelul zoom-ului pe hartă.


Vizualizare hartă mai mare


TABEL - Rezultatele pe fiecare județ - centralizare 100%:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















352469 vizualizari

  • +12 (28 voturi)    
    Miracol (Luni, 11 noiembrie 2019, 3:08)

    mitg [utilizator]

    Chiar si in fiefurile lui dedi precum teleorman, proasta satului a obtinut <50% din voturi.

    Exista speranta si in sfarsit chiar da rezultate.
    • +14 (34 voturi)    
      e jalnic, ca in fiefurile alea, unde psd si-a (Luni, 11 noiembrie 2019, 3:26)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      batut joc de oameni in ultimul hal, is stil feudal, aia inca sa voteze Proasta Pavi!!!
      • +4 (8 voturi)    
        peneleu si-a dorit meciul asta cu piesedeu (Luni, 11 noiembrie 2019, 8:15)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        un fel de bambilici in familia extinsa.

        USR si PLUS trebuie sa reflecteze bine pentru alegerile urmatoare...
      • +1 (5 voturi)    
        explicatia e simpla: (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:19)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        acolo somajul este mare, nu iti gasesti de lucru, asa ca omul il voteaza pe cel care ii da ajutoare sociale. Degaba ii indeamna opozitia (gen PNL) sa mearga la munca, ei nu au unde sa mearga la munca. Si asa ii voteaza pe cei care le mai dau un ajutor social, o atentie...
    • -10 (24 voturi)    
      Am dubii (Luni, 11 noiembrie 2019, 7:01)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Pana la urma nu stiu catre din cei 2 e mai prost, Iohannis sau Dancila...
      • +6 (8 voturi)    
        asta zice multe... (Luni, 11 noiembrie 2019, 10:18)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        ...despre nivelul tau de inteligenta... si nu de bine...
        • -4 (6 voturi)    
          Asta decide cine ? (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:30)

          galeo [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Tu ?
          Din ce pozitie?
          Te crezi detinatorl adevarului?
    • -4 (6 voturi)    
      Aduna si pe a lu Diaconu (Luni, 11 noiembrie 2019, 8:17)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Ca doar asta era planu.
    • -2 (4 voturi)    
      Presa (Luni, 11 noiembrie 2019, 8:43)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Cu o saptamana inainte de Alegeri presa discuta despre Firea si Orban.
      Digi24 era in faliment in primavara apoi au aparut reclamele la PMB.

      TVR, Digi24 si ProTV au refuzat difuzarea Dezbaterii Electorale, s-a viciat rezultatul.
  • +15 (37 voturi)    
    Harta nivelului de prostie (Luni, 11 noiembrie 2019, 4:04)

    amanda13 [utilizator]

    Prostie si antieuropenism. Asta avem in zonele rosii si verzi. Rusine, tara a miticilor, urmasi ai fanariotilor care inca vrei coruptie. Rusine, ungurilor care tot votati pe criterii etnice!
    • -7 (11 voturi)    
      HEI (Luni, 11 noiembrie 2019, 7:26)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      ai dreptate, dar nu aduce vorba de fanarioti, ca se poate interpreta ca fiind un atac anti-UE. Invata sa te controlezi.
    • +5 (7 voturi)    
      Ce aberezi pe aici? (Luni, 11 noiembrie 2019, 7:44)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      Ai vazut cat a luat Iohannis in Bucuresti? sau in Prahova? Chiar in Dambovita? Valcea la olteni?...in Mehedinti e Viorica cu 3% in fata lui Iohannis, il va depasi in turul 2! Ce tot spui? Numai voturile din Bucuresti sunt cat voturile din 3-4-5 judete!
    • +6 (10 voturi)    
      nu intamplator e si harta saraciei, a depopularii (Luni, 11 noiembrie 2019, 7:59)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      totusi, sa voteze in halul asta cu prosta aia...horror!!!!
    • -6 (8 voturi)    
      Sa-l votezi pe Joianis e semn de inteligenta? (Luni, 11 noiembrie 2019, 11:40)

      salvatore [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      Nu prea cred.
  • +14 (26 voturi)    
    Nu cred ca psd-ul va scadea....... (Luni, 11 noiembrie 2019, 4:51)

    gigiN [utilizator]

    ......-cat timp va mai exista-sub 20%,pentru ca acesta este procentul de imbecili ...perfecti din Romania.
    • +5 (7 voturi)    
      ok, dar (Luni, 11 noiembrie 2019, 9:07)

      exis [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      imbecilii simt din plin dispretul vostru si voteaza in consecinta. tu daca ai avea un cor de behaitori care sa-ti spuna, zi de zi, cat esti de prost, ai vota, apoi, cu cel pe care acelasi cor il prefera? incercati, mai intai, sa intelegeti partea aia din Romania care voteaza altfel. pentru ca, din cate vad eu, voi nu sunteti cu nimic mai presus decat ei.
      • -1 (3 voturi)    
        bun (Luni, 11 noiembrie 2019, 10:18)

        sec_o [utilizator] i-a raspuns lui exis

        Bravo, bun comentariu. Am auzit si eu ca prinzi mai multe muste cu miere decat cu otet. Si Romania se va schimba dar nu peste noapte si nu lasand in urma o parte importanta din populatie. Daca vrem sa schimbam mentalitatea trebuie sa ii imbarcam pe toti. Oricum s-a ajuns destul de departe de unde eram acum 20 de ani. Ar trebui sa facem un video cu imbunatatiri sa le aratam tuturor ca schimbarea e posibila.
      • +4 (4 voturi)    
        Sincer (Luni, 11 noiembrie 2019, 17:38)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui exis

        Eu sincer nu cred ca asta e problema lor. Ei oricum tot aia vor vota, indiferent cat de mult sau putin vom behai noi, deoarece asta este universul lor. Si daca va fi liniste si pace sociala absoluta, ei tot cu ce s-au obisnuit vor vota, si nu pentru ca urlam noi sau nu, ci pentru ca asa le spune preotul, primarul, vecinul, etc. Sunt reticenti la schimbari, asteapta sa li se dea, sa li se faca, sa li se dreaga.
    • +1 (3 voturi)    
      pai ... (Luni, 11 noiembrie 2019, 10:22)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Ca sa scada PSD sub 20% tre sa iasa lumea la vot. 55-60% macar, nu 47%. De vina n-s cele 2-3 mil de votanti PSD, ci restul.
  • -10 (42 voturi)    
    O simpla constatare, la sfarsitul (Luni, 11 noiembrie 2019, 5:18)

    xrogo [utilizator]

    procesului de votare desteptul a vorbit de pe foi si proasta a vorbit liber!
    • +5 (17 voturi)    
      Iar tu pe scarile Athenee (Luni, 11 noiembrie 2019, 6:52)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      La Mircea Diaconu, cam misogin esti Mircica
    • 0 (16 voturi)    
      Sincer (Luni, 11 noiembrie 2019, 7:15)

      Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Ma mir ca a putut vorbi si de pe foi, ca astuia ii trebuie o luna sa citeasca un A4 :) :) :)
    • -3 (9 voturi)    
      Dar tot nu va fi nici o dezbatere. (Luni, 11 noiembrie 2019, 8:18)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Sunt pregatit sa pun pariu pe o pita.
      • 0 (10 voturi)    
        Nu este Nevoie : Oricine Recunoaște AnalfabetA (Luni, 11 noiembrie 2019, 8:48)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Asadar dezbaterea ar fi fără miza
    • -3 (9 voturi)    
      exact!! (Luni, 11 noiembrie 2019, 9:11)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      si nici macar nu poate nimeni nega aceasta evidenta, in cuda minusurilor pe care le dau...
  • +3 (15 voturi)    
    Propaganda facebook (Luni, 11 noiembrie 2019, 7:00)

    galeo [utilizator]

    Ieri se indemna lumea pe facebook sa iasa la vot, ca e diferenta de doar cateva voturi intre Dancila si Barna.
    Acum vedem ca diferenta e "minuscula" de "doar" 8 puncta intre cei 2.
    Pai sa va mai creada careva propaganda feisbucista pe viitor ?
    • +5 (9 voturi)    
      white lie (Luni, 11 noiembrie 2019, 9:12)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      De fapt era vorba de diferenta dintre el si actor. Nu voia sa iasa pe locul 4 :D
    • +11 (13 voturi)    
      hahaha (Luni, 11 noiembrie 2019, 9:15)

      gogu007 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Dar cine crezi ca punea botul la propaganda lor? Eu am cativa prieteni membri de partid USR si stiu cum sta treaba pe la ei. Barna nu a fost dorit de toti ca sa fie candidatul lor. A cam fost scandal, dar unii cu influenta erau siguri ca indiferent cine candideaza de la ei va intra in turul 2, iar pe Ciolos au vrut sa-l lase pentru executiv :) Ei abia s-au format si deja se vedeau cu sacii-n caruta, conducatori, mari salvatori ai neamului. Adevarul este ca au un electorat destul de bun, dar nu suficient cat sa bati PSD care timp de 30 de ani tot a adunat capital electoral. Trebuie sa inteleaga si USR ca pentru baba si mosul de la sat, care abia traieste de pe o zi pe alta, 100-200 de lei in plus la nenorocita aia de pensie inseamna mult mai mult decat planurile lor de viitor indepartat. Omul e flamand acuma! Omul are nevoie de medicamente acuma! Din punctul asta de vedere ii inteleg perfect pe cei care au votat PSD si nu pot sa-i acuz. Sunt si oameni fara scoala multi din ei. Ce sa-i cer la bunica mea care are 2 clase? Atata poate.

      p.s: ca sa nu creada cineva ca-s PSD-ist sub acoperire...am votat Paleologu! ... in turul 2 nu prea am de ales si pun stampila pe Iohannis.
      • +3 (3 voturi)    
        totusi (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:39)

        exis [utilizator] i-a raspuns lui gogu007

        simplul fapt ca trebuie sa explici ca nu esti psd-ist, dupa ce critici usr-ul, arata gradul de dementa la care am ajuns.
        • +2 (2 voturi)    
          pe hn? (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:05)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui exis

          Dap. Acum sare vreunul pe el ca e platit in copeici.
  • -9 (17 voturi)    
    Fiefurile psd care l-au votat pe Iohannis (Luni, 11 noiembrie 2019, 7:13)

    ww [utilizator]

    ... au inteles foarte bine cine e adevaratul tatuc al României (urmasul legitim al lui Nastase Patru Case nu doar in spirit de capatuire ci si in conduita, respect fata de electorat, putere de a aduna sub acelasi sceptru oitele risipite ale fsn-usl etc.) si au votat in deplina cunostinta de cauza.
  • +2 (8 voturi)    
    Faină hartă (Luni, 11 noiembrie 2019, 8:24)

    bogdanrech [utilizator]

    ... a prostiei și a sărăciei naționale.
  • +5 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 11 noiembrie 2019, 8:35)

    [anonim]

    • -1 (7 voturi)    
      confunzi (Luni, 11 noiembrie 2019, 10:52)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui

      trompa e conservativ american, iar astia sunt neomarxisti progresisti nichilisti de teapa demokkatior americani.
      internationalist.
      dar.ai dreptate. gura bate c...ru.
      s'a vazut la vot.
      la singur dezbatere electorala, borno ii spunea lui paleologu ca e nu conteaza. ca a provocat la discutia pe vasilica (!) si klauz, cei care conteaza. si avu dreptate. deci gura pacatosului....
  • +5 (7 voturi)    
    De cand esti destept? (Luni, 11 noiembrie 2019, 8:55)

    galeo [utilizator]

    Facandu-i pe toti din jur cu optiuni diferite prosti ?
    Asta e o dovada de inteligenta ?
    • +3 (7 voturi)    
      nu stiu ce dovada ii (Luni, 11 noiembrie 2019, 10:47)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      dar musai ca de asta au pierdut protzenturi.
      in politica absolutismul, radcaismul pot fi luate ca totalitarism, sau cel putin tendinta de autoritarism.
      ceea ce nu se mai poarta.
      democratie inseamna dezbatere si solutii comune, compromisuri in folosul celor mai multi.
      • 0 (4 voturi)    
        Exact (Luni, 11 noiembrie 2019, 13:34)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Si asta ar trebui sa priceapa in primul rand USR, PNL si Iohannis.
        In ultimele zile a fost Vasilica mai toleranta decat Werner
    • +2 (2 voturi)    
      LOL (Luni, 11 noiembrie 2019, 17:42)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      A fi analfabet si hot este un stil de viata asumat. Cine esti tu sa il contesti? Fara discriminarea mafiotilor si analfabetilor!
  • +2 (10 voturi)    
    Iohannis (Luni, 11 noiembrie 2019, 9:09)

    Technicus [utilizator]

    daca sibienii l-au votat 66 % n-o fi chiar asa rau
    • +2 (6 voturi)    
      no, tulai` (Luni, 11 noiembrie 2019, 10:43)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Technicus

      no, dara borno aista nu'i tat sighian ?
      pasamite n'are fanosag !
  • -3 (11 voturi)    
    tara cu oameni ce ne meritam soarta (Luni, 11 noiembrie 2019, 9:09)

    Aurelian Aur [anonim]

    Se pare ca noi ca oameni, ca natie nu invatam nimic din trecut, nu vedem cand ceva merge prost si cand ceva nu este la locul lui.
    Ne meritam soarta dragi romani - VD a ajuns in turul 2? Chiar vrem sa fim o tara de analfabeti? nu mai zic de KI ... l-ati criticat in primul mandat, l-ati blamat ca vb ca un melc, l-ati facut neamt etc.... si tot votat a fost.
    Vom fi o natie de analfabeti si ipocriti.
    Bravo romani!
  • +2 (8 voturi)    
    usr cu plus e mai mult minus (Luni, 11 noiembrie 2019, 9:34)

    nash pandelica [utilizator]

    mai ales de cand au anexat hastagu'.
    la locale sub opt procente, la parlamentare sub zece.
    v'am prezis max cinspe.
    radicalismul nihilist i'a tras in jos.
    astia care nu admit pe nimeni altul, care vor sa eliine....prostii, mai rau au facut.
    pt. ca intelectualii moderati care-au fost in piata, s'au indepartat de usr cu plus, dar minus.
    romanilor nu le plac cei care se inghesuie la bucate si nu admit opinii diferite.

    deviza de campanie a lui ion ratiu era, votez pt. dreptul tau sa nu fii de acord cu mine....
  • +1 (3 voturi)    
    RUSINE (Luni, 11 noiembrie 2019, 12:31)

    aditza_1967 [utilizator]

    Uitati-va cum e scrisa capitala Moldovei
    Nu luati munca in serios
    RUSINE ! vvRUSINE !RUSINE !RUSINE !
  • +1 (1 vot)    
    CULORI (Luni, 11 noiembrie 2019, 14:48)

    rsbl [utilizator]

    Normal era sa puneti cu GALBEN ce a castigat Iohannis, sa nu se inteleaga cumva gresit cine a castigat.
  • +1 (1 vot)    
    In Craiova a castigat Iohannis (Luni, 11 noiembrie 2019, 16:04)

    HuMaN21 [utilizator]

    In Craiova a pierdut din nou PSD, a castigat Iohannis, pacat e multa prostime in mediul rural...
  • +1 (1 vot)