Orban promite că anul viitor nu va apărea nicio taxă nouă și face noi precizări despre taxa auto: „Așa se nasc fake news-urile”

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 8 noiembrie 2019, 19:46 Actualitate | Politic


Orban in sedinta de guvern
Foto: Facebook Guvern
După o discuție vineri cu guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, premierul Ludovic Orban a declarat că „în cursul anului viitor nu va apărea nicio taxă nouă”. Referindu-se la taxa auto, Orban a comentat că „așa se nasc fake news-urile”, adăugând că discuția a fost una de principiu.

„Politica fiscală din programul de guvernare nu prevede introducerea de noi taxe. Vreau să fac o precizare. La conferința de presă de la Ministerul Mediului, așa se nasc fake news-urile, am fost întrebat de taxa de mediu. Am zis, sigur studiem, analizăm, vedem în ce măsură, dar am spus un lucru. Ne vom consulta cu Comisia Europeană. Decât să introducem o taxă care să nu fie în conformitate cu legislația europeană, să-i punem pe români să plătească taxa respectivă și după aceea să trebuiască să dăm banii înapoi, eventual să-i mai punem pe drumuri, mai bine nu băgăm nicio taxă. Această afirmație nu a fost dată. Oricum în cursul anului viitor nu va apărea nicio taxă nouă”, a mai spus premierul.


În cursul zilei de joi, premierul a fost întrebat dacă va căuta o formulă de calcul pentru taxa de primă înmatriculare care să nu mai poată fi atacată la Comisia Europeană, el răspunzând că „trebuie să fie concepută ca o taxă de poluare și cuantumul taxei să depindă de cantitatea de noxe care sunt eliberate în atmosferă”.

„Formulele care au fost încercate în mod evident au intrat în contradicție cu reglementările de la nivel european. Se știe că taxele indirecte trebuie să respecte reglementările europene. Această taxă este o taxă indirectă. Evident, ea poate fi gândită și ca un impozit pe proprietate variabilă în funcție de... Dar și aici există riscul să contravenim principiului că o taxă depinde de valoarea unui bun. Și, repet, când vom ajunge la o formulă care să fie acceptabilă la nivelul Comisiei Europene o vom anunța public. (...) Dar, vă mai spun un lucru, decât să venim cu o taxă ca să mai luăm niște bani de la proprietarii de mașinu și după aceea să trebuiască să-i dăm înapoi, mai bine măsurăm de șapte ori și stabilim ceea ce suntem siguri că va fi acceptat la nivelul instituțiilor europene”, a spus Orban, joi, la Ministerul Mediului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















9028 vizualizari

  • +4 (14 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 8 noiembrie 2019, 19:52)

    polonyca [anonim]

  • +9 (13 voturi)    
    ce-ar fi (Vineri, 8 noiembrie 2019, 19:58)

    Mawrkuss [anonim]

    ce-ar fi daca masurile pe care nu vrei sa le iei le-ai discuta, de principiu, intre voi.

    Numai ca tare ma tem ca ai aruncat asta in spatiu doar sa vezi ce reactie are societatea. Daca nu se agita nimeni bagai inainte cu taxa nu-i asa?
    • +3 (9 voturi)    
      Asa se intimpla (Vineri, 8 noiembrie 2019, 21:38)

      mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui Mawrkuss

      cind vrei sa te dai atotstiutor.
      Mai domol cu aparitiile la teve si mai mult la treaba.
      Nu de declaratii avem nevoie ci de fapte.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu de taxe noi este nevoie. (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 9:45)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Mawrkuss

      Trebuie corect administrate taxele existente și pedepsirea exemplară a celor care folosesc taxele pentru câștig personal.
  • +7 (13 voturi)    
    Fake (Vineri, 8 noiembrie 2019, 20:13)

    Soljenitin [utilizator]

    Si plagiatorul ala pus de PNL la ICR este tot fake news?
  • +3 (15 voturi)    
    Impozit IT (Vineri, 8 noiembrie 2019, 20:21)

    galeo [utilizator]

    Parca ti se parea anormal ca IT-istii sa fie scutiti de taxe.
    Ai reevaluat sau esti mincinos?
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 9:27)

      mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Se pare ca i-a venit mintea la cap.
  • +5 (9 voturi)    
    Și de unde vei avea bani la anul? (Vineri, 8 noiembrie 2019, 20:43)

    prec [utilizator]

    Că nu trebuie uitată creșterea punctului de pensie. Găurile negre nu vreți să le astupați, de investiții nu mai sunt bani de zeci de ani.
    Că noi, populimea, vrem spitale, școli și autostrăzi, nu vrem s-o vedem pe Țurcanu sau pe ăsta cu grinda să ne spună de „greaua moștenire”.
  • +3 (9 voturi)    
    fiasco (Vineri, 8 noiembrie 2019, 20:54)

    Ademordna [utilizator]

    Destul de patetic acest inceput de guvernare.
    E o zicala in project management: daca nu reusesti din prima, inlatura toate dovezile ca ai incercat.

    Ce nu pricep eu e de ce atata cramponare pentru aceasta taxa idioata care a cauzat atatea probleme guvernelor trecute. Cine-i mana pe ei in lupta, poate cineva sa explice?

    Ca sigur nu e poluarea. Daca ar fi fost asta nu aveau decat sa imite toate tarile europene care au o taxa anuala in functie de tipul de motor, capacitate cilindrica etc.
  • +1 (5 voturi)    
    orban promite (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 0:03)

    nash pandelica [utilizator]

    wow !!
  • +1 (7 voturi)    
    Nu bagam nici o taxa noua (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 0:14)

    Dodel540 [utilizator]

    Le marim pe cele existente!
  • 0 (6 voturi)    
    daca incepe cu mistouri... (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 4:57)

    Coco Whistle [utilizator]

    se pare ca statul e in stare sa colecteze doar ce e simplu. 1. daca poporul ar fi bogat parcul auto ar fi mai nou, 2. nu e normal ca statul sa accepte aceste dscrepantie intre cei care arunca banii pe masini de miliarde doar ptr ca banii vin la ei din afacerile cu statul si restul populatiei. nu poti pune taxe la nesfirsit, cine mai face o facultate, se educa, stie ca statul reglementeaza piata pe care o lasa libere sa se dezvolte. la noi nu numai ca e sufocata, dar controlul si distributia banilor e cu circuit inchis. ce cauta plagiatorii care sint niste infractori in institutiile statului? nu mai aveti altii? rusine.
  • -4 (4 voturi)    
    Si va mai mirati... (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 6:21)

    Task Damager [utilizator]

    ... de ce USR nu vrea sa intre la guvernare cu astia!
  • 0 (4 voturi)    
    Adica (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 8:15)

    consumator2 [utilizator]

    Adica sa bagam o taxa care sa nu mai poata fi contestata. Cam asta e viziunea, nu?
  • 0 (2 voturi)    
    Îmi aduce aminte de Vosganian ... (Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, 10:13)

    BleahBleah [utilizator]

    Al liberal care încercarea cu degetul ... Când propunea taxarea produselor obținute în gospodăriile țărănești ...
  • -1 (1 vot)