​SONDAJ Cine credeți că a câștigat dezbaterea electorală organizată de Europa FM?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 8 noiembrie 2019, 9:12 Actualitate | Politic


Sondaj dezbatere electorala
Foto: Hotnews
​Trei dintre principalii candidați în alegerile prezidențiale, Dan Barna, Theodor Paleologu și Kelemen Hunor, au participat la singura dezbatere electorală, organizată joi seară de Europa FM. Dezbaterea a fost marcată de absența celorlalți candidați principali.

  • Cine credeți că a câștigat dezbaterea electorală? Participă la sondajul HotNews.ro





Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















25460 vizualizari

  • -12 (30 voturi)    
    mda (Vineri, 8 noiembrie 2019, 9:17)

    SoulSearcher [utilizator]

    kelelemn populist.. dar nu de-a nostru..

    paleologu` clar un IQ ridicat dar pacat ca`i in PMP`u lu` base`

    barna populist si el...
    • -3 (19 voturi)    
      Diferente mari intre cei 3 candidati "mici" (Vineri, 8 noiembrie 2019, 10:50)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Dl Kelemen a comunicat in stil UDMR pentru ca are electorat captiv, pentru el nu sunt emotii.
      Calm, concis, a evitat cu un zambet ce nu i-a convenit (de ce UDMR a sustinut PSD-ALDE timp de 3 ani?!), a apasat pe modificarea Constitutiei, pe descentralizare puternica, pe republica parlamentara (ideala pt un "partid-balama" care traieste pe santaj in parlament).
      E un om inteligent si cultivat, blocat intr-un partid arhaic (pe criterii etnice) cu obiective clar separatiste intr-o Europa care are nevoie de mai putine diviziuni etnice pentru a supravietui.

      Dl Barna a comunicat mai ales pt electoratul din "bula userista", are nevoie sa mobilizeze alegatorii USR-PLUS de la europarlamentare pt ca o parte dintre ei nu-l vor (in sondaje Barna are scor sub USR-PLUS).
      Mult mai putin abil decat dl Kelemen, a avut tendinta sa explice prea mult (risc de neclaritate) si cateodata neconvingator (mai ales la chestiunea cu republica semi-prezidentiala).
      Parea depasit emotional de ideea de a ajunge presedinte, poate fi semn de bun simt (e lucid si isi recunoaste limitele).

      Dl Paleologu parea cel mai putin detasat, mai implicat decat ceilalti, se straduia sa convinga si e de inteles pentru ca dumnealui nu are electorat captiv, trebuie sa lupte pentru fiecare procent (deocamdata e cotat peste scorul PMP).
      Foarte inteligent si cultivat, abil in relationarea cu ceilalti doi candidati, a raspuns cateodata cu onestitate dezarmanta tinand cont de ipocrizia generalizata din politica noastra (vrea dezbatere pt monarhie si a admis ca nu are raspuns la toate si la orice).

      Dl Kelemen si-a dovedit experienta de politician, dl Barna e entuziast si cam atat, dl Paleologu ar merita votat in primul tur macar pt a incuraja candidaturi de buna calitate intelectuala.
      • +5 (17 voturi)    
        Paeologu e plin de sine (Vineri, 8 noiembrie 2019, 12:34)

        george33 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        N-are nici o sansa la turul doi, in schimb o va propulsa pe Dancila in meciul cu Iohannis. Va ramane in istorie ca ieputele lui Dancila.

        "Am stat la masa cu regi si regine" - Paleologu.
        • -4 (12 voturi)    
          barna penibil, degeaba l-a tot ajutat guran (Vineri, 8 noiembrie 2019, 13:42)

          Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui george33

          n-a facut decat sa repete poezioarele sale de plastic.
          Aceeasi aroganta, tupeu si nesimtire. Unde am mai vazut asta ? La toate partidele din Romania.
          usr: aceeasi mizerie.
        • -1 (11 voturi)    
          Dimpotriva, (Vineri, 8 noiembrie 2019, 14:18)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui george33

          Paleologu s-a prezentat foarte bine in toate interviurile in care l-am vazut. E sigur pe el, coerent in exprimare, cu discurs cursiv, fara balbaieli si interjectii, si are curajul de a veni in orice dezbatere.
          daca oamenii nu ar avea idei preconcepute, si multi nu ar veni direct setati pe Johannis (fara a asculta si mesajele celorlalti candidati), Paleologu ar face o figura neasteptat de buna la alegeri.
          In orice caz, e mult peste Dancila si Mircea Diaconu.
      • +5 (9 voturi)    
        dl Paleologu.. (Vineri, 8 noiembrie 2019, 18:34)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        "dl Paleologu ar merita votat in primul tur macar pt a incuraja candidaturi de buna calitate intelectuala"

        Adica pentru a asigura prezenta vasilicai si a PSD in al doilea tur. Cam asta ar fi "calitatea intelectuala" pe care cred ca ti-o doresti?
  • -10 (38 voturi)    
    Paleologu in Turul Al II lea (Vineri, 8 noiembrie 2019, 9:26)

    un domn [utilizator]

    Amin !
    • +2 (14 voturi)    
      Din pacate (Vineri, 8 noiembrie 2019, 11:16)

      Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Paleologu in turul 2? Nu intr-o tara in care majoritatea sunt retardati functionali. Nici o sansa. La noi, in turul 2 va ajunge o analfabeta. Asta este nivelul la care suntem.
  • +4 (30 voturi)    
    N-am fost curios (Vineri, 8 noiembrie 2019, 9:27)

    fokerul [utilizator]

    să ascult vrăjeală electorală. Oricum, niciunul n-are alura de preşedinte, ca să nu mai vorbim de şanse să ajungă aşa ceva vreodată. Voi vota Barna în turul 1 (pt USR, nu pt el) şi Iohannis in turul 2.
    • -12 (26 voturi)    
      Bârna N Ochi Nu este Reprezentativ ptr USR (Vineri, 8 noiembrie 2019, 9:42)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

      Aiasta i capcana in care cad toți cei care se gândesc la USR in sensul Bun !
      Făcătura de alegeri interne contestata pe drept de Chichirau este semnalul ca USR rămâne blocat de Numeroase Bârne !
    • 0 (16 voturi)    
      Vot (Vineri, 8 noiembrie 2019, 9:43)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

      Daca vrei iohannis, atunci de ce nu votezi Iohannis in ambele tururi? Nu inteleg tactica asta cu barna turul 1 si iohannis turul 2.
      • -4 (12 voturi)    
        Corect Precizat ! (Vineri, 8 noiembrie 2019, 9:46)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        Chapeau Bas !
      • +10 (18 voturi)    
        e simplu (Vineri, 8 noiembrie 2019, 9:47)

        Pink Z [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

        turul 2 fara psd de exemplu.
      • +10 (20 voturi)    
        Ideal ar fi (Vineri, 8 noiembrie 2019, 9:50)

        fokerul [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        Iohannis preşedinte şi USR la guvernare, pt echilibru. Important este ca PSD să fie exclus din ecuaţie şi pt asta voi vota Barna în primul tur.
        • -11 (15 voturi)    
          USR nu va Promova Oameni in Guvern (Vineri, 8 noiembrie 2019, 10:25)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

          Deoarece nu s au promovat / afișat suficient Drulele și Avocații lu Mazăre Suficient !
  • -10 (20 voturi)    
    Locul 2 (Vineri, 8 noiembrie 2019, 9:40)

    vodatepes [utilizator]

    Pai pe primul loc a iesit Nea ILIE de la scularie. A fost o dezbatere ca un meci din liga a 3 a e fotbal. Adica ori care ar castiga nu castiga campionatul din liga a 1 a. Asa ca meci anost fara valoare ce nu conteaza in ocuparea locului 1.
    • +6 (12 voturi)    
      Cu Iohannis si Dancila era Champions League? (Vineri, 8 noiembrie 2019, 11:45)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Se stie ca, atat Iohannis cat si Dancila sunt mari oratori si sunt gata sa raspunda cu maiestrie oricarei intrebari, indiferent cat ar fi de incomoda. Daca erau ei aici am fi avut meci de Champions League, nu meciul asta de liga a 3-a.

      Sa fim seriosi: dezbaterea Barna-Paleologu-Kelemen e cam cea mai buna pe care o puteam avea, strict din punct de vedere al discursului politic.
  • +7 (9 voturi)    
    Dacă ungurii ar face partid,Kelemen nu ar fi rău. (Vineri, 8 noiembrie 2019, 9:45)

    asavreau [utilizator]

    Ungurii ar fi cazul să înțeleagă că dacă vor să facă politică trebuie să se înscrie în partidele politice tradiționale.Vorba lui Kelemen//încearcă și cu un ungur//nu este rea,dar trebuie să ai un partid puternic care să te susțină.Toți//independenții//care se vor președinți,nu înțeleg cât sunt de penibili și ne iau de proști.Românii au înțeles că nu poți face mare lucru dacă nu ești într-un partid mare.Independent,ori un partiduleț(tot una)de buzunar(ul cuiva),dacă ai ajunge Președinte,ai fi un papițoi manevrat de unul și de altul.Șantajabil.Nu ai putea face nimic pentru români,asi juca pentru tine și pentru ......mafie.
  • +11 (27 voturi)    
    Atentie la trolli! (Vineri, 8 noiembrie 2019, 9:51)

    KRL [utilizator]

    In spatiile media de dreapta, sustinatorii PSD posteaza ca sustinatori a lui Paleologu - Da de e o baga pe Dancila in turul 2.
    • +12 (20 voturi)    
      Atentie si la PNL (Vineri, 8 noiembrie 2019, 10:24)

      Capac1947 [anonim] i-a raspuns lui KRL

      Unde trolii PNL sustin pe Diaconu sa fie siguri ca vEorica ajunge in turul 2!
    • -6 (16 voturi)    
      DRULA tu ești ? (Vineri, 8 noiembrie 2019, 10:26)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui KRL

      Chiar nu ai bun simt ?
  • -6 (22 voturi)    
    Presedinte intr-un tur! (Vineri, 8 noiembrie 2019, 9:55)

    numaiamnume [utilizator]

    Ar fi extraordinar daca simpatizantii lui Barna ar intelege ca acesta nu are momentan sanse si am face cu totii ceva ce nu s-a mai intamplat: alegerea presedintelui intr-un singur tur! Votand Iohannis, am da o palma serioasa PSD-ului, singurul opozant real. #faraturuldoi!
    • +10 (16 voturi)    
      sanse reale (Vineri, 8 noiembrie 2019, 10:23)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

      Doar Barna ar avea sanse reale in turul 2 cu Iohanis. In rest cu oricare altcineva ar pica, presedinte e Iohanis.
    • +14 (18 voturi)    
      Trolling sau nestiința? (Vineri, 8 noiembrie 2019, 10:26)

      KRL [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

      Klaus nu poate sa reuseasca din primul tur. E nevoie de cca 9mil de voturi - practic cam 100% din prezentă.
      Asa că: #Turul 2 fara PSD
      • +5 (11 voturi)    
        . (Vineri, 8 noiembrie 2019, 11:06)

        Bogdan Radu [utilizator] i-a raspuns lui KRL

        In ultimele zile, am observat tot mai multe mesaje de genul asta. E din ce in ce mai putin probabil sa fie atatia 'nestiutori', mai ales ca s-a tot explicat ca e imposibil sa castigi din primul tur. E clar ca manipuleaza intentionat.
    • +9 (17 voturi)    
      Ce spui tu e imposibil... (Vineri, 8 noiembrie 2019, 10:29)

      Capac1947 [anonim] i-a raspuns lui numaiamnume

      nu iti trebuie 50% + 1 din voturi... iti trebuie 50%+1 din numarul alegatorilor...

      Trecand peste asta... in sondajele de la europarlamentare USR era cotat la ~10% chiar si in sondajele interne USR nu avea mai mult de 16%... Rezultatul final a fost de 25%...

      Deci Barna o sa aiba 20%+ ... Iohanis a fost transformat in secretara ministrului de justitie... Votam presedintele sau o secretara?
    • +13 (19 voturi)    
      Iohannis nu are nici o șansă să câștige din prima (Vineri, 8 noiembrie 2019, 10:33)

      marius-usr [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

      Ca să câștige Iohannis într-un singur tur ar trebui să primească 50%+1 din voturile oamenilor de pe listele electorale permanente, nu doar de la cei care merg la vot. Așa că în practică ar trebui să ia vreo 95% din voturile exprimate. Pe scurt: nici o șansă.
    • -1 (17 voturi)    
      postacii penelisti la datorie (Vineri, 8 noiembrie 2019, 10:56)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

      bai postaci rosu psedisti penelisti, iohannis cu toata autosuficienta lui nu doar ca nu are cum sa iasa din prima dar va pierde si turul 2.
      • +4 (6 voturi)    
        greu de crezut... (Vineri, 8 noiembrie 2019, 14:21)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

        in orice sondaj, indiferent ca l-a comandat PSD, USR sau vreun independent, Klaus Johannis este pe primul loc. Nu cred ca va iesi din primul tur, dar de dat jos nu prea are cine sa il dea jos. Nu trebuie decat sa stea cuminte la cutie, si sa nu se angajeze in vreo confruntare daunatoare cu alt candidat.
  • -8 (16 voturi)    
    kelemen (Vineri, 8 noiembrie 2019, 10:05)

    noi2013 [utilizator]

    pe departe cel mai bun politician dintre cei trei....
  • -5 (13 voturi)    
    boring (Vineri, 8 noiembrie 2019, 10:32)

    razeshu [utilizator]

    o dezbatere plicticoasa in care "cantintatii" au repetat la nesfarsit aceleasi ineptii despre schimbarea constitutiei si mai multe drepturi pentru presedinte. nimic concret, alegerile acestea avem doar stransura de duzina, nu e niciunul in stare sa miste tara cu putere in directia buna. E ca in 1990, toti eram anti ceausisti si dupa ce a disparut cizmarul am realizat ca nu toti suntem anticomunisti, dimpotriva. La fel si acum, dupa ce a disparut P$D ul din prim plan vedem ca nu prea avem material sa punem in loc. Nu de calitate cel putin. asta e, o sansa ratata. Inca una. Tine de traditie pe meleagurile astea.
  • 0 (6 voturi)    
    Kelemen (Vineri, 8 noiembrie 2019, 11:50)

    srpc [utilizator]

    domn, citit, concret
  • -2 (12 voturi)    
    a pierdut Klaus (Vineri, 8 noiembrie 2019, 11:59)

    Cetatean002 [utilizator]

    Moise a jucat inteligent, bravo lui, i-a ridicat mingea lui Barna de 5-6 ori si nu a sesizat. Eu unul sunt convins sa nu mai votez cu Klaus in turul 1, nu l-am votat nici acum 5 ani in turul 1, insa sansele sa il votez in turul 2 sunt foarte mari, la fel ca acum 5 ani. Dar acum sincer:
    Problema Romaniei sunt oamenii care nu se implica si care trateaza cu indiferenta momentele importante. Acum 5 ani acei oameni s-au mobilizat mai mult ca niciodata si au iesit in numar mare sa il voteze pe cel care ii trateaza acum cu indiferenta. Ca presedinte in exercitiu asta e imoral, e lipsa de respect si trebuie taxat de aceeasi oameni, Klaus face parte din problema, deci eu nu il mai pot vota, cel putin nu in primul tur.
    • +4 (4 voturi)    
      bine..... (Vineri, 8 noiembrie 2019, 17:32)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean002

      .....ma am inteles si am devenit linistti !!! Aveam mare grije unde o sa se indrepte pretiosul tau vot !!!!
  • -5 (9 voturi)    
    Votam T. Paleologu (Vineri, 8 noiembrie 2019, 17:57)

    wintershadow [utilizator]

    Toti cei 3 invitati au avut o prestatie buna, cu un plus pentru Paleologu.
    I-a raspuns elegant si totusi ferm lui Barna cand a incercat atacul cu candidatii fara sanse.
    Finala meritata ar fi Paleologu - Barna, nu Ficus - Analfabeta.
    • -4 (8 voturi)    
      Și Câștiga Paleologu (Vineri, 8 noiembrie 2019, 18:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui wintershadow

      C așa e Firesc