Primul prefect din țară care își dă demisia, după schimbarea Guvernului: ”Este o demisie de onoare!”

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 5 noiembrie 2019, 12:20 Actualitate | Politic


Eduard Popica
Foto: Facebook
Prefectul județului Vaslui, Eduard Popica, și-a dat demisia din funcție marți, după un mandat de 2 ani și 5 luni, motivându-și alegerea de faptul că ”Guvernul de care am fost susținut și care a susținut toate proiectele județului in ultimii doi ani și jumătate tocmai a fost demis”. ”Este o demisie de onoare”, a scris Eduard Popica pe Facebook.

Prefectul județului Vaslui, Eduard Popica, își anunță pe Facebook demisia din funcția de prefect: „Este o demisie de onoare! Am înțeles să fac acest lucru pentru că Guvernul de care am fost susținut și care a susținut toate proiectele județului în ultimii doi ani și jumătate tocmai a fost demis. Plec cu sentimentul datoriei împlinite!”.

Eduard Popica scrie că în cei doi ani și cinci luni de mandat a avut o conduită transparentă, iar „Instituția Prefectului județului Vaslui a fost cea mai vizibilă instituție din județ”.

„Am interacționat și am căutat în permanență soluții la rezolvarea problemelor cetățenilor din județ în limitele legii. Am reușit să redau adevărata importanță celui mai mare punct de frontieră de la Est - Albița-reabilitând întreaga infrastructură rutieră, degradată de ani buni. Am făcut toate demersurile pentru deschiderea unui punct de recoltare a sângelui la Vaslui. Spațiul este amenajat și ne aflăm în faza de achiziție a aparaturii medicale. În perioada următoare va fi deschis și acest punct. Am făcut demersuri la Ministerul Dezvoltării, obținând finanțări pentru mai multe proiecte de infrastructură din județ”, adaugă acesta.




Într-o conferință de presă, prefectul a spus că a fost tot timpul conștient de faptul că funcția era vremelnică. Întrebat dacă are cunoștință despre gesturi similare ale altor prefecți, Popica a răspuns că știe sigur că e primul, nu și dacă e singurul, potrivit Mediafax.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















10493 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    Fief-ul Ciumei Rosii (Marţi, 5 noiembrie 2019, 12:22)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cu un prefect pe masura.
  • +14 (18 voturi)    
    este nevoie doar (Marţi, 5 noiembrie 2019, 12:37)

    dcotoara9 [utilizator]

    sa treci prin Vaslui sa-i vezi "marile" realizari ale unui om care si-a dat demisia de onoare pentru ca a facut fix un ca.ca. mare
    • +9 (13 voturi)    
      Nu te contrazic dar acolo așa-i de sute de ani. (Marţi, 5 noiembrie 2019, 12:54)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui dcotoara9

      Mai sunt și băștinașii de vină.
  • +14 (22 voturi)    
    asta viseaza (Marţi, 5 noiembrie 2019, 12:38)

    madafaca [utilizator]

    Ce "onoare" ma?
    Ce "sustinere de la guvern" ma?
    Ce "proiecte de investitii" ma, cand nu miscati nimic acolo in cel mai sarac judet din tara asta?
    Ce va laudati cu 10km de asfalt ma? Ia vino in Ciugud, Alba, Oradea, Arad si alte localitati sa iei lectii de "cum sa faci investitii"
    Nu zic ca localitatile mentionate mai sus sunt luxul pe pamant, dar fata de saracia de Vaslui nici nu se compara.
    Ma mir ca nu va linseaza localnicii acelui judet, capuselor!
  • +11 (15 voturi)    
    /// (Marţi, 5 noiembrie 2019, 12:47)

    hmara [utilizator]

    Proiecte sustinute de guvern in Vaslui?
    Cel mai sarac judet dupa Teleorman.
    Ce proiecte??????
    Demisia de onoare sau de frica ???
  • +10 (14 voturi)    
    Buna gluma asta (Marţi, 5 noiembrie 2019, 12:49)

    eleVenereCtions [utilizator]

    considerand ca Vasluiul e a doua gluma proasta a tarii dupa Teleorman.
  • +8 (12 voturi)    
    Deci Popică te crezi vinovat de sărăcie? (Marţi, 5 noiembrie 2019, 12:54)

    asavreau [utilizator]

    Înțeleg că guvernul a dat bani pentru niște proiecte dar Popică și banda de infractori au făcut din Vaslui polul sărăciei din România.
  • +14 (16 voturi)    
    Se vede după faţă şi ceasul de la mână !!! (Marţi, 5 noiembrie 2019, 13:10)

    Amad [utilizator]

    Onoare? Ce onoare are un PSD-ist?
  • +11 (11 voturi)    
    DNA sa dea click pe fondurile cheltuite de (Marţi, 5 noiembrie 2019, 13:33)

    John M. [utilizator]

    acest individ si banda lui in judet. Si repede, pana nu dispare...
  • +6 (6 voturi)    
    Vai, câtă onoare! (Marţi, 5 noiembrie 2019, 16:29)

    Bubico [utilizator]

    Oricum ar fi fost schimbat...